Despre împărţirea Bibliei pe capitole

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Despre împărţirea Bibliei pe capitole

Mesaj necititde Ioan Cr » 23 Mar 2009, 11:11

Ştie cineva istoria subdivizării Sfintelor Scripturi pe capitole şi versete? Dacă astăzi este omogenă la toţi - reiese că predatează sau s-a făcut puţin după elaborarea Canonului de cărţi?

Vă mulţumesc
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre împărţirea Bibliei pe capitole

Mesaj necititde protosinghel » 23 Mar 2009, 19:31

Încă din secolele V-VI s-a început împărţirea Noului Testament în pericope, pt a putea fi citite la Liturghie. Aceste pericope erau adunate în aşa-zisele Lecţionarii. Pentru pericopele din Vechiul Testament existau colecţiile numite Profetologii, textele fiind împărţite în fragmente încă din tradiţia iudaică. Împărţirea de azi a pericopelor s-a definitivat abia prin sec. XIII, dar are rădăcini mult mai vechi.

Împartirea în capitole s-a făcut în Occident, pentru Vulgata, de către "mitropolitului" englez Stephan Langton din Cambridge (pe la anul 1205), iar împărţirea în versete s-a făcut de către tipograful parisian Robert Stephanus (în anul 1551). De prin sec. XVII această împărţire, deşi uneori lipsită de logică, a fost acceptată în toată lumea, de către toate confesiunile.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre împărţirea Bibliei pe capitole

Mesaj necititde Ioan Cr » 24 Mar 2009, 11:25

Va multumesc, parinte. Deci nu e Sfanta Traditie, strict vorbind. Bine ati remarcat ca adesea sunt lipsite de logica - asi adauga ca uneori induc in eroare, punandu-se punct la capitol acolo unde gandul inca nu s-a incheiat...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 116 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX