Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Florink
Mesaje:6
Membru din:08 Mar 2010, 17:04
Confesiune:ortodox
Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Florink » 09 Mar 2010, 15:43

Buna ziua!
Doresc,sa va rog sa ma ajutati cu un sfat referitor la pacatul de a avea,de ati face card bancar cu cip.
Mentionez,ca in urma cu cateva luni mi-am facut un asemenea card.Dupa ce am citit mai multe pe net,vazand ca acel card bancar are cip,mi-am dat seama ca am gresit si l-am distrus,anuntand si banca sa il blocheze definitiv.
Problema este ca nu stiu,am facut un mare pacat facandu-mi acest card bancar,un pacat de neiertat de Bunul Dumnezeu?
Va multumesc si sper sa ma ajutati!

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Victor » 09 Mar 2010, 16:17

Mantuirea nu sta in chip-uri. Nu era nevoie sa il distrugi si nici sa iti anulezi cardul.
Mantuirea sta in credinta si fapte bune.

Florink
Mesaje:6
Membru din:08 Mar 2010, 17:04
Confesiune:ortodox

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Florink » 09 Mar 2010, 16:32

Mantuirea nu sta in chip-uri. Nu era nevoie sa il distrugi si nici sa iti anulezi cardul.
Mantuirea sta in credinta si fapte bune.
Multumesc pentru raspuns Victor.
Eu am citit insa pe net,referitor la "Apocalipsa",mai multe scrieri ale unor duhovnici,care spuneau sa nu acceptam buletinul cu cip sau alte lucruri de acest gen premergatoare sfarsitului.E drept,nu se spunea nimic de cardul bancar,insa,am facut eu asocierea respectiva.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Petre C » 09 Mar 2010, 16:35

Mantuirea nu sta in chip-uri. Nu era nevoie sa il distrugi si nici sa iti anulezi cardul.
Mantuirea sta in credinta si fapte bune.
Multumesc pentru raspuns Victor.
Eu am citit insa pe net,referitor la "Apocalipsa",mai multe scrieri ale unor duhovnici,care spuneau sa nu acceptam buletinul cu cip sau alte lucruri de acest gen premergatoare sfarsitului.E drept,nu se spunea nimic de cardul bancar,insa,am facut eu asocierea respectiva.

Eu iti recomand sa te vaccinezi impotriva curentului anti-cipist cu comentarii ale Sfintilor Parinti la Apocalipsa.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Florink
Mesaje:6
Membru din:08 Mar 2010, 17:04
Confesiune:ortodox

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Florink » 09 Mar 2010, 16:40

Eu iti recomand sa te vaccinezi impotriva curentului anti-cipist cu comentarii ale Sfintilor Parinti la Apocalipsa.
De ce spui asta,Petre?

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Petre C » 09 Mar 2010, 16:43

Eu iti recomand sa te vaccinezi impotriva curentului anti-cipist cu comentarii ale Sfintilor Parinti la Apocalipsa.
De ce spui asta,Petre?

Nu ai umor? Cred ca ai.

Oricum, e bine sa cauti talcuirile sfintilor Parinti la Cartea Apocalipsei.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Victor » 09 Mar 2010, 16:53

Pe forumul nostru s-a mai scris despre acest subiect. Ai putea sa citesti aici:
viewtopic.php?f=22&t=809 - referitor la chip-ul de pe acte sau card
viewtopic.php?f=13&t=792 - referitor la interpretari ale apocalipsei
Problema este complicata cu pareri pro si contra destul de pronuntate. Incearca sa citesti si argumentele celor care spun ca respectivul chip nu influenteaza cu nimic mantuirea si relatia ta cu Dumnezeu. Despre acest subiect s-a vorbit mult si se va mai vorbi la fel de mult.

Florink
Mesaje:6
Membru din:08 Mar 2010, 17:04
Confesiune:ortodox

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Florink » 09 Mar 2010, 17:23

Petre,da,am umor,bineinteles.

Apropo de chestiile astea legate de chip,parerile sunt impartite,sunt persoane ce spun intr-un fel,altele in alt fel.
Eu insa ma simt impacat ca am distrus acel card bancar,nu vreau ca Dumnezeu sa se supere pe mine.Stiu ca poate am pacatuit facandu-mi acel card insa ma voi ruga la Dumnezeu sa ma ierte si sa ma ajute ca pe viitor sa fiu mai atent la ceea ce voi face.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Ioan Cr » 09 Mar 2010, 22:23

Eu iti recomand sa te vaccinezi impotriva curentului anti-cipist cu comentarii ale Sfintilor Parinti la Apocalipsa.
Foarte bun sfat.

Fratilor, cititi ATENT Apocalipsa (si nu comentariile "cip"-istilor la ea!) - e scris clar, ca MAI INTAI vine lepadarea, si APOI pecetluirea!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde andr3y » 10 Mar 2010, 13:47

Buna ziua!
Doresc,sa va rog sa ma ajutati cu un sfat referitor la pacatul de a avea,de ati face card bancar cu cip.
Mentionez,ca in urma cu cateva luni mi-am facut un asemenea card.Dupa ce am citit mai multe pe net,vazand ca acel card bancar are cip,mi-am dat seama ca am gresit si l-am distrus,anuntand si banca sa il blocheze definitiv.
Problema este ca nu stiu,am facut un mare pacat facandu-mi acest card bancar,un pacat de neiertat de Bunul Dumnezeu?
Va multumesc si sper sa ma ajutati!
Nu e pacat! Daca totusi ai mustrari de constiinta du-te la duhovnic, spovedeste-te, fa ascultare si ingrijeste-te mai mult de implinirea poruncilor lui Dumnezeu.

Iertati si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde protosinghel » 10 Mar 2010, 14:26

Şi eu cred că nu este nici un păcat.
Căutaţi un duhovnic cu discernământ, care să nu fie nici "taliban", dar nici "liberal", şi faceţi ascultare de el.

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Ezo » 10 Mar 2010, 16:05

Buna ziua!
Doresc,sa va rog sa ma ajutati cu un sfat referitor la pacatul de a avea,de ati face card bancar cu cip.
Mentionez,ca in urma cu cateva luni mi-am facut un asemenea card.Dupa ce am citit mai multe pe net,vazand ca acel card bancar are cip,mi-am dat seama ca am gresit si l-am distrus,anuntand si banca sa il blocheze definitiv.
Problema este ca nu stiu,am facut un mare pacat facandu-mi acest card bancar,un pacat de neiertat de Bunul Dumnezeu?
Va multumesc si sper sa ma ajutati!
Eu am card cu cip si nu l-am pomenit la spovedanie. :) Nu-l recunosc nici macar ca greseala - de ce adica sa fie pacat?!

In momentul in care vei fi obligat sa-ti tatuezi vreun semn sau sa-ti implantezi ceva pe mana dreapta sau pe frunte, abia atunci poti sa-ti faci probleme ca ai ajuns in vremurile din urma proorocite in Apocalipsa la capitolul 13. Pana atunci mai este... insa probabilitatea sa le prindem in timpul vietii noastre e destul de mare.

alexandru
Mesaje:11
Membru din:27 Oct 2008, 15:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Mecanica
Localitate:Chișinău

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde alexandru » 19 Mar 2010, 10:10

Buna ziua!
Apocalipsa ne preantampina,ca trebuie sa vina mai intai omul satanei,ca sa incerce sa amageasca pana si pe ingeri cu semnemari din cer,ca apoi sa aplice tuturor oamenilor amagiti semnul satanei.Este scris,ca cei ce vor aplica anume acest semn pe mana drepta ori pe fruntea sa(si nu in pasaport) aceea vor ajunge in iad.
Aceasta numaidecat se va intampla,indiferent daca vom iesi noi acum in strada ori nu.Acum ,cu ajutorul lui Dumnezeu,
sa ne intarim in credinta.
Doamne ajuta!
Alexandru.

AMaria

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde AMaria » 20 Mar 2010, 18:59

Florin, sa ma ierte ceilalti ca intervin, dar eu cred ca ai facut bine distrugind cartea. Nu pentru ca cipul ar insemna inchinare la antihrist. Ca sa primesti insemnarea lui antihrist trebuie sa te lepezi DE BUNA VOIE si IN CUNOSTINTA DE CAUZA de Hristos si sa-l accepti pe antihrist ca dumnezeu, ori cipul nu inseamna asta. Dar e bine ca ai renuntat la el pentru ca a-l avea inseamna deja un compromis. La urma urmei renuntind la cartea cu cip iti este mai greu, faci un sacrificiu. Un mare duhovnic din Romania mi-a spus ca atit cit pot, sa incerc sa-l evit... Asta fac si eu, toate cartile aici in Canada au trecut la varianta cu cip si nu am acceptat nici una. Inutil sa spun cit imi este de greu. Dar pentru a-L urma pe Hristos nimic nu e prea greu. Ca dovada ca ai procedat bine este si senzatia de bine si de usurare pe care ai simti-o distrugind-o. Asa ma simt si eu si la asta ma gindesc cind imi e greu si n-am bani... Sa ma ierte ceilalti ca ii contrazic, dar traind de atitia ani intr-o societate fara scrupule va spun fara nici o urma de indoiala ca cipul inseamna pentru crestini un compromis. Inseamna acceptarea de buna voie a unui sistem din ce in ce mai invaziv. Daca nu suntem capabili sa spunem nu de la inceput, mai tirziu ne va fi mult mai greu... aproape imposibil

Doamne ajuta!

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde andr3y » 20 Mar 2010, 19:39

Florin, sa ma ierte ceilalti ca intervin, dar eu cred ca ai facut bine distrugind cartea. Nu pentru ca cipul ar insemna inchinare la antihrist. Ca sa primesti insemnarea lui antihrist trebuie sa te lepezi DE BUNA VOIE si IN CUNOSTINTA DE CAUZA de Hristos si sa-l accepti pe antihrist ca dumnezeu, ori cipul nu inseamna asta. Dar e bine ca ai renuntat la el pentru ca a-l avea inseamna deja un compromis. La urma urmei renuntind la cartea cu cip iti este mai greu, faci un sacrificiu. Un mare duhovnic din Romania mi-a spus ca atit cit pot, sa incerc sa-l evit... Asta fac si eu, toate cartile aici in Canada au trecut la varianta cu cip si nu am acceptat nici una. Inutil sa spun cit imi este de greu. Dar pentru a-L urma pe Hristos nimic nu e prea greu. Ca dovada ca ai procedat bine este si senzatia de bine si de usurare pe care ai simti-o distrugind-o. Asa ma simt si eu si la asta ma gindesc cind imi e greu si n-am bani... Sa ma ierte ceilalti ca ii contrazic, dar traind de atitia ani intr-o societate fara scrupule va spun fara nici o urma de indoiala ca cipul inseamna pentru crestini un compromis. Inseamna acceptarea de buna voie a unui sistem din ce in ce mai invaziv. Daca nu suntem capabili sa spunem nu de la inceput, mai tirziu ne va fi mult mai greu... aproape imposibil

Doamne ajuta!
Din acest punct de vedere nu numai cipul inseamna compromis, ci insasi acceptarea intregii tehnologii si a tot ceea ce implica numere!

Iertati si Doamne ajuta!

AMaria

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde AMaria » 20 Mar 2010, 20:03

Nu sunt de aceeasi parere andrei. Pana acum inventiile tehnologice au fost puse, mai mult sau mai putin, in slujba omului. Ultimele tehnologii insa au fost create impotriva omului. Daca un card te ajuta sa manipulezi bani mai usor, o carte cu cip te ajuta la ce? Este foarte periculos sa generalizam. Ei spun ca o carte cu cip ne 'pazeste' de infractiuni dar asta este o minciuna dovedita si care ar trebui sa aprinda 'un bec rosu' in mintea oricarui crestin. In realitate cipul serveste guvernelor la o supraveghere mai usoara si mai ieftina a populatiei. La fel ca sistemele GPS de pe masini (care si el trebuie evitat), si camerele de filmat/fotografiat de la celulare (pe care din pacate nu le mai putem evita) si televiziunea cu plasma/LCD. Inainte era nevoie de un om care sa compileze toate datele despre o persoana, insa cu ajutorul cipului toata aceasta treaba o poate face un simplu calculator. Aici este marea diferenta. Acceptind cipul acceptam implicit controlul si deschidem calea unor sisteme din ce in ce mai sofisticate.

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde andr3y » 20 Mar 2010, 21:12

Sunt foarte multe aplicatiile cipurilor si implicit avantajele folosirii acestora care ii sunt atribuite in final omului(caci pentru el au fost create). Deci, dupa cum afirma cineva mai sus, atata timp cat nu se are in vedere mana dreapta sau fruntea, consider irelevanta si lipsita de temei aceasta intrebare "pacat ?"; nu vad un eventual impact asupra relatiei invidului cu Dumnezeu prin simpla lui posesie/ acceptare. Atata timp cat nu se poate dovedi ca statul lupta impotriva cetateanului, se mentine prezumtia conform careia statul prin tot ceea ce face urmareste ca la cel mai mic pret sa asigure cel mai mare conform cetatenilor sai. Asta e, dupa parerea mea, una dintre armele pe care diavolul le foloseste pentru a amagi populatia, adica sa ii faca pe oameni sa creada ca cei de la conducere le vor raul si ca ar trebuie sa se impotriveasca acestui curent.... nimic mai rau daca avem in vedeere ca toate acestea nu sunt rodul omului ca fiind creaturaa a lui Dumnezeu, ci rodul diavolului infaptuit de om, care e diferenta. Lupta impotriva diavolului nu se face prin asemenea metode (neascultare, razvratire, nesupunere, miting-uri, proteste, conferinte s.a.), ci prin post, rugaciune, fapte bune si toate celelalte, intr-un cuvant prin intoarcerea la Hristos si trairea cu adevarat a cuvantului scripturii.
Pe un alt forum am pus aceasta intrebare : ce impact au acceptarea acestor documente asupra relatiei mele cu Dumnezeu? si ca raspuns, printre altele mi s-a spus si de mancatul carnii in zi de post.... situatii pe care eu deloc nu le vad ca fiind asemenea. Am recomandat capitolul din Romani despre pacat.
Nu generalizarea e periculoasa, ci tocmai individualizarea si incercarea de a defini un lucru sau o anumita situatie in concret implica multe riscuri.
Vorba pr. Teofil Paraian (Dumnezeu sa il odihneasca) "Toti cei care propovaduiesc Apocalipsa vor sa traiasca usor de pe seama celor ce ar da bani si alte bunuri sa-si faca cu ele palate, case atatea bunatati..." coroborat cu fraza din scriptura conform careia "se temeau acoolo unde nu era frica" (sau ceva de genu), abia zilele trecute (chiar luni) le-am inteles si mi-am dat seama la ce faceau referire.

Iertati si Doamne ajuta!

AMaria

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde AMaria » 20 Mar 2010, 21:20

'atata timp cat nu se poate dovedi ca statul lupta impotriva cetateanului'

Scuza-ma ca te intreb, citi ani ai? Trebuie sa fii foarte tinar si lipsit de experienta ca sa faci aceasta afirmatie. Si iarasi te rog sa ma scuzi dar afirmatia 'diavolul le foloseste pentru a amagi populatia, adica sa ii faca pe oameni sa creada ca cei de la conducere le vor raul' este pur si simplu copilareasca. Am zeci si sute de dovezi pentru a dovedi oricarui om acest lucru dar n-am s-o fac. O sa ajungi tu singur la concluzia asta. Pina atunci poate ar fi bine sa incerci sa te informezi. Eu nu vorbesc din pareri personale ci din experienta. Cit despre Teofil Paraianu, sa ne ierte Dumnezeu si sa-l ierte si pe dansul.

Crezi ce vrei andrei. Dar pina nu stii sigur e mai intelept sa nu postezi.

AMaria

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde AMaria » 20 Mar 2010, 21:35

Acum citind ce am scris mi se pare ca am fost cam dura in vorba. Te rog sa ma ierti, deformatie 'profesionala'...

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Petre C » 20 Mar 2010, 21:40

Acum citind ce am scris mi se pare ca am fost cam dura in vorba. Te rog sa ma ierti, deformatie 'profesionala'...
Sunt colturi de pe netul ortodox unde parerile diferite sunt sterse sau persoana care le-a emis este desfiintata moral, jignita. Ma refer la zona care tine de pareri (unde intra si problema sistemului de identitate al statului). Mai bine discutam cu calm fara sa ne enervam. Din pacate, ortodocsii isi refuza dreptul la nuante.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 50 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX