Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcatelor

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
georgia
Mesaje:27
Membru din:30 Noi 2010, 14:10
Confesiune:ortodox
Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde georgia » 09 Dec 2010, 15:58

si ce te face sa crezi ca alti Apostoli sau alti sfinti de dupa ei nu au avut revelatii la fel de valabile?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 09 Dec 2010, 16:05

si ce te face sa crezi ca alti Apostoli sau alti sfinti de dupa ei nu au avut revelatii la fel de valabile?
este posibil, dar sa faca dovada ca Domnul este cu ei. Daca nu fac dovada, nu-i iau in seama.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 09 Dec 2010, 16:23

Dedicatie pentru doamna Georgeta:

APOCALIPSA 2:5
Adu-ti dar aminte de unde ai cazut; pocaieste-te, si intoarce-te la faptele tale dintai. Altfel, voi veni la tine, si-ti voi lua sfesnicul din locul lui, daca nu te pocaiesti.


Concluzia ?
Teoria "istoricitatii" este o inselatorie satanica. Asa ca nu va mai bateti cu pumnul in piept ca apartineti unei biserici istorice, ca nu tine. Si nu-l mai jigniti pe Vasinec care este infinit mai credincios ca dumneavoastra.

Avatar utilizator
georgia
Mesaje:27
Membru din:30 Noi 2010, 14:10
Confesiune:ortodox

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde georgia » 09 Dec 2010, 16:45

daca fac dovada si tu tot nu-i iei in seama... a cui e vina? :?

cu acel verset vrei sa spui ca toata Biserica a cazut? ca a disparut complet si ca timp de sute de ani oamenii au ramas numai cu erezii? Hristos a spus ca va fi cu noi pana la sfarsitul veacului. la fel si Duhul Sfant.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 09 Dec 2010, 16:53

Hristos a spus ca va fi cu noi pana la sfarsitul veacului. la fel si Duhul Sfant.

Da, insa cu adevaratii crestini, nu cu cei falsi. Cum era Petru, un om simplu, umil traind la limita supravietuirii, cu modestie, invatand, evanghelizand in puterea semnelor si a minunilor, fiind urmarit si atacat, ca o oaie la taiere si cum este Papa de la Roma care sta la masa cu imparatii si cu regii? deci este cu totul altceva ! la fel si Patriarhii ortodocsi, preafericiti sau cum isi zic...stau la masa cu politicienii corupti ai zilelor noastre, cautand slava de la om. Nu acolo este Cristos, de asta sunt sigur.

Avatar utilizator
georgia
Mesaje:27
Membru din:30 Noi 2010, 14:10
Confesiune:ortodox

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde georgia » 09 Dec 2010, 17:08

Dumnezeu ii va judeca pe toti. modelele noastre sunt sfintii, care au fost smeriti si facatori de minuni, ca Petru.

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 09 Dec 2010, 17:53

Dumnezeu ii va judeca pe toti. modelele noastre sunt sfintii, care au fost smeriti si facatori de minuni, ca Petru.
Daca Petru va este model,inseamna ca stit si invataturile lui. Puteti spune:
- cum a definit Sfantul Apostol Petru botezul?
- ce fel de hrana consuma Sfantul Apostol Petru, dupa inaltarea Mantuitorului?
- cate casatorii intre persoane divortate a "oficiat" (binecuvantat) Sfantul Apostol Petru?
- etc.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 09 Dec 2010, 18:13

Dumnezeu ii va judeca pe toti. modelele noastre sunt sfintii, care au fost smeriti si facatori de minuni, ca Petru.
de ce Daniel patriarhul Romaniei nu face minuni si nu este smerit ? cum suportati asemenea elemente in conducerea Bisericii care spuneti ca este cea reala?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde daniel tuduran » 09 Dec 2010, 19:39

Dedicatie pentru doamna Georgeta:

APOCALIPSA 2:5
Adu-ti dar aminte de unde ai cazut; pocaieste-te, si intoarce-te la faptele tale dintai. Altfel, voi veni la tine, si-ti voi lua sfesnicul din locul lui, daca nu te pocaiesti.


Concluzia ?
Teoria "istoricitatii" este o inselatorie satanica. Asa ca nu va mai bateti cu pumnul in piept ca apartineti unei biserici istorice, ca nu tine.
Aaa s-a desfiintat Biserica? Sau Biserica insasi e doar o teorie?
Istoriografia protestanta cam evita cuvintul "Biserica" si vorbeste de "religie crestina" sustinind ca Mintuitorul nici nu s-a gindit sa intemeieze o institutie vizibila,sistematizata ci numai a predat o "invatatura religioasa" pt formarea morala a omului.Institutionalizarea,organizarea religiei crestine ca "Biserica vazuta" ar fi numai ideea si opera apostolilor.(ist. Karl Muller)

Bine macar ca recunoasteti ca n-a existat Biserica de a lungul secolelor ;)
iar voi "desteptii" vreti s-o reiinfintati. ;)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 10 Dec 2010, 08:02


Aaa s-a desfiintat Biserica? Sau Biserica insasi e doar o teorie?
Istoriografia protestanta cam evita cuvintul "Biserica" si vorbeste de "religie crestina" sustinind ca Mintuitorul nici nu s-a gindit sa intemeieze o institutie vizibila,sistematizata ci numai a predat o "invatatura religioasa" pt formarea morala a omului.Institutionalizarea,organizarea religiei crestine ca "Biserica vazuta" ar fi numai ideea si opera apostolilor.(ist. Karl Muller)

Bine macar ca recunoasteti ca n-a existat Biserica de a lungul secolelor ;)
iar voi "desteptii" vreti s-o reiinfintati. ;)
Nu neg existenta Bisericii. Dar, nu stiu care este aceasta. Spuneti-mi, direct, nominalizat, care este Biserica. Dar, sa nu-mi numiti o biserica in care preotii leaga si dezleaga dupa voia lor, incalcand invataturile crestine (invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli). Ma leg de acest aspect pentru a ramane pe subiectul topicului.

P.S. Problema cu legarea de casatorii intre persoane divortate (din alt motiv decat curvia) a ramas nelamurita. Nimeni nu a avut curajul sa recunoasca faptul ca astfel de legari sunt niste erezii.

Pe viitor, voi face referire la alte legari/dezlegari necrestine, oficiate de preoti, in biserica.

Avatar utilizator
georgia
Mesaje:27
Membru din:30 Noi 2010, 14:10
Confesiune:ortodox

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde georgia » 10 Dec 2010, 10:08

vasinec, daca spui ca Biserica exista dar nu putem sti care este aceasta inseamna ca Dumnezeu e de-a dreptul crud si nepasator din moment ce nu ne arata comunitatea si credinta prin care sa ne mantuim. crezi ca ne-ar lasa in deriva, privind linistit cum o tot dam in bara incercand mai multe "biserici", doar doar o nimerim pe cea buna?

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 10 Dec 2010, 10:35

vasinec, daca spui ca Biserica exista dar nu putem sti care este aceasta inseamna ca Dumnezeu e de-a dreptul crud si nepasator din moment ce nu ne arata comunitatea si credinta prin care sa ne mantuim. crezi ca ne-ar lasa in deriva, privind linistit cum o tot dam in bara incercand mai multe "biserici", doar doar o nimerim pe cea buna?
Nu exista comunitate (confesiune religioasa) mantuitoare.

Exista Mantuitor si credinta personala mantuitoare. Punct.

"Caci atata de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca orisicine crede in El, sa nu piara ci sa aiba viata vesnica" (Ioan 3:16)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Floryan » 10 Dec 2010, 12:13

Nu exista comunitate (confesiune religioasa) mantuitoare.
Atunci foarte bine ai putea fi si catolic si ortodox, si baptist si orice vrei dumneata. Dar nu e asa, matale ti cu dintii de AZ7. CUmva ma insel?

Caci atata de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca orisicine crede in El, sa nu piara ci sa aiba viata vesnica[/b]" (Ioan 3:16)
Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
Cumva AZ7 fac exceptie?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 10 Dec 2010, 12:27

crezi ca ne-ar lasa in deriva, privind linistit cum o tot dam in bara incercand mai multe "biserici", doar doar o nimerim pe cea buna?
Ortodocsi sunt doar in cateva tari est- europene. Inseamna ca pe majoritatea locuitorilor acestui Pamant, Dumnezeu i-a lasat in deriva :idea:

Doamna Georgeta, incercati-L pe Domnul Iisus, si nu veti gresi.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde daniel tuduran » 10 Dec 2010, 12:28

Nu neg existenta Bisericii.
Auzi ca nu neaga existenta Bisericii

dar mai jos gura mincinosului adevar graieste :lol:
Nu exista comunitate (confesiune religioasa) mantuitoare.
Pai daca nu exista comunitate (confesiune religioasa) mantuitoare insemna ca nu exista Biserica.Ca ce alceva ar fi Biserica daca nu o comunitate religioasa in care se lucreaza mantuirea omului?
In intelegerea ta omul se poate mantui de unul singur,n-are nevoie de botezul Bisericii,nu mai are nevoie de Sf Impartasanie,Spovedanie si celelalta lucrari sfintitoare ale Bisericii.Noi nu negam ca exista oameni care se mantuiesc si in afara Bisericii,dar acestia sunt exceptiile de la regula.
Biserica este corabia vazuta care-i duce la liman pe credinciosii in Hristos dar voi va incapatanati sa treceti oceanul pe cont propriu.Treaba vostra!
Sf Ciprian,nascut pe la anul 200 in Cartagina,mare episcop al Bisericii si martir intru Hristos zice:" cine n-are Biserica de mama nu poate avea pe Dumnezeu de Tata" . Dar desigur ca pe voi nu ve intereseaza ce zic martiri si sfinti ...
Dar, nu stiu care este aceasta. Spuneti-mi, direct, nominalizat, care este Biserica.
Dragul meu,degeaba iti nominalizez eu daca tu nu doresti aceste lucruri.
Simti TU nevoia sa mergi la Liturghie si la Vecernie,simti nevoia sa te spovedesti si sa te impartasesti cu Trupul si Sangele lui Hristos ?
NU !
Daca nu duci lipsa acestor lucruri nu se poate face nimic! Inseamna ca te multumesti cu studiul biblic,predica si spectacolul din adunare din care faci parte.
Dar cum de nu te intrebi : oare de ce in adunare mea nu este Liturghie, Vecernie ,Utrenie si celelalte asemenea ?
De ce in localitatiile mentionate in NT se savarseste Sf Liturghie si nu spectacolul neoprotestant?
Intr-un film de a lui Tarkovschi o baba nedumerita intreaba pe un tanar :domnutule unde-i biserica de pe strada asta?
Tanarul raspunde:nu exista nicio biserica pe strada asta,matusa.Iar baba comenteaza :ce strada ii asta fara nicio biserica? ;)
Parafrazand zic si eu :ce biserica este aia fara Sf Liturghie? ;)
Dar, sa nu-mi numiti o biserica in care preotii leaga si dezleaga dupa voia lor, incalcand invataturile crestine (invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli). Ma leg de acest aspect pentru a ramane pe subiectul topicului.
P.S. Problema cu legarea de casatorii intre persoane divortate (din alt motiv decat curvia) a ramas nelamurita. Nimeni nu a avut curajul sa recunoasca faptul ca astfel de legari sunt niste erezii.
Ti s-a raspuns destul dar bag de seama ca esti greu de cap.
Pe viitor, voi face referire la alte legari/dezlegari necrestine, oficiate de preoti, in biserica.
Bine draga,iti doresc multe succesuri ;)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde daniel tuduran » 10 Dec 2010, 12:46

(o sa-mi spui ca a folosit suc de struguri sau must nefermentat, dar asta sunt fabulatii, pentru ca termenul pentru vin este hoinos, iar traditia Bisericii pana astazi da marturie despre acest lucru).
Ba n-o sa-ti spuna,mai bine trece cu vedere peste replica ta,isi da bine seama si el de nerozia cu mustul.
Un vecin de-al meu ,un om de vreo 70 de ani,credincios reformat, mi-a povestit o faza interesanta despre bunicul lui care s-a convertit la adventisti (probabil printre primii adventisti din tara) si care vazand toamna vinul proaspat a cerut sa-l guste.Clatarea vinul prin gura apoi il scuipa pe jos.Omul zicea ca vinul nu trebuie baut ci doar mustul,iar modul cum procedeaza el este "biblic" intrucat vinul din gura se amesteca cu saliva si devine must :lol: :lol: :lol:

Ii clar pt oricine cat de aberante sunt aceste judecati si la ce se poate ajunge.

Sa repetam si sa ingrosam incodata spusele tale ca poate intelege cineva!

Sf. Maxim Marturisitorul: "nu femeia e rea, ci desfranarea; nu banul e necurat, ci iubirea de arginti; nu vinul e rau, ci betia, nu mancarea e spurcata, ci imbuibarea etc". Lovind in aliment, din pricina slabiciunii si consumului necontrolat nu e o solutie, mai ales ca Insusi Domnul a baut vin si chiar a poruncit sa se foloseasca la impartasanie
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 10 Dec 2010, 13:02

Biserica este corabia vazuta care-i duce la liman pe credinciosii in Hristos
Corabia este Hristos. Va place sa va puneti in locul Mantuitorului. Diavoleasca apucatura. O spun cu toata certitudinea: fara biserica ortodoxa (sau adventista), exista mantuire. Fara Mantuitorul, suntem pierduti.
Dar cum de nu te intrebi : oare de ce in adunare mea nu este Liturghie, Vecernie ,Utrenie si celelalte asemenea ?
Pentru ca in adunare sunt alte slujbe, placute lui Dumnezeu: propovaduirea invataturilor lui Hristos, grija pentru cei nevoiasi (indiferent de confesiunea lor), partasia cu cei impovarati sufleteste, etc.
De ce in localitatiile mentionate in NT se savarseste Sf Liturghie si nu spectacolul neoprotestant?
In tot Noul Testament nu s-a savarsit nici o liturghie sau alt gen de inventii rusesti (vecernie, utrenie, denie - a se vedea terminatia ruseasca). In schimb, norodul primea multa invatatura crestina si era indemnat sa duca o viata placuta lui Dumnezeu. Crestinismul nu este o religie mistica ci este o religie care se bazeaza pe multa invatatura si vietuire.

Cat priveste "slujbele", existau doar cateva ritualuri: la Sfanta Cina (Impartasanie), botez, casatorie, hirotonire (ungere). Acestea erau ocazionale. Dvs. vreti sa puneti accent pe partea mistica (specifica paganismului). Este periculos sa se intample ceea ce voia Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli: ca oamenii sa cunoasca.

"Iisus învãta în toate zilele pe norod"(Luca 19:47) La fel faceau si Sfintii Apostoli. Nu prea aveau timp de magii rusesti (liturghii, utrenii, vecernii, denii, etc).

Ti s-a raspuns destul dar bag de seama ca esti greu de cap.
Nu ati raspuns niciodata. Nici o problema. Raspundeti macar constintei dvs. Nu va jucati de-a Dumnezeu, legand si dezlegand dupa voia voastra (nu dupa invatatura LUI).
Bine draga,iti doresc multe succesuri ;)
Sa traiti bine (daca aveti cu ce)!

vasinec

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde vasinec » 10 Dec 2010, 13:17

Ba n-o sa-ti spuna,mai bine trece cu vedere peste replica ta,isi da bine seama si el de nerozia cu mustul.
De ce pare o nerozie? Din cate stiu, in Sfanta Scriptura, aceeasi denumire o are si sucul de struguri nefermentat (mustul) si sucul de struguri fermentat (vinul). Adica, "tyros". De unde stiti dvs. ca la Sfanta Cina s-a folosit "tyros" fermentat (vin) sau nefermentat (must). Daca citit Vechiul Testament, veti vedea ca in perioada sarbatorii Pastelui nu avea voie sa fie nimic fermentat (dospit), in intregul Israel. Dospeala sau fermentul sunt simbol al pacatului.

Credeti ca Domnul Iisus Hristos a baut alcool sau vin nefermentat (rodul vitei - pur, nealterat de fermenti)?
Un vecin de-al meu ,un om de vreo 70 de ani,credincios reformat, mi-a povestit o faza interesanta despre bunicul lui care s-a convertit la adventisti (probabil printre primii adventisti din tara) si care vazand toamna vinul proaspat a cerut sa-l guste.Clatarea vinul prin gura apoi il scuipa pe jos.Omul zicea ca vinul nu trebuie baut ci doar mustul,iar modul cum procedeaza el este "biblic" intrucat vinul din gura se amesteca cu saliva si devine must :lol: :lol: :lol:

Ii clar pt oricine cat de aberante sunt aceste judecati si la ce se poate ajunge.
Daca este adevarat ce spuneti, despre acel vecin ... nu pot decat sa spun ca era un fariseu. Ori bei vin ori nu bei.

Eu nu beau deloc alcool (nici macar nu-mi clatesc gura, ca acel fariseu din povestirea dvs.). Dar, nu am nimic de comentat despre cei care gusta un paharut de vin.

Avatar utilizator
georgia
Mesaje:27
Membru din:30 Noi 2010, 14:10
Confesiune:ortodox

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde georgia » 10 Dec 2010, 13:42

vasinec, ai asistat (nici macar participat) la vreo liturghie, de la cap la coada?
ai ascultat rugaciunile, citirea din NT, cantarile, predica cu atentie? macar asa, din curiozitate?
te-ai dus acolo vreodata cu gandul de a canta impreuna cu ceilalti "Sfinte Dumnezeule, sfinte tare..." si de a te ruga impreuna cu ei pentru toate acele lucruri pe care le pomeneste preotul?

sau ai stat vrei 5 minute, ti s-a parut ca vocea preotului sau cantarile nu iti gadila placut auzul (asa cum face muzica moderna la care apeleaza cultele neoprotestante) si ai plecat plictisit?

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 10 Dec 2010, 13:53

vasinec, ai asistat (nici macar participat) la vreo liturghie, de la cap la coada?
ai ascultat rugaciunile, citirea din NT, cantarile, predica cu atentie? macar asa, din curiozitate?
te-ai dus acolo vreodata cu gandul de a canta impreuna cu ceilalti "Sfinte Dumnezeule, sfinte tare..." si de a te ruga impreuna cu ei pentru toate acele lucruri pe care le pomeneste preotul?

sau ai stat vrei 5 minute, ti s-a parut ca vocea preotului sau cantarile nu iti gadila placut auzul (asa cum face muzica moderna la care apeleaza cultele neoprotestante) si ai plecat plictisit?
Am fost ortodox. Am participat la liturghii. Ceea ce mi-a retinut atentia este faptul ca totul se repeta (acelasi ritual, aceleasi cuvinte). Eu am nevoie de multa invatatura crestina, nu de spectacole cu repetitie. Omul este o fiinta senzoriala si multi speculeaza acest fapt. Vorbiti de "gadilat placut al auzului" sau de alte senzatii. Foarte urat. Crestinul este o persoana cu mintea lucida, neimbatata de senzatii manipulatoare. Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli vorbeau norodului, cu putere si pe inteles. Nu le cantau liturghii care sa le "gadile placut auzul".


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 103 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX