Iisus a fost dac, nu evreu !

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
florinbrasov
Mesaje:18
Membru din:17 Iun 2010, 22:57
Confesiune:ortodox
Iisus a fost dac, nu evreu !

Mesaj necititde florinbrasov » 30 Apr 2011, 22:11

http://georgevalah.wordpress.com/2011/0 ... -nu-evreu/
Mi se pare fara logica faptul ca Mantuitorul nu ar fi din sanul poporului evreu, care era poporul ales totusi...
As vrea sa aflu pozitia Bisericii despre asta si niste argumente pentru ca teoriile astea se bazeaza pe lucrurile interpretate asa cum vor cei care le emit.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Iisus a fost dac, nu evreu !

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Mai 2011, 13:20

D-le, dar evangheliştii ce sunt, nu sunt poziţia Bisericii Ortodoxe? Sau mai este un evanghelist, al cincilea care a venit după 2011 ani. :D
Ultima oară modificat 01 Mai 2011, 13:33 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

florinbrasov
Mesaje:18
Membru din:17 Iun 2010, 22:57
Confesiune:ortodox

Re: Iisus a fost dac, nu evreu !

Mesaj necititde florinbrasov » 01 Mai 2011, 13:29

D-le, dar evangheliştii ce sunt? Nu sunt poziţia Bisericii Ortodoxe?
Ma iertati, dar ce legatura au evanghelistii cu topicul asta? Nu pra inteleg...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Iisus a fost dac, nu evreu !

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Mai 2011, 13:35

Evangheliştii , (apostolii ) au definit clar originea Lui Hristos şi poziţia Bisericii ortodoxe, deci astfel de enigme sunt puerile pt un ortodox.
Cu mult respect.

florinbrasov
Mesaje:18
Membru din:17 Iun 2010, 22:57
Confesiune:ortodox

Re: Iisus a fost dac, nu evreu !

Mesaj necititde florinbrasov » 01 Mai 2011, 13:49

Evangheliştii , (apostolii ) au definit clar originea Lui Hristos şi poziţia Bisericii ortodoxe, deci astfel de enigme sunt puerile pt un ortodox.
Si ce ar trebui sa fac de acum cand am nelamuriri, sa-mi fie teama sa intreb pentru ca sunt puerile intrebarile sau ar trebui totusi sa intreb?

Edit: De fapt imi cer iertare ca nu ma ridic la inaltimea dumneavoastra, cred ca e mai bine sa nu mai postez nimic aici.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Iisus a fost dac, nu evreu !

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Mai 2011, 13:54

Nu trebuie să vă fie teamă, am lăsat eu aşa să se înţeleagă? Doar că, aceste întrebări trădează faptul că sunt ortodocşi care nu-şi cunosc învăţătura de credinţă aproape deloc, ceea ce nu-i un fapt lăudabil.
Adică, nici măcar Noul Testament. Mă iertaţi. :)
Supărarea, bat-o vina, lasaţi-o, nu vă încurcaţi cu ea! Cu ce v-am supărat, cu întrebarea mea? :)
Întrebaţi orice, mie îmi pare rău că vă supăra răspunsurile mele...
Cu mult respect.

florinbrasov
Mesaje:18
Membru din:17 Iun 2010, 22:57
Confesiune:ortodox

Re: Iisus a fost dac, nu evreu !

Mesaj necititde florinbrasov » 01 Mai 2011, 14:23

Stiu ca evanghelia de la Matei incepe cu prezentarea neamului din care se trage Mantuitorul, eu voiam si alte contraargumente solide ,daca sunt, pe care vreo 2 luni nu o sa am timp sa le caut. Asta e problema.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Iisus a fost dac, nu evreu !

Mesaj necititde Ioan Cr » 01 Mai 2011, 21:08

eu voiam si alte contraargumente solide
Draga frate, nu te lasa sedus de cantitate, pentru ca tot cuvantul este adevar. Incearca in schimb sa aprofundezi putinul pe care l-ai gasit si vei vedea cum ti se descopera si restul. Altfel riscam sa devenim ca si acei protestanti care vaneaza versete si fac teologie prin calcule aritmetice, nu prin puterea Duhului si a Traditiei.

Te ajut un pic. Ce origini a avut Maica Domnului?
- logodnicul ei, Iosif, se spune ca era barbat drept, adica tinator al legii: iar dupa lege nu putea lua de sotie decat o femeie din aceiasi semintie cu el (adica din Iuda)
- Elisabeta (mama Sf Ioan Botezatorul) i-a fost verisoara si l-a avut ca sot pe Zaharia, preot din leviti, iar preotii nu puteau avea de sotie decat o femeie din leviti sau din semintia lui Iuda
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

florinbrasov
Mesaje:18
Membru din:17 Iun 2010, 22:57
Confesiune:ortodox

Re: Iisus a fost dac, nu evreu !

Mesaj necititde florinbrasov » 01 Mai 2011, 21:51

eu voiam si alte contraargumente solide
Te ajut un pic. Ce origini a avut Maica Domnului?
- logodnicul ei, Iosif, se spune ca era barbat drept, adica tinator al legii: iar dupa lege nu putea lua de sotie decat o femeie din aceiasi semintie cu el (adica din Iuda)
- Elisabeta (mama Sf Ioan Botezatorul) i-a fost verisoara si l-a avut ca sot pe Zaharia, preot din leviti, iar preotii nu puteau avea de sotie decat o femeie din leviti sau din semintia lui Iuda
Daca parintii Maicii Domnului erau din neam arhieresc inseamna ca erau printre cei mai credinciosi legii si ma mai gandesc la faptul ca Dumnezeu a ajut grija sa Se intrupeze din cel mai curat neam posibil, nu?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Iisus a fost dac, nu evreu !

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Mai 2011, 22:21

Toţi proorocii vestesc naşterea Lui Hristos din poporul ales de Dumnezeu, ei însăşi au fost evrei, istoria este a lor, Avraam strămoşul lor firesc a primit făgăduinţa, iar Moise a spus poporului referindu-se la Hristos: "Prooroc ca mine vă va ridica Dumnezeu din fraţii voştri; pe EL să-L ascultaţi".,Biblia sunt extrem de multe locuri unde se vorbeşte în Biblie, trebuie citită, explicaţiile sunt simple şi clare, din acest motiv nimeni, sănătos la cap, nu se îndoieşte.
Interpretarea personală a respectivului de pe siteul expus este absurdă, nici nu merită atenţie, pt că este de-a dreptul prostească.
Cu mult respect.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 47 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX