Despre afurisania pe care o face preotul

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Adrian
Mesaje:39
Membru din:22 Feb 2010, 10:45
Confesiune:ortodox
Despre afurisania pe care o face preotul

Mesaj necititde Adrian » 24 Feb 2010, 10:14

In ce conditii este indreptatit un preot ca sa faca o afurisanie asupra cuiva? Aceste afurisanii se implinesc si in cazul in care preotul are "pata" pe cineva? Observam in ziua de azi o multime de cazuri in care, credinciosii alearga la preot, cerandu-i acestuia "ajutorul" in cazul unor pagube, etc...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre afurisania pe care o face preotul

Mesaj necititde protosinghel » 24 Feb 2010, 12:39

In ce conditii este indreptatit un preot ca sa faca o afurisanie asupra cuiva? Aceste afurisanii se implinesc si in cazul in care preotul are "pata" pe cineva? Observam in ziua de azi o multime de cazuri in care, credinciosii alearga la preot, cerandu-i acestuia "ajutorul" in cazul unor pagube, etc...
Se pare că e o confuzie în termeni. Cuvântul vechi "afurisanie / afurisire" nu înseamnă altceva decât oprirea de la împărtăşire pe un anumit termen. Acestea se dau conform canoanelor şi după starea duhovnicească a penitentului. Oricum, cam tot timpul mai lejere decât sunt prevăzut în Canoane.

Iar dvstră vă referiţi probabil la careva blesteme sau mai ştiu eu...

Adrian
Mesaje:39
Membru din:22 Feb 2010, 10:45
Confesiune:ortodox

Re: Despre afurisania pe care o face preotul

Mesaj necititde Adrian » 24 Feb 2010, 13:35

In ce conditii este indreptatit un preot ca sa faca o afurisanie asupra cuiva? Aceste afurisanii se implinesc si in cazul in care preotul are "pata" pe cineva? Observam in ziua de azi o multime de cazuri in care, credinciosii alearga la preot, cerandu-i acestuia "ajutorul" in cazul unor pagube, etc...
Se pare că e o confuzie în termeni. Cuvântul vechi "afurisanie / afurisire" nu înseamnă altceva decât oprirea de la împărtăşire pe un anumit termen. Acestea se dau conform canoanelor şi după starea duhovnicească a penitentului. Oricum, cam tot timpul mai lejere decât sunt prevăzut în Canoane.

Iar dvstră vă referiţi probabil la careva blesteme sau mai ştiu eu...
Probabil sunt blesteme, sau nici eu nu stiu cum sa le numesc, ma refer la acele cazuri cand, omul a suferit o paguba sau un necaz, si alearga la preot, pt a-i da o "reteta" (post, acatiste...) si preotul se roaga la randul sau, sau in cazul in care preotii insisi blestema pe cineva care le-a pricinuit lor vreun necaz, suparare


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 47 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX