Întrebări legate de Sf. Liturghie

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
serafim
Mesaje:10
Membru din:19 Aug 2011, 23:47
Confesiune:ortodox
Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde serafim » 21 Aug 2011, 14:30

Părinte,îngăduiţi o nouă întrebare:înainte de rugăciunea a doua pentru credincioşi, în Liturghier, este o ectenie formată din cinci cereri şi se face precizarea,cu roşu,că dacă nu este diacon, ea nu trebuie zisă de preot.Sunt părinţi care spun că această ectenie trebuie zisă de preot, cu argumentul că în lipsa diaconului preotul trebuie să facă şi cele ale diaconului.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 22 Aug 2011, 14:09

înainte de rugăciunea a doua pentru credincioşi, în Liturghier, este o ectenie formată din cinci cereri şi se face precizarea,cu roşu,că dacă nu este diacon, ea nu trebuie zisă de preot.Sunt părinţi care spun că această ectenie trebuie zisă de preot, cu argumentul că în lipsa diaconului preotul trebuie să facă şi cele ale diaconului.
Acele cereri sunt o relicvă care aminteşte despre faptul că în acel loc, cândva, era Ectenia Mare de acum (de la începutul Liturghiei).
Prevederea ca cererile să nu se pună decât atunci când slujeşte diaconul, confirmă faptul că ele au fost lăsate acolo accidental şi nu sunt necesare. Ele ar trebui scoase şi pentru cazul când se slujeşte cu diacon, ceea ce în BOR, nemaivorbind de toţi ortodocşii de limbă greacă.

serafim
Mesaje:10
Membru din:19 Aug 2011, 23:47
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde serafim » 11 Sep 2011, 23:26

Părinte,doresc o lămurire:vasul cu anafură se atinge efectiv de Sfintele vase sau se ia o bucată de anafură din vas
si se atinge aceasta de Disc şi de Potir? care este formula corectă de binecuvântare :"Pentru rugăciunile Prea Sfintei..." cum e în Litughierul actual sau vechea "Binecuvântată este anafura...."?

serafim
Mesaje:10
Membru din:19 Aug 2011, 23:47
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde serafim » 11 Sep 2011, 23:34

Iertaţi,când se iese cu Sfintele Daruri( la Liturghia Sf Ioan ),conform Liturgicii speciale, Discul se ţine mai sus,în dreptul frunţii iar Potirul în dreptul pieptului;cum e corect? în practică,am văzut că ele se ţin la acelaşi nivel....

serafim
Mesaje:10
Membru din:19 Aug 2011, 23:47
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde serafim » 11 Sep 2011, 23:45

Rugăciunea tămâiei se zice de fiecare dată când se tămâiază sau e destul o singură dată,la Proscomidie,cum spun unii părinţi.....şi aici sunt două formule "Tămâie Îţi aducem...." din Liturghierul actual şi "Binecuvântată este tămâia..."........

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 12 Sep 2011, 12:17

Rugăciunea tămâiei se zice de fiecare dată când se tămâiază sau e destul o singură dată,la Proscomidie,cum spun unii părinţi.....şi aici sunt două formule "Tămâie Îţi aducem...." din Liturghierul actual şi "Binecuvântată este tămâia..."........
Părerile sunt împărţite, dar eu cred că rugăciunea trebuie zisă de fiecare, cu excepţia unui singur moment - cel de după epicleză, când nu poţi întrerupe Anaforaua (despre are nu tb să uităm că este o singură rugăciune unitară), pt a binecuvânta tămâia. De multe ori nu reuşesc să spun rugăciunea şi după "Mântuieşte, Dumnezeule poporul Tău...", la sfârşitul Liturghiei. În rest eu o zic de fiecare dată.

serafim
Mesaje:10
Membru din:19 Aug 2011, 23:47
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde serafim » 12 Sep 2011, 23:27

Părinte,mulţumesc;nu uitaţi şi de celelalte două nelămuriri pe care le-am formulat mai sus.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 13 Sep 2011, 15:43

Iertaţi,când se iese cu Sfintele Daruri( la Liturghia Sf Ioan ),conform Liturgicii speciale, Discul se ţine mai sus,în dreptul frunţii iar Potirul în dreptul pieptului;cum e corect? în practică,am văzut că ele se ţin la acelaşi nivel....
Mi se pare irelevant dacă le ţinem mai sus sau mai jos. Important este ca cât mai mulţi să se împărtăşească.
sunt două formule "Tămâie Îţi aducem...." din Liturghierul actual şi "Binecuvântată este tămâia..."...
Eu cred că ambele sunt valabile şi de inspiraţie biblică. La La Vecernie, Utrenie şi Proscomidie putem spune "Tămâie Îţi aducem...", iar la Liturghie "Binecuvântată este tămâia sfinţilor..." - ca trimitere la rugăciunile sfinţilor de la Tronul Mielului, de care vorbeşte Apocalipsa.

serafim
Mesaje:10
Membru din:19 Aug 2011, 23:47
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde serafim » 13 Sep 2011, 23:35

Mulţumesc părinte; aş vrea un răspuns şi la problema cu vasul de anafură pe care am ridicat-o mai sus; iertaţi pentru insistenţă....dar aţi omis.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 28 Sep 2011, 22:52

Părinte,doresc o lămurire:vasul cu anafură se atinge efectiv de Sfintele vase sau se ia o bucată de anafură din vas
si se atinge aceasta de Disc şi de Potir? care este formula corectă de binecuvântare :"Pentru rugăciunile Prea Sfintei..." cum e în Litughierul actual sau vechea "Binecuvântată este anafura...."?
Credeam că aţi citit articolele mele despre blog. Iată-le:
- "Anafura sau antidorul"; şi
- "Iarăşi despre anafură".

Deci eu nu sunt adeptul binecuvântării anafurei (în niciun fel) şi, prin urmare, nici a consumării ei în cantităţi industriale. Dar dacă totuşi ea se binecuvântează, atunci simplu, cu mâna, fără a o atinge de nimic. Cu "formula", aşa cum am scris şi pe blog, e mai greu...

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde porfirie » 13 Oct 2011, 15:20

As vrea sa va intreb care sunt argumentele pentru ca intreaga comunitate la epicleza sa zica impreuna cu preotul la epicleza Amin, Amin...? Nu am cartea sf vostre la indemana si nici nu stiu pe larg cum sa tratez subiectul.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 13 Oct 2011, 15:32

As vrea sa va intreb care sunt argumentele pentru ca intreaga comunitate la epicleza sa zica impreuna cu preotul la epicleza Amin, Amin...? Nu am cartea sf vostre la indemana si nici nu stiu pe larg cum sa tratez subiectul.
Nu este niciun argument şi nici nu este corect. Scrie în cartea mea. Poate faceţi rost şi citiţi...

Avatar utilizator
IoanB
Mesaje:15
Membru din:05 Sep 2011, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde IoanB » 18 Oct 2011, 20:13

In cazul in care un preot trebuie sa slujeasca Sfanta Liturghie, dar nu in calitate de protos, trebuie sa savarseasca ritualul de inchinare intocmai dupa randuiala din Liturghier? Intreb asta deoarece am observat ca foarte multi preoti intra in sfantul altar pe usa laterala, se imbraca si apoi slujesc fara sa mai treaca prin ritualul de inchinare la intrarea in biserica, ritual ce culmineaza cu invocarea "mainii lui Dumnezeu din inaltimea sfantului Sau locas spre slujba care-i este pusa inainte".
Ultima oară modificat 18 Oct 2011, 23:03 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Trecerea dintr-un rând în altul se face automat şi nu-i cazul să apăsaţi pe ENTER atunci când textul nu vă mai încape (poate din cauza unui monitor prea mic).

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 18 Oct 2011, 23:09

In cazul in care un preot trebuie sa slujeasca Sfanta Liturghie, dar nu in calitate de protos, trebuie sa savarseasca ritualul de inchinare intocmai dupa randuiala din Liturghier? Intreb asta deoarece am observat ca foarte multi preoti intra in sfantul altar pe usa laterala, se imbraca si apoi slujesc fara sa mai treaca prin ritualul de inchinare la intrarea in biserica, ritual ce culmineaza cu invocarea "mainii lui Dumnezeu din inaltimea sfantului Sau locas spre slujba care-i este pusa inainte".
Deşi acest ritual de închinare e destul de noi şi poate fi considerat neobligatoriu, rânduiala actuală prevede ca această închinare să aibă loc şi în cazul preoţilor secunzi (care nu vor fi protos). Cât priveşte faptul dacă un preot secund aduce sau nu jertfă sau dacă aceasta îi stă sau nu înainte, asta-i o altă întrebare.

Avatar utilizator
IoanB
Mesaje:15
Membru din:05 Sep 2011, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde IoanB » 19 Oct 2011, 22:23

as mai avea 2 intrebari privitoare la administrarea Sfintei Impartasanii. Ma iertati daca nu scriu la rubrica potrivita.

1. Daca avem copii la impartasit la utrenie, este gresit sa deschidem usile imparatesti si sa ii imparatasim de acolo? Atat duhovnicul cat si profesorul de liturgica din facultate au sfatuit ca sfanta Euharistie sa se dea indiferent de situatie numai dintre usile imparatesti. Ce parere aveti? Nelamurirea mea provine din faptul ca la parohiile din mediul urban, in afara Sfintei Liturghii [i.e. momentul impartasirii] dar si foarte multe parohii de la sate, se administreaza Taina de la usa de miazanoapte.
2. Cand administram Sfanta Impartasanie credinciosilor bolnavi din parohie, putem face acest lucru numai cu epitrahilul? sau este obligatoriu si felonul. multumesc.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde porfirie » 20 Oct 2011, 10:45

as mai avea 2 intrebari privitoare la administrarea Sfintei Impartasanii. Ma iertati daca nu scriu la rubrica potrivita.

1. Daca avem copii la impartasit la utrenie, este gresit sa deschidem usile imparatesti si sa ii imparatasim de acolo? Atat duhovnicul cat si profesorul de liturgica din facultate au sfatuit ca sfanta Euharistie sa se dea indiferent de situatie numai dintre usile imparatesti. Ce parere aveti? Nelamurirea mea provine din faptul ca la parohiile din mediul urban, in afara Sfintei Liturghii [i.e. momentul impartasirii] dar si foarte multe parohii de la sate, se administreaza Taina de la usa de miazanoapte.

Eu cred ca e gresit ca se face acest lucru (impartasirea la Utrenie) si mergem mai departe daca cautam sa dam si solutii cum se face acest lucru gresit.
2. Cand administram Sfanta Impartasanie credinciosilor bolnavi din parohie, putem face acest lucru numai cu epitrahilul? sau este obligatoriu si felonul. multumesc.
Nu cred.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 21 Oct 2011, 23:47

1. Daca avem copii la impartasit la utrenie, este gresit sa deschidem usile imparatesti si sa ii imparatasim de acolo? Atat duhovnicul cat si profesorul de liturgica din facultate au sfatuit ca sfanta Euharistie sa se dea indiferent de situatie numai dintre usile imparatesti. Ce parere aveti? Nelamurirea mea provine din faptul ca la parohiile din mediul urban, in afara Sfintei Liturghii [i.e. momentul impartasirii] dar si foarte multe parohii de la sate, se administreaza Taina de la usa de miazanoapte.
În primul rând, astfel de împărtăşiri nu trebuie să aibă loc decât în cazuri FOARTE rare şi chiar excepţionale (poate 1-2 pe an). Şi tocmai pt că este excepţional şi extra-ordinar, împărtăşirea se poate face şi prin uşa de miazănoapte sau prin orice uşă (poate chiar şi la uşa bisericii), acolo unde poate veni persoana aflată în problemă. În acest caz, Hristos nu este nesocotit în vreun fel, mai ales că şi aceste Sfinte Uşi sunt o invenţie relativ nouă. Simbolismul legat de împărtăşirea prin Sf. Uşi nu este neglijabil, dar nici nu merită a fi privit cu rigiditate, pt că istoria ne arată altceva. În Sf. Sofia din Constantinopol, la Liturghie, împărtăşirea era făcută de mai mulţi preoţi şi din mai multe potire, având loc chiar şi pe la balcoane.
Pe de altă parte, împărtăşirea prin Sfintele Uşi este momentul solemn şi ordinar al împărtăşirii, la care este chemată întreaga comunitate, or împărtăşirile pentru cazurile de excepţie nu pot fi transformate întru-un moment solemn (chiar dacă e aceeaşi împărtăşanie), pentru că în acel moment decurge un alt element al slujbei ce nu poate fi întrerupt de mofturile unor prea-ortodocşi.
DIn păcate, indiferent de locul din care se dă împărtăşirea, prostul obicei nu este scos, invocându-se pretexte tot mai sofisticate.
2. Cand administram Sfanta Impartasanie credinciosilor bolnavi din parohie, putem face acest lucru numai cu epitrahilul? sau este obligatoriu si felonul.
Este nevoie şi de felon, dar în cazuri excepţionale se face doar cu epitrahil. La noi însă orice excepţie devine foarte repede o regulă, iar acest lucru e grav şi seamănă cu o încercare de a-L minţi pe Dumnezeu.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde descoperire » 15 Mar 2012, 19:49

Buna ziua am nevoie de referinte patristice legate de litughie adica aparitia liturghiei.Cand a aparut si de ce anume acest mod de inchinare\serviciu divin s-a ales?La noi se face doar predica la voi de asemenea dar intr-un alt mod.Vreau un raspuns simplu.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 15 Mar 2012, 20:19

Buna ziua am nevoie de referinte patristice legate de litughie adica aparitia liturghiei.Cand a aparut si de ce anume acest mod de inchinare\serviciu divin s-a ales?La noi se face doar predica la voi de asemenea dar intr-un alt mod.Vreau un raspuns simplu.
Păi din Fapte 2 şi 20, precum şi din I Corinteni 11 nu reiese clar că serviciul divin are în centrul său "frângerea pâinii" şi "împărtăşirea cu Trupul şi Sângele Domnului"?
Predică era şi la sinagogă sau la templu, dar ceea ce-i deosebea pre primii creştini de evrei, dar şi de păgâni, era jertfa nesângeroasă a Trupului şi Sângelui şi împărtăşirea din ele. Mărturiile istorice extrabiblice abundă de informaţii în acest sens. Începând de la Didahia (sfârşitul sec. 1), continuând cu Ignatie Teoforul (care a scris în 106) şi alţi părinţi care i-au cunoscut personal pe apostoli şi au fost ucenicii acestora, Tradiţia creştină este practic axată pe euharistie.
Citirea şi predica cuvântului, aşa cum va spune Origen în sec. 3, este o pregătire duhovnicească pentru împărtăşirea euharistică, de aceea şi consecutivitatea acestor elemente în Liturghie e respectată până astăzi. Cele două elemente: cuvântul şi euharistia, sunt elemente obligatorii la fel de importante (chiar dacă diferite).

Suplimentar puteţi citi şi asta.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde descoperire » 15 Mar 2012, 20:48

Am mai vrut sa aflu cum privesc ortodocsii modalitatea de inchinare la baptisti(excludem chitara).Nu vorbesc de faptul valide sunt tainele sau nu, ci vorbesc de ce nu se incearca sa faca predica care include si impartasania.Adica accentul sa fie pus pe cuvantare.Cred ca clar m-am exprimat
De informatie va multumesc.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 97 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX