Încercare de înțelegere a pedepsei divine...

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Marcus89
Re: Unde este corectitudinea?

Mesaj necititde Marcus89 » 10 Mai 2012, 17:29

Ai vrut să o înţelegi, bun; şi ce anume te-a dezamăgit în religie şi ce te-a amăgit să o respingi?
Cred că am făcut câteva thread-uri pe aici pe acolo cu ce m-a dezamăgit (cel mai mult) cât despre ce mă amăgește sunt răspunsurile (sunt aceleași ca și cele din acest thread, de exemplu).

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Unde este corectitudinea?

Mesaj necititde esenin » 10 Mai 2012, 17:30

maria_andreea,

Sa zicem ca ptr un model economic e cumva normal.....ptr ca e un fenomen FOARTE larg si complex.
Dar, uite, pentru un lucru de nimic, care, in plus, a fost intai inventat la nivel teoretic si anume tranzistorul, exista doar un model matematic, ”rational” aproximativ. Nu se poate acoperi rational tot comportamentul unui sandwich minuscul de doua materiale cunoscute, aproape similare, in conditii cunoscute, si ele, „la milimetru”. Avem cateva milioane in fata noastra cand scriem la calculator, functioneaza toti, dar intr-o banda de probabilitate...intr-o zona de aproximatie.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Unde este corectitudinea?

Mesaj necititde esenin » 10 Mai 2012, 17:34

Nu poti sa „convingi” vaca sa zboare, nu?
Nu te-am rugat să convingi vaca să zboare, ci să mă convingi că este așa cum ai afirmat. Nu eu trebuie să fiu credibil, eu am întrebat, tu ai răspuns.
Nu intelegi Marcus. (in plus esti si prezumtios). NU POT sa te conving pentru ca nu ai bazele. Nu pot sa stau sa ti le le constitui eu. Trebuie ca nevoia sa plece din tine, sa fie cautarea ta. Ca si in cazul ray- tracingului trebuie sa stii deja despre ce vorbesc.

Marcus89

Re: Unde este corectitudinea?

Mesaj necititde Marcus89 » 10 Mai 2012, 17:45

Nu poti sa „convingi” vaca sa zboare, nu?
Nu te-am rugat să convingi vaca să zboare, ci să mă convingi că este așa cum ai afirmat. Nu eu trebuie să fiu credibil, eu am întrebat, tu ai răspuns.
Nu intelegi Marcus. (in plus esti si prezumtios). NU POT sa te conving pentru ca nu ai bazele. Nu pot sa stau sa ti le le constitui eu. Trebuie ca nevoia sa plece din tine, sa fie cautarea ta. Ca si in cazul ray- tracingului trebuie sa stii deja despre ce vorbesc.
Nu nu trebuie să știu, tu poți să explice, dacă nu ai timp, asta e... nici eu nu am mai mult timp să caut mai bine.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Unde este corectitudinea?

Mesaj necititde maria_andreea » 10 Mai 2012, 19:59

dle "esenin", asta vroiam şi eu să-i spun lui Mărcuş: orice ştiinţă elaborează modele, teorii (raţionale) într-o marjă de aproximaţie pentru a explica, demonstra anumite chestiuni pe când teologia (nu o consider ştiinţă, mi se pare prea relativ) transmite învăţături 100% aplicabile, verificabile de către cei care au ochii, urechi ptr aşa ceva. Dacă teologia este predată în formă pură, învăţăturile ei nu dau cu virgulă nu au nicio marjă de eroare atunci când sunt aplicate.
Nu nu trebuie să știu, tu poți să explice, dacă nu ai timp, asta e... nici eu nu am mai mult timp să caut mai bine.
dl "esenin" îţi spune că adevărurile de credinţă ca orice adevăr pe care doreşti să-l cunoşti implică: voinţă, efort intelectual propriu şi nepărtinire atunci când trebuie să tragi concluziile (accepţi sau nu devărul). Nepărtinirea se referă la a fi incoruptibil: să nu te influenţeze nimeni şi nimic, să fi stăpân pe raţiunea ta ptr a lua decizia finală ceea ce nu-i deloc uşor, dar e interesant :) şi nu numai e firescul uman pentru că asta ne diferenţiază de animale, asta ne face oameni.

PS: Eu zic că nu suntem înfara subiectului care oricum nu are o sferă de cuprindere bine definită.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 61 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX