Cartea Facerii - comentarii si dezbateri

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Re: Primii oameni din Biblie

Mesaj necititde Ioan Cr » 02 Apr 2009, 16:59

Pana la urma sa inteleg ca femeia lui Cain era de fapt sora lui ? :)
Neindoielnic (dar nu era incestul zilelor noastre: apropos, subiect interesant pentru dezbateri).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

mgabriel
Mesaje:42
Membru din:27 Mar 2009, 12:03
Confesiune:alta religie

Re: Primii oameni din Biblie

Mesaj necititde mgabriel » 02 Apr 2009, 20:00

... incestul zilelor noastre: apropos, subiect interesant pentru dezbateri ...
Este grav daca se dau drumul la astfel de legi (daca nu s-or fi si dat...). Cum la fel de grave sunt relatiile de aceleasi sexe.
www.world-earthquakes.com (Cutremure in timp real din toate colturile globului)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Primii oameni din Biblie

Mesaj necititde protosinghel » 02 Apr 2009, 21:48

Frate, Gabriel, văd că judeci cât de cât corect lucrurile.
Aşteptăm ca într-o bună zi să-ţi schimbi confesiunea de la profil... :)
Vino în Casa părintească!

mgabriel
Mesaje:42
Membru din:27 Mar 2009, 12:03
Confesiune:alta religie

Intrebari tot din Geneza

Mesaj necititde mgabriel » 02 Apr 2009, 22:26

27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.

28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniri peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul !"

29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.
Intrebari:

La 28 se spune "Cresteti si va inmultiti ...", dar cum stiau cei 2 (barbatul si femeia) - pentru ca inca nu au apucat sa manance din "fructul interzis" ?


La 29: Ce se intampla cu plantele otravitoare ?
www.world-earthquakes.com (Cutremure in timp real din toate colturile globului)

Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox

Re: adam si eva - intrebari !?

Mesaj necititde Eugenia » 03 Apr 2009, 09:51

mgabriel scrie "Am venit pe forum sa ascult/consult si niste pareri ale unor oameni cu credinta.
Si da, eu cred ca Biblia este o carte cu povesti, chiar una foarte buna "
Cum poţi crede că Biblia este o carte cu poveşti ?? , poveştile sînt născociri, pe cînd in Biblie sunt doar Adevăruri. Dacă nu înţelegi anumite lucruri din Biblie, roagă- te bunului Dumnezeu să- ţi lumineze mintea şi inima pentru a înţelege Adevărurile scrise în ea, şi dacă rugămintea ta va fi sinceră, El numaidecît te va ajuta să înţelegi.
Doamne ajută ! :)
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Intrebari tot din Geneza

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Apr 2009, 15:43

La 28 se spune "Cresteti si va inmultiti ...", dar cum stiau cei 2 (barbatul si femeia) - pentru ca inca nu au apucat sa manance din "fructul interzis" ?
:lol: Cum "stiau" ce, cum sa se inmulteasca? Tare ma indoiesc ca acel fruct le-a deschis lor ochii si pentru "asta": porunca a fost data pana la "degustare" si absolut independent de ea (si de cadere --> ar fi blasfemie sa credem ca numai asa puteau implini porunca).

Sfintii Parinti (Sf. Grigore de Nyssa, spre ex.) admiteau posibilitatea unei inmultiri "netrupesti" pana la cadere (adica asexual), probabil, tot prin har (cerandu-i de la Dumnezeu), ca si cresterea duhovniceasca. Nu ma indoiesc ca "stiau" bine cum, de vreme ce se pricepeau in chestiuni mai "complicate" (cum ar fi, sa dea nume animalelor - nu doar porecla, ci nume care sa le rezume esenta, ceea ce presupune cunoastere buna a anatomiei comparative).
La 29: Ce se intampla cu plantele otravitoare ?
Simplu, nu erau otravitoare (adica erau ca plante, cum sunt si azi, dar nu daunau in nici un fel), pentru ca se impacau bine cu organismul perfect al omului de atunci. Observati, le numim "otravitoare" din perspectiva starii noastre de acum alterate prin cadere. Buna intrebare (si sunt de acord cu Pr. Petru - poate sarbatoriti Sfintele Pasti in "haine" noi, impreuna cu noi? :) ).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: adam si eva - intrebari !?

Mesaj necititde esenin » 03 Apr 2009, 18:07

Nu Dumnezeu ma lasa sa aleg ce vreau eu, ci eu insumi aleg ce vreau eu. Nu Dumnezeu mi-a dat libertatea de a nu crede in El, ci eu insumi nu cred in El.
Este doar o observatie imediata, in principiu adevarata (toti ne simtim liberi de orice cand alegem). Dar nicidecum nu poti nega cu asta ingaduinta lui Dumnezeu de a ne folosi de aceasta facultate. Gandeste-te putin, ce ar fi fost daca nu mai puteai distinge adevarul de minciuna - ti-ar mai folosi la ceva libertatea? Acest argument il propune Descartes cam la aceeasi obiectie.
Mie mi se pare si just si sanatos ce crede mgabriel (imi pare bine!). EU aleg, eu, ca "reductie" a lui Dumnezeu. De aceea pot sa discern intre adevar si minciuna. (pentru ca "sunteti dumnezei"), sau pentru ca "a scris legile Lui in inimile noastre"...etc. Nu vreau sa deplasez binele in altcineva din exteriorul meu. E in mine, nu am decat sa-l cuceresc. In sensul asta credinta e alienanta. Nu vreau sa zic ca nu exista Dumnezeu. Exista dar e indepartat, un reper indepartat. Apropiat e Christos.

Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox

Re: adam si eva - intrebari !?

Mesaj necititde Eugenia » 04 Apr 2009, 18:13

mgabriel scrie:
Nu Dumnezeu ma lasa sa aleg ce vreau eu, ci eu insumi aleg ce vreau eu. Nu Dumnezeu mi-a dat libertatea de a nu crede in El, ci eu insumi nu cred in El.
Dupa parerea mea daca gindesti in asa mod atunci nu- L cunosti pe Dumnezeu, nici pe Iisus Hristos, nici pe Duhul Sfint.
Aici vorbeste mindria din tine, arma principala a satanei. Noi am venit pe acest pamint sa indeplinim voia Tatalui si nu a noastra, cine crede ca face ce vrea el se inseala amarnic, caci cine nu face voia Tatalui , face voia satanei si cale de mijloc nu exista, nici nu v- a exista vreodata. Insusi Mintuitorul zice ca cine nu este cu Mine este impotriva Mea. Aceasta e parerea mea si nu numai, daca supar pe cineva iertare.
Ultima oară modificat 16 Apr 2009, 07:06 de către Eugenia, modificat de 3 ori în total.
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)

mgabriel
Mesaje:42
Membru din:27 Mar 2009, 12:03
Confesiune:alta religie

Re: adam si eva - intrebari !?

Mesaj necititde mgabriel » 04 Apr 2009, 20:26

... atunci nu- l cunosti pe Dumnezeu, nici pe Iisus Hristos, nici pe Duhul Sfint.
Asa este, nu-i "cunosc" :)
... arma principala a satanei.
Nu cred in satana, cum la fel, nu cred in nici o fiinta divina.

Nu stiu cum sunt alti atei. Eu sunt un ateu mai "bland", unul care respecta omul indiferent de religie sau rasa, unul care nu vrea raul nimanui, unul care are o parere foarte proasta despre razboaie, unul care crede ca ar trebui sa fie pace peste tot in lume ... Am citit si eu cu placere din Biblie (nu toata, adevarat - poate imi fac timp sa o citesc pe toata ;) ) multe dintre "povestioare".

Singura mea problema este ca NU cred forte divine :)
www.world-earthquakes.com (Cutremure in timp real din toate colturile globului)

mgabriel
Mesaje:42
Membru din:27 Mar 2009, 12:03
Confesiune:alta religie

Re: Intrebari tot din Geneza

Mesaj necititde mgabriel » 04 Apr 2009, 20:30

... Simplu, nu erau otravitoare (adica erau ca plante, cum sunt si azi, dar nu daunau in nici un fel), pentru ca se impacau bine cu organismul perfect al omului de atunci.
De unde stiti ? :D
www.world-earthquakes.com (Cutremure in timp real din toate colturile globului)

Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox

Re: adam si eva - intrebari !?

Mesaj necititde Eugenia » 04 Apr 2009, 20:54

Singura mea problema este ca NU cred forte divine

Dar in ce crezi ? In tine ? Cine te-a creat dupa parerea ta ?
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)

mgabriel
Mesaje:42
Membru din:27 Mar 2009, 12:03
Confesiune:alta religie

Re: adam si eva - intrebari !?

Mesaj necititde mgabriel » 04 Apr 2009, 21:04

... Cine te-a creat dupa parerea ta ?
Mama si tata m-au creat :))

Nu stiu cum a aparut viata pe pamant, cum la fel nu stiu ce este "dincolo" de Univers sau cum s-a format Universul...
Daca stiam iti spuneam :)
www.world-earthquakes.com (Cutremure in timp real din toate colturile globului)

Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox

Re: adam si eva - intrebari !?

Mesaj necititde Eugenia » 05 Apr 2009, 10:38

Am o intrebare catre tine mgabriel, ai primit Taina Sfintului Botez ??
Nu stiu cum a aparut viata pe pamant, cum la fel nu stiu ce este "dincolo" de Univers sau cum s-a format Universul...
Daca consideri ca Biblia e o carte cu povesti, nici nu vei afla vreodata cum a aparut viata pe pamint, caci Adevarul este scris numai in Sfinta Scriptura.
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)

mgabriel
Mesaje:42
Membru din:27 Mar 2009, 12:03
Confesiune:alta religie

Re: adam si eva - intrebari !?

Mesaj necititde mgabriel » 05 Apr 2009, 11:05

Am o intrebare catre tine mgabriel, ai primit Taina Sfintului Botez ??
Adica daca am fost botezat ? Da, asa mi-au zis parintii mei :D
... caci Adevarul este scris numai in Sfinta Scriptura.
Adevarul trebuie demonstrat ca sa fie considerat adevar. Si eu pot sa iau de exemplu "Legendele Olimpului" si sa cred in zeul soarelui.
www.world-earthquakes.com (Cutremure in timp real din toate colturile globului)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Intrebari tot din Geneza

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Apr 2009, 14:42

... Simplu, nu erau otravitoare (adica erau ca plante, cum sunt si azi, dar nu daunau in nici un fel), pentru ca se impacau bine cu organismul perfect al omului de atunci.
De unde stiti ? :D
Ati notat cumva cuvantul "perfect" din propozitia de mai sus? ;)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: adam si eva - intrebari !?

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Apr 2009, 15:03

Mie mi se pare si just si sanatos ce crede mgabriel (imi pare bine!). EU aleg, eu, ca "reductie" a lui Dumnezeu. De aceea pot sa discern intre adevar si minciuna. (pentru ca "sunteti dumnezei"), sau pentru ca "a scris legile Lui in inimile noastre"...etc. Nu vreau sa deplasez binele in altcineva din exteriorul meu. E in mine, nu am decat sa-l cuceresc. In sensul asta credinta e alienanta. Nu vreau sa zic ca nu exista Dumnezeu. Exista dar e indepartat, un reper indepartat. Apropiat e Christos.
Esenin, cred ca nu ati urmarit ideea... Nu era vorba de influenta lui Dumnezeu in alegerile noastre (atunci ar fi fost imixtiune, pe drept cuvant, si se imputa Lui o seama din necazurile noastre, daca nu chiar toate), ci de ingaduinta Lui de a ne exprima alegerile (bune sau rele, putin conteaza pentru noi - nu si pentru El). Da, "Eu aleg" si de aceea "Eu voi raspunde": dar criteriul adevarului/minciunii in baza caruia stiu sa aleg bine (adica pe potriva mea, a "Eu"-lui meu) il gasesc gata pus in mine, si chiar cand ma inseala, e din cauza mea si a utilizarii sale proaste, nu o imperfectiune a acestei facultati perfecte in sine (ex., pot avea opinii false despre miscarea soarelui in raport cu pamantul, dar ele sunt intotdeauna adevarate in raport cu alegerea mea, adica ma regasesc "EU" in ele, chiar daca de facto sunt amagit si numai de mine depinde sa le conformez cu adevarul "adevarat" si sa aduc, in asa fel, criteriul adevarului meu in linie cu adevarul universal si asta tot numai in baza facultatii de a discerne bine pe care o am mereu si de la bun inceput). Iertati divagatia prea filozofica.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: adam si eva - intrebari !?

Mesaj necititde esenin » 05 Apr 2009, 17:41

Nu am fost prea atent, intr-adevar. Destul de des raspund gandurilor MELE dar in public (pardon!).

"....nu o imperfectiune a acestei facultati perfecte in sine...etc."

Mi se pare ca fara "divagatia filosofica", chestie incriminata de mai toata lumea, din pacate, nu se pot intelege lucrurile. Sezizati just raportul intre eroare si "tiparul divin"- perfect al facultatii. Una e cea (calitatea) divina, alta e caricatura, de multe ori bine-intentionata, pe care o facem noi ("vrem sa facem binele, dar facem raul"). Daca nu intelegem asta...ne facem o idee despre noi insine... cam groasa. De pilda "sunt crestin!" - spus cu multa "inocenta". Nu e nimeni "crestin", doar devii asta. De altfel si "sunt" ateu" e tot o idee cam simpluta, daca va ganditi.

Mgabriel, nu "mama si tata" v-au creat! Ei au creat (cu tot respectul, nu fac nicio ironie) animalul Mgabriel caruia i-au calauzit primii pasi spre umanitate. Dar sinea dumneavoastra, oricum s-ar numi ea, 'suflet", 'spirit", a creat-o altcineva. Se pot spune o multime de lucruri inteligente despre ADN, gene....etc. Totusi nimeni nu stie sa va spune cum se trece de la chimia substantelor din creier la constiinta. Nu exista atom de "bine", nici de "rau", nici de "dragoste", si cu toate astea acestea exista, si sunt componente ale sinei dumneavoastra. Operati cu ele, fara sa stiti ce sunt. Pe astea nu le-au creat "mama si tata" si nici dumneavoastra, sau cel putin, NU STIM cine le-a creat. Ateismul e bun daca este scepticism superior, daca dati o sansa egala si existentei lui Dumnezeu si non-existentei Lui. Cine stie ....in cele din urma?

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cartea Facerii - comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Petre C » 06 Apr 2009, 15:08

Toate discutiile legate de Cartea Facerii: subiectul initial, intrebari legate de adam si eva, "marul din rai", primii oameni, samd samd, au fost reunite aici.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

p Constantin
Mesaje:2
Membru din:13 Apr 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Cine erau Fiii lui Dumnezeu din Geneza 6 ?

Mesaj necititde p Constantin » 13 Apr 2009, 15:09

Autorul biblic menţionează urmaşii lui Cain până la Tubalcain şi Noema, stăruind asupra păcatului lui Lameh. Trebuie menţionat că, urmaşii lui Cain sunt creatorii civilizaţiei aşa cum era percepută în vremea lui Moise. De asemenea, este interesant faptul că nici un urmaş din neamul lui Set nu introduce vreo invenţie sau vreo inovaţie în vederea dezvoltării umanităţii post-adamice. Odată cu Set se face distincţia între oameni şi fiii lui Dumnezeu. Unirea trupească dintre fiii lui Dumnezeu şi fiicele oamenilor este socotită de Dumnezeu ca un mare păcat. S-a pus problema identificării fiilor lui Dumnezeu pe care sfântul Ioan Gură de Aur îi considera, pur şi simplu, ca fiind urmaşii lui Set . Apocrifa Cartea 1 Enoh numeşte pe acești îngeri „fiii cerurilor” . Decizia acestora de a se uni cu fiicele oamenilor duce la căderea fiilor lui Dumnezeu într-un „registru inferior” . Această unire va genera apariţia unei rase hibrid, cea a uriaşilor. Tradiţia evreiască despre îngerii care coboară pe pământ pentru a se uni cu fiicele oamenilor va apare, modificată, şi în scrierile de la Qumran. Astfel, găsim termenul de dumnezei (~yhwla) sau expresia divinitățile cunoașterii adevărului Său (wtma t[d yla) pentru fiinţele ierarhiei divine, despre care ni se spune că locuiesc în spaţiul menit să despartă lumea oamenilor de tronul lui Dumnezeu . Această unire nepermisă va da naştere la uriaşi : nephilim sau „vestiţii viteji din vechime” . Nephilim înseamnă și „cei căzuţi”, termen echivalent semantic cu ideea de „cei morţi” . Uriaşii sunt rodul unei uniri păcătoase, născuţi din pofte, de aceea sunt urâţi la înfăţişare, dar totodată sunt şi foarte puternici din punct de vedere fizic. Probabil aceşti viteji (mai încolo va fi menţionat şi Nimrod) vor sta la baza născocirii existenţei zeilor sau a eroilor, servind drept modele. La vechii greci, zeii coborau din muntele Olimp pentru a se împreuna cu fiicele oamenilor, din care rezultau eroii, care erau o categorie specială în mitologia grecească, beneficiind de statutul de nemuritori în virtutea relaţiei de rudenie pe care o aveau cu zeitatea.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Despre jertfa lui Abel

Mesaj necititde Ioan Cr » 12 Aug 2009, 21:13

Primii oameni au fost vegetarieni?

Geneza 1:29 Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.

Nu avem indicatii, pana la Noe dupa Potop, ca consumau si carne.

Intre timp, citim despre Abel si Cain:

Gen 4:2 ...Abel a fost păstor de oi, iar Cain lucrător de pământ.
Gen 4:3 Dar după un timp, Cain a adus jertfă lui Dumnezeu din roadele pământului.
Gen 4:4 Şi a adus şi Abel din cele întâi-născute ale oilor sale şi din grăsimea lor. Şi a căutat Domnul spre Abel şi spre darurile lui,
Gen 4:5 Iar spre Cain şi spre darurile lui n-a căutat. Şi s-a întristat Cain tare şi faţa lui era posomorâtă.


Intrebarea mea este: de ce primii oameni cresteau animale daca tot nu le consumau (fiind vegetarieni)? Sa aiba asta vreo legatura cu diferenta de valoare pe care a facut-o Dumnezeu? (cu grija de a nu cerceta judecatile Sale...)

Doamne ajuta!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 104 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX