vindecare in numele Domnului Isus

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:
Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 14 Mai 2011, 12:19

De intra fiecare ortodox autentic, sa zica in ce mod a fost izbavit din diferite primejdii sau boli de Iisus Hristos se bloca forumul asta... :lol:
Un parinte a zis : Cel ce crede cu adevarat, in fiecare zi, la orice pas vede o minune a lui Dumnezeu. ;)

Iar ce tine de vindecari miraculoase, pe la p/np eu le zic pur si simplu ,,naluciri dracesti" facute in numele Domnului.
Nu cel ce zice Doamne, Doamne se mantuieste ci cel ce face voia Mea... :D
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

politistul

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde politistul » 08 Iun 2011, 16:16

20. Mulţi dintre ei ziceau: „Are drac, este nebun; de ce-L ascultaţi?”
21. Alţii ziceau; „Cuvintele acestea nu sunt cuvinte de îndrăcit; poate un drac să deschidă ochii orbilor.”
Ioan,cap.10
Duhul Sfant face vindecari si azi.Slavit sa fie Dumnezeul viu!


Nu ca o lauda a mea, ca doar Dumnezeu face vindecarile(Dumnezeu sa fie laudat!) dar eu am fost martor ocular la peste 100 de vindecari divine in numele lui Isus.(insotesc un om a lui Dumnezeu cand merge la Evanghelizari prin tara sau prin apropiere)Nu inteleg inca planul lui Dumnezeu cu privire la mine dar ce am vazut si auzit marturisesc.Dumnezeu nu s-a schimbat,daca Isus a murit pentru toate pacatele nostre,insemna ca a platit si pentru toate bolile nostre si toate acestea au la baza CREDINTA,nu se poate mantuire fara credinta si nici vindecare.Doamne ajuta!

Psalmul 103
1. Binecuvântează, suflete, pe Domnul, şi tot ce este în mine să binecuvânteze Numele Lui cel sfânt!
2. Binecuvântează, suflete, pe Domnul, şi nu uita nici una din binefacerile Lui!
3. El îţi iartă toate fărădelegile tale El îţi vindecă toate bolile tale;

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 08 Iun 2011, 19:38

nu se poate mantuire fara credinta si nici vindecare
...si nici mantuire si vindecare fara asceza :D

Evanghelizari...pamantul asta e evanghelizat de peste 17-18 secole.De ce crezi ca trebuie ,,evanghelizat'' de voi?
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

politistul

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde politistul » 09 Iun 2011, 13:53

Fiecare generatie are nevoie de evanghelizare si cea mai buna este cea insotita de semnele credintei vii.

15. Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea, şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.
16. Cine va crede şi se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osândit.
17. Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
18. vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşa.”
19. Domnul Isus, după ce a vorbit cu ei, S-a înălţat la cer, şi a şezut la dreapta lui Dumnezeu.
20. Iar ei au plecat şi au propovăduit pretutindeni. Domnul lucra împreună cu ei, şi întărea Cuvântul prin semnele, care-l însoţeau. Amin.
Marcu 16


20. Căci Împărăţia lui Dumnezeu nu stă în vorbe, ci în putere.
1Corinteni,cap.4

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 10 Iun 2011, 01:02

Sau de inoculare arhiconica...
Bine zice Bianchi, rugati-va Cuvantului ca EL sa Se reveleze voua.Ati rastalmacit Cuvantul incat ati facut din Cuvant viu, cuvant mort.Pacat ca va credeti mai mari in gandire decat Cuvantul Insusi, ca nu aveti de ajutor Divin in interpretarea cuvantului divin :lol: Continuati asa si va veti intalni stapanul, cel care acum mult timp a facut asemnea voua, s-a crezut mai destept si mai puternic decat Creatorul.Asemenea voua a rastalmacit porunca data de Dumnezeu protoparintilor, si i-a dus in eroare.Nu-i bai, de atatea secole s-a specializat in propovaduirea minciunii si a rastalmacirii cuvintelor Cuvantului; voi sunteti cobaii lui cei mai de pret :roll:
Trebuie sa vedem si partea buna.Voi aveti deja un loc asigurat, dar noi cei care am ramas pe calea cea stramta, mai avem mult de munca, si cine stie...poate alunecam de pe ea, fiind prea ingusta... :geek:
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

politistul

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde politistul » 10 Iun 2011, 13:18

7. Unii se bizuiesc pe carele lor, alţii pe caii lor; dar noi ne bizuim pe Numele Domnului, Dumnezeului nostru
Psalmul 20

Domnul Isus sa te umple de Puterea ce a venit la Cinzecime.Amin!
http://www.youtube.com/watch?v=lN0sydz3-FY

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 10 Iun 2011, 20:12

:lol: Deci cu toti np care am dialogat, pe langa ca le-am demonstrat greselile de credinta si faptul ca n-au nici o treaba cu propovaduirea Adevarului, mi-am dat seama ca toti sunt la fel.Mai voi chiar sunteti trasi toti la indigo :P
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

politistul

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde politistul » 11 Iun 2011, 11:25

16 Şi Eu voi ruga pe Tatăl, şi El vă va da un alt Mângâietor, care să rămână cu voi în veac;
17 şi anume Duhul adevărului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru că nu-L vede şi nu-L cunoaşte; dar voi Îl cunoaşteţi, căci rămâne cu voi şi va fi în voi.

13 Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare.

D-le eu ma straduiesc, sa-mi indrept viata dupa Scriptura,calauzirea si revelatile Duhului Sfant.Multumesc Domnului Isus ca mi-a dat viata,apoi mi-a rascumparat-o si acum caut sa-L cunosc mai mult,atat cat El doreste.Greseli avem cu toti,totul este sa acceptam ca avem de invatat in relatia cu Dumnezeu.

1 Corinteni 12:28
Şi Dumnezeu a rânduit în Biserică, întâi, apostoli; al doilea, proroci; al treilea, învăţători; apoi, pe cei ce au darul minunilor; apoi, pe cei ce au darul tămăduirilor, ajutorărilor, cârmuirilor şi vorbirii în felurite limbi.

Doamne ajuta!

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 11 Iun 2011, 12:08

1 Corinteni 12:28
Şi Dumnezeu a rânduit în Biserică
Avand in vedere ca voi np sunteti zeci de mii de grupari parareligioase, si adunari de tot felul, care dintre voi e Biserica lui Hristos? Caci si la Matei 16:18 si aici la Corinteni este vorba doare de o Biserica, nu zeci de mii de ,,bisericute". :D
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

politistul

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde politistul » 11 Iun 2011, 19:20

Biserica nu este o confesiune anume, ci toti care cred in jertfa desavarsita a lui Isus.Dar am deviat de la subiect vindecare.
Ioan 1:12
Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 11 Iun 2011, 20:42

:lol: am deviat...
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

politistul

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde politistul » 13 Iun 2011, 20:14

Acum vin de la o sarbatoare s-au botezat in apa 27 de oameni marturisandu-si mai intai credinta in Fiul lui Dumnezeu Isus precum spune Scriptura.
Marcu 16
15 Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.
16 Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit.

Efeseni 4:5
Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.

Oare care o fi acest botez?
Botezul pe care l-a implinit si Isus.

Matei 3
14 Dar Ioan căuta să-L oprească. „Eu”, zicea el, „am trebuinţă să fiu botezat de Tine, şi Tu vii la mine?”
15 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Lasă-Mă acum, căci aşa se cade să împlinim tot ce trebuie împlinit.” Atunci Ioan L-a lăsat.

Matei 21
24 Drept răspuns, Isus le-a zis: „Vă voi pune şi Eu o întrebare; şi dacă-Mi veţi răspunde la ea, vă voi spune şi Eu cu ce putere fac aceste lucruri.
25 Botezul lui Ioan de unde venea? Din cer sau de la oameni?” Dar ei vorbeau între ei şi ziceau: „Dacă vom răspunde: „Din cer”, ne va spune: „Atunci de ce nu l-aţi crezut?”
26 Şi dacă vom răspunde: „De la oameni”, ne temem de norod, pentru că toţi socotesc pe Ioan drept proroc.”
27 Atunci au răspuns lui Isus: „Nu ştim!” Şi El, la rândul Lui, le-a zis: „Nici Eu nu vă voi spune cu ce putere fac aceste lucruri.

politistul

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde politistul » 13 Iun 2011, 20:23

Eu am ales sa implinesc porunca lui Dumnezeu cu privire la botezul in apa si sa-L urmez pe Isus,pentru ca

Ioan 14:6
Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.
Marcu 7
7 Degeaba Mă cinstesc ei, dând învăţături care nu sunt decât nişte porunci omeneşti.”
8 Voi lăsaţi porunca lui Dumnezeu şi ţineţi datina aşezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor şi a paharelor, şi faceţi multe alte lucruri de acestea.”
9 El le-a mai zis: „Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.

Matei 22:29
Drept răspuns, Isus le-a zis: „Vă rătăciţi! Pentru că nu cunoaşteţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.

Atata timp cat te straduiesti, sa implinesti Scriptura, calauzit de puterea Duhului Sfant, nu te poti ratacii.
Dumnezeu sa ne ajute sa facem voia Sa!

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 14 Iun 2011, 00:11

Nu are rost sa motivezi nimic. :lol: Iadu-n va inghite cu tot cu Biblie inainte :P.Voi nu aveti istorie, voi nu aveti nimic, nici macar numele de neo-protestant nu mai inseamna nimic.Neo-protestant adica protestant nou.Impotriva cui protestati ma?Mai degraba protestantii or avea ceva istorie si au protestat din cauza ca s-au saturat de situatia Bisericii ,,Catholice" si de ceea ce facea.Voi?!Voi proveniti din randurile lor!Cum ati aparut?E simplu, unde e dracu e dezbinare, unde e patima si pacat e dezbinare.Cum v-ati raspandit in zeci de mii de grupari religiaose?Simplu...pacatul.

Asa ca mai lasati-ne.Istoria arata clar, unde e adevarul.Istoria arata clar care e Biserica lui Hristos (Matei 16:18) in care El, si-a aratat, isi arata si-si va arata dumnezeirea in veci.Biserica nu este alcatuita din cei care cred in Hristos, ci de cei care cred, fac Voia lui si sunt fac parte in mod practic din Biserica Sa.Hristos nu se desavarseste in minciuna, Hristos nu se desavarseste in tot felul de grupari crestine; El nu poate exista acolo caci ,, ce partasie are lumina cu intunericul".De asta, eu ca membru teoretic si practic al Bisericii lui Hristos, adica cea Ortodoxa, nu va recunosc ca fiind crestini, nu va recunosc, ca membri ai Bisericii Sale ci ca fii duhovnicesti ai Satanei.Ati rastalmacit tot iar acest lucru se vede in enumerarea unor verseste care nici macar, nu le scrii din minte!Le-ai luat de pe un site, si mi le-ai pleznit aici.

Uita-te in spate, de te lasa dracul, si vezi-ti istoria pe care nu o ai...Din pacate, mandria e prea puternica pentru a deschide ochii si a vedea lumina, adica adevarul.Prea mult v-au tinut dracii in intuneric incat va e frica sa deschideti ochii.Sunteti prea mandri sa va recunoasteti caderea.Cred ca, am pierdut iar 5 minute degeaba explicand ceva in zadar.M-am saturat, de voi toti care marturisiti pe Hristos cu numele, iar in fapta pe dracul.El a vrut anarhie mereu, si a creat-o prin voi! :geek:
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 14 Iun 2011, 00:39

Vad ca incerci sa ataci indirect Sf.Traditie( Sf.Predanie mai bine zis).In acest caz, o sa-ti dau sa vezi dezbaterea teologica pe tema Sf.Traditie dintre ortodocsi si baptisti de la Chisnau.Pr.Pruteanu, intr-un limbaj mai golanesc as putea spune ca i-a facut praf; le-a aratat clar unde e Adevarul incat Filat, pastorul baptist intr-un interviu a zis ca mebrii ,,bisericii" sale nu mai au incredere in Sf.Scriptura.Adevarul este, ca Pr.Petru le-a deschis mintea multora, a propovaduit in grai si fapta Adevarul.
Pentru mine, neo-protestantii-s la fel, dar cu unele nuante schimbate.Oricum, toti marturisesc minciuna si nu Adevarul. :lol:

http://www.ustream.tv/recorded/9911448
http://www.ustream.tv/recorded/9914021
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

politistul

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde politistul » 14 Iun 2011, 08:58

Traditia este buna si tine de popor,regiune,etc dar tine de viata sociala,noi nu o amestecam cu viata spirituala,in relatia cu Dumezeu ma bazez pe El,pe invatatura Sa lasata in Scriptura.Dumnezeu este cu noi pe Pamant(din ziua cinezimii de acum apox.2000 ani)prin Duhul Sfant si asa cum spune Domnul Isus, ca Duhul Sfant ne va calauzi,invata,aminti tot ce a spus Isus si ce a auzit de la Dumnezeu Tatal.Nu vorbesc de religie,confesiune ci de credinta in Isus Fiul lui Dumnezeu si invatatura Sa.

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 14 Iun 2011, 12:26

Ce interesant graieste arhiconul prin tine, incercand sa deviezi indirect de la faptul ca eu vb de Sf.Traditie adica Sf.Predanie, Sfintele Invataturi date de Dumnezeu Sfintei Sale Biserici Ortodoxe iar tu vb de o traditie regionala, nationala, europeana sau orice altceva ce nu tine de o revelatie dumnezeiasca.Daca, dupa ce ai vazut dezbaterea pe aceasta tema, tu tot nu ti-ai dat seama de niste lucruri atat de simple, inseamna ca ca arhiconu chiar te-a prins tare-n ghiarele lui.
A pune brad de craciun in casa, a face mancaruri multe de Craciun, a da martisoare, sau orice alte lucruri ce tin de o traditie lumeasca nu inseamna ca fac parte din Sf.Predanie.A tine cele 4 posturi (Mare-Pasti, Sf.Apostoli Petru si Pavel, Sf.Marii, Nasterea Domnului), a sarbatori Sf.Inviere dupa metoda calendaristica adoptat de Sinodul I Ecumenic, a cinsti obiectele sfinte ai Bisericii (icoane, moaste, cruce, etc), a te ruga lui Dumnezeu dupa unele rugaciuni, etc astea fac parte din Sf.Traditie.Din pacate, majoritatea np nu cunosc Ortodoxia,si cad in plasa altor secte.Un exemplu esti tu.Incurci traditia lumeasca cu Predania divina.
Biblia, e doar o frantura din revelatia divina.Iisus si Apostolii au propovaduit prin grai viu.Biblia s-a scris tocmai pentru a raspunde unor probleme de ordin social sau duhovnicesc din aceea vreme.Astfel, in Biblie este prezenta doar baza/fundatia mantuirii, restul...sunt in Biserica lui Hristos, cea Ortodoxa (drept-slavitoare).Sincer, imi pare rau ca nu poti avea parte de ele...sa-ti cladesti in totalitate casa mantuirii. :cry:
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

politistul

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde politistul » 14 Iun 2011, 14:33

D-le am fost ortodox,poate cu numele dar frecventam regulat o manastire din Gai(Arad).
Sa o luam pe rand,postul eu prin prisma Bibliei il inteleg fara mancare,fara apa,combinat cu evlavie speciala.
Obictele cruci,icoane,lumanari nu au nici o putere,nici o sfintenie,nu au ochi,nu au urechi si nici gura,Dumnezeu prin Duhul Sfant este pe Pamant deci ma inchin Lui si doar Lui.
In privinta sfintilor toata ziua vorbesc de ei ,ii cinstesc citind ce au scris si urmand invatatura lor(doar sfintii au scris Biblia manati de Duhul lui Dumnezeu)Nu ma inchin si nu ma rog sfintilor adormiti Dumnezeu este pe Pamant de la Cinzecime si El ma aude,vede imi raspunde,ma ajuta.Doar Dumnezeu Tatal,Isus,Duhul Sfant.Nu ma laud d-le il laud pe Dumnezeu ca El mi-a facut mult bine.Daca vrei sa ma cunosti fa bine de te uita la cele 4 filmulete de 31 min si ai sa vezi si auzi cum Dumnezeu a lucrat in viata mea si inca mai lucreaza.Laudat sa fie Dumnezeu Tatal,Fiul Isus si Duhul Sfant.

O marturie a vietii mele pe scurt dar intens.

http://www.youtube.com/watch?v=lN0sydz3-FY

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde PanainteGabriel » 14 Iun 2011, 14:43

Inseamna ca n-ai cunoscut Ortodoxia deloc. :D
O vai, Sfinte Doamne :D Vai cat am ras :D

,,Lucrez la politie. Haleeeeeluiaaa"
Haleluiaaa , haleluiiia:)))"

Mai, asa marturiseau Sf.Apostoli?Iisus Hristos, marturisea in stil de asta gangsta? Fereasca-ne Dumnezeu, dragi ortodocsi, de arhiconi, dracii teologi.De va intra-n minte, sunteti terminati.

Mai jos sunt cateva paragrafe dintr-un material scris de mine.

,,Cât priveşte protestanţii şi neo-protestanţii, aceştia au fost răpiţi cu totul de arhiconi la oră actuală. Ar fi prea crud, din partea mea să nu spun că această ,,reformă" s-a datorat tocmai ereziilor şi viziunii politico-religioasă a ,,Bisericii Catholice". Aceşti protestanţi, au protestat în primul rând faţă de inovaţiile nedogmatice, necanonice etc, ale ,,Bisericii". Aceşti tradiţionalişti, au căzut dintr-o extremă în alta. Au vrut să readucă ,,Biserica" la forma ei pro-patristică şi autentică. Din păcate, arhiconul a profitat de ei şi le-a inoculat ideea de ,,Biserică apostolică" , o Biserică care să fie fidelă primelor secole creştine. Astfel, au redus totul de la taină la simbol.Până şi Euharistia, Cina cea de Taină, la ei este doar un simbol.
Despre aceştia, pot spune clar că nu vor avea mântuire în vecii vecilor.

Dar apare o întrebare: De ce, în acest secol al informaţiei, în care există sute de dialoguri între ortodocşi şi neortodocsi, aceştia nu au ajuns încă la Adevăr?! Este simplu, iar o carte foarte bună este a lui Enzo Bianchi, un preot iezuit, "Introducere în lectura duhovnicească a Scripturii.Cuvânt şi rugăciune". În această carte, el susţine că ascetul creştin care doreşte să primească revelaţia Cuvântului, pentru a înţelege Sfânta Scriptură în Adevăr, trebuie să i se roage Lui. Rugându-se cum trebuie Cuvântului, Acesta îi va arăta adevărată cale spre mântuire.
Din păcate, aceştia nu fac aşa. În general, neo-protestantismul reprezintă o religie pentru oamenii inculţi din punct de vedere teologic, oameni care vor să ajungă la Hristos printr-o cale uşoară (Hristos cară crucea pe propiile picioare iar ei o cară cu maşina), care nu caută Adevărul , ci caută un adevăr derivat (bun sau rău) care să-i satisfacă, să le fie conform vieţii lor de oameni slabi. Mai pe scurt, aceştia vor o religie simplă conform vieţii lor. De multe ori, adunările acestea reprezintă pentru cei în vârstă un mijloc de reintegrare socială şi atât. Acestea, nu reprezintă rugăciuni în sobor bine plăcute lui Dumnezeu ci rugăciuni adresate Divinităţii spre plăcerea şi bucuria lor sufletească. Ei se adună, discutând Biblia conform propriilor lor intelecte, şi nu conform Adevărului absolut, revelat de Cuvântul. Să vedem, ce zice Hristos despre aceştia:

,,De ce nu înţelegeţi vorbirea Mea? Fiindcă nu puteţi să daţi ascultare cuvântului Meu. Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii. Dar pe Mine, fiindcă spun adevărul nu Mă credeţi. Cine dintre voi nu Mă credeţi? Cel care este de la Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu, de aceea voi nu ascultaţi pentru că nu sunteţi de la Dumnezeu" (Ioan 8,43-47)'''
http://georgian-valentin.blogspot.com/2 ... ricii.html

----------------------------------------------18:19 Am mai gasit ceva interesant

Istoria Protestantismului, 1878, Wylie James Aitken

,,(Protestantismul) Este coborarea unei influente din cer-nascute care se aliaza cu toate instinctele si competentele individuale, cu toate legile si poftele societatii si care, accelerand atat fiinta individuala, cat si pe cea sociala intr-o viaa noua si directionand eforturile lor spre obiecte mai nobile, permite cea mai mare dezvoltare de care umanitatea este capabila si cea mai mare realizare posibila a tuturor marilor scopuri."

Acuma, sper sa nu copii textul si sa-l graiesti alor tai, sa le zici ,,uite ce am gasit" si ei sa aduca osanale gen ,,haleluia, haleluia si iar haaaaaleeeeeluuuuiaa" :D
Fragmentul de fata, luat din cartea ,,Calea de la Protestantism la Ortodoxie-Marturisirea de credinta a unui Baptist convertit la Ortodoxie" de Clark Carlton, arata clar ce am zis eu mai sus:
Mai pe scurt, aceştia vor o religie simplă conform vieţii lor.
Afirmatia asta e din anul 1878, iar acum suntem in 2011.Astfel, acest lucru s-a agravat mai mult si se poate observa rapid atat in randurile protestantilor cat si neoprotestantilor; de fapt secte ce np. :lol:
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: vindecare in numele Domnului Isus

Mesaj necititde esenin » 14 Iun 2011, 19:10


O marturie a vietii mele pe scurt dar intens.

http://www.youtube.com/watch?v=lN0sydz3-FY
Aoleu, prietene, ce mai kitsch ! Sterge repede linkul.
Eu, ca sa intelegi, sunt COMPLET a-ortodox.... (Nu chiar anti-ortodox). Nu iau partea ortodoxului. Dar...un pic de decenta, de igiena, ai nevoie mare. Nu-i frumos, asa o proasta calitate. Nu te re-legi de Dumnezeu la nivelul asta.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX