Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lui HR

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.
Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde silvestru » 16 Oct 2010, 12:56

Sfintite Protosinghel, va dau eu adresa unde sta Dorina, dar daca va duceti sa-i faceti mirungere (ce-o fi aia, exact nu stiu! :lol: ) o sa fuga de acasa prin gradina, la vecini, nu o sa o mai prindeti in veci !
Stai linistit, ca o sa vina singura si nesilita atunci cind o sa afle adevarul.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde Doriana » 16 Oct 2010, 14:58

Dar am eu de zis: in principiu, daca este o ocazie, poate intalnesc cateva persoane credincioase care vor sa se impartasesca, nu zic nu, dar sa fie pahare de unica folosinta!
Astea sunt motive. Sunt destule biserici in care impartasania se da in paharute separate si pentru mofturosi ca tine, insa, daca judeci pe cel din mana caruia iei impartasania e mai bine pentru tine sa nu te mai impartasesti decat sa o iei in chip nevrednic.
Si sa nu crezi ca-I faci vreo favoare lui Dumnezeu daca te impartasesti; tu ai nevoie de impartasanie, nu-i musai sa se roage cineva de tine. :idea:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde electric77 » 16 Oct 2010, 15:33

Si sa nu crezi ca-I faci vreo favoare lui Dumnezeu daca te impartasesti; tu ai nevoie de impartasanie, nu-i musai sa se roage cineva de tine. :idea:
Eu nu am nevoie de impartasanie, ci de Isus, care e suficient.
insa, daca judeci pe cel din mana caruia iei impartasania e mai bine pentru tine sa nu te mai impartasesti decat sa o iei in chip nevrednic.
Ala din mana Caruia iau impartasania, e chiar Isus, nu un escroc care papa zeciuiala unor naivi.
Si "a lua impartasania in chip nevrednic" inseamna cu totul altceva dar pastorii v-au spus sa nu-i judecati pe ei... :lol:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde protosinghel » 16 Oct 2010, 16:31

Eu nu am nevoie de impartasanie, ci de Isus, care e suficient.
:o :o :o
Nu cumva în Biblia matele lipseşte capitolul 6 de la Ioan?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde electric77 » 16 Oct 2010, 16:32

Nu cumva în Biblia matele lipseşte capitolul 6 de la Ioan?
dar ce, am o singura Biblie? am sute de Biblii la dispozitie si tot felul de traduceri (pe site-uri)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde Doriana » 16 Oct 2010, 16:32

Ala din mana Caruia iau impartasania, e chiar Isus.
Chestia asta e nebiblica. Iisus a spus "Sa faceti [voi] aceasta spre pomenirea Mea". Nu a zis ca-ti va da El sa bei. El nu mai ia cina pana cand se va intalni cu ucenicii Sai in imparatia cerurilor.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde electric77 » 16 Oct 2010, 16:38


Chestia asta e nebiblica. Iisus a spus "Sa faceti [voi] aceasta spre pomenirea Mea". Nu a zis ca-ti va da El sa bei. El nu mai ia cina pana cand se va intalni cu ucenicii Sai in imparatia cerurilor.
Ba e foarte biblic, pentru ca m-am exprimat metaforic. Dar tu nu ai inteles, pentru ca nu vezi "dincolo". Crezi ca cel care iti da anafura si vinul, este un fel de "trimis", reprezentantul Sau pe Pamant. Cand in realitate este un smecher care a facut seminarul Penticostal la Bucuresti sau la Arad, a luat prin pile un post de pastor si apoi se lafaie in zeciuielile amaratilor. Asta e realitatea ! peste tot e asa ! :!:

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde Doriana » 16 Oct 2010, 16:44

Ba e foarte biblic, pentru ca m-am exprimat metaforic. Dar tu nu ai inteles, pentru ca nu vezi "dincolo". Crezi ca cel care iti da anafura si vinul, este un fel de "trimis", reprezentantul Sau pe Pamant. Cand in realitate este un smecher care a facut seminarul Penticostal la Bucuresti sau la Arad, a luat prin pile un post de pastor si apoi se lafaie in zeciuielile amaratilor. Asta e realitatea ! peste tot e asa ! :!:
Nu ma prea intereseaza manifestarile tale anti-penti pe care le scrii cand nu ai ce raspunde.Te mai intreb o data: Porunca: "Sa faceti aceasta spere pomenirea Mea!" este valabila si pentru tine?
Poate de data asta nu te mai dovedesti totusi alunecos si raspunzi .
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde electric77 » 16 Oct 2010, 16:50

Porunca: "Sa faceti aceasta spere pomenirea Mea!" este valabila si pentru tine?
Poate de data asta nu te mai dovedesti totusi alunecos si raspunzi .
Isus nu a spus de cate ori sa o facem si unde. Daca ai facut-o macar o data in viata, este suficient si eu am facut-o deja de cateva ori !

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde Doriana » 16 Oct 2010, 16:53

Isus nu a spus de cate ori sa o facem si unde. Daca ai facut-o macar o data in viata, este suficient si eu am facut-o deja de cateva ori !
Deci ai facut-o de cateva ori si te-ai asigurat pana la moarte...
Din mana cui ai luat impartasania?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde electric77 » 16 Oct 2010, 16:55

Din mana cui ai luat impartasania?
din mana a doi profeti falsi. :lol: cu care acum evident nu mai am de-a face!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde Doriana » 16 Oct 2010, 17:02


Ala din mana Caruia iau impartasania, e chiar Isus,
Din mana cui ai luat impartasania?
din mana a doi profeti falsi. :lol:
Suficient pentru astazi. La revedere!
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde electric77 » 16 Oct 2010, 20:13

Suficient pentru astazi. La revedere!
o seara placuta. :roll:

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde dumio » 17 Oct 2010, 17:32


Care 700 milioane? I-ai inmultit ca virusurile? Baptistii sunt cei mai numerosi (aproximativ 250-270 mil).
Domnule Dumio, ce expert sunteti? asta a fost acum 20-30 de ani, ce spuneti! daca reuniti toate ramurile penticostale, cum ar fi Church of God, Assemblies of God, Independents si multe alte grupari de orientare penticostala, atata va iese, sunt mult mai multi decat baftistii !
In Romania sunt 500.000 de penticostali, de departe cea mai numeroasa confesiune ! iar in majoritatea tarilor, sunt pe locul 2 dupa catolici.
Daca la ora actuala, crestinii (indiferent de confesiune) sunt sub 2 miliarde la nivel mondial (urmati de musulmani, care sunt peste 1,5 miliarde). Din cate stiu, romano-catolici sunt aproape de un miliard, ortodocsii sunt peste 280 mil, iar restul sa fie oare numai penticostali? Deci mai calculeaza! Sigur in romania nu sunt 500 mii de penticostali, cand catolicii sunt aproape 1,5 milioane, iar dimpreuna cu greco-catolici sunt in nr. de 2 milioane. Ortodocsii sunt in procent de 87%. Mai scade evreii, musulmanii, lipoveni, cei de stil vechi romani, ateii si celelalte confesiuni, si-ti da nr- de penticostali. Nu mai exagera!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde electric77 » 17 Oct 2010, 18:25


Daca la ora actuala, crestinii (indiferent de confesiune) sunt sub 2 miliarde la nivel mondial (urmati de musulmani, care sunt peste 1,5 miliarde). Din cate stiu, romano-catolici sunt aproape de un miliard, ortodocsii sunt peste 280 mil, iar restul sa fie oare numai penticostali? Deci mai calculeaza! Sigur in romania nu sunt 500 mii de penticostali, cand catolicii sunt aproape 1,5 milioane, iar dimpreuna cu greco-catolici sunt in nr. de 2 milioane. Ortodocsii sunt in procent de 87%. Mai scade evreii, musulmanii, lipoveni, cei de stil vechi romani, ateii si celelalte confesiuni, si-ti da nr- de penticostali. Nu mai exagera!
Atatia sunt, 500.000. Restul confesiunilor au putini membri. Iar evrei, musulmani, lipoveni sunt ffff putini.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde IOACHIM » 17 Oct 2010, 19:56

In concluzie... daca vezi ca nu-s in stare (nu ei ca persoane ci ei ca intreg, ca si cult - evit sa spun biserica) sa dea o explicatie teologica acestei Sfinte Taine.... de ce mai pierzi timpul pe-acolo?
.
1. Pentru ca nu ma mantuiesc explicatiile teologice, deci ma pot lipsi de unele ditre ele.
2. Pentru ca nu am gasit o explicatie plauzibila nici in BO.
3. Pentru ca acolo m-a asezat Dumnezeu. Cineva trebuie sa slujeasca si printre sectanti. Daca toti am fi ortodocsi neprihaniti care fugim de ei ca de...stiu eu ce, ei cui i-ar mai ramane?
Deci, ma straduiesc sa nu pierd timpul. Biserica nu este numai un loc unde mergi sa primesti, e important mai ales sa ai ceva de dat. Caci e mai ferice sa dai decat sa primesti.
1. Aici nu e vb. de explicatii teologice in sine... ca nu astea mantuiesc.. evident. Intr-un fel tu nu zici rau... e la fel cu a zice ca nici SCRIPTURA nu te mantuieste. HRISTOS te MANTUIESTE. Da` nu inteleg de unde ai scos iepurele asta... cu ideile!!! TU asa ai crezut? Asa ai inteles? ca si-ar fi imaginat cineva toate astea? :D
- ... deci ma pot lipsi de toate astea.... ASTA s-o crezi tu (si vad ca asa faci.... si pacat ca o faci). Paote ar fi bine sa te gandesti ce ar insemna (comparativ) o BUNA explicatie teologica referitoare la PERSOANA Mantuitorului Hristos din ... sa zxicem 2 perspective: ortodoxa vs. iudaica (evreiasca); de aici si atitudinea fiecaruia. Acum pricepi, sesizezi diferenta si importanta... explicatiei?

2. Asta e problema ta. Unii n-au gasit deloc in toata Scriptura (necrestinii, mormonii etc) ... altii in toata lumea (ateii). Asa, daca o luam, nici IUDA, ca L-a avut pe Hristos sun ochi si s-a mai si impartasit... tot nu gasea explicatii... plauzibile.
- ASTA iti si spuneam de fapt - nu ceva ce sa placa urechilor tale..., nu asta tre` sa cauti, ceva ce sa ti se para plauzibil .... :lol: (adica cine face judecati de valoare aici, tu? DE asta vorbeam de autoritate in BISERICA; Daca Bis. spune asa... pai asa e... - chiar dcaa tie nu ti se pare plauzibil); Sau ce... e plauzibil pt. un necrestin ca Hristos a inviat? sau ca S-a intrupat? sau ca a mers pe mare, pe apa? sau ca Moise a trecut prin Marea Rosie cu poporul evreu?
- Deci asta e cu plauzibilul... n-ai credinta (indeajuns....)

3. :lol: simpatic... dar nu e ...plauzibil :lol: (glumesc). Pueril.
- Cui ar mai ramane? Pai nu e clar? Ai insinuat si tu insati... aluia care fuge da tamaie..... Pai daca sunt eretici... nu e calr ca nu sunt ai lui Hristos? PAi ai cui sunt atunci? Raman cu tatal lor.... tatal minciunii (ca ce altceva e decat minciuna aburelile cu fratii Domnului, cu Iosif, etc)

4. Concluzia ta!
J.E.N.A.N.T. .... desi intr-un anume fel ai dreptate. Insa ce-ai putea tu sa-i dai lui Hristos? Nu mai degraba primesti? Tu de aia mergi la adunare... ca sa dai? Pai atunci te cred.... ca doar nu aveti EUHARISTIE... ci doar simbol... si atunci evident ca nu primesti nik... ! DAR noi mergem la BISERICA pt. ca primim pe Hristos REAL.
- si ca sa nu te incurci in alte detalii ... toate ale tale, toate cate ai primit... de la cine ai primit? de la cine le ai? Ce ai putea sa-i dai lui Dumnezeu si sa nu le fi primit deja de la El?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde Doriana » 17 Oct 2010, 20:27

- ... deci ma pot lipsi de toate astea...

Ma citezi gresit si prin urmare se intelege altceva. QED nu citesti cu atentie. ;)
Sunt unele explicatii teologice de care nu ma pot lipsi: doctrina despre mantuire , de exemplu. Dar ma pot lipsi de filioque si doctrina despre transsubstantiere, de exemplu...pana la un punct...
- nu ceva ce sa placa urechilor tale..., nu asta tre` sa cauti, ceva ce sa ti se para plauzibil ....

Presupun ca trebuie sa caut ceva care sa placa urechilor altora? Sunt destui care si-au dat invataturi dupa poftele lor si nu sunt sigura ca tu ii poti deosebi. Pana la urma merg inaintea lui Dumnezeu cu constiinta mea, nu cu a vecinilor; deci trebuie sa fiu impacata cu constiinta mea.

Raman cu tatal lor.... tatal minciunii (ca ce altceva e decat minciuna aburelile cu fratii Domnului, cu Iosif, etc)

De aceea in BO nu se pune accent pe misiune?..."Duca-se ceilalti cu tatal lor"?. Daca si Domnul ar fi gandit asa ne-ar fi mancat iadul pe toti si nu te-ai fi laudat acum cu singura credinta adevarata.

. Insa ce-ai putea tu sa-i dai lui Hristos? Nu mai degraba primesti?

Ii pot da ascultare. Cand spune sa fac un lucru il fac. Cand esti copil nu prea ai ce da. Dar cand cresti mare incepi sa daruiesti si sa traiesti pentru ceilalti. Sper ca nu vrei sa fii mereu bebelus, desi e mai comod sa te ocupi doar de mancat si udat pampersul. Dar e mai ferice sa dai decat sa primesti.


P.S. Te rog, renunta la "jenant" si "penibil". Nu suntem la gradi...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde IOACHIM » 17 Oct 2010, 23:14

- ... deci ma pot lipsi de toate astea...

Ma citezi gresit si prin urmare se intelege altceva. QED nu citesti cu atentie. ;)
Sunt unele explicatii teologice de care nu ma pot lipsi: doctrina despre mantuire , de exemplu. Dar ma pot lipsi de filioque si doctrina despre transsubstantiere, de exemplu...pana la un punct...

- de acord ca nu te-am citat EXACT (imi fac mea culpa) dar nu am facut-o tendentios , poate din graba sau neatentie.
- eu faceam referire la explicatia teologica in sine, oricare ar fi ea. Deci ramane la fel de valabil tot ce am spus. E chiar esentiala explicatia teologica si ti-am dat un exercitiu cu evreu` versus crestin - ce intelege fiecare vizavi de acelasi lucru. Eu , chiar daca te-am citat gresit... ti-am raspuns oarecum integral, adica am inteles f. bine ce voiai sa spui... nu era nevoia sa te repeti.
- QED - nu doar ca nu citesti atent, dar nici nu te chinui sa intelegi ce vrea sa zica celalat; daca faceai exercitiul (cu evreul) pana la capat iti dadeai seama care e miezul problemei; de fapt trebuia sa-ti dai sama si fara sa faci exercitiul... doar sa lecturezi si din simplu exemplul dat sa intelegi. QED. Cred ca nu vrei sa desfacem IAR firul in 4 pe silogisme banale - mai bine crede-ma pe cuvant.
- acuma` mai introduci o distinctie si mai faci o eroare: ametesti lucruriel (din nou) si pui semnul congruent intre doctrina/dogma sau ce vrei tu... si explicatia teologica. Adica una e una si alta e alta.

- nu ceva ce sa placa urechilor tale..., nu asta tre` sa cauti, ceva ce sa ti se para plauzibil ....

Presupun ca trebuie sa caut ceva care sa placa urechilor altora? Sunt destui care si-au dat invataturi dupa poftele lor si nu sunt sigura ca tu ii poti deosebi. Pana la urma merg inaintea lui Dumnezeu cu constiinta mea, nu cu a vecinilor; deci trebuie sa fiu impacata cu constiinta mea.


presupui gresit si tendentios. Dar ca de obicei tu peste tot vezi numai oameni (adica doar omenescul - iti scapa dumnezeiescul) Hristos este pt. tine doar OM, Biserica, pt tine, este formata doar din oameni. ATAT. De-aia nu pricepi.
- eu nici nu trebuie sa-i deosebesc bre`... n-auzi ca degeaba place urechilor mele.. ca nu e bine? DAR o face BISERICA pt mine si eu ascult de Biserica. daca Biserica zice ca ala e eretic... degeaba-mi place mie cum graieste de el.... ca e lup pentru mine. DA! Biserica poate sa-i deosebeasca!
- mergi cum si cu cine vrei tu. De-aia a facut Dumnezeu omu` liber... ca sa-ti exerciti aceasta libertate. Fa ce vrei cu ea!
- constiinta e una.... si ce vorbeam noi aoclo e alta! Constiinta e glasul lui Dumnezeu din om si nu poti schimba asta! Poti s-o minti, poti s-o pacalesti, poti sa-ti adormi constiinta.... dar ea ORICUM devine cel mai mare dusman al tau daca gresesti. De aia nici nu te simti atat de implinita si ai mustrari de constiinta si indoieli...pt. ca nu te multumeste raspunsul pe care ti-l da confesiunea careia (deocamdata) ii apartii. Constiinta striga.
DAR iubirea de sine, parerea de sine... astea-s altceva bre` .. astea-s pacate. Nu le confunda cu constiinta!!!!

Raman cu tatal lor.... tatal minciunii (ca ce altceva e decat minciună aburelile cu fratii Domnului, cu Iosif, etc)

De aceea in BO nu se pune accent pe misiune?..."Duca-se ceilalti cu tatal lor"?. Daca si Domnul ar fi gandit asa ne-ar fi mancat iadul pe toti si nu te-ai fi laudat acum cu singura credinta adevarata.

- Pai daca si Dumnezeu ii lasa sa se duca... ce vrei, sa le anulez eu libertatea? Crezi tu ca asa a vrut Hristos.. ca Iuda sa se spanzure? Pai ia zi tu de ce n-a facut Domnul nimic pt. el ca sa-l ajute?
- Eu cred ca ai inteles f. bine da` te faci ca nu pricepi. Altfel nu se poate... decat daca privesti lucrurile... copilareste (ca daca zic pueril te superi iar)
- habar n-ai tu pe ce se pune si pe ce nu se pune accent in BO. Tu chiar nu pricepi de unde vine cuvantul asta: MISIUNE? Cum suna el in lb. latina si ce inseamna! Si ce legatura are cu apostolii... asa ajungem la preotie... la continuitatea apostolica.... ADICA exact le ceea ce nu aveti voi! :lol:
DECI - misiune... nu ca in armata... ca implinesti o misiune :lol: ci in sens corect ortodox.

. Insa ce-ai putea tu sa-i dai lui Hristos? Nu mai degraba primesti?

Ii pot da ascultare. Cand spune sa fac un lucru il fac. Cand esti copil nu prea ai ce da. Dar cand cresti mare incepi sa daruiesti si sa traiesti pentru ceilalti. Sper ca nu vrei sa fii mereu bebelus, desi e mai comod sa te ocupi doar de mancat si udat pampersul. Dar e mai ferice sa dai decat sa primesti.

si eu sunt de acord cu tine. Dar sper ca ai si inteles ce am vrut sa zic. Pana si ascultarea pe care i-o dai... e tot o lucrare a LUI... o rodire a cuvantului LUI in om. ADica... fara Mine nu puteti face nimic! Pricepi unde bateam eu?
- daca vrei iti dau eu un exemplu si mai bun decat al tau... desi in acelasi sens:
Pe noi insine si unii pe altii si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam - Sf. si Dumnezeiasca Liturghie

P.S. Te rog, renunta la "jenant" si "penibil". Nu suntem la gradi...

pt. ca ma rogi... am sa ma conformez si am sa fac intocmai. Daca uit sau mai sar calul aminteste-mi si cu bucurie o sa-ti fac pe plac.
Cu toate acestea....
JENÁNT, -Ă, jenanți, -te, adj. Care provoacă, jenă; supărător, neplăcut; penibil. – Din fr. gênant.
Sursa: DEX '98
PENÍBIL, -Ă, penibili, -e, adj. Care provoacă o impresie neplăcută, supărătoare; greu de suportat, apăsător, jenant. – Din fr. pénible.
Sursa: DEX '98

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde IOACHIM » 18 Oct 2010, 17:41

Atatia sunt, 500.000. Restul confesiunilor au putini membri. Iar evrei, musulmani, lipoveni sunt ffff putini.
Da` nu spuneai tu ca nu cantitatea conteaza? Cati crestini erau pana la Hristos? sau cati evrei pana la Avraam? E?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde electric77 » 18 Oct 2010, 17:47

Atatia sunt, 500.000. Restul confesiunilor au putini membri. Iar evrei, musulmani, lipoveni sunt ffff putini.
Da` nu spuneai tu ca nu cantitatea conteaza? Cati crestini erau pana la Hristos? sau cati evrei pana la Avraam? E?
Am facut o simpla referire numerica la cultul penticostal, unde am scris eu ca conteaza numarul, sau mai stiu eu ce? vezi, mie chestiile astea nu-mi plac, acuzatiile nefondate Imagine


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 91 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX