Referendum naţional în problema actelor biometriice

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)

Sunteţi deacord cu organizarea unui Referendum naţional în problema actelor biometrice?

DA
16
64%
NU
7
28%
Nu mă interesează, oricum nu voi merge la referendum
2
8%
 
Voturi totale: 25

agapia
Mesaje:2
Membru din:21 Ian 2009, 10:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Chişinău
Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde agapia » 06 Apr 2009, 14:26

"Răsfoind" site-urile, am dat de următoarea ştire care se potriveşte la tema discutată aici. În special la atitudinea Bisericii în această problemă a paşapoartelor biometrice şi a funiei care ni se leagă tot mai strîns la gîturile noastre.

http://victor-roncea.blogspot.com/2009/ ... larus.html
"La noi, cica e cerere UE si de-asta ne punem cipuri in pasapoarte, permise auto si buletine. Dar in Belarus, ultima dictatura din Europa, tot UE o cere? Si daca Belarus este printre primele tari care trec deja la introducerea actelor biometrice - si n-am auzit sa fi devenit o democratie de ieri pana azi -, nu credeti ca e posibil ca practica dictatoriala sa fi molipsit UE de undeva, si nu invers?

Capul Bisericii Ortodoxe Belarus este ingrijorat de inregistrarea electronica a poporului

Capul Bisericii Ortodoxe Belaruse a transmis presedintelui dictator al Belarusului, Alexandr Lukasenko, ingrijorarile sale in legatura cu trecerea la inregistrarea electronica a populatiei prin introducerea sistemelor biometrice de control, transmite Interfax.
"Credinciosii sunt ingrijorati cu privire la introducerea inovatiilor in colectarea si depozitarea informatiilor personale. Oamenii isi exprima din ce in ce mai mult si apasat ingrijorarea cu privire la insemnarea si introducerea sistemelor biometrice de control" a declarat Filaret, Exarhul Patriarhal al intregului Belarus, Mitropolit de Minsk si Slutsk, la o intalnire avuta de membrii Sinodului Bisericii Ortodoxe Belaruse cu presedintele republicii. "Statul trebuie sa explice de asemenea si daca aceste baze de date pot fi protejate impotriva folosirii ilegale a informatiilor inregistrare", a spus Filaret la intrevederea desfasurata la sfarsitul lunii ianuarie.
"Exista de asemenea si intrebarea daca datele colectate, inclusiv cele biometrice, sunt destinate uzului doar la nivel national sau si alte entitati straine le pot folosi?", a mai spus Filaret.
"Tendinta mondiala de a se obtine un control electronic asupra locatiei unei persoane provoaca o reala anxietate", a mai spus capul Bisericii belaruse atragandu-i atentia presedintelui dictator ca statul ar trebui sa asculte de "vocea poporului care incearca sa se apere de unul singur".
Ceea ce facem si noi!
Cine are urechi de auzit sa auda, la Deal sau mai la vale..."

Luminează-ne, Doamne, şi pe noi, şi pe toţi şi pe toate.
Zi foarte tristă pentru toţi noi, astăzi, 6 aprilie 2009...
De aş avea darul proorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut şi munţii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. (I Corinteni 13,2)

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde unsuflet » 07 Apr 2009, 05:41

pentru cine n-a inteles pericolul actelor cu cip RFID, acum se va lamurii:

"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde danadoina » 16 Apr 2009, 15:43

Este un eveniment pentru care merita sa ne bucuram din toata inima!!!


07.04.2009]
Marti, 31 martie 2009, desi pe ordinea de zi a Comisiei juridice a Camerei Deputatilor nu era prevazuta discutarea legii pasapoartelor biometrice (PLx 200/2009), aceasta a fost inclusa in discutiile comisiei fara anuntarea societatii civile, in ciuda faptului ca existau organizatii neguvernamentale care solicitasera sa fie prezente la lucrari.
Chiar daca societatea civila a fost astfel impiedicata sa-si spuna cuvantul, comisia a dat un aviz negativ pe lege cu o majoritate de 11 voturi la 5.
De remarcat faptul ca desi a trecut o saptamana de la acest aviz al comisiei, atat autoritatile cat si mass-media, precum si organizatorii dezbaterii din 2 aprilie de la comisia pentru drepturile omului, au trecut sub o adanca tacere aceasta infrangere.
Aceasta stire este prezentata pe site-ul nostru in premiera absoluta.
PARLAMENTUL ROMÂNIEI
CAMERA DEPUTAŢILOR
COMISIA JURIDICĂ, DE DISCIPLINĂ ŞI IMUNITĂŢI
Bucureşti, 31 martie 2009
PL-x 200/2009

AVIZ
asupra Proiectului de Lege privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.207/2008 pentru modificarea şi completarea Legii nr.248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate

În conformitate cu prevederile art.95 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, republicat, cu modificările ulterioare, Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi a fost sesizată, spre dezbatere şi avizare, în procedură de urgenţă, cu proiectul de Lege privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.207/2008 pentru modificarea şi completarea Legii nr.248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, trimis cu adresa nr. PL x 200 din 18 martie 2009 şi înregistrat cu nr. 31/361 din 19.03.2009.

Conform dispoziţiilor art.75 alin.(1) din Constituţia României, republicată şi ale art. 92 alin. (9) pct.2 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, republicat, Camera Deputaţilor este Cameră decizională.
Senatul a adoptat proiectul de lege, în calitate de primă Cameră sesizată, în şedinţa din 16 martie 2009, în condiţiile art. 115 alin. (5) din Constituţia României, republicată.
Potrivit prevederilor art.61 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, republicat, Comisia a dezbătut proiectul de lege în şedinţa din 31 martie 2009.
Proiectul de lege are ca obiect de reglementare aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.207/2008 pentru modificarea şi completarea Legii nr.248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, în scopul punerii în aplicare a dispoziţiilor Regulamentului (CE) nr. 2252/2004 privind standardele pentru elementele de securitate şi elementele biometrice integrate în paşapoarte şi în documente de călătorie emise de statele membre, publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria L, nr. 385 din 29 decembrie 2004, din perspectiva respectării de către ţara noastră a principiului efectului direct, necondiţionat şi complet al regulamentelor comunitare, instituit prin tratatele constitutive ale Uniunii Europene (corespunzător art. 189

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde unsuflet » 09 Mai 2009, 22:12

Danadoina, MULTUMESC pentru asa o veste!!!Slava Domnului, e un semn bun!!!!!
Sa ne ajute Dumnezeu,sa luptam in continuare, sa respingem in urma referendumului, orice incercare de introducere a vreunui act biometric cu cip!!!

Aici:

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_com ... 11&an=2009

la nr. 55, poate fi citit avizul.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

ionut
Mesaje:2
Membru din:21 Iun 2009, 20:49
Confesiune:ortodox

Pana cand se mai strang semnaturi pentru referendum???

Mesaj necititde ionut » 24 Iun 2009, 15:09

asi vrea sa stiu pana pe ce data se mai pot strange semanturi pentru referendum .Doamne ajuta

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Pana cand se mai strang semnaturi pentru referendum???

Mesaj necititde unsuflet » 30 Iun 2009, 15:34

asi vrea sa stiu pana pe ce data se mai pot strange semanturi pentru referendum .Doamne ajuta
Cred ca se strang semnaturi pana la sfarsitul anului 2010...; din 2011 autoritatile statului au stabilit ca se vor transforma toate actele in acte biometrice cu cip RFID...
se strang semnaturi pana se ajunge la numarul necesar de semnaturi pentru referendum (in jur de 500.000).
Doamne ajuta sa fim uniti, hotarati si curajosi si sa se stranga semnaturile in timp util. Sa se organizeze si referendum si sa aratam lumii ca nu se poate trece peste vointa poporului roman, crestin ortodox!!!

ps.Cel mai bine e sa faci un drum pana la Manastirea Petru Voda si vorbesti cu calugarii. Poate reusesti sa strangi si cateva tabele cu semnaturi, pe care sa le lasi la Manastire. Doamne ajuta!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde eli » 04 Noi 2009, 16:57

Imi pot rectifica votul, daca am votat gresit??? Se mai intampla...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde protosinghel » 04 Noi 2009, 17:13

Acum vă puteţi modifica votul.

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde eli » 04 Noi 2009, 17:18

Ultima oară modificat 04 Noi 2009, 17:20 de către eli, modificat 1 dată în total.

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde eli » 04 Noi 2009, 17:27

Multumesc!


Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde protosinghel » 12 Noi 2009, 17:08

Un slider despre microcip. Daţi linkul mai departe.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Petre C » 16 Noi 2009, 14:35

Un slider despre microcip. Daţi linkul mai departe.
Numai minciuni sunt acolo. Un exemplu, Mondex nu produce cipuri.

Pentru o perspectiva mai globala, de vizitat situl oficial din Grecia al autoritatii de eliberare de pasapoarte, evident biometrice, eliberate din... 2006.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Petre C » 16 Noi 2009, 16:19

Un slider despre microcip. Daţi linkul mai departe.
Numai minciuni sunt acolo. Un exemplu, Mondex nu produce cipuri.

Pentru o perspectiva mai globala, de vizitat situl oficial din Grecia al autoritatii de eliberare de pasapoarte, evident biometrice, eliberate din... 2006.
De asemenea, pentru personale studioase, interesate de aspectele comparative ale implementarii sistemului nou de pasapoarte, cateva linkuri despre noile pasapoarte din Serbia, emise din 2007, en. Iata si o stire dintr-un ziar din Serbia in limba engleza despre data limita pana la care se pot folosi pasapoartele vechi, modificata pentru 2010. Cititi si stirea "s-a ajuns la numarul de un milion de pasapoarte biometrice emise in Serbia".
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Petre C » 17 Noi 2009, 14:36

Un slider despre microcip. Daţi linkul mai departe.
Numai minciuni sunt acolo. Un exemplu, Mondex nu produce cipuri.

Pentru o perspectiva mai globala, de vizitat situl oficial din Grecia al autoritatii de eliberare de pasapoarte, evident biometrice, eliberate din... 2006.
De asemenea, pentru personale studioase, interesate de aspectele comparative ale implementarii sistemului nou de pasapoarte, cateva linkuri despre noile pasapoarte din Serbia, emise din 2007, en. Iata si o stire dintr-un ziar din Serbia in limba engleza despre data limita pana la care se pot folosi pasapoartele vechi, modificata pentru 2010. Cititi si stirea "s-a ajuns la numarul de un milion de pasapoarte biometrice emise in Serbia".

Pe langa dezinformarea cu fratii sarbi care au oprit implementarea noului tip de pasaport (sa ia romanii exemplu, domle!), o alta dezinformare care a prins si la case mai mari e chestia cu pasapoartele (si sistemul biometric) care chipurile s-ar introduce la romani prima data. Comunicatul (atribuit) Pr. Iustin zicea:
Se ştie foarte bine cât de curajos au reacţionat grecii dar şi sârbii, când au protestat împotriva acestor cipuri şi a sistemului însemnării şi controlului total al identităţii.

De unde si celebrul (pe anumite bloguri, evident) studiu al pr. Mihai Valica, "România – un posibil loc de început al pecetluirii apocaliptice?" :roll:

Insa, sistemul inteligent de evidenta a persoanelor ii are ca pionieri pe cei din Hong Kong, care au introdus cardul de identitate smart din 2003. Daca nu stiti, acest card este obligatoriu pt cetateni.



Imagine

Pot spune ca, pentru mine, lectia anului 2009 este sa verific informatia de 10 ori, chiar si cand vine de la "persoane mai presus de orice indoiala".
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde andr3y » 07 Feb 2010, 22:58

Buna ziua !
Am si eu o nelamurire in legatura cu acest subiect!
Acceptarea actelor cu cip inseamna lepadare de Hristos? Adica, faptul ca, sa zicem, accept buletinul cu cip, inseamna ca am pecetea despre care face referire Apocalipsa, si implicit imi pierd mantuirea (pentru ca m-am lepadat de Hristos)? Daca da , de ce? Multumesc!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Feb 2010, 23:34

Buna ziua !...Acceptarea actelor cu cip inseamna lepadare de Hristos?...si implicit imi pierd mantuirea
Bună seara, Andrei :) !
Hristos stă în actele fără cip să poţi spune dacă renunţ la ele şi iau altele cu cip renunţ la Hristos ? Sigur că nu înseamnă lepădare de Hristos atâta timp cât tu îl mărturiseşti în viaţa ta oriunde te-ai afla.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde andr3y » 08 Feb 2010, 14:52

Asa am spus si eu... dar un prieten mi-a reprosat ca "Ce frate, tu esti mai mare decat parintele Iustin? "....
Mutumesc pentru raspuns! aaaaa si da .. era seara :lol: ... eu ma gandeam tot la ziua :D

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Feb 2010, 19:01

Ce frate, tu esti mai mare decat parintele Iustin?
Dar ce spune părintele Iustin; poate că are dreptate. Părerea mea e neavizată şi nedocumentată.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde andr3y » 08 Feb 2010, 22:35

El mi-a spus ca parintele Iustin, in manifestul sau contra cipurilor, a spus ca acceptarea acestora e o lepadare de Hristos, nu ca cea finala, dar e tot lepadare. Ideea era ca i-am spus ca nu gasesc nimic impotriva acestor acte din punct de vedere teologic, adica in sensul ca imi pun in pericol mantuirea, ci doar ca, din cate am inteles, acestea pot avea o influenta negativa asupra psihicului celui care le poarta, astfel incat sa il determine sa faca fapte, si chiar sa accepte pecetea finala; motiv pentru care nu le accept! Deci ce inteleg eu: ca cipul pe oricare document nu e lepadare, pe cand cipul implantat e lepadare! Un alt prieten mi-a spus ca cipul e pecetea, semnul de care pomeneste apocalipsa si de aceea implantarea lui in mana sau pe frunte ar insemna lepadarea.... totusi eu nu pot sa imi explic aceasta lepadare :oops: Si totusi tot in apocalipsa se spune ca cei care vor primi semnul se vor inchina... deci inchinarea e o alta conditie sine qua non....
Eu totusi "raman" la ideea ca purtarea unui document cu cip nu inseamna lepadare de Hristos. Pana la discutia de ieri cu un prietenul de-al meu, nu am avut nici o "problema" sau mai bine spus "mustrare" de constiinta. Spun asta deoarece detin un card cu cip. Probabil de aceea am si pozitia asta... vorba parintelui Paisie Aghioritul: "Unii , iarasi , le explica dupa cum vor ei ca sa-si indreptateasca patimile lor"... deci cam aici m-as incadra... asta mi-a confirmat si prietenul asta al meu, ca spun asta deoarece detin un document cu pricina, si vreau sa caut explicatii ca sa ma scot basma curata...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde maria_andreea » 09 Feb 2010, 11:00

nu gasesc nimic impotriva acestor acte din punct de vedere teologic...ci doar ca, din cate am inteles, acestea pot avea o influenta negativa asupra psihicului celui care le poarta, astfel incat sa il determine sa faca fapte, si chiar sa accepte pecetea finala;
Eu cred că cei care susţin că actele cu cip (aici nu vorbim de cip-ul implantat pt că după părerea mea nu e cazul deocamdată) pot avea o influenţă asupra psihicului, influnţându-ne faptele uită că asupra unui singur lucru nu pot ei (cei care conduc material, finaciar lumea) să aibă control şi anume psihicul sau sufletul, de ce ? pentru că psihicul nu ţine de creat, de material. Dumnezeu nu va permite ca o mână de pământ să influenţeze până la distugere un lucru atât de preţuit de El, sufletul, liberul arbitru va exista.

Dacă va venii vremea când cuvintele Fericitei Matrona Dimitrievna Mironova (1881-1952): Va veni timpul când vi se va pune în faţă crucea si pâinea, spunându-vă: „Alegeţi! se vor adeveri atunci să alegem negreşit crucea, până atunci...
Eu totusi "raman" la ideea ca purtarea unui document cu cip nu inseamna lepadare de Hristos.
Acum actele devind din ce în ce mai standardizate, conform cu... . Argumentul e "securitatea persoanei" nu văd nimic rău în asta. Să mă urmărească să vadă ce fac, dacă altceva mai bun nu au de făcut, însă Andrei pe lângă toate astea să întărim rugăciunea pentru ca dacă va venii timpul să alegem: pâinea sau crucea să nu şovăim, iar Dumnezeu văzându-ne râvna nu ne va părăsi.

Lupta noastră nu e împotriva oamenilor ci a duhurilor răutăţii.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 59 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron