ADVENTISTII

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau
Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 20 Sep 2012, 22:44

Si apropo Dumnezeu nu a desfiintat Sabatul ci el este in continuare MATEI 5:18
ASTEPT RASPUNSUL LA ACEST VERSET
Aha, dar mai departe nu ai citit ca Hristos este sfarsitul Legii? Si ca noi nu mai suntem sub lege ci sub har?
I-a zi, Sărbătoarea Corturilor : "Să prăznuiţi sărbătoarea aceasta a Domnului şapte zile în an: acesta este aşezământ veşnic în neamul vostru". Nu este ea instituită de Domnul prin aşezământ "veşnic", ca şi şabatul săptămânal? O gasim la cultul az7?

I-a zi, cum citesti la Evrei 4
8.Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.
9.Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 21 Sep 2012, 06:02

Ramane ,dar, o odihna ca cea de Sabat pentu puporul lui Dumnezeu.
CA CEA DE SABAT, NU IN LOCUL CELEI DE SABAT

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 21 Sep 2012, 07:38

Ramane ,dar, o odihna ca cea de Sabat pentu puporul lui Dumnezeu.
CA CEA DE SABAT, NU IN LOCUL CELEI DE SABAT
Tu stii ca profetesa voastra "inspirata" tinea la inceput duminica? Si ca sabatul la imprumutat de la baptistii de ziua a 7?
Citatul dat din Evrei 4 e clar ca buna ziua? Tu nu sesizezi diferenta? Pai nu. Sigur ca nu. AP APvel se adresa evreilor.

Nu spune acolo de o alta zi de odiha ca cea de sabat. Nu spune ramine aceasi zi de odihna adica sabatul :)
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 21 Sep 2012, 14:39

Nu vezi ca am ramas numai noi doi sa discutan restul au inteles ca adevarul nu il invinge nimeni si nimic si nu au argumente solide ca si tine sa invinga adevarul.
Nu observi ca dai numai interpretari si nimic alceva

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 21 Sep 2012, 16:45

Nu vezi ca am ramas numai noi doi sa discutan restul au inteles ca adevarul nu il invinge nimeni si nimic si nu au argumente solide ca si tine sa invinga adevarul.
Nu observi ca dai numai interpretari si nimic alceva
Nu discuta nimeni pt ca s-a discutat iar fratii dumitale au plecat cu coada intre picioare.. Eu mi-am facut timp pt tine ca sa lamurim cateva lucruri. Dar vad ca pe tine te intereseaza sa faci prozelitism.
Daca venit pe forum doar sa faci reclama sectei adventiste vei ramane sa vorbesti singur.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 24 Sep 2012, 06:15

Parerea mea este ca adevatul mereu va triunfa indiferent de situatie

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Metamorfoza » 27 Sep 2012, 15:00

VREAU SA II INTREB PE CEI CE SUSTIN CA RELIGIA ADVENTISTA NU ESTE BUNA SI CA NU TREBUE URMATA,DECE ANUME?,SI SA ADUCA ARGUMENTE DIN BIBLIE CARE CONTRAZIC RELIGIA ADVENTISTA.
Dpdv al crestinismului istoric, pentru ca e religie ariana sau semi-ariana si pseudo-trinitariana.. negand divinitatea lui Hristos e plina de erezii hristologice si anti-trinitariene.. Apoi ar mai fi ca nu tine Legea Noua(Noul Testament), nu tine duminica, nu tine praznicile crestine : Paste , Craciun, predica iudaizarea, nu crede in sfintele Taine, in preotia apostolica,nu crede in comuniunea sfintilor, in Biserica(si intr-una sfanta catolica si apostolica biserica zice crezul crestin) , distorsoneaza imaginea Maicii Domnului si neaga manifestare vizibila a pietatii.. Toate acestea au fost stabilite din primul mileniu cand Biserica era una, unita.. Una sfanta catolica si apostolica..

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 27 Sep 2012, 15:39

VREAU DOVEZI NU VORBE LA ACESTE AFIRMATII GRAVE
Si cate mai exact este legea Noului Testament ?

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde anastasys » 27 Sep 2012, 16:27

Parerea mea este ca adevatul mereu va triunfa indiferent de situatie
Te rog, scrie mai îngrijit, chiar dacă eşti elev şi încă mai înveţi să scrii.
VREAU SA II INTREB PE CEI CE SUSTIN CA RELIGIA ADVENTISTA NU ESTE BUNA SI CA NU TREBUE URMATA,DECE ANUME?,SI SA ADUCA ARGUMENTE DIN BIBLIE CARE CONTRAZIC RELIGIA ADVENTISTA.
VREAU DOVEZI NU VORBE LA ACESTE AFIRMATII GRAVE
Si cate mai exact este legea Noului Testament ?
Şi aici la fel...revezi textul înainte să îl lansezi...
Foarte bine zis religie adventistă, căci nu sunt creştini. Dacă vrei cu adevărat să afli, să te edifici atunci ai la dispoziţie să studiezi cele 800 de pagini din această carte http://www.scribd.com/doc/81293470/Proz ... -Adventist.

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Metamorfoza » 27 Sep 2012, 18:00

VREAU DOVEZI NU VORBE LA ACESTE AFIRMATII GRAVE
Si cate mai exact este legea Noului Testament ?
Ce dovezi vrei?

Legea noului testament e datina apostolilor si a lui Hristos..

Fapte 2
41. Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat şi în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete.
42. Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni.

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 02 Oct 2012, 12:41

Aduceti argumente ca Legea sa desfiintat dar ARGUMENTE CONCRETE

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 02 Oct 2012, 13:11

Aduceti argumente ca Legea sa desfiintat dar ARGUMENTE CONCRETE
Uite ce este, ți-am urmărit mesajele și te anunț că dacă mai continui să scrii răspunsuri "la mișto" pe forum te banez permanent.
S-ar cuveni mai întâi să înveți să scrii și apoi să mai treci pe aici prin scris.
Vezi că nici un pastor adventist n-a catadicsit să scrie pe forum, că de, zeciuala este groasă și nu poate renunța la ea! În schimb, nu am dus lipsă pe forum de adventiști semianalfabeți ori incapabili să tragă concluzii în favoarea adevărului. Și acest lucru este dureros pentru cei iubitori de adevăr și de dialog onest.
Sper să iei in considerație cele scrise de mine, că eu le iau!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 02 Oct 2012, 13:49

ADEVARUL ESTE URMATORUL :
- OMULUI NU TREBUE SA MANANCE PORCUL SI Să nu mâncaţi iepurele de casă, care rumegă, dar n-are unghia despicată: să-l priviţi ca necurat. Să nu mâncaţi iepurele, care rumegă, dar n-are unghia despicată: să-l priviţi ca necurat. : Să nu mâncaţi porcul, care are unghia despicată şi copita despărţită, dar nu rumegă; să-l priviţi ca necurat. (LEVITIC 11:5,6,7 )
-DUMNEZEU A ZIS : Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine. Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor, şi să nu le slujeşti; (Exod 20:3,4,5 )
SABATUL TREBUE TINUT : Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile, şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea, şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o. (EXOD 20:8-11 )

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Metamorfoza » 02 Oct 2012, 15:59

Aduceti argumente ca Legea sa desfiintat dar ARGUMENTE CONCRETE
Efeseni 2:15. Desfiinţând vrăjmăşia în trupul Său, legea poruncilor şi învăţăturile ei, ca, întru Sine, pe cei doi să-i zidească într-un singur om nou şi să întemeieze pacea,
Ultima oară modificat 02 Oct 2012, 21:24 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: Vă rog să vă exprimaţi creştineşte!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 03 Oct 2012, 08:20

ADEVARUL ESTE URMATORUL :- OMULUI NU TREBUE SA MANANCE PORCUL
Superb !!! :lol:
SI Să nu mâncaţi iepurele de casă, care rumegă, dar n-are unghia despicată: să-l priviţi ca necurat. Să nu mâncaţi iepurele, care rumegă, dar n-are unghia despicată: să-l priviţi ca necurat. : Să nu mâncaţi porcul, care are unghia despicată şi copita despărţită, dar nu rumegă; să-l priviţi ca necurat. (LEVITIC 11:5,6,7 )
La voi Biblia inseamna doar cateva carti din Vechiul Testament, acum e clar.
I-a uite ce spune Dumnezeu lui Petru in Fapte 10, asa pentru cultura ta.
14. Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, căci niciodată n-am mâncat nimic spurcat şi necurat.
15. Şi iarăşi, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curăţit, tu să nu le numeşti spurcate.

Adi, ceea ce Dumnezeu a curatit, tu le numesti spurcate!!!! :shock:

16. Şi aceasta s-a făcut de trei ori şi îndată acel ceva s-a ridicat la cer.

Cred ca pentru advenstiti s-a spus de 3 ori, dar se apre ca degeaba.

Asa ca o curiozitate in secta adventista faceti asta, ca doar tot necuratie este:
Dar erau şi oameni necuraţi, care se atinseseră de trup de om mort Num9, 6 :x1 ,

I-a zi faceti asta pentru curatire?
Şi preotul să aducă o pasăre jertfă pentru păcat, iar pe cealaltă ardere de tot, şi să-l cureţe de spurcarea cea prin atingerea de trupul mort şi să-i sfinţească în ziua aceea capul lui. Num 6,11
-DUMNEZEU A ZIS : Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine. Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor, şi să nu le slujeşti; (Exod 20:3,4,5 )
Tot Dumnezeu a zis
Apoi să faci doi heruvimi de aur; şi să-i faci ca dintr-o bucată, ca şi cum ar răsări din cele două capete ale capacului 2 Ies 25,18
1. "Cortul însă să-l faci din zece covoare de în răsucit şi de mătase violetă, stacojie şi vişinie; în ţesătura lor să faci chipuri de heruvimi alese cu iscusinţă. 2 Ies 26,1

Mi le poti arat astea in cultul az 7, doar sunt poruncite de Dumnezeu.
SABATUL TREBUE TINUT : Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile, şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea, şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o. (EXOD 20:8-11 )
Stii cum suna porunca asta? Adu-ti aminte Moise ca ti-am dat porunca TIE in pustie... Ce sa-ti amintesti
... că ai fost rob în pământul Egiptului şi Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare şi cu braţ înalt şi de aceea ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzeşti ziua odihnei şi să o ţii cu sfinţenie. Deut 5.15.
De aceea se tine sabatul, pt eliberarea din robia egiptului.
Apropo, stii pentru ce s-a jertfit Hristos?
ADEVARUL ESTE URMATORUL :
Adevarul este ca sunteti foarte departe de ADEVAR.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Dumitru » 15 Feb 2013, 12:03

Mai crede cineva in aceste fagaduinte facute de Domnul Iisus Hristos?
Da, eu încă mai cred. Mai ai ceva de adăugat ?
Dvs spuneti:,,Daca nu iubeste cineva pe Domnul ,este anatema..Iata ce zice Domnul Iisus in Ioan 14,15 ,,Daca Ma IUBITI ve-ti pazi Poruncile Mele,,..!!??.. si in 1 Ioan 2,3 ,, Si prin aceasta STIM ca Il cunoastem ,daca pazim Poruncile LUI,,...??Sunt cuvintele Scripturii..!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 16 Feb 2013, 23:34

Mai crede cineva in aceste fagaduinte facute de Domnul Iisus Hristos?
Da, eu încă mai cred. Mai ai ceva de adăugat ?
Dvs spuneti:,,Daca nu iubeste cineva pe Domnul ,este anatema..Iata ce zice Domnul Iisus in Ioan 14,15 ,,Daca Ma IUBITI ve-ti pazi Poruncile Mele,,..!!??.. si in 1 Ioan 2,3 ,, Si prin aceasta STIM ca Il cunoastem ,daca pazim Poruncile LUI,,...??Sunt cuvintele Scripturii..!
Și de ce mai sunteți neo-protestant, Dumitru? Știți că acela căruia-i purtați numele, a murit pentru Hristos și izvorăște mir din coasta în care a fost însulițat pentru dragostea Aceluia?
V-am demonstrat biblic necredința dvs., ce mai vreți? E plin forumul de discuții cu surzii! Luați subiectele pe rând și veți vedea (sâmbăta, sufletul, icoanele, vinul, etc.).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 17 Feb 2013, 06:16

E plin forumul de discuții cu surzii! Luați subiectele pe rând și veți vedea
E plin forumul cu muţii, adică cu cei cărora li s-a pus pumnul în gură. Luaţi subiectele la rând şi vedeţi care sunt închise: tot acelea sensibile pentru Biserica Ortodoxă. Dacă n-ar fi aşa, de ce s-au închis? Dar adevărul tot va ieşi la lumină, oricâte obroace s-ar îngrămădi de-asupra lui!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 17 Feb 2013, 16:53

E plin forumul de discuții cu surzii! Luați subiectele pe rând și veți vedea
E plin forumul cu muţii, adică cu cei cărora li s-a pus pumnul în gură. Luaţi subiectele la rând şi vedeţi care sunt închise: tot acelea sensibile pentru Biserica Ortodoxă. Dacă n-ar fi aşa, de ce s-au închis? Dar adevărul tot va ieşi la lumină, oricâte obroace s-ar îngrămădi de-asupra lui!
Cand veti avea bunul simt sa raspundeti la ce v-am intrebat in dese randuri despre grava confuzie a profetesei Lenuta intre Arh MIhail si Domnul Hristos atunci sa comentati depsre pumni in gura.
Cand veti avea bunul simt si veti posta dovezi din biserica primelor veacuri, despre care doar amintiti dar fara niciun suport decat modul cum interpretaeaza az7 Sf Scriptura si care sa sustina dogma adventista, atunci sa comentati depsre adevaruri care ies la lumina.
;)
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 17 Feb 2013, 18:55

Cand veti avea bunul simt sa raspundeti la ce v-am intrebat in dese randuri despre grava confuzie a profetesei Lenuta intre Arh MIhail si Domnul Hristos atunci sa comentati depsre pumni in gura.
Bun. Hai să vedem ce zice Scriptura la acest subiect. O luăm pas cu pas, altfel se va întâmpla ce s-a mai întâmplat şi cu alte ocazii: vor începe divagaţiile şi în final se va închide topicul.

1. Câţi arhangheli prezintă Scriptura?


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 52 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX