Porcul animal necurat si in ziua de astazi?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
iosca_deva
Mesaje:5
Membru din:27 Noi 2009, 12:55
Confesiune:ortodox
Porcul animal necurat si in ziua de astazi?

Mesaj necititde iosca_deva » 27 Mar 2010, 17:13

Buna sa va fie inima la toti. V-as ruga din tot sufletul, in special pe cei care cunosc foarte bine sa imi explicati; de ce in Vechiul Testament carnea de porc a fost interzisa iar acum crestinii mananca carne de porc? Am cautat raspuns in mai multe locuri dar totusi am ramas nelamurit. Unii spun ca aceasta lege era valabila doar ptr Poporul lui Izrael. Altii mi-au raspuns bazandu-se pe vedenia Sfantului Apostol Petru, aceea vedenie cu fata de masa care era incarcata cu tot felul de dobitoace(animale) necurate pe care dumnezeu il indeamna sa taie si sa manance dar el ezita de trei ori spunand ca niciodata in viata lui nu a facut asa ceva adica sa se spurce mincand din cele necurate. Dati-mi va rog mult un raspuns mai detaliat daca se poate bazat pe adevar si nu pe presupuneri. Va multumesc si Domnul Iisus sa va binecuvanteze pe toti cu mult Har si intelepciune.

Petrus

Re: Porcul animal necurat si in ziua de astazi?

Mesaj necititde Petrus » 30 Mar 2010, 07:28

Buna sa va fie inima la toti. V-as ruga din tot sufletul, in special pe cei care cunosc foarte bine sa imi explicati; de ce in Vechiul Testament carnea de porc a fost interzisa iar acum crestinii mananca carne de porc? Am cautat raspuns in mai multe locuri dar totusi am ramas nelamurit. Unii spun ca aceasta lege era valabila doar ptr Poporul lui Izrael. Altii mi-au raspuns bazandu-se pe vedenia Sfantului Apostol Petru, aceea vedenie cu fata de masa care era incarcata cu tot felul de dobitoace(animale) necurate pe care dumnezeu il indeamna sa taie si sa manance dar el ezita de trei ori spunand ca niciodata in viata lui nu a facut asa ceva adica sa se spurce mincand din cele necurate. Dati-mi va rog mult un raspuns mai detaliat daca se poate bazat pe adevar si nu pe presupuneri. Va multumesc si Domnul Iisus sa va binecuvanteze pe toti cu mult Har si intelepciune.
Dupa cate am citit eu in Levitic 11, ca o regula de sanatate, porcul e considerat un animal necurat (carnea lui nu e sanatoasa). Si cam are dreptate Sfanta Scriptura aici. Carnea de porc e plina de boli, e grea la digerat, mai ales e periculoasa pentru sistemul cardiovascular (grasimea din ea poate infunda vasele de sange cu colesterol), pentru ficat...
Evreii n-au consumat niciodata carnea de porc. In Noul Testament, se mentine aceeasi regula. Adica, de ce ar fi sanatos porcul acum ? Insasi in vedenia avuta de Sfantul Apostol Petru se subliniaza faptul ca nici el nu consuma porc deoarece asa i-a spus Dumnezeu.
concluzie: din cauza ca carnea de porc e nesantoasa si pentru ca asa a zis Dumnezeu in Scripturi (Levitic 11 si Fapte 10.14,28.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porcul animal necurat si in ziua de astazi?

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mar 2010, 08:03

Insasi in vedenia avuta de Sfantul Apostol Petru se subliniaza faptul ca nici el nu consuma porc deoarece asa i-a spus Dumnezeu.
"Cât este de bine şi cât este de frumos" să citeşti şi versetul următor din Fapte.
concluzie: din cauza ca carnea de porc e nesantoasa si pentru ca asa a zis Dumnezeu in Scripturi (Levitic 11 si Fapte 10.14,28.
Bineînţeles, dacă datele pe care le iei în calcul sunt greşite sau insuficiente, concluzia nu putea fi decât greşită.

Iar ca să ştii şi matale, evreilor le-a fost interzis să mănânce carne de porc, cămilă şi ieupure, pt că nici una din aceste animale nu creşteau la ei în "patrie", ci trebuiua să le cumpere de la popoarele păgânde vecine. Iar Dumnezeu, după cum se vede la Ieşire şi nu numai, îi ferea pe evrei de orice contact cu păgânii.

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Porcul animal necurat si in ziua de astazi?

Mesaj necititde Ezo » 30 Mar 2010, 10:50

- Hi! My name is John and I have ~ 6 months without eating pork meat...
- Hi, John!

Desi Dumnezeu sfinteste masa in urma rugaciunii noastre, eu prefer sa evit carnea de porc. Am facut un legamant cu nevasta-mea: ea tine posturile cu mine, nici eu nu mai mananc porc. :)

Am fost asta vara la manastirea Bodrog (judetul Arad) si am fost foarte surprins ca ne-au servit la amiaza cu cotlet de porc la tava. Excelent de altfel, dar totusi... toxic!

Fiecare are grija de trupul sau cum ii dicteaza ratiunea. Sanatate multa!

Petrus

Re: Porcul animal necurat si in ziua de astazi?

Mesaj necititde Petrus » 31 Mar 2010, 12:47

Insasi in vedenia avuta de Sfantul Apostol Petru se subliniaza faptul ca nici el nu consuma porc deoarece asa i-a spus Dumnezeu.
"Cât este de bine şi cât este de frumos" să citeşti şi versetul următor din Fapte.
concluzie: din cauza ca carnea de porc e nesantoasa si pentru ca asa a zis Dumnezeu in Scripturi (Levitic 11 si Fapte 10.14,28.
Bineînţeles, dacă datele pe care le iei în calcul sunt greşite sau insuficiente, concluzia nu putea fi decât greşită.

Iar ca să ştii şi matale, evreilor le-a fost interzis să mănânce carne de porc, cămilă şi ieupure, pt că nici una din aceste animale nu creşteau la ei în "patrie", ci trebuiua să le cumpere de la popoarele păgânde vecine. Iar Dumnezeu, după cum se vede la Ieşire şi nu numai, îi ferea pe evrei de orice contact cu păgânii.
Bine, dar evreii au intrat deseori in contact cu popoarele pagane apoi s-au stabilit in patria lor dar n-au mancat porc. Cred ca aceasta interdictie tine mai mult de latura sanatatii decat de contactul cu tarile pagane, desi si aceasta poate fi luata in calcul desi textul biblic din Levitic 11 nu da acest sens.

Iar in cazul cu vedenia Apostolului Petru aici e totul clar. In vedenie Dumnezeu i-a ilustrat lui Petru prin acele animale necurate , popoarele pagane ce trebuia evanghelizate, si nicidecum nu i-a dat dezlegare la bucate necurate. Asa spun versetele din cap.10, Fapte, versetele 11-15, 25-28.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 65 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX