ADVENTISTII

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 13 Apr 2011, 11:29

Adventistii urasc manipularea, prin orice metode. Teroarea vine de la cei care ingradesc libertatea de gandire si alegere, prin diferite metode. Nu este usor sa alegi
nu "să alegi", ci "să faci prozelitism" în cazul de faţă
atunci cand esti inconjurat de ortodocsi (familie, prieteni, profesori, etc.).

P.S. Eu am marturisit ca am intrat pe acest forum pentru a polemiza cu fetele bisericesti, nu pentru cearta (cum ati afirmat dvs.).
Ştiu că de polemică era vorba, numai că nu aţi dovedit-o. Polemica presupune o discuţie ştiinţifică în contradictoriu. Mai rămâne să vedem la dvs. ştiinţificul, că eu nu am văzut decât partea de contradictoriu a polemicii. Lipsa de dialog din partea dvs., nu presupune polemică. Cu mine cel puţin, v-aţi aflat doar în monolog pe acest forum (ba o dată aţi părut că reacţionaţi raţional, când cu virgula în chestiunea cu tâlharul şi raiul)
Din astfel de polemici, deschise si oneste, unele persoane ar putea trage niste concluzii.
bine aţi spus "ar putea", că până acum nu prea le-aţi dat ocazia.
Cred ca va este frica de asa ceva.
Ete nu mai pot de frică Imagine
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 04 Sep 2012, 07:39

Religia adventista este cea mai corecta religie ,ei se bazeaza pe Biblie .Baza lor sunt cuvintele Domnului ei se bazeaza pe urmatoarele pasaje pasaje :
-EXODUL 20;1-17
-LEVITIC 11;7
CEI CE SPUN CA LEGA VECHIULU TESTAMENT A FOST DESFIINTATA MINT CACI DOMNL A SPUS:,,Caci adevarat va spun ,cata vreme nu va trece cerul si pamantul,nu va trece o iota sau o frantura de Lege"(Matei 5;18)

NU VA LASATI AMGITI

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 04 Sep 2012, 11:30

NU CONTEAZA RELIGIA TREBUE SA CITIM BIBLIA ,EA RAPUNDE LA TOATE INTREBARILE LEGATE DE RELIGE .

SI DOMNUL HRISTOS NE SPUNE:,,Cercetati Scripturile ,pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica ,dar tocmai ele marturisesc despre Mine" ?(IOAN 5:39)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde protosinghel » 04 Sep 2012, 12:04

NU CONTEAZA RELIGIA TREBUE SA CITIM BIBLIA ,EA RAPUNDE LA TOATE INTREBARILE LEGATE DE RELIGE .
Şi dacă Biblia răspunde la toate întrebările, atunci spune-mi unde scrie în Biblie că afundarea la botez trebuie făcută o singură dată? Istoria vorbeşte despre faptul că primii creştini afundau de 3 ori, "în numele Tatălui, şi a Fiului, şi a Sfântului Duh" (Matei 28:19). Dar voi, care sunteţi o sectă iudaică cu unele idei creştine, de ce botezaţi printr-o singură afundare?

Diletanţi ca tine, Adi, au fost pe aici câtă frunză şi iarbă. Toţi au plecat cu coada între picioare...
Aşa că spune pastorilor tăi să mai înveţe carte.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 04 Sep 2012, 12:08

Religia adventista este cea mai corecta religie ,ei se bazeaza pe Biblie .
Si penticostalii "se bazeaza" doar pe Biblie si baptistii, si multii altii. Si catolicii au Sf Scriptura si ortodocsii, deci cum ramane treaba cu corectitudinea?
Baza lor sunt cuvintele Domnului ei se bazeaza pe urmatoarele pasaje pasaje :
-EXODUL 20;1-17
-LEVITIC 11;7
Pai e o contradictie, cum spui ca "se bazeaza" pe Biblie, cand de fapt BIlbia inseamna doua versete?
CEI CE SPUN CA LEGA VECHIULU TESTAMENT A FOST DESFIINTATA MINT CACI DOMNL A SPUS:,,Caci adevarat va spun ,cata vreme nu va trece cerul si pamantul,nu va trece o iota sau o frantura de Lege"(Matei 5;18)
Hristos nu a desfiintat ci inlocuit. Hristos este sfarsitul legii. ASta o spune Ap Pavel in Galateni
24. Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credinţă.
25. Iar dacă a venit credinţa, nu mai suntem sub călăuză.

NU VA LASATI AMGITI
AMAGITI -
De catre cine?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 04 Sep 2012, 12:15

NU CONTEAZA RELIGIA TREBUE SA CITIM BIBLIA ,EA RAPUNDE LA TOATE INTREBARILE LEGATE DE RELIGE .

SI DOMNUL HRISTOS NE SPUNE:,,Cercetati Scripturile ,pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica ,dar tocmai ele marturisesc despre Mine" ?(IOAN 5:39)
NU coteaza pentru voi doar la nivel de declaratii, de fapt si pentru adventisti conteaza si chiar foarte tare. Putem vorbi chiar de fanatism.

Domnul spune sa cercetam scripturile nu sa ne limitam la ele. Sa le spui pastorilor vostrii ca si diavolul stie scripturile, mult, mult mai bine ca ei.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde undecimus » 05 Sep 2012, 15:54

spune-mi unde scrie în Biblie că afundarea la botez trebuie făcută o singură dată? Istoria vorbeşte despre faptul că primii creştini afundau de 3 ori, "în numele Tatălui, şi a Fiului, şi a Sfântului Duh" (Matei 28:19). Dar voi, care sunteţi o sectă iudaică cu unele idei creştine, de ce botezaţi printr-o singură afundare?
Nu vă supăraţi, dar cum doriţi să vi se răspundă cu Biblia la o întrebare bazată pe istorie şi nu pe Biblie? Din textul indicat (Mat.28,19) nu reiese că apostolii efectuau botezul prin triplă afundare. Ar fi şi ilogic, având în vedere faptul că botezul este un simbol al morţii [omului vechi] şi învierii prin Hristos. Mortul nu se îngroapă de trei ori, ci o singură dată...
Diletanţi ca tine, Adi, au fost pe aici câtă frunză şi iarbă. Toţi au plecat cu coada între picioare...
Haideţi să nu confundăm restricţionarea administrativă a contului cu "plecatul cu coada între picioare"...

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde undecimus » 05 Sep 2012, 15:55

Hristos nu a desfiintat ci inlocuit.
Puteţi da un singur text nou testamentar din care să reiasă că Hristos a "înlocuit" vreo poruncă din Decalog? Respectiv a înlocuit ziua de odihnă de sîmbăta (căci la aceasta se referea textul în dispută) cu o alta?
Hristos este sfarsitul legii. ASta o spune Ap Pavel in Galateni
Sugeraţi cumva că acest "sfârşit" [al Legii - recte al Decalogului] are sensul de "a nimici", "a desfiinţa" în Galateni?

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde amator » 05 Sep 2012, 20:25

Puteţi da un singur text nou testamentar din care să reiasă că Hristos a "înlocuit" vreo poruncă din Decalog? Respectiv a înlocuit ziua de odihnă de sîmbăta (căci la aceasta se referea textul în dispută) cu o alta?
O antiteza folosita de Hristos:ati auzit ce se spunea in vechime dar eu va spun...(matei 5)
Baptist

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Metamorfoza » 05 Sep 2012, 20:58

Biserica Ortodoxa praznuieste sambata.Sambata e zi liturgica si multe praznice sunt in ziua de Sambata.Odihna adevarata insa nu e o zi e Iisus Hristos.

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Metamorfoza » 05 Sep 2012, 21:01

Legea veche a fost abrogata.Citeste Evrei si vezi ca legea s-a schimbat.Autorul epistolei iti zice si cum, si ce.

Incepe cu Evrei 7:12

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 06 Sep 2012, 08:20

Hristos nu a desfiintat ci inlocuit.
Puteţi da un singur text nou testamentar din care să reiasă că Hristos a "înlocuit" vreo poruncă din Decalog? Respectiv a înlocuit ziua de odihnă de sîmbăta (căci la aceasta se referea textul în dispută) cu o alta?
Reveniti la un subiect foarte discutat, iar Parintele Pruteanu are dreptate ca toti au plecat pe usa din dos. Fara a reusi sa aduca nicio dovada caresa va sprijine doctrina. O sa spuneti, bine dar am citat din Biblie. Clar, acela e modul dv de intelegere, dar nu neaparat si modul corect de interpretare. Atunci la ce bun sa va umflati muschii de pomana?
La problema dv am sa va raspund cu o intrebare:
De exemplu, despre Sărbătoarea Corturilor : "Să prăznuiţi sărbătoarea aceasta a Domnului şapte zile în an: acesta este aşezământ veşnic în neamul vostru". Nu este ea instituită de Domnul prin aşezământ "veşnic", ca şi şabatul săptămânal? O gasim la cultul az7?
Hristos este sfarsitul legii. ASta o spune Ap Pavel in Galateni
Sugeraţi cumva că acest "sfârşit" [al Legii - recte al Decalogului] are sensul de "a nimici", "a desfiinţa" în Galateni?
Sf Scriptura scrie ca Hristos a sfaramat sabatul. Aici bateti dv de fapt. AM sa arat unde scrie si ramane ca dv sa analizati.
Ioan 5.18 "Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta
Acest dezlega inseamna si a sparge, a face bucati.
Versiunile protestante traduc in acest fel:
King James Bible
"Therefore the Jews sought the more to kill him, because he not only had broken the sabbath,

Acelaşi verb e folosit si la Fapte 27.41 cu sensul de a sfărâma:
Fapte 27.41 "au înţepenit corabia şi partea dinainte, înfigându-se, stătea neclintită, iar partea dinapoi se sfărâma de puterea valurilor. "
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde undecimus » 06 Sep 2012, 17:07

O antiteza folosita de Hristos:ati auzit ce se spunea in vechime dar eu va spun...(matei 5)
Nu ştiu cât de antitetică e zicerea lui Hristos în contextul discuţiei de faţă. Mai degrabă, e vorba de o întărire şi o dezvoltare a poruncilor din Decalog şi nu de "desfiinţare", ori "înlocuire".

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde undecimus » 06 Sep 2012, 17:08

Biserica Ortodoxa praznuieste sambata.Sambata e zi liturgica si multe praznice sunt in ziua de Sambata.
Da, în loc să prăznuiască conform poruncii a IV-a din Decalog Creaţia Viului Dumnezeu, prăznuieşte ziua morţilor! Parcă anume în bătaie de joc...
Odihna adevarata insa nu e o zi e Iisus Hristos.
Care Iisus Hristos, este "Domn al Sâmbetei" Marc.2,28.

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde undecimus » 06 Sep 2012, 17:10

Legea veche a fost abrogata.
Când vorbim de legea ceremonială, legea levitică, legea jertfelor, aşa este. Dar Decalogul a rămas valabil, iar Hristos l-a întărit nu l-a abrogat. Mat.5,17.
Citeste Evrei si vezi ca legea s-a schimbat.Autorul epistolei iti zice si cum, si ce.

Incepe cu Evrei 7:12
Dacă încep cu Evrei 7:12, intrăm în alt subiect dureros pentru ortodoxie, anume: desfiinţarea preoţiei sacramentale...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 06 Sep 2012, 17:11

spune-mi unde scrie în Biblie că afundarea la botez trebuie făcută o singură dată? Istoria vorbeşte despre faptul că primii creştini afundau de 3 ori, "în numele Tatălui, şi a Fiului, şi a Sfântului Duh" (Matei 28:19). Dar voi, care sunteţi o sectă iudaică cu unele idei creştine, de ce botezaţi printr-o singură afundare?
Nu vă supăraţi, dar cum doriţi să vi se răspundă cu Biblia la o întrebare bazată pe istorie şi nu pe Biblie?
Cultele p/np nu au nici o legătură cu Biserica Ortodoxă a lui Hristos, nici o legătură cu viaţa Bisericii. Ei doar au citit o corespondenţă (NT) a Bisericii, şi copiindu-şi corespondenţa, ca nişte şarlatani spun: "Uitaţi, scrisorile (NT) sunt la noi, noi suntem Biserica lui Hristos." Dar şarlatania lor se dă pe faţă, deoarece ei nu au toată învăţătura de credinţă a Bisericii, ci doar ce au găsit scris în corespondenţa de ocazie a Bisericii lui Hristos din perioada strict apostolică. Dar şi pe aceea o schimonosesc, ciuntind-o şi răstălmăcind-o după bunul plac, că de aceea sunt şi aşa de mulţi (numi adventiştii sunt de vreo 4 feluri).
Ei nu ştiu ce i-a mai învăţat Domnul pe ucenici în perioda dintre Înviere şi Înălţare (Ioan.16:12, 21:25), şi nici ce i-au mai învăţat Apostolii pe creştini în afara celor scrise ocazional (2Ioan.1:12, 3Ioan.13). Ştiu ei cum frângeau Pâinea Apostolii, ori cum botezau, ori la ce-i folosea felonul Sf. Apostol Pavel (2Tim.4:13)?
Nimic din acestea nu cunosc, deoarce sunt o minciuno-biserică, revendicându-şi lor Scriptura ca şi când în interiorul bisericii lor au luat naştere şi au circulat Scripturile.
Ei nu cunosc nimic despre Apostoli şi urmaşii lor - cum şi-au trăit viaţa, unde au propovăduit, cu ce moarte au slăvit mulţi pe Hristos, etc.- pentru că nu sunt urmaşii lor.Dar viaţa şi scrierile Helenei White le cunosc deoarce îi sunt urmaşi.
Evreii cunoşteau bine pe toţi urmaşii lui Moise - şi buni şi răi - de până la ei (VT-ul e mărturie în acset sens). Oare Noul Israel nu-şi cunoaşte înaintaşii întru Hristos Domnul, ce au scris şi cum şi-au trăit ei viaţa? Oare nu ar fi asta o netrebnicie, o neghiobie? Dar nu, Biserica lui Hristos este vie şi viaţa Noului Israel a continuat de la Apostoli încoace, şi această viaţă este consemnată în istoria sa precum viaţa lui Israel de la Moise până la Hristos, cu toţi cei buni şi cei răi ai săi, cu toţi Prooroci adevăraţi dar şi mincinoşi ai săi.
Biserica lui Hristos - Noul Israel - a consemnat şi ea deasemeni pe toţi Proorocii Domnului (Sfinţii Părinţi şi toţi Sfinţii ei, cu toate scrierile lor), precum şi pe toţi prooroci mincinoşi - ereticii, ce s-au ridicat spre a înşela Israelul Domnului.
....
Îmi cer scuze pentru duritatea unora din cele afirmate mai sus, dar se poate spune altfel fără a ciunti adevărul?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde undecimus » 06 Sep 2012, 17:18

Reveniti la un subiect foarte discutat
Dacă e foarte discutat, respectiv controversat, înseamnă că trebuie abandonat şi lăsat în suspensie? Nu e mai bună clarificarea acestor subiecte nebuloase?
iar Parintele Pruteanu are dreptate ca toti au plecat pe usa din dos.
Mă faceţi să zâmbesc :) Poate vreţi să ziceţi că au fost zvârliţi pe uşă cu un picior în dos...
Fara a reusi sa aduca nicio dovada caresa va sprijine doctrina. O sa spuneti, bine dar am citat din Biblie. Clar, acela e modul dv de intelegere, dar nu neaparat si modul corect de interpretare. Atunci la ce bun sa va umflati muschii de pomana?
Eu credeam că modul corect de înţelegere a unei doctrine este acela al lui Hristos şi al Scripturii. Dacă aceste două Autorităţi nu sunt suficiente pentru a sprijini un crez, o dogmă, o credinţă, nu ştiu ce ar putea fi mai credibil în acest Univers...
La problema dv am sa va raspund cu o intrebare:
Totdeauna când sunteţi în impas doctrinar răspundeţi cu o întrebare?
De exemplu, despre Sărbătoarea Corturilor : "Să prăznuiţi sărbătoarea aceasta a Domnului şapte zile în an: acesta este aşezământ veşnic în neamul vostru". Nu este ea instituită de Domnul prin aşezământ "veşnic", ca şi şabatul săptămânal? O gasim la cultul az7?
Să nu comparăm sărbătoarea corturilor, specifică doar poporului evreu, cu sabatul instituit cu multe sute de ani înainte de apariţia primului evreu. Ca să nu mai vorbim de universalitatea Creaţiei (în amintirea căreia Dumnezeu a instituit sărbătoarea sabatului) vs. specificitatea sărbătorii corturilor (în amintirea peregrinării evreilor în pustia Sinai).
Sf Scriptura scrie ca Hristos a sfaramat sabatul. Aici bateti dv de fapt. AM sa arat unde scrie si ramane ca dv sa analizati.
Ioan 5.18 "Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta
Acest dezlega inseamna si a sparge, a face bucati.
Versiunile protestante traduc in acest fel:
King James Bible
"Therefore the Jews sought the more to kill him, because he not only had broken the sabbath,

Acelaşi verb e folosit si la Fapte 27.41 cu sensul de a sfărâma:
Fapte 27.41 "au înţepenit corabia şi partea dinainte, înfigându-se, stătea neclintită, iar partea dinapoi se sfărâma de puterea valurilor. "
"Analiza" pe care mi-o propuneţi trebuie făcută după toate rigorile unei exegeze serioase, nu după cum ne taie capul pe fiecare. Aveţi deci în vedere cel puţin două aspecte:
1. Faptul că Hristos "dezlega" sâmbăta era doar o acuzaţie adusă Lui de către iudei.
2. Verbul λύω are într-adevăr şi sensul de a sparge, a distruge, a face bucăţi; însă neapărat trebuie ţinut cont şi de context, altfel ajungem la aberaţii de genul (parafrazez Luca 13,15 conform interpretării dumneavoastră):

"Iar Domnul i-a răspuns şi a zis: Făţarnicilor! Fiecare dintre voi nu sparge/distruge/sfarmă, oare, sâmbăta boul său, sau asinul de la iesle, şi nu-l duce să-l adape? "

Aşa că mai bine rămâneţi la sensul comun al verbului, şi anume "a dezlega"

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 06 Sep 2012, 19:04

Dacă e foarte discutat, respectiv controversat, înseamnă că trebuie abandonat şi lăsat în suspensie? Nu e mai bună clarificarea acestor subiecte nebuloase? :
Pai e nebuloasa la dv si nici macar nu a fost deloc abandonat, ci tratat cu foarte multa atentie si rabdare, cautati peforum si vedeti cam cat s-a discutat, dar cu parere de rau daca dv ati lipsit, asta nu inseamna ca lucrurile n-au fost clare.
Mă faceţi să zâmbesc :) Poate vreţi să ziceţi că au fost zvârliţi pe uşă cu un picior în dos... :
Pai la modul cum se manifestau, multi dintre adeptii dv trebuiau sa plece de mult. Cautati de exemplu davieboy si apoi mai discutam.
Eu credeam că modul corect de înţelegere a unei doctrine este acela al lui Hristos şi al Scripturii. Dacă aceste două Autorităţi nu sunt suficiente pentru a sprijini un crez, o dogmă, o credinţă, nu ştiu ce ar putea fi mai credibil în acest Univers...:
Revenim, Biblia provine din Biserica. Cand faceti acea enumerare,Hristos - Biblie puneti Biserica (sau Mireasa lui Hristos, cea despre care El insusi spunea ca nici portile iadului nu o vor birui) in mijloc, apoi discutam.
Totdeauna când sunteţi în impas doctrinar răspundeţi cu o întrebare?...:
Nu asta faceti voi, eu am cartile Sf Parinti, dv ce aveti? Sa nu-mi spuneti Biblia, e fals, aveti invataturile lui EW.
Să nu comparăm sărbătoarea corturilor, specifică doar poporului evreu, cu sabatul instituit cu multe sute de ani înainte de apariţia primului evreu. Ca să nu mai vorbim de universalitatea Creaţiei (în amintirea căreia Dumnezeu a instituit sărbătoarea sabatului) vs. specificitatea sărbătorii corturilor (în amintirea peregrinării evreilor în pustia Sinai).?...:
Atat, asta am vrut sa aud!!! :x2 VA ROG SA DEMONSTRATI CA SABATUL A FOST INSTITUIT INAINTE CA MOISE SA PRIMEASCA PORUNCA, INAINTE DE ACEL "ADU-TI AMINTE" SI SA ARGUMENTATI CU VERSETE CUM ERA PRAZNUIT SABATUL.
Aşa că mai bine rămâneţi la sensul comun al verbului, şi anume "a dezlega"
Eu asta am zis, ca acel verb inseamna si a sfarama. Iar traducerea care v-am dat-o e protestanta.

Dacă încep cu Evrei 7:12, intrăm în alt subiect dureros pentru ortodoxie, anume: desfiinţarea preoţiei sacramentale..
De ce dureros? Pai daca e asa de "dureros", inseamna ca detineti dovezi istorice incontestabile, care sa demonstreze clar teoria dv. Noi asteptam cu drag aceste dovezi, nu dorim interpretarea dv a Sfintelor Scripturi si speram ca aceste afirmatii pe care le faceti sa fie sustinute de argumente, sa nu ramina doar vorbe-n vant.Adica sa aveti bunul simt sa NU ne spuneti doar ca asa scrie in Biblie, asa era in biserica primara, iar eventual tot raul se datoreaza Sf Imp. Constantin; intelegeti ce vreau sa spun.
Ultima oară modificat 07 Sep 2012, 11:02 de către Floryan, modificat de 3 ori în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 06 Sep 2012, 19:08

Odihna adevarata insa nu e o zi e Iisus Hristos.
Care Iisus Hristos, este "Domn al Sâmbetei" Marc.2,28.
Astfel că Fiul Omului este domn şi al sâmbetei Marcu 2, 28 Biblia ortodoxa
aşa că Fiul omului este Domn chiar şi al Sabatului.” Cornilescu

Deci nu Domnul sambetei cum forteaza az7 sensul ci Domn si al sambetei si al oricarei zile vreti dv.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Metamorfoza » 06 Sep 2012, 21:10

Biserica Ortodoxa praznuieste sambata.Sambata e zi liturgica si multe praznice sunt in ziua de Sambata.
Da, în loc să prăznuiască conform poruncii a IV-a din Decalog Creaţia Viului Dumnezeu, prăznuieşte ziua morţilor! Parcă anume în bătaie de joc...
Odihna adevarata insa nu e o zi e Iisus Hristos.
Care Iisus Hristos, este "Domn al Sâmbetei" Marc.2,28.
Este domn si al sambetei.. Sabat = odihna.. Hristos a implinit sambata odihnindu-se cu trupul in mormant si cu duhul propovanduind evanghelia in locuinta mortilor.. Sambata Hristos a dus mortii la odihna , iar duminica a inviat... Asa a implinit Hristos sambata.. noi sarbatorim duminica care este si ea un Sabat, Sabatul Invierii.de aceia sarbatorim asa zilele astea doua.vrei sa le sarbatoresti altfel fa cum vrei.noi ne odihnim in duh.

Legea veche a fost abrogata in intregime.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 65 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX