Scriptura vs Traditia

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Dec 2010, 17:19

si tu faci parte din lume sau nu?
Nefacand parte dintr-un sistem omenesc de inchinare, care nu e Biserica, si nepracticand pacatul, conchid ca nu fac parte din lume.
:lol: Ca de obicei.... Electricu` e la furat! Bate campii... si nici macar nu o face cu gratie!

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 09 Dec 2010, 15:11

Sfanta Traditie si nu doar traditia! Este mai mult decat Cuvantul lui Dumnezeu!
Nu va impacati deloc cu Hristos. El respingea traditia si incuraja (inclusiv prin exeplul Personal), aplecarea spre Scriptura. Dvs. calcati unele invataturi ale Scripturii pentru a va tine "sfanta traditie". " "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sã tineti datina voastrã." (Marcu 7:9). Nu credeti ca aceasta mustrare va este adresata?

Daca doriti, va ofer si exemple de invataturi ale lui Hristos, incalcate in favoarea "sfintei traditii". Un exemplu, nelamurit, este acela despre recasatorirea celor divortati (din alt motiv decat curvia). Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli ne invata ceva (in Sfanta Scriptura) iar biserica ortodoxa (in conformitate cu "sfanta traditie") face cu totul altceva.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde dumio » 09 Dec 2010, 19:10

Sfanta Traditie si nu doar traditia! Este mai mult decat Cuvantul lui Dumnezeu!
Nu va impacati deloc cu Hristos. El respingea traditia si incuraja (inclusiv prin exeplul Personal), aplecarea spre Scriptura. Dvs. calcati unele invataturi ale Scripturii pentru a va tine "sfanta traditie". " "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sã tineti datina voastrã." (Marcu 7:9). Nu credeti ca aceasta mustrare va este adresata?

Daca doriti, va ofer si exemple de invataturi ale lui Hristos, incalcate in favoarea "sfintei traditii". Un exemplu, nelamurit, este acela despre recasatorirea celor divortati (din alt motiv decat curvia). Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli ne invata ceva (in Sfanta Scriptura) iar biserica ortodoxa (in conformitate cu "sfanta traditie") face cu totul altceva.
Eu cred ca degeaba iti aduc argumente ca nu poti sa le rumegi! Asta e nivelul tau de cultura, si cu asta-basta! La ce datina se refera Mantuitorul? Si la ce Scriptura? La cea cumva scrisa de El sau a prezis cate epistole si Evanghelii se vor scrie? Citeste in context si analizeaza! Nu lua mot-a-mot, caci esti aberant! De ce, Doamne iarta-ma, a mai predicat Hristos oral Evanghelia? De ce nu a scris-o pur si simplu ca sa v-o dea voua mura-n gura? Iti dai seama ce idolatrie acolo si bibliolatrie? Daca acum aberati cu Scriptura care este a Bisericii (proprietatea ei, asa spunea Sf. Irineu de Lyon din sec. II d. Hr) si nu a voastra a sectarilor, oare ce mai ziceati avand cuvantul scris chiar de Domnul???? Doamne fereste! De asta ati renuntat la Biserica! S-a interpus intre Dumnezeu si voi Biblia pe care ati declarat-o dumnezeu! Nu mai este Dumnezeu Adevarul si nici Biserica stalp si temelie a Adevarului si Duhul cel al Adevarului, ci scrptura a luat locul lor intru totul. Si ceea ce scriu acum vei inerpreta tendentios. Vei spune ca nu avem nevoie de Scriptura!!!! Cat de falsi puteti sa fiti!

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 10 Dec 2010, 08:16

Eu cred ca degeaba iti aduc argumente ca nu poti sa le rumegi!
Ce argumente ati adus? Ma confundati cu multimea de enoriasi pe care ii aburiti, cu texte lungi si savante (pardon, "duhovnicesti). Nu fac parte din cei care dau ochii pe spate si spun "sarumana parinte". Si cand eram ortodox obisnuiam sa analizez ceea ce mi se spune. Sunt un credincios. Nu sunt un credul.

V-am dat un exemplu de "sfanta traditie" care incalca, pe fatza, invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli (invataturi gasite numai in Sfanta Scriptura). Incercati sa explicati acest aspect. Daca va simtiti depasit de situatie, pot veni cu alt exemplu de "sfanta traditie" care incalca invataturile Mantuitorului (Sfanta Scriptura).

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Floryan » 10 Dec 2010, 12:15

V-am dat un exemplu de "sfanta traditie" care incalca, pe fatza, invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli (invataturi gasite numai in Sfanta Scriptura). Incercati sa explicati acest aspect. Daca va simtiti depasit de situatie, pot veni cu alt exemplu de "sfanta traditie" care incalca invataturile Mantuitorului (Sfanta Scriptura).

Vezi filmul ala sa vezi cum np tai spun de Sf Traditie. Esti depasit de evenimet.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Ioan Cr » 10 Dec 2010, 12:25

Degeaba celor ce umbla dupa trup, le vorbesti de Duh...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 10 Dec 2010, 12:26

V-am dat un exemplu de "sfanta traditie" care incalca, pe fatza, invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli (invataturi gasite numai in Sfanta Scriptura). Incercati sa explicati acest aspect. Daca va simtiti depasit de situatie, pot veni cu alt exemplu de "sfanta traditie" care incalca invataturile Mantuitorului (Sfanta Scriptura).

Vezi filmul ala sa vezi cum np tai spun de Sf Traditie. Esti depasit de evenimet.
Va repet: eu sunt adventist de ziua a saptea. Despre raportarea adventistilor la asa zisa "sfanta traditie" putem vorbi. Nu sunt avocatul cultelor neo-protestante.
Voi urmari filmul. Sper sa fie pe subiect.

Pana una alta, nu mi-ati raspuns nimic despre modul cum sunt incalcate invataturile Mantuitorului (din Sfanta Scriptura) prin aplicarea invataturilor din "sfanta traditie". As prefera unraspuns direct, onest. Dar, dvs. preferati sa ma scoateti la film, de fiecare data.

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 10 Dec 2010, 12:32

Degeaba celor ce umbla dupa trup, le vorbesti de Duh...
Cand invataturile Scripturii sunt calcate prin "sfanta traditie", se cheama ca sunteti duhovnicesti. Incercati sa terminati cu gretosenii de genul asta.

Repet : putin respect pentru interlocutor. Veniti cu afirmatii oneste, clare. Nu va dati "duhovnicesti".

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Ioan Cr » 10 Dec 2010, 13:24

Pana una alta, nu mi-ati raspuns nimic despre modul cum sunt incalcate invataturile Mantuitorului (din Sfanta Scriptura) prin aplicarea invataturilor din "sfanta traditie". As prefera unraspuns direct, onest.
Imi amintesc cand am citit prima data constient Noul Testament, cum trecand de la Evanghelii la Apostol am sesizat o inasprire brusca a invataturilor, pe alocuri chiar o racire, o intrare in detalii din viata de zi cu zi crestina, cu reglementari ocazionale, contradictii (Ap. Petru vs Ap. Pavel, "scolile" din Corint etc), elaborari doctrinare sofisticate (despre credinta, despre Botez. despre Euharistie etc). Ma intrebam deci unde simplitatea evanghelica? Oare porunca iubirii nu este singura conditie a crestinului (Ioan 13:35)? Oare este atat de complicata? Si asta abia la cateva decenii dupa Hristos.

Raspunsul este Biserica. In Biserica ne nastem in Hristos, crestem in adevar, murim fata de trup. Hristos este maturitatea, Biserica este leaganul - iata de ce deosebirea. Lacrimile lui Hristos se varsa de la cer la pamant, ale ucenicilor - de la pamant la cer. Ucenicii invata, isi poarta poverile, tind catre Maiestru. Dvs cereti un raspuns direct si onest: va invit sa va opriti la Biblie, ca apoi sa ajungeti la Biserica. Daca aveti dintii tari, nu deradeti laptele, nu cereti de la toti desavarsirea imediata. Nu va puneti cu picii, lasati-i sa mearga la Hristos cum stiu ei, "copacel".
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 10 Dec 2010, 13:41

Imi amintesc cand am citit prima data constient Noul Testament, cum trecand de la Evanghelii la Apostol am sesizat o inasprire brusca a invataturilor, pe alocuri chiar o racire, o intrare in detalii din viata de zi cu zi crestina, cu reglementari ocazionale, contradictii (Ap. Petru vs Ap. Pavel, "scolile" din Corint etc), elaborari doctrinare sofisticate (despre credinta, despre Botez. despre Euharistie etc). Ma intrebam deci unde simplitatea evanghelica? Oare porunca iubirii nu este singura conditie a crestinului (Ioan 13:35)? Oare este atat de complicata? Si asta abia la cateva decenii dupa Hristos.
Evanghelia si invataturile Scripturii sunt simple (cu putine exceptii). Scriptura este pentru oameni simpli (lor li s-a adresat Mantuitorul si Sfintii Sai Apostoli). Stiti de ce li se pare unora ca Scriptura este complicata? Pentru ca sunt prea destepti si vin la Cuvantul lui Dumnezeu cu idei preconcepute. Incercati sa va aplecati asupra Sfintei Scripturi ca si cum nu ati sti nimic. De asemenea, trebuie sa fiti gata sa renuntati la obiceiuri si invataturi inradacinate in viata dvs. Sa fiti gata sa schimbati orice. Atunci veti intelege totul (mai greu la inceput).

Daca veniti in fata Scripturii, fara sa va debarasati de bagajul ortodox (plin de taine si misticism), nu veti intelege niciodata.
Raspunsul este Biserica. In Biserica ne nastem in Hristos, crestem in adevar, murim fata de trup. Hristos este maturitatea, Biserica este leaganul - iata de ce deosebirea. Lacrimile lui Hristos se varsa de la cer la pamant, ale ucenicilor - de la pamant la cer. Ucenicii invata, isi poarta poverile, tind catre Maiestru. Dvs cereti un raspuns direct si onest: va invit sa va opriti la Biblie, ca apoi sa ajungeti la Biserica. Daca aveti dintii tari, nu deradeti laptele, nu cereti de la toti desavarsirea imediata. Nu va puneti cu picii, lasati-i sa mearga la Hristos cum stiu ei, "copacel".
Raspunsul este Hristos. Va invit sa va opriti la Biblie ca sa ajungeti la Hristos. Cuvantul Scris ne indruma la Cuvantul Intrupat. La EL gasim si salvarea noastra.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Ioan Cr » 10 Dec 2010, 21:39

Evanghelia si invataturile Scripturii sunt simple (cu putine exceptii). Scriptura este pentru oameni simpli (lor li s-a adresat Mantuitorul si Sfintii Sai Apostoli). Stiti de ce li se pare unora ca Scriptura este complicata? Pentru ca sunt prea destepti si vin la Cuvantul lui Dumnezeu cu idei preconcepute. Incercati sa va aplecati asupra Sfintei Scripturi ca si cum nu ati sti nimic. De asemenea, trebuie sa fiti gata sa renuntati la obiceiuri si invataturi inradacinate in viata dvs. Sa fiti gata sa schimbati orice. Atunci veti intelege totul (mai greu la inceput).

Daca veniti in fata Scripturii, fara sa va debarasati de bagajul ortodox (plin de taine si misticism), nu veti intelege niciodata.
Am uitat sa mentionez: astea s-au intamplat pe cand eram neoprotestant (adventist, dar nebotezat).
Raspunsul este Hristos. Va invit sa va opriti la Biblie ca sa ajungeti la Hristos. Cuvantul Scris ne indruma la Cuvantul Intrupat. La EL gasim si salvarea noastra.
Biserica este Trupul lui Hristos. Cum doriti sa ajungeti la Cap?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Floryan » 10 Dec 2010, 21:58

Raspunsul este Hristos. Va invit sa va opriti la Biblie ca sa ajungeti la Hristos. Cuvantul Scris ne indruma la Cuvantul Intrupat. La EL gasim si salvarea noastra.
Atunci ce mai cauta Hristos in inima, daca noi ne oprim doar la Biblie.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde dumio » 10 Dec 2010, 23:58

Eu cred ca degeaba iti aduc argumente ca nu poti sa le rumegi!
Ce argumente ati adus? Ma confundati cu multimea de enoriasi pe care ii aburiti, cu texte lungi si savante (pardon, "duhovnicesti). Nu fac parte din cei care dau ochii pe spate si spun "sarumana parinte". Si cand eram ortodox obisnuiam sa analizez ceea ce mi se spune. Sunt un credincios. Nu sunt un credul.

V-am dat un exemplu de "sfanta traditie" care incalca, pe fatza, invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli (invataturi gasite numai in Sfanta Scriptura). Incercati sa explicati acest aspect. Daca va simtiti depasit de situatie, pot veni cu alt exemplu de "sfanta traditie" care incalca invataturile Mantuitorului (Sfanta Scriptura).
N-am spus ca degeaba ti-am adus argumente, ci ca degeaba iti aduc! Oricum, aici pe forum le gasesti in multe locuri si nu ma mai obosesc sa le caut! Eu pe credinciosi nu ii "aburesc" cu texte savante, pentru ca ei nu isi doresc filosofii si nu au prea multa scoala. Ceea ce le predic eu este strict din Evanghelie si Apostol, ancorat in Sfanta Traditie a Bisericii, nu eretic, iar predica are loc in cadrul Sfintei Liturghii, la momentul liturghiei Cuvantului. Luand inavatura si intarindu-se in credinta ortodoxa, ei acced spre comuniunea cu Cuvantul lui Dumnezeu in Sf. Euharistie (in liturghia euharistica). Cam greu pentru tine! Ce sa-i faci daca pt. tine totul se repeta fara sens?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde daniel tuduran » 11 Dec 2010, 13:14

Am uitat sa mentionez: astea s-au intamplat pe cand eram neoprotestant (adventist, dar nebotezat).


Oau :) Nu mi-a trecut prin cap ca ati fost neoprotestant.De obicei np convertiti la ortodoxie raman cu sechele,in special sechela de a fi "activist".Dv in schimb va comportati in cel mai autentic duh ortodox.Felicitari!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde dumio » 11 Dec 2010, 15:06

Am uitat sa mentionez: astea s-au intamplat pe cand eram neoprotestant (adventist, dar nebotezat).


Oau :) Nu mi-a trecut prin cap ca ati fost neoprotestant.De obicei np convertiti la ortodoxie raman cu sechele,in special sechela de a fi "activist".Dv in schimb va comportati in cel mai autentic duh ortodox.Felicitari!
De obicei, convertitii sunt cei mai autentici ortodocsi si cei mai practicanti. Asa cum Sf. Pavel a devenit din cel mai fanatic evreu, cel mai mare misionar crestin (ortodox), tot asa, multi convertiti la ortodoxie devin vase alese ale Duhului si cei mai mari misionari. numai ca, din pacate, cei mai nepracticanti ortodocsi (doar cu numele) devin cei mai mari protestanti si neoprotestanti :(

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde electric77 » 11 Dec 2010, 15:07

De obicei, convertitii sunt cei mai autentici ortodocsi si cei mai practicanti. Asa cum Sf. Pavel a devenit din cel mai fanatic evreu, cel mai mare misionar crestin (ortodox), tot asa, multi convertiti la ortodoxie devin vase alese ale Duhului si cei mai mari misionari.
ce presupune a fi un misionar ortodox?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde dumio » 11 Dec 2010, 15:10

De obicei, convertitii sunt cei mai autentici ortodocsi si cei mai practicanti. Asa cum Sf. Pavel a devenit din cel mai fanatic evreu, cel mai mare misionar crestin (ortodox), tot asa, multi convertiti la ortodoxie devin vase alese ale Duhului si cei mai mari misionari.
ce presupune a fi un misionar ortodox?
In primul rand a face misiune printre cei ai tai!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde electric77 » 11 Dec 2010, 15:41

In primul rand a face misiune printre cei ai tai!
pai ce sa zic, le urez mult succes.

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 11 Dec 2010, 16:23

Am uitat sa mentionez: astea s-au intamplat pe cand eram neoprotestant (adventist, dar nebotezat).
O mentiune de care v-ati amintit dupa ce eu am marturisit ca am fost ortodox si am participat (asistat) la liturighii. Cam ciudata recapatare de memorie.
Tind sa cred ca dvs., cel mult ati vizitat o biserica adventista.

P.S. Nu exista adventisti nebotezati.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde daniel tuduran » 11 Dec 2010, 17:54

De obicei, convertitii sunt cei mai autentici ortodocsi si cei mai practicanti. Asa cum Sf. Pavel a devenit din cel mai fanatic evreu, cel mai mare misionar crestin (ortodox), tot asa, multi convertiti la ortodoxie devin vase alese ale Duhului si cei mai mari misionari.
Cunosc convertiti la ortodoxie si sunt de acord ca sunt mai autentici decat multi dintre ortodocsii nostri nascuti in sanul Bisericii.
De altfel,am si citit multe carti,marturii ale acestora.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 52 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX