Cantari ortodoxe

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
AMaria
Cantari ortodoxe

Mesaj necititde AMaria » 22 Mar 2010, 19:30

Ma iertati, nu am stiut unde sa pun aceasta intrebare, si de aceea a trebuit sa mai creez o categorie..... :oops:
Intrebare pentru preoti/monahi: Sunt cantarile psaltului Marian Moise conforme cu ortodoxia? Personal imi plac foarte mult dar uneori parca simt in ele un 'fior' ne-ortodox...

florin
Mesaje:27
Membru din:07 Mar 2010, 21:35
Confesiune:ortodox

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde florin » 07 Apr 2010, 20:10

Cantarile lui Marian Moise nu sunt conforme cu duhul cantarii bisericesti autentice deoarece cantarea bisericeasca este o cantare care prin excelenta se adreseaza sufletului nu simturilor. Influentele orientale (a se citi manele) in cantare sunt straine Traditiei rasaritene autentice. Marian Moise produce o muzica care este ceruta de piata, iar cei care cer aceasta muzica se multumesc cu putin, fiind superficiali, si nu reusesc sa-si inalte mintea dincolo de un sentimentalism care de cele mai multe ori e fals. Ascultati spre exemplu Imnul Acatist imprimat pe Cd de catre Corul bizantin grec sub conducerea Arh. Protopsalt Lycourgos Angelopoulos, si o sa aveti un punct de referinta pt. o comparatie.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Apr 2010, 20:28

Cantarile lui Marian Moise nu sunt conforme cu duhul cantarii bisericesti autentice deoarece cantarea bisericeasca este o cantare care prin excelenta se adreseaza sufletului nu simturilor.
Cărui simţ i se adresează cântările lui Marian Moise ? :) . Fiorul de care se amintea cred că numai prin inimă, suflet poate trece.

Personal prefer cântările din care să înţeleg şi versurile, să le pot medita nu doar nişte vocii înalte care după ce a terminat cuvântul de cântat am uitat ce a fost înaintea lui. Mulţumim Lui Dumnezeu că sunt şi oameni talentaţi care înalţă imnuri pe nu ştiu câte note, însă avem nevoie şi de Marian Moise pentru "manelişti" până ajung să devină iubitori de "muzică clasică".

Dacă scopul a fost atins: slăvirea Lui Dumnezeu, contemplarea... consider că nu e nimic rău în acel lucru.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Angelica
Mesaje:16
Membru din:26 Noi 2009, 20:53
Confesiune:ortodox

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde Angelica » 08 Apr 2010, 08:02

Nu stiu care din cantarile de la strana sunt "corecte"... cred ca este corecta :D aceea care iti atinge inima... si schimba ceva in tine....
Oricum sa nu uitam ca rigoarea cantarilor a venit dupa cateva secole de credinta crestina...si apoi la ce folos lde cantarea canonica daca duhul bisericii - al celor din biserica - ramane tot lumesc??
Personal imi place cantarea de la manastirea Putna si cea de la Stavropoleus... dar nu numai....
Cateodata insa simt mare bucurie intr-o biserica de cartier unde canta toata lumea :D (inclusiv eu care nu am voce prea grozava) , probabil total ne-canonic...
Marian Moise are cateva acatiste pe care le ascult cu placere din cand in cand (de fapt sunt 2) am mai incercat si altele dar nu au mai ajuns la mine..
La inceput am fost profund impresionata de slubele (de priveghere) la lumina lumanarilor, cu cantare la strana exclusiv psaltica, cu o liniste profunda in biserica, cu preoti care slujeau cu evlavie..... acum simt ca aceste sunt niste forme exterioare, de care te poti "agata" foarte usor avand sentimentul ca asta e important si ca 'asa trebuie".....
Cred ca Harul lui Hristos se coboara si in bisercile unde nu este cantare "corecta"...

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde danadoina » 08 Apr 2010, 10:33

Hristos a inviat !
Hristos se coboara cu siguranta si in bisericile unde nu se canta psaltic insa probabil asa ca mama care il iubeste si pe copilul neascultator desi este neascultator si nu pentru ca este neascultator.
In rest este cred eu ca si la scoala, poti sa aduci, sa "ridici" cu efort elevul la nivelul inalt ...sau poti sa "cobori" materia la nivelul elevului care este comod si refuza nevointa. Si cred ca si in aceasta problema trebui sa ne orientam dupa ce spun si fac oameni deja Sfintiti sau cel putin cu adevarat induhovniciti.
Stie cineva cum se canta inainte vreme la Optina, in Rusia ?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Apr 2010, 10:55

Adevărat că a înviat!
Sunt de acord cu ce aţi spus, însă atunci când celui cu dinţi de lapte îi dai carne sau mâncare tare s-ar putea să se înnece şi atunci se dărâmă toată lucrarea.

Eu cred că Dumnezeu este Cel care la momentul potrivit schimbă mâncarea pruncilor care cu timpul cea cu care era obişnuit (cea uşoară) nu îi mai este de saţ. Este riscant să spui oricărui creştin ascultă numai muzică psaltică, citeşte numai Filocalia pentru că acestea sunt din surse sigure (de la oameni înduhovniciţi).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

florin
Mesaje:27
Membru din:07 Mar 2010, 21:35
Confesiune:ortodox

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde florin » 08 Apr 2010, 12:49

De acord dar crestinul nu trebuie sa se obisnuiasca numai cu surogate care sunt de cele mai multe ori de o calitate indoielnica ci trebuie sa isi insuseasca incetul cu incetul adevaratele valori. In muzica se intampla acelasi lucru daca te obisnuiesti cu un singur tip de cantare, in cazul nostru cu tenta vadit pasionala (comerciala), vei ajunge sa nu mai vezi frumusetea muzicii bizantine autentice, caci, pana la urma, obisnuinta devine a doua natura. Mergeti de exmplu in mai multe magazine de obiecte bisericesti, vizitati diferite targuri care comercializeaza obiecte bisericesti; Ce veti intalni? O atmosfera sufocanta in care kitsch-ul este la el acasa( prin icoane, candele, metanii........lista poate continua la nesfarsit....), iar aceasta atmosfera este completata... De ce? De o muzica care rasuna in fundal : Diferite acatiste, cantece de la Oastea Domnului... sau mai stiu eu ce formatii aparute peste noapte si care se autointituleaza "de muzica bizantina". Oare nu pierdem nimic din vedere???

AMaria

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde AMaria » 08 Apr 2010, 19:42

Nu stiu, nu ma pricep si nu inteleg muzica psaltica pe care o consider 'muzica clasica' a ortodoxiei in raport cu cantarile obisnuite ale bisericilor de mir. Insa un lucru stiu: dupa ce ascult muzica psaltica sint in regula cu constiinta (chiar daca pe alocuri ma plictisesc :oops: ) dar dupa ce il ascult pe Marian Moise, desi imi place, am senzatia ca am facut ceva neplacut lui Dumnezeu, de parca am mancat niste branza in Postul Mare sau am citit un roman de aventuri in loc sa iau Scriptura....

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde danadoina » 16 Apr 2010, 20:02

.......dar dupa ce il ascult pe Marian Moise, desi imi place, am senzatia ca am facut ceva neplacut lui Dumnezeu, de parca am mancat niste branza in Postul Mare sau am citit un roman de aventuri in loc sa iau Scriptura....
:lol: :lol:

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Apr 2010, 20:10

dar dupa ce il ascult pe Marian Moise, desi imi place, am senzatia ca am facut ceva neplacut lui Dumnezeu
Nu faceţi ceva neplăcut Lui Dumnezeu, staţi liniştită. Eu merg la o Mănăstire unde preotul de acolo aplică "ad literam" canoanele lăsate de Sfinţii Părinţi şi cu toate acestea după Sfânta Liturghie răsună în pădure :) (prin difuzoare), acatiste ale lui Marian Moise.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde IEREU » 21 Iul 2010, 21:59

Mie imi plac cantarile de asa gen, mai ales ca sunt cantate de persoane ortodoxe. Locul lor este in afara bisericii. Il laudam pe Domnul in strune si-n organe. Colidele ce sunt, daca nu niste slaviri? Eu personal am un disc audio cu slaviri armonizate la calculator, calculatorul "canta" cu instrumente, iar eu cu vocea.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

filotheos
Mesaje:4
Membru din:10 Mai 2010, 21:54
Confesiune:ortodox

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde filotheos » 27 Iul 2010, 15:40

AM SI EU O INTREBARE....DE FAPT DOUĂ....DAR NUSTIU UNDE SA LE CLASIFIC SI PT ASTA VA INTREB AICI....SPUNETIMI VA ROG E BINE CA DUPĂ "TATĂL NOSTRU" DE LA LITURGHIE SA SE CINTE DIFERITE SLĂVIRI,CINTARI CU CONTINUT RELIGIOS....E BINE SAU NU.....SI DECE?CARE ESTE ISTORIA ACESTOR CINTĂRI....SI DACA ESTE BINE SA LE CINTĂM.......VA MULTUMESC FRUMOS.....!!!

filotheos
Mesaje:4
Membru din:10 Mai 2010, 21:54
Confesiune:ortodox

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde filotheos » 27 Iul 2010, 15:42

ACUM AS VREA SA ADRESEZ A DOUA INTREBARE PT PR.PETRU PRUTEANU....AS VREA SA STIU DACA ESTE BINE CA IN BISERICA SA FIE PREZENTE TOATE ACESTE STERGĂRELE SI PROSOAPE PE LA ICOANE...SI PERDELUTELE DE LA FERESTRE....SI DECE?MERSI MULT

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde protosinghel » 27 Iul 2010, 19:35

AS VREA SA STIU DACA ESTE BINE CA IN BISERICA SA FIE PREZENTE TOATE ACESTE STERGĂRELE SI PROSOAPE PE LA ICOANE...SI PERDELUTELE DE LA FERESTRE....
Nu e bine. E o tradiţie băbească şi te abate de la frumuseţea şi profunzimea icoanei ortodoxe (dacă asta mai există prin astfel de biserică, că de obicei prosoapele se pun pe kitch-uri). Icoana bizantină (canonică) nu are nevoie de aşa ceva.
Cât priveşte perdelele la ferestre, asta e legat de faptul că arhitectura bisericilor de prin Basarabia face ferestrele prea mari (şi implicit biserica prea luminoasă - chiar mai mult decât trebuie). Poate că în acest context perdelele au şi un rol pozitiv.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cantari ortodoxe

Mesaj necititde protosinghel » 27 Iul 2010, 19:38

SPUNETIMI VA ROG E BINE CA DUPĂ "TATĂL NOSTRU" DE LA LITURGHIE SA SE CINTE DIFERITE SLĂVIRI,CINTARI CU CONTINUT RELIGIOS....E BINE SAU NU.....SI DECE?
Dacă sunt ortodoxe, de ce să nu se cânte. Tipicul prevede cântarea Psalmului 33 sau a Chinonicului (pe larg). Se poate cânta şi altceva, numai că nu "pricesne" marca "Oastea Domnului". E şi mai bine să se citească Rugăciunile înainte de împărtăşire şi toată lumea (care are dezlegare) să se împărtăşească. Sinaxarul rămâne ca lectură particulară pt credincioşi, că şi aşa nimeni nu le mai dă "teme pe acasă".
CARE ESTE ISTORIA ACESTOR CINTĂRI....SI DACA ESTE BINE SA LE CINTĂM.......VA MULTUMESC FRUMOS.....!!!
Fiecare cu istoria ei...


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 44 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX