Întrebări legate de Sf. Liturghie

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox
Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde porfirie » 02 Noi 2010, 12:15

Întrevăd și o alta explicatie, mai adânca,istorico-liturgică pe care o să ne-o dea pr. Petru. :)

Danie1

Am si eu o gramada de intrebari

Mesaj necititde Danie1 » 06 Dec 2010, 17:53

Mai intii de toate tin sa mentionez ca particip la Liturghie in mai multe biserici (din motive bine justificate) si ca nu doresc sa numesc aceste biserici si nici administratorul sa le localizeze datorita Ip meu. ;)

1. Pomelnicile se aduc la usa altarului de catre credinciosi si sint primite de catre preot pina la iesirea cu sfintele daruri.
E drept ca eu nu reusesc sa ma rog mult timp si ma imprastii, dar intrebarea mea este preotul nu se imprastie sarind de la mersul Litughiei la usile altarului si invers?

2.La noi usile sint tot timpul deschise.
E o gresala? Sincer mie ca enorisi nu mi se pare, Pr. Schmemann venind sa confire prin Euharistia sa lucru acesta.

3.Predica se face inainte de Impartasirea credinciosilor.
Am citit ca n-ar fi o gresala, dar ma intreb daca-i bine sa amestecam lumescu cu cerescu, cuintele Liturghiei cu ale preotului pentru ca predica nu se rezuma adesea la Apostol, Evanghelie ci se fac referiri directe la viata de parohie, se "educa" parohia intr-un cuvint se foloseste momentul pentru a spune niste lucruri.

4. Dupa " Cu pace sa iesim" se face adesea parastas.
Asta cred ca-i complet pe dinafara dar preotul incearca sa-i tina pe toti in biserica si ii este mai usor in timpul Litughiei decit dupa!

5.In momentul cind se cinta "am vazut lumina cea adevarata" un ajutor al preotului se protapeste in fata usilor imparatesti cu luminarile adunate de la impartasanie pe care le ridica cu un stativ in sus!
Exista pentru pct. 4 si 5 vreo urma de normalitate?
Multumesc

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Am si eu o gramada de intrebari

Mesaj necititde porfirie » 08 Dec 2010, 01:56

1. Pomelnicile se aduc la usa altarului de catre credinciosi si sint primite de catre preot pina la iesirea cu sfintele daruri.
E drept ca eu nu reusesc sa ma rog mult timp si ma imprastii, dar intrebarea mea este preotul nu se imprastie sarind de la mersul Litughiei la usile altarului si invers?

2.La noi usile sint tot timpul deschise.
E o gresala? Sincer mie ca enorisi nu mi se pare, Pr. Schmemann venind sa confire prin Euharistia sa lucru acesta.
3.Predica se face inainte de Impartasirea credinciosilor.

Am citit ca n-ar fi o gresala, dar ma intreb daca-i bine sa amestecam lumescu cu cerescu, cuintele Liturghiei cu ale preotului pentru ca predica nu se rezuma adesea la Apostol, Evanghelie ci se fac referiri directe la viata de parohie, se "educa" parohia intr-un cuvint se foloseste momentul pentru a spune niste lucruri.

4. Dupa " Cu pace sa iesim" se face adesea parastas.

Asta cred ca-i complet pe dinafara dar preotul incearca sa-i tina pe toti in biserica si ii este mai usor in timpul Litughiei decit dupa!
5.In momentul cind se cinta "am vazut lumina cea adevarata" un ajutor al preotului se protapeste in fata usilor imparatesti cu luminarile adunate de la impartasanie pe care le ridica cu un stativ in sus!

Exista pentru pct. 4 si 5 vreo urma de normalitate?
Multumesc
1.Asta depinde si de slujitor, de trairea lui.Eu si dvs. dupa cum ziceti, ne imprastiem stand pe loc...Deci mi-e nu mi se pare o problema.
2.Si eu merg la doua biserici unde slujesc tot cu usile deschise.Mi se pare frumos desi argumente solide sunt si de o parte si de alta.Ma refer pt. usi inchise si deschise.Daca l-ati citit pe Schmemman nu insist.
3.Aici nu sunt de acord.Predica trebuie facuta dupa Evanghelie nu dupa lumea care vine tarziu, comoditate sau alte chestii de genu.Si Epistolele adeseori reglementeaza unele lucruri care educa crestinii si contin tot cuvantul lui Dumnezeu.Poate ca predicii dupa Evanghelie i se impune si o anumita conduita,nu poti vorbi oricum daca ai citit Evanghelia nu poti vorbi oricum.
4.Acela e momentul pentru prinoase si nu este cazul sa faca si parastasul acolo.poate sa faca si outpustul dupa prinoase daca sunt si da direct binecuvantarea de parastas dupa outpust si credinciosii nu o sa simta o anormalitate.Normal nu se fac parastase duminica asta e alta problema.
5.Nu-mi imaginez cum o fi asta.o fi vreun obicei local pe acolo, poate in sensul biruintei lui Hristos, si la Pasti preotul face ceva semanator cu crucea si lumanarea si zice Hristos a inviat insa daca puteti sfatuitiisa stea cuminti.

PS:Gasiti raspunsuri mai elevate si mai serioase aici pe forum la toate aceste intrebari in afara de ultima, daca vreti va pot ajuta sa le gasiti.

Danie1

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde Danie1 » 08 Dec 2010, 10:03

Multumesc si desigur v-asi ramine indatorat sa ma ajutati. Forumul e imens si pentru unul nou ca mine e greu sa te mai descurci.
Oricum ma bucurc ca nu doar eu gasesc lucrurile anormale.
Biserica este noua nu atit ca constructie cit si ca credinciosi, majoritatea sint incepatori in biserica si de aceea tot ce se intimpla acolo este luat ca normal, dogma....asa ca am ajuns sa ma intreb daca nu cumva mie imi lipseste o doaga!
Am incercat sa vorbesc cu preotul, dar n-am reusit decit sa mi-l pun in cap asa ca am renuntat, la urma urmei fiecare va da socoteala de ale sale.
Problema cu luminarile ridicate in fata altarului m-a smitit insa, ajunsesem sa pierd tot ce cistigasem pina atunci in timpul Liturghiei. Sincer mi se parea (de fapt mi se pare inca) de-a dreptul o magarie sa te asezi cu spatele la toata biserica, sa astupi cu corpul tau Usile Imparatesti iar noi in loc sa ne inchinam la Sfintele Daruri in momentul in care iasa preotul in use cu ele, sa ne inchinam la fundul lat al celui cu luminarile. Am vorbit si cu respectivul, i-am explicat dar omul "face ascultare de preot" asa ca .....a ramas la fel.
Marele meu noroc a fost ca povestind lucru asta unui ieromonah acesta mi-a spus sa fiu fericit ca ne arata doar ce cred ei a fi "lumina cea adevarata" si nu le-a trecut prin cap sa ne arate "duhul cel Ceresc" si sa vina cu vreun porumbel care sa-i dea drumul in biserca! De atunci m-am linistit si nu ma mai umplu de nervi si minie la momentul respectiv.
Desigur Parastasele se fac simbata, ar trebuii, dar la noi asta ar insemna sa le faca doar familia si eventual sa dea niste bani saracilor. Treaba asta insa se pare ca nu place asa ca se fac duminica, se obliga toata biserica sa ramina la parastas (pentru ca Liturghia nu s-a incheiat) si apoi se imparte mincarea intre cei din biserica, toti fiind indestulati de fel asa ca numai pomana nu-i! Dar ma rog daca Lumina cea adevarata o dau luminarile de ce n-ar fi pomana sa saturi un satul?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Ian 2011, 01:54

4. pai nu trebe sa faca parastas in timpul Liturghiei!

5. degeaba sta ala cu lumanarile in sus.... e un adaos neavenit! Asta e la fel cu ocolirea bisericii la Inviere si repetarea ritualului de la sfintirea bisericii (bate la usa si striga: deschidetii capetenii portile....).
da` mai bine ne lamureste protosinghelul!

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protopsalt » 30 Ian 2011, 05:57

4. pai nu trebe sa faca parastas in timpul Liturghiei!

5. degeaba sta ala cu lumanarile in sus.... e un adaos neavenit! Asta e la fel cu ocolirea bisericii la Inviere si repetarea ritualului de la sfintirea bisericii (bate la usa si striga: deschidetii capetenii portile....).
da` mai bine ne lamureste protosinghelul!
Parastas se poate face in timpul liturghiei, mai precis la finalul ei, dupa rugaciunea amvonului sub forma Litiei mici pentru morti. Asa fac grecii si inca n-a murit nimeni. Dupa terminarea acestei mici slujbe se canta "fie numele Domnului..." preotul merge in altar ca de obicei si face otpustului Liturghiei.

pr Ionel
Mesaje:8
Membru din:05 Ian 2009, 15:26
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde pr Ionel » 10 Feb 2011, 21:30

Vroiam sa va intreb ceva legat de ectenia intreita, respectiv de cererile care se adauga(de la sfarsitul Liturghierului). Cate astfel de cereri se adauga. E normal sa pui aoclo toate cererile de la sfarsitul cartii? Daca puteti sa detaliati problematica adaugarii acestor cereri.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 16 Feb 2011, 18:51

Vroiam sa va intreb ceva legat de ectenia intreita, respectiv de cererile care se adauga(de la sfarsitul Liturghierului). Cate astfel de cereri se adauga. E normal sa pui aoclo toate cererile de la sfarsitul cartii? Daca puteti sa detaliati problematica adaugarii acestor cereri.
Ectenia mare şi cea întreită conţin toate cererile generale şi, în mod normal, nu e nevoie de alte cereri.
Cele de la sfârşitul Liturghierului se adaugă doar în cazuri speciale (neplouare, inundaţii, mulţumire etc.) şi nu e bine să fie prea mult personalizate, cu pomeniri de nume.

pr Ionel
Mesaje:8
Membru din:05 Ian 2009, 15:26
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde pr Ionel » 16 Feb 2011, 22:17

va intreb pentru ca am avut anumite discutii cu unii preoti pe aceasta tema, preoti care pun, in acel loc al ecteniei intreite, o sumedenie de cereri de la sfarsitul Liturghierului si nu doar cate o cerere ci cate doua trei de la fiecare "problema"(bolnavi, multumire, calatori, cereri, etc). Astfel, ectenia intreita ajunge sa dureze cate 15 minute sau mai mult. Ori mi se pare ca se intrerupe cumva cursul liturghiei

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 16 Feb 2011, 22:24

ectenia intreita ajunge sa dureze cate 15 minute sau mai mult
Doamne, fereşte.

nicolae claudiu
Mesaje:37
Membru din:27 Feb 2010, 12:43
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde nicolae claudiu » 23 Feb 2011, 14:24

As vrea sa stiu de ce la "cantarea de biruinta cantand,strigand..."se loveste cu steluta in sf.disc?ce semnifica?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 23 Feb 2011, 21:25

As vrea sa stiu de ce la "cantarea de biruinta cantand,strigand..."se loveste cu steluta in sf.disc?ce semnifica?
;) Scuturarea fărâmiturilor de pe steluţă. Nimic mai mult. Restul sunt speculaţii "simbolistice" foarte târziu.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde presviter » 30 Mar 2011, 20:52

Ce rost are formula: Binecuvîntat este Dumnezeul nostru pe care preotul o zice
în timpul cântării Am vazut lumina cea adevărată ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 31 Mar 2011, 11:01

Ce rost are formula: Binecuvîntat este Dumnezeul nostru pe care preotul o zice
în timpul cântării Am vazut lumina cea adevărată ?
Nu are nici un rost. Dacă ar fi să parafrazăm ideea pe care vrea să o exprime defapt acest text, atunci eu aş spune aşa:
"Tu, Doamne, care înălţându-Te la cer ne-ai făgăduit să fii cu noi până la sfârşitul veacurilor, rămâi cu noi... totdeauna, acum şi pururea, şi în vecii vecilor. Amin"

cristianos
Mesaje:18
Membru din:15 Mar 2011, 01:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Dublin

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde cristianos » 06 Apr 2011, 05:58

Pr. Petru,

Antifonul III - Fericirile precum le cantam din Cantarile Sfintei Liturghii Ed. IBMBOR
Stihul 9.......ce inseamna "mintind pentru mine"...?
unde as putea gasi explicatii?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 06 Apr 2011, 10:19

Antifonul III - Fericirile precum le cantam din Cantarile Sfintei Liturghii Ed. IBMBOR
Stihul 9.......ce inseamna "mintind pentru mine"...? unde as putea gasi explicatii?
1. Acesta este un text biblic, de la Matei 5 şi de aceea întrebarea nu este către liturgişti, ci către biblişti. Oricum problema nu este atât de complicată.
2. Puteţi citi Omilii la Matei a Sf. Ioan Gură de Aur şi mai ales Comentariul la Fericiri ale Sf. Grigore de Nyssa.
3. Dacă textul ar avea o traducere corectă ("minţind din pricina Mea / în favoarea Mea"), lucrurile ar fi înţelese chiar şi fără comentarii.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 26 Apr 2011, 19:59

Deci la sfarsitul Inmormantarii/ Parastasului/ Litiei pentru adormiti ar trebui sa se binecuvinteze coliva?
De obicei se crede că însăşi aducerea apoi ridicarea ei înseamnă o binecuvântare şi cred că de aceea rânduiala nu prevede o binecuvântare aparte. Dar trebuie văzute vechile rânduieli. Acest aspect nu-l prea cunosc.

serafim
Mesaje:10
Membru din:19 Aug 2011, 23:47
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde serafim » 20 Aug 2011, 12:22

În legătură cu spalarea mainilor la Liturghie sunt patru momente: inainte de Proscomidie, dupa Cuvine-se..., dupa impartasirea preotului si la sf dupa potrivire; sunt par inti care nu sunt de acord cu unele din ele.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 21 Aug 2011, 01:03

În legătură cu spalarea mainilor la Liturghie sunt patru momente: inainte de Proscomidie, dupa Cuvine-se..., dupa impartasirea preotului si la sf dupa potrivire; sunt par inti care nu sunt de acord cu unele din ele.
În primul rând a trebuit să reeditez mesajul dvstră, pt că nu putea fi citit. Aici nu aveţi limită de caractere ca la SMS, de aceea trebuie să scrieţi cuvintele în întregime, şi preferabil chiar cu diacritice, ca să înţeleagă toată lumea. Iar acum la subiect:
Vechile rânduieli vorbesc doar despre 2 spălări a mâinilor: înaintea de Intarea Mare (păstrată în Liturghia arhierească) şi deja după consumarea Potirului (şi vă rog, cu iertare, să nu o mai numiţi "potrivire", că e o prostie). Cum e corect să se facă astăzi?
- spălarea mâinilor (lavabo - în limbajul de specialitate) trebuie făcută după îmbrăcarea veşmintelor, înainte de Proscomidie. Rolul acesteia este unul pur simbolic, aşa cum arată şi rugăciunea citită în timpul acestei spălări. Restul spălărilor vor fi practice/tehnice;
- spălarea înainte de împărtăşire nu are un moment exact, iar Liturghierul românesc a plasat-o în timpul Axionului doar pe motivul că acesta se cântă mai lung şi ar fi suficient timp pt lavabo, fără a te deranja la Ectenie sau la "Tatăl nostru", cum fac ruşii. Da, românii pot spune că ruşii nu fac bine că se spală pe mâini în timpul rugăciunii domneşti, dar nici românii nu fac prea bine că se spală pe mâini în timpul Anaforalei, care este o rugăciune unitară ce cuprinde şi epicleza. Anafora-ua e chiar mai importantă decât "Tatăl nostru", care a apărut în Liturghie abia prin sec. IV ca o rugăciune înainte de împărtăşire;
- celelalte două splălări - după împărtăşirea clericilor şi după consumarea Potirului se reduc la una singură dacă slujesc mai mulţi clerici, pt că nu toţi consumă potirul. Se poate splăla pe mâini clericul care iese la împărtăşit, pt că pune mâna pe linguriţă şi pot apărea şi alte situaţii care-i solicită să aibă mâinile curate, adică fără careva fărâmituri, iar cel care va consuma, dacă nu are nimic de făcut, poate aştepta sfârşitul Liturghiei pentru a consuma. În acest caz şi unul şi altul vor avea o singură splălare după împărtăşire. Iar dacă este un singur preot, atunci eu recomand să se facă totuşi două. Iar dacă preotul este atent şi este sigur că nu are nimic pe mâini, poate să treacă peste a 3-a spălare, pt că nu sunt chestiuni bătute în cui.

serafim
Mesaje:10
Membru din:19 Aug 2011, 23:47
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde serafim » 21 Aug 2011, 14:13

Am înţeles părinte,în concluzie recomandaţi două spălări:înainte de Proscomidie şi după consumarea Potirului;rugăciunea se zice de fiecare dată?


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 104 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX