Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox
Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde ccristi » 25 Sep 2009, 08:02

Adinel84
Cred ca ai primit un raspuns f clar de la parintele protosinghel.
Nu poti intelege sau nu vrei sa intelegi ceea ce ti s-a explicat.
Isaia e cumva cap din Vt!!!!
Iar referitor la circumcizie te rog sa fi mai clar;cum au rezolvat-o apostoli?
Te rog frumos scrie Iisus cu doi ,,ii,,

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde adinel84 » 25 Sep 2009, 09:51

Adinel84
Cred ca ai primit un raspuns f clar de la parintele protosinghel.
Nu poti intelege sau nu vrei sa intelegi ceea ce ti s-a explicat.
Isaia e cumva cap din Vt!!!!
Iar referitor la circumcizie te rog sa fi mai clar;cum au rezolvat-o apostoli?
Te rog frumos scrie Iisus cu doi ,,ii,,
Faptele Apostolilor 11 cu 1-.... poti sa citesti tot capitolul
1. Apostolii şi fraţii, care erau în Iudea, au auzit că şi Neamurile au primit Cuvântul lui Dumnezeu.
2. Şi când s-a suit Petru la Ierusalim, îl mustrau cei tăiaţi împrejur,
3. şi ziceau: "Ai intrat în casă la nişte oameni netăiaţi împrejur, şi ai mâncat cu ei."
4. Petru a început să le spună pe rând cele întâmplate.
Isaia e din vechiul testament cu siguranta. Citeste insa.........este o prorocie pentru viitor. Sa sti ca si Exodul e tot in Vechiul Testament si poruncile acolo sunt. Oare nu mai sunt de actualitate nici acelea?
Isaia 66:22-23
22. Căci după cum cerurile cele noi, şi pământul cel nou, pe care le voi face, vor dăinui înaintea Mea – zice Domnul – aşa va dăinui şi sămânţa voastră şi numele vostru.
23. În fiecare lună nouă şi în fiecare Sabat, va veni orice făptură să se închine înaintea Mea, – zice Domnul.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 25 Sep 2009, 11:48

Logica ta este proastă.
Există elemente care chiar şi din Noul Testament nu sunt actuale, pt că au fost spuse într-un context istorico-social depăşit.
Tot aşa, şi în Vechiul Testament, există elemente, care nu sunt actuale, fiind schimbate odată cu Jertfa Mântuitorului şi ruperea catapetesmei Templului. Asta nu înseamnă că se contestă o întreagă carte din VT sau întreg VT.

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde adinel84 » 25 Sep 2009, 11:53

Va rog sa veniti cu exemple clare si cu texte care sa sustina teoria Dvs.
Isaia 66:22-23
22. Căci după cum cerurile cele noi, şi pământul cel nou, pe care le voi face, vor dăinui înaintea Mea – zice Domnul – aşa va dăinui şi sămânţa voastră şi numele vostru.
23. În fiecare lună nouă şi în fiecare Sabat, va veni orice făptură să se închine înaintea Mea, – zice Domnul.

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde adinel84 » 25 Sep 2009, 13:43

Si Isus a fost un sectar... asa credeau preotii...........si multi altii..........de aceea l-au rastignit.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Ioan Cr » 25 Sep 2009, 18:39

Si Isus a fost un sectar............asa credeau preotii...........si multi altii..........de aceea l-au rastignit.
Foarte aroganta scuza...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Petre C » 25 Sep 2009, 19:12

Inca astept acele argumente Biblice.
Si Isus a fost un sectar............asa credeau preotii...........si multi altii..........de aceea l-au rastignit.


Iisus nu a fost un sectar in raport cu Legea. Carturarii si farisei (si nici nimeni altcineva) nu au putut dovedi ca Mantuitorul a incalcat Legea. Hristos este implinirea si scopul Legii.

Iata ce zice Ap. Pavel:
4. Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde adinel84 » 25 Sep 2009, 21:17

Romani 10:1 Fraţilor, dorinţa inimii mele şi rugăciunea mea către Dumnezeu pentru Israeliţi, este să fie mântuiţi.
Romani 10:2 Le mărturisesc că ei au râvnă pentru Dumnezeu, dar fără pricepere:
Romani 10:3 pentru că, întrucât n-au cunoscut neprihănirea, pe care o dă Dumnezeu, au căutat să-şi pună înainte o neprihănire a lor înşişi, şi nu s-au supus astfel neprihănirii, pe care o dă Dumnezeu.
Romani 10:4 Căci Hristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine crede în El, să poată căpăta neprihănirea.

Deci ce vom zice? Legea este ceva păcătos? Nicidecum! Dimpotrivă, păcatul nu l-am cunoscut decât prin Lege. De pildă, n-aş fi cunoscut pofta, dacă Legea nu mi-ar fi spus: "Să nu pofteşti!", Romani 7-7

Avatar utilizator
Matyi
Mesaje:6
Membru din:20 Sep 2009, 15:54
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Matyi » 26 Sep 2009, 13:12

S-a scris:"...cu o minte îngustă de tip american."
Stim ca fiecare pom se cunoaste dupa roadele sale. Insasi statul american a fost fondat de crestini, pe principii crestine. Tocmai pe aceste considerente a fost posibil ca intr-un timp relativ scurt sa devina cel mai puternic stat din lume.
In Romania nu se stie care sunt principiile dupa care se guverneaza, dar rezultatele sunt dezastruoase si perspectivele tot mai pesimiste, cu toate ca romanii se declara un popor crestin 95%. Una e sa spui si alta e sa faci. Daca in prezent, in America nivelul de imoralitate este cel mai mare, se datoreaza tocmai faptului ca au renuntat incet, incet la principiile crestine care i-au consacrat. Noi romanii, importam acele antivalori si ne consideram evoluati, moderni. Daca am prelua valorile adevarate, care inca mai exista in randul celor care fac voia Domnului, ar fi foarte bine. Valorile crestine adevarate nu au "nationalitate" nici "cetatenie" pamanteasca, ci ele sunt divine. Sursa principala de inspiratie este Scriptura. Daca ne inspiram si din alte surse, pentru a ne desavarsi in credinta, nu este rau atata timp cat nu ne abatem de la invatatura lui Dumnezeu. Tocmai El ne indeamna sa cercetam toate lucrurile si sa alegem ce e bun. Deci, daca americanii, "cu mintea lor ingusta", ne ofera ceva bun, alaturi de alte rele, acceptam acel ceva bun si restul se poate refuza.

Avatar utilizator
Matyi
Mesaje:6
Membru din:20 Sep 2009, 15:54
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Matyi » 26 Sep 2009, 13:59

Pentru adinel84:
Mi se pare ca tu te lupti pentru a apara valorile adventiste in loc sa ai in vedere valorile crestine, care nu se incadreaza intr-o religie anumita, sau doctrina. La fel si Davieboy. De fapt toti membrii acestei confesiuni pun mai presus doctrina decat adevarul curat, reprezentat de Isus Cristos. Este trist sa constati ca o religie, care se vrea protestanta, s-a fondat si exista DOAR bazata pe cateva versete din Biblie, respectiv pe cateva aspecte din Vechiul Testament, care pe langa ca nu sunt de esenta in viata unui crestin, dar nici nu mai sunt valabile. Doar ne spune clar Scriptura ca cine tine o zi, pentru Domnul o tine si cine tu tine pentru Domnul nu tine, sau cu mancarea la fel. Oamenii de azi sunt afundati in pacate pana peste cap, cauta fericirea si nu stiu unde, imoralitatea este din ce in ce mai dominanta, atat la nivelul individului cat si la nivelul familiei, mass media, institutii de stat, etc. si voi, adventistii, vreti sa convingeti lumea ca solutia de salvare a omenirii este in sabat.
Si eu cunosc cativa adventisti si cu stupoare am aflat de la ei ca pana acolo afost impins fanatismul, incat sa se afirme ca lumea va fi judecata dupa, tineti-va bine, "Legea Duminecala". Cu alte cuvinte, cine a tinut ziua Domnului sambata vor merge in Rai si ceilalti, de Duminica, vor merge in iad. Asa de simplu este. Deci nu ne mai batem capul cu imoralitatea, necredinta, mantuirea, nasterea din nou, botezul, etc.
La fel sunt si martorii lui Iehova care au ca element de baza al doctrinei lor Numele lui Dumnezeu, adica Iehova.
In concluzie, acea religie care nu este construita pe Isus Cristos este ca si casa construita pe nisip.

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde adinel84 » 26 Sep 2009, 23:25

Pentru adinel84:
Mi se pare ca tu te lupti pentru a apara valorile adventiste in loc sa ai in vedere valorile crestine, care nu se incadreaza intr-o religie anumita, sau doctrina. La fel si Davieboy. De fapt toti membrii acestei confesiuni pun mai presus doctrina decat adevarul curat, reprezentat de Isus Cristos. Este trist sa constati ca o religie, care se vrea protestanta, s-a fondat si exista DOAR bazata pe cateva versete din Biblie, respectiv pe cateva aspecte din Vechiul Testament, care pe langa ca nu sunt de esenta in viata unui crestin, dar nici nu mai sunt valabile. Doar ne spune clar Scriptura ca cine tine o zi, pentru Domnul o tine si cine tu tine pentru Domnul nu tine, sau cu mancarea la fel. Oamenii de azi sunt afundati in pacate pana peste cap, cauta fericirea si nu stiu unde, imoralitatea este din ce in ce mai dominanta, atat la nivelul individului cat si la nivelul familiei, mass media, institutii de stat, etc. si voi, adventistii, vreti sa convingeti lumea ca solutia de salvare a omenirii este in sabat.
Si eu cunosc cativa adventisti si cu stupoare am aflat de la ei ca pana acolo afost impins fanatismul, incat sa se afirme ca lumea va fi judecata dupa, tineti-va bine, "Legea Duminecala". Cu alte cuvinte, cine a tinut ziua Domnului sambata vor merge in Rai si ceilalti, de Duminica, vor merge in iad. Asa de simplu este. Deci nu ne mai batem capul cu imoralitatea, necredinta, mantuirea, nasterea din nou, botezul, etc.
La fel sunt si martorii lui Iehova care au ca element de baza al doctrinei lor Numele lui Dumnezeu, adica Iehova.
In concluzie, acea religie care nu este construita pe Isus Cristos este ca si casa construita pe nisip.
Matyi
Ce inseamna pentru tine crestinism?
Ce inseamna adevarul curat reprezentat de Isus Cristos?
Eu nu apar valorile adventiste.........vorbesc despre credinta lui Isus.
Ai facut niste afirmatii nefondate si te-as ruga sa vi in sprijinul lor cu texte din Biblie. Ai spus ca religia mea (de parca ar fi a mea) s-a fondat si exista doar pe cateva versete din Biblie. ARGUMENTE!
Iti spun sigur ca "religia mea" cum o numesti tu se bazeaza pe Scriptura in totalitate si are ca baza credinta lui Isus. Apropo religia ta pe ce se bazeaza?
Si tu vrei sa zici ca poruncile sunt desfintate? Le-a desfintat ....cine?
Ioan 14:15 Dacă Mă iubiţi, veţi păzi poruncile Mele.
1 Ioan 2:4 Cine zice: "Îl cunosc", şi nu păzeşte poruncile Lui, este un mincinos, şi adevărul nu este în el.
1 Ioan 5:3 Căci dragostea de Dumnezeu stă în păzirea poruncilor Lui. Şi poruncile Lui nu sunt grele;
Si apropo citeste mai bine textul......poate ai sa intelegi. Dar inainte roaga-te lui Dumnezeu sa-ti dea intelepciune.
Aici vorbeste despre zile nu despre Sabat. Pavel ca si evreu a respectat Sabatul si poruncile lui Isus, nici nu s-a pus problema de vreo schimbare sau de vreo relaxare cum iti doresti tu. Ai ceva din credinta Nicolaitilor. Citeste despre ei............sunt amintiti si in cartea Apocalipsei.

Romani 14:1 Primiţi bine pe cel slab în credinţă, şi nu vă apucaţi la vorbă asupra părerilor îndoielnice.
Romani 14:2 Unul crede că poate să mănânce de toate; pe când altul, care este slab, nu mănâncă decât verdeţuri.
Romani 14:3 Cine mănâncă să nu dispreţuiască pe cine nu mănâncă; şi cine nu mănâncă, să nu judece pe cine mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.
Romani 14:4 Cine eşti tu, care judeci pe robul altuia? Dacă stă în picioare sau cade, este treaba stăpânului său; totuşi, va sta în picioare, căci Domnul are putere să-l întărească pentru ca să stea.
Romani 14:5 Unul socoteşte o zi mai presus decât alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredinţat în mintea lui.
Romani 14:6 Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face. Cine mănâncă, pentru Domnul mănâncă; pentru că aduce mulţumiri lui Dumnezeu. Cine nu mănâncă, pentru Domnul nu mănâncă; şi aduce şi el mulţumiri lui Dumnezeu.
Solutia de salvare a lumii consta si in pazirea poruncilor date de Dumnezeu.
Ai inteles gresit prietene. Lumea nu va fi judecata dupa "Legea Duminicala" cum zici ca ai "auzit" tu.
Apocalipsa 20:12 Şi am văzut pe morţi, mari şi mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Nişte cărţi au fost deschise. Şi a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărţile acelea.

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde adinel84 » 28 Sep 2009, 11:02

Biserica romano-catolica declara:

“Puteti citi Biblia de la Geneza la Apocalipsa si nu veti gasi un singur verset care sa autorizeze sfintirea duminicii. Scripturile obliga la pazirea religioasa a sambetei, o zi pe care noi n-o sfintim niciodata.” Cardinal Gibbons, The Faith of out Fathers, pag. 89

“Biblia spune, adu-ti aminte de ziua Sabatului ca s-o sfintesti. Biserica Catolica spune ‘Nu !’. Prin puterea mea divina abolesc ziua de Sabat si poruncesc sa sfintesti prima zi a saptamanii. Si iata, intreaga lume civilizata se pleaca in supunere in fata poruncii sfintei Biserici Catolice.” Father Enright, American Sentinel, June 1893

“Nu Creatorul universului in Geneza 2,1-3, ci Biserica Catolica poate pretinde cinstea de a oferi omului o pauza la fiecare sapte zile.” Storia della Domenica, 1969, pag. 366-367

“Duminica nu se bazeaza pe Scriptura, ci pe traditie, si este o institutie evident catolica. Noul Testament nu mentioneaza explicit ca apostolii au schimbat ziua de inchinare, stim asta din traditie.” The New Revised Baltimore Catechism, 1949,pag. 139

“Autoritatea bisericii nu poate fi legata de cea a Scripturii, fiindca biserica a schimbat Sabatul in duminica, nu prin porunca lui Christos, ci prin propria autoritate.” Canon and Tradition, p.263

“Bineinteles ca Biserica Catolica pretinde ca schimbarea a fost actiunea ei…” Schimbarea Sabatului in duminica… “Iar acesta este semnul puterii ei cleziastice si a autoritatii in schestiuni religioase.” Gibon cardinal, Letter, Oct. 28, 1895, from C.F. Thomas

“Duminica este semnul autoritatii noastre… Biserica este deasupra Bibiei, iar acest transfer al pazirii Sabatului este o dovada a acestui fapt.” Catholic Record, 1 sept. 1923

“Duminica este o institutie catolica, iar pretentiile pazirii ei pot fi sustinute numai cu principii catolice…De la inceputul la sfarsitul Scripturilor, nu exista nici macar un singur pasaj care sa sustina transferul inchinarii publice saptamanale, din ultima zi, in prima zi a saptamanii.” Catholic Press, Sydney, August 25, 1900

“Biserica, dupa ce a schimbat ziua de odihna, de la sabatul iudaic sau ziua a saptea a saptamanii, la prima, a facut ca porunca a treia sa arate la duminica ca la ziua care trebuie pazita ca zi a Domnului.” Catholic Encyclopedia, vol. 4, pag. 153

“Ea a luat duminica pagana si a transformat-o in duminica crestina… Astfel, duminica pagana, dedicata lui Balder (Baal), a devenit duminica crestina, sfintita pentru Isus” Cath. World, March 1894, pag.809

“Papa Pius 1566 a poruncit prin conciliul din Trent. ‘A fost dorinta bisericii lui Dumnezeu ca sarbatoarea religioasa a zile Sabatului, sa fie transferata asupra zilei Domnului (duminica).” Catehismul catolic, 1867, cap.3

“Duminica este doar o creatie a Bisericii Catolice.” American Catholic Quarterly Review, January 1883
“Duminica este doar o lege a Bisericii Catolice.” American Sentinel Catholic, June 1893
“Daca protestantii ar urma Biblia s-ar inchina lui Dumnezeu in Sabat. Tinand duminica, urmeaza o lege a Bisericii Catolice.” Albert Smith, Chancellor of the Archdiocese of Baltimore, February 10, 1920

“Ratiunea si bunul simt cer acceptarea uneia sau alteia din aceste alternative : fie protestantismul si sfintirea sambetei, fie catolicismul si sfintirea duminicii. Compromisul e imposibil.” The Catholic Mirror, december 23, 1893

“Duminica este pana azi odrasla recunoscuta a Bisericii Catolice, ca partenera a Duhului Sfant, fara nici un cuvant de mustrare din partea lumii protestante.” The Catholic Mirror, september 23,1893

“Pazirea duminicii de catre protestanti, este un omagiu adus, in ciuda lor, autoritatii Bisericii Catolice.” Monsignor Louis Segar, pag. 213

“Insa protestantul zice : ‘Cum pot primi invataturile unei biserici apostate ?’ Cum, spunem noi, ai primit invataturile ei toata viata, in directa opozitie cu invatatorul vostru recunoscut, Biblia, cu privire la chestiunea Sabatului.” The Christian Sabbath, The Catholic Mirror, 1893, p. 29,30

“Protestantismul, respingand autoritatea Bisericii Catolice, nu are nici un fundament pentru teoria sa duminicala si in mod logic ar trebui sa tina sambata ca Sabat.” John Gilmary Shea, in the “American Catholic Quarter”

“Cei care au ca indrumator Biblia, israelitii si adventistii de ziua a saptea, au de partea lor dovezi unice, in timp ce protestantii biblici nu au nici un cuvant in apararea lor pentru substituirea sambetei cu duminica.” Catholic Mirror, September 9, 1893

“Adventistii sunt singurul grup de crestini care are Biblia ca invatator, care nu gasesc pe paginile ei nicio garantie pentru schimbarea din cea de-a saptea zi in prima. De-aici si apelativul ‘adventisti de ziua a saptea’.” Catholic Mirror, September 9, 1893

“Biserica Catolica a schimbat pazirea Sabatului in duminica prin dreptul autoritatii divine, infailibile data ei de fondatorul ei, Isus Christos. Protestantul care pretinde Biblia ca singur indrumator al credintei, nu are nici o baza pentru pazirea duminicii. In aceasta chestiune, adventistul de ziua a saptea este singurul protestant consecvent.” The Question Box, The Catholic Univers Bulletin, August 14, 1912

“Poate ca cel mai cutezator lucru, cea mai revolutionara schimbare pe care biserica a facut-o vreodata, a avut loc in primele secole. Ziua sfanta, Sabatul, a fost schimbat din sambata in duminica, nu printr-o indrumare prezenta in Scripturi, ci prin propria putere a bisericii. Cei care cred ca Scripturile sunt autoritatea suprema, in mod logic, ar trebui sa devina adventisti de ziua a saptea si sa pazeasca Sabatul!” Saint Catherine Catholic Church Sentinel, May 21, 1995



BAPTISTII :
“A existat si existã o porunca de a pazi ziua de Sabat, insa acea zi nu este duminica… Nu exista o dovada scripturistica despre schimbarea institutiei Sabatului, de la a saptea, la prima zi a saptamanii.” Dr. Edward T. Hiscox (author of the Baptist Manual) New York Minister Conference, Nov. 13, 1893

PENTICOSTALII:
“Nu ne invata Biblia ca sambata trebuie sa fie ziua Domnului? Aparent, trebuie sa obtinem raspunsul din alta sursa decat Noul Testament…’’ David A. Womack, “Is Sunday the Lord’s Day?” The Pentecostal Evangel, Aug. 9, 1959, #2361, pag. 3

BISERICA LUTERANA :
“Pazirea zilei Domnului (duminica) nu se gaseste in nici o porunca a lui Dumnezeu, ci in autoritatea bisericii.” The Augsburg Confesion

PREZBITERIENII :
“O schimbare a zilei care trebuie tinuta, din ultima, in prima zi a saptamanii. Nu exista nici o porunca expresa care sa autorizeze aceasta schimbare.” N.L. Rice, The Christian Sabbath, p. 10
“De aceea, pana nu se va demonstra ca intreaga lege morala s-a abrogat, Sabatul ramane in picioare. Invataturile lui Isus confirma perpetuitatea Sabatului.” T.C.Blake, D.D. Theology Condenses, pag. 474, 475

METODISTII :
“In ceea ce priveste duminica nu exista nici un pasaj care sa spuna crestinilor sa tina acea zi sau sa transfere Sabatul iudaic in acea zi.” H.F. Rall, Christain Advocate, july 2, 1942

ANGLICANII :
“Multi cred ca duminica e Sabatul, insa nici in Noul Testament, nici in vremea bisericii timpurii, nu exista ceva care sa sugereze ca avem vreun drept sa transferam pazirea zilei a saptea a saptamanii catre prima. Sabatul a fost si este sambata si nu duminica…” Rev. Lionel Beere, Church and People, September 1st, 1947

EPISCOPALIENII :
“Exista vreo porunca in Noul Testament care sa schimbe ziua de odihna de la sambata la duminica ? Nici una.” Manualul doctrinei crestine, pag. 127
“Am facut o schimbare de la ziua a saptea la prima, de la sambata la duminica, doar pe baza sfintei si apostolicei biserici a lui Christos” Why we keep Sunday, pag. 28

CONGREGATIONALISTII :
“E destul de limpede ca oricat de strict si sincer am pazi duminica, nu tinem Sabatul … Nu exista nici o singura propozitie in Noul Testament care sa sugereze ca avem parte de vreo pedeapsa daca incalcam presupusa sfintenie a duminicii.” Dr.R.W.Dale, The Ten Commandments, p. 100,101
“Sabatul crestin, duminica, nu apare in Scripturi si nu era numit Sabat de biserica primara.” Dwight’s Theology, Vol.4, pag.165

ENCYCLOPEDIA :
“Duminca (ziua soarelui) a fost numele pe care paganii l-au dat primei zile a saptamanii, pentru ca era ziua in care se inchinau soarelui. Cea de-a saptea zi a fost binecuvantata si sfintita de Dumnezeu Insusi. El le cere creaturilor Sale sa o sfinteasca pentru El. Aceasta porunca este o obligatie universala si perpetua.” Eadie’s Biblical Cyclopedia, 1892 ed. pag.561

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 28 Sep 2009, 11:14

Dle sectar, noi suntem ortodocşi şi nu catolici. Lecţiile pe care dvstră le-aţi învăţat papagaliceşte cu privire la papistaşi, nu se referă şi la noi. Aveţi ceva împotriva noastră. Este ceva la voi care să nu existe la noi?

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde adinel84 » 28 Sep 2009, 11:24

Dle sectar, noi suntem ortodocşi şi nu catolici. Lecţiile pe care dvstră le-aţi învăţat papagaliceşte cu privire la papistaşi, nu se referă şi la noi. Aveţi ceva împotriva noastră. Este ceva la voi care să nu existe la noi?
Sa nu uitam ca pana la anul 1000 ati fost impreuna si nu va diferentiaza decat putine, foarte putine lucruri. Oricum am postat acel articol pentru cei ce vor vizita site-ul acesta. Poate printre ei sunt si catolici (papistasi cum ii numiti) sau baptisti sau penticostali.
Ma asteptam sa veniti cu niste argumente din BIblie in care sa sustineti abolirea Sabatului. Am vazut ca ati sters un comentariu de-al meu si nu stiu de ce?
Fiti mai explicit.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 28 Sep 2009, 11:33

1.Eu am explicat de ce l-am şters: din cauza greşelilor din codul BB, pe care uneori îl folosiţi greşit, încât nu se văd unde sunt citatele, şi unde sunt răspunsurile.
2. Spuneţi că am fost 1000 de ani împreună cu catolicii, dar ce spuneţi despre faptul că dvstră aţi fost cu ei 1500 de ani? :)

Iar acum, pt cei cu mintea îngustă, printre care, nu vă supăraţi, dar vă număraţi şi dvstră:
Biblia nu este un cod de legi, ci o colecţie de cărţi scrise de diferiţi autori şi în diferite epoci, şi care reflectă viaţa comunităţilor la etapa respectivă.
Eu am arătat că Hristos, Apostolii şi primii creştini nu ţineau sămbăta, iar dvstră nu aţi putut demonstra contrariul. Mai mult decât atât eu nu am ce să vă demonstrez!
Noi avem percepţii diferite asupra a ceea ce înseamnă Biblia. De aici trebuie să pornim. Şi eu de mai multe ori v-am propus vouă, sectarilor, să deschideţi un subiect în acest sens, dar vă temeţi... Bateţi pasul pe loc cu nişte chestiuni mărunte, pe care le-aţi inventat acum 100 de ani, crezând că aţi (re)descoperit nu ştiu ce...

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde adinel84 » 28 Sep 2009, 11:44

1.Eu am explicat de ce l-am şters: din cauza greşelilor din codul BB, pe care uneori îl folosiţi greşit, încât nu se văd unde sunt citatele, şi unde sunt răspunsurile.
2. Spuneţi că am fost 1000 de ani împreună cu catolicii, dar ce spuneţi despre faptul că dvstră aţi fost cu ei 1500 de ani? :)

Iar acum, pt cei cu mintea îngustă, printre care, nu vă supăraţi, dar vă număraţi şi dvstră:
Biblia nu este un cod de legi, ci o colecţie de cărţi scrise de diferiţi autori şi în diferite epoci, şi care reflectă viaţa comunităţilor la etapa respectivă.
Eu am arătat că Hristos, Apostolii şi primii creştini nu ţineau sămbăta, iar dvstră nu aţi putut demonstra contrariul. Mai mult decât atât eu nu am ce să vă demonstrez!
Noi avem percepţii diferite asupra a ceea ce înseamnă Biblia. De aici trebuie să pornim. Şi eu de mai multe ori v-am propus vouă, sectarilor, să deschideţi un subiect în acest sens, dar vă temeţi... Bateţi pasul pe loc cu nişte chestiuni mărunte, pe care le-aţi inventat acum 100 de ani, crezând că aţi (re)descoperit nu ştiu ce...
Nu mintiti parinte. Textul meu era scris cu albastru. Se putea distinge de la o posta. Nu-i nimic o sa scriu iar sa va arat ca unii posteaza niste texte scoase din context sau jumatati chiar si le aduc ca argumente. Si apropo nu ati adus nici un argument pana acum.
Principiile noastre de cele catolice sunt total diferite (cer - pamant) pe cand cele ale bisericii pe care o reprezentati sunt aproape identice. Vezi Sabatul, Botezul, Icoanele, etc.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde ccristi » 28 Sep 2009, 11:53

Adinel84
Sa stiti ca si mie mi-a sters ceea ce am postat vineri si parintele m-a certat si pe mine ca nu stiu sa scriu s.a.m.d.
Asa ca nu va suparati
VA rog sa fiti mai temperat in afirmatii ca va poate bloca contul;incercati sa fiti mai la obiect si fara jignirii ;luati-o doar ca un sfat.

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde adinel84 » 28 Sep 2009, 12:04

Adinel84
Sa stiti ca si mie mi-a sters ceea ce am postat vineri si parintele m-a certat si pe mine ca nu stiu sa scriu s.a.m.d.
Asa ca nu va suparati
VA rog sa fiti mai temperat in afirmatii ca va poate bloca contul;incercati sa fiti mai la obiect si fara jignirii ;luati-o doar ca un sfat.
Cristi
Am jignit eu pe cineva? Nicidecum

Avatar utilizator
Matyi
Mesaje:6
Membru din:20 Sep 2009, 15:54
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Matyi » 28 Sep 2009, 22:47

Pentru Adinel
Din versetele pa care le-ai postat iese in evidenta tocmai caracterul pueril al doctrinei adventiste si anume:
Romani 14:2 Unul crede că poate să mănânce de toate; pe când altul, care este slab, nu mănâncă decât verdeţuri.
Romani 14:6 Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face. Cine mănâncă, pentru Domnul mănâncă; pentru că aduce mulţumiri lui Dumnezeu. Cine nu mănâncă, pentru Domnul nu mănâncă; şi aduce şi el mulţumiri lui Dumnezeu.
Toata stradania ta de a sustine idea sabatului este egala cu zero atata timp cat pentru Dumnezeu nu este importanta deosebirea intre zile. Voi nu mancati carne de porc desi reiese clar din versete ca pentru Dumnezeu nici acest aspect nu are semnificatie. Atunci pentru ce sunteti obsedati de aceste lucruri lipsite de importanta ??? Pentru voi mai grav e daca omul a lucrat sambata decat daca s-a imbatat sau a curvit in celelalte zile.
Apropo, la versetul de mai sus, din Romani 14:2, la cine se refera cand spune "care este slab"? Nu cumva la voi, cei care sunteti vegetarieni ? In concluzie, adventistii sunt cei slabi in gandire si credinta, pa care noi ceilalti trebuie sa-i toleram, sa-i acceptam asa cum sunt.
Biblia se citeste cu intelepciune nu cu râvnă oarbă.
O intrebare de baraj: de ce crezi ca adventistii nu au fost acceptati in Alianta Evanghelica, alaturi de Baptisti, Penticostali, Crestini dupa Evanghelie, etc.??

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde don_razvan » 28 Sep 2009, 23:01

Matyi, din cate vad eu, pui mare accent pe Isus Hristos si pe ceea ce a facut Isus Hristos (sper). N-as vrea sa iau apararea nici unei denominatiuni, insa as vrea sa discutam respectuos despre crezul fiecaruia cu argumente din Biblie, studiate (mai intai) cu rugaciune si cu mare atentie.
As vrea din partea ta o explicatie logica si rationala a versetului din Luca 4:16 : "dupa obiceiul Sau, in ziua Sabatului, a intrat in sinagoga"(este vorba de Isus aici). Cum crezi ca si-a format Isus acest obicei ? Sau, cum isi formeaza omul obiceiuri ? Practicand acel lucru de foarte multe ori, asa incat acel lucru ajunge sa faca parte din tine, din fiinta ta. Daca afirmatiile tale fac trimitere in special la Isus (si aceasta nu-i rau), n-ar trebui sa ne straduim sa ajungem ca El ? N-as vrea sa discutam acum despre alimentatie; medicina sprijina afirmatiile Bibliei mai bine decat mine.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 53 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX