ADVENTISTII

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
ADI
Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 15 Sep 2012, 22:29

EU VA ROG DIN TOATA INIMA CITITI CUVANTUL DOMNULUI ,SI INDEPLINITI CEIA CE EL CERE SPRE BINELE NOSTRU.
NU AVEM NIMIC DE PIERDUT DACA ASCULTAM DE CUVANTUL DOMNULUI

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Dionysie » 16 Sep 2012, 22:00

Religia adventista este cea mai corecta religie
Din punctul meu de vedere este una dintre cele mai mincinoase religii adventismul. Ai tu ceva împotrivă? Şi nu, nu este bazată pe Biblie. COPILE, ce ţi-au făcut pastorii ăia de te-au îndoctrinat în halul ăsta? Tu nu vezi că nu eşti decât o victimă a pastorilor? Eşti un înşelat de pastori adventişti, EŞTI VICTIMA LOR, IAR EI TE MINT DE "ÎNGHEAŢĂ APELE". PASTORII ADVENTIŞTI SUNT PRINTRE CEI MAI MINCINOŞI PASTORI PE CARE I-AM VĂZUT ÎN VIAŢA MEA. FUGI DE EI CÂT MAI AI TIMP CĂ O SĂ AJUNGI RĂU DE TOT. PASTORII ADVENTIŞTI SUNT NIŞTE MINCINOŞI ÎMBRĂCAŢI CU POLEIALA "ADEVĂRULUI". NU TE MAI LĂSA PĂCĂLIT DE PASTORI!!!

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 17 Sep 2012, 14:51

VREAU SA II INTREB PE CEI CE SUSTIN CA RELIGIA ADVENTISTA NU ESTE BUNA SI CA NU TREBUE URMATA,DECE ANUME?,SI SA ADUCA ARGUMENTE DIN BIBLIE CARE CONTRAZIC RELIGIA ADVENTISTA.

apasarar

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde apasarar » 17 Sep 2012, 17:33

De ce doar din Biblie?

Cum ar fi daca as discuta cu o persoana despre istorie si as zice sa-mi dai argumente doar din Herodot sau cu un medic si as zice sa-mi dai argumente doar din Hipocrate? S-ar uita la mine ca la felul 4.

Nu.

Sunt documente istorice valide, este istoria Bisericii, sunt scrierile sfintilor Apostoli si Biblia, este interpretarea Sfantului Ioan, sunt documentele istorice adventiste care arata ca este o secta inceputa pe la 1800 dupa niste predictii inexacte si care nu are confirmare istorica fiind o inventie.

Deci, IIsus a facut cioana si Apostolul Luca a pictat icoane. ce sustin adventistii despre icoane?

apasarar

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde apasarar » 17 Sep 2012, 17:38

NU CONTEAZA RELIGIA TREBUE SA CITIM BIBLIA ,EA RAPUNDE LA TOATE INTREBARILE LEGATE DE RELIGE .

SI DOMNUL HRISTOS NE SPUNE:,,Cercetati Scripturile ,pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica ,dar tocmai ele marturisesc despre Mine" ?(IOAN 5:39)
Unde apare doamna White si protestantismul in Biblie? Versurile exacte.

Va rog sa-mi scoateti din Biblie cuvant cu cuvant Liturghia apostolului Iacov scrisa in anii 60 care arata cum serbau Duminica crestinii . Versurile exacte va rog.

Unde scrie de icoana facuta de Iisus in Biblie si de icoanele pictate de Apostolul Luca. Versurile exacte.

Multumesc.

Astept raspunsurile

Intrucat toate intrebarile au raspuns sa inteleg ca nu exista pliante adventiste nici orar al bisericii adventiste nici un document scris.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 17 Sep 2012, 18:08

VREAU SA II INTREB PE CEI CE SUSTIN CA RELIGIA ADVENTISTA NU ESTE BUNA SI CA NU TREBUE URMATA,DECE ANUME?,SI SA ADUCA ARGUMENTE DIN BIBLIE CARE CONTRAZIC RELIGIA ADVENTISTA.
De exemplu unde scrie in Biblie ca biserica va apostazia imediat dupa primele doua veacuri crestine, apoi va urma o periaoda de intuneric, erezie, necunoasterea voii lui Dumnezeu si necredinta, pina cand vor apare adventistii in secolul XIX , adica Miller si White,care aduc invatatura crestina din nou la modelul biblic.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 18 Sep 2012, 14:41

VREAU SA II INTREB PE CEI CE SUSTIN CA RELIGIA ADVENTISTA NU ESTE BUNA SI CA NU TREBUE URMATA,DECE ANUME?,SI SA ADUCA ARGUMENTE DIN BIBLIE CARE CONTRAZIC RELIGIA ADVENTISTA.
Hmm..! Citește pe forum și ai să afli sigur!
Dacă ești cu adevărat sincer interesat de adevăr, citește cu atenție ce spune Hristos în Evanghelie și vei observa că va trebui să alegi între Hellen White (& AZS) și Hristos. Numai un exemplu îți dau acum cu privire la ce spune Hristos despre Biserică (ce spune AZS știi destul de bine - gândesc) :

-Biserica nu va fi biruită, niciodată:
" Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui." Mt.16;18

-Hristos promite (și cuvintele Lui nu trec niciodată fără împlinire) că va fi cu Biserica Sa permanent, fapt ce presupune existența neîntreruptă a Bisericii, adică fără goluri exeistențiale istorice:
"... Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." Mt.28:20

Cele spuse de Floryan mai sus completează acest tablou biblic cu privire la adevărul despre Biserică.
Spor la treabă!

PS
Ar fi mai potrivit să lasi agresivitatea pe acests forum, știind bine și singur de ce ai scris numai cu majuscule mesajul.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 19 Sep 2012, 15:34

Nu scrie in Biblie despre adventisti ci scrie ceace tin ei si arata ca doctrina lor este corecta.
Cine spune ca adventisti nu tin ce este scris in Biblie sa aduca argumente din Biblie ca cea ce tin acestia nu este corect

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 19 Sep 2012, 16:52

In Biblie se cuprinde toata invatatura necesara vieti de credinta,nu este ca in medicina sau invatamant unde ai nevoe de sute de carti.
Dumnezeu da puterea si intelepciune celor alesi de El sa interpreteze Biblia.
Scierile apostolilor sunt incluse in Biblie,dar biblia nu este interpretata de aposlolul Ioan el doar a adaudat scierilelui sale in Biblie.
UNDE SCRIE IN BIBLIE CA DOMNUL ISUS A FAU VREO ICOANA ?
IN Exod 20:4,5 Domnul ne spune:
Sa nu-ti faci chip cioplit ,nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant,sau in apele mai jos decat pamantul.Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti.
Deci cum ramane cu inchinatul la icoane?

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 19 Sep 2012, 16:57

Biserica nu va fi biruita niciodata,aceasta afirmatie este adresata biserici lui Hristos ,celei ce tine cuvantul Sau.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 19 Sep 2012, 22:02

Nu scrie in Biblie despre adventisti ci scrie ceace tin ei si arata ca doctrina lor este corecta.
Cine spune ca adventisti nu tin ce este scris in Biblie sa aduca argumente din Biblie ca cea ce tin acestia nu este corect
Ca sa nu o lungim mult cu Biblia si alte povesti sectare, spune-ne te rog cum a fost alcatuita Biblia.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 20 Sep 2012, 06:17

Biblia a fost alcatuita din scrierile profetilor,ale regilor ,ale eliberatorilor ,si ale apostolilor.De ce sa nu o lungim cu Biblia?,ea descopera totu.
Si Biblia nu este o poveste sectara ea este CUVANTUL DOMNULUI.Si nimeni si nimic nu poate schimba acest lucru ,fie ca ne convine fie ca nu ,tot CUVANTUL DOMNULUI RAMNE .

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 20 Sep 2012, 08:45

Biblia a fost alcatuita din scrierile profetilor,ale regilor ,ale eliberatorilor ,si ale apostolilor.De ce sa nu o lungim cu Biblia?,ea descopera totu.
Si Biblia nu este o poveste sectara ea este CUVANTUL DOMNULUI.Si nimeni si nimic nu poate schimba acest lucru ,fie ca ne convine fie ca nu ,tot CUVANTUL DOMNULUI RAMNE .
Eu nu te-am nici ce reprezinta si nu te-am intrebat din ce este alcatuita, ci intrebarea este foarte clara: Cine a alcatuit aceasta culegere de carti?
Imi poti spune de ce Evanghelia lui Toma nu o gasim in Biblie? Sau Evanghelia Mariei Magdalena?
Si las-o usor cu convenitul si prostiile sectare, Biblie este si ramane cuvantul Domnului, nu a zis nimeni altceva.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 20 Sep 2012, 08:49

In Biblie se cuprinde toata invatatura necesara vieti de credinta,nu este ca in medicina sau invatamant unde ai nevoe de sute de carti.
Dumnezeu da puterea si intelepciune celor alesi de El sa interpreteze Biblia.
Scierile apostolilor sunt incluse in Biblie,dar biblia nu este interpretata de aposlolul Ioan el doar a adaudat scierilelui sale in Biblie.
UNDE SCRIE IN BIBLIE CA DOMNUL ISUS A FAU VREO ICOANA ?
IN Exod 20:4,5 Domnul ne spune:
Sa nu-ti faci chip cioplit ,nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant,sau in apele mai jos decat pamantul.Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti.
Deci cum ramane cu inchinatul la icoane?
I-a citeste la Ieşirea - a doua carte a lui Moise cap 25 incepand cu vers 18:
Apoi să faci doi heruvimi de aur; şi să-i faci ca dintr-o bucată, ca şi cum ar răsări din cele două capete ale capacului....
Acestia ce sunt?

Dar despre asta s-a discutat, daca ai nelamuriri uite aici.


Cauta inainte pe forum, nu posta aiurea.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 20 Sep 2012, 08:57

UNDE SCRIE IN BIBLIE CA DOMNUL ISUS A FAU VREO ICOANA ?
Unde scrie in Biblie ca Domnul Iisus a scris o Biblie?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 20 Sep 2012, 14:52

Intre cei doi heruvimi este prezenta DOMNULUI :
Acolo,intre cei doi heruvimi de deasupra chinvotului legii,Ma voi descoperi tie si iti voi grai de toate,cate am a porunci prin tine fiilor lui Istrael.(EXOD 25:22)
Nu Domnul a scris Biblia ci in Biblie este scris despre Domnul Hristos.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 20 Sep 2012, 14:59

Intre cei doi heruvimi este prezenta DOMNULUI :
Acolo,intre cei doi heruvimi de deasupra chinvotului legii,Ma voi descoperi tie si iti voi grai de toate,cate am a porunci prin tine fiilor lui Istrael.(EXOD 25:22)
Asa da. Dar acei heruvimi ce sunt? Dar cei brodati pe catapeteasma?

Nu Domnul a scris Biblia ci in Biblie este scris despre Domnul Hristos.
Aha, :) Revenind la o intrebare mai veche: Biblia a cazut din cer? Sau cum ? NU mi-ai raspuns - Cum a fost ea alcatuita?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 20 Sep 2012, 15:02

A fost alcatuita de Dumnezeu prin intermediul copiilor Sai

ADI

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde ADI » 20 Sep 2012, 20:19

Si apropo Dumnezeu nu a desfiintat Sabatul ci el este in continuare MATEI 5:18
ASTEPT RASPUNSUL LA ACEST VERSET

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 20 Sep 2012, 22:34

A fost alcatuita de Dumnezeu prin intermediul copiilor Sai
Ma tot gandesc la ce-ai vrut sa spui, deci daca sunt copii, conform doctrinei neprotestante nu aveau credinta, nu puteau primi botezul deci lamureste-ma cine sunt acei copii?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 49 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX