Cartea Facerii - comentarii si dezbateri

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Re: Despre jertfa lui Abel

Mesaj necititde Ezo » 12 Aug 2009, 21:29

In Hronograful lui Chedrinos (probabil apocrif) se spune ca neamul lui Cain a inceput uciderile si consumul de carne. Din cate stiu, jertfele lor nu au fost cerute de Dumnezeu, ci asa au considerat oamenii ca trebuie sa faca pentru a-I multumi.

Poate ca Abel crestea animalele pentru a consuma lactate si oua... Cat despre versetul acela de pe prima pagina a Bibliei - este o informatie fundamentala pentru alimentatia sanatoasa pe care am luat-o in considerare de vreo jumatate de an - si bine am facut. Toate legumele si fructele sunt sanatoase si recomandate de orice nutritionist, spre deosebire de carne. Exista o singura exceptie: e bine sa stim ca pestele este sanatos, Insusi Hristos ne-a aratat-o de mai multe ori in NT.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre jertfa lui Abel

Mesaj necititde Petre C » 12 Aug 2009, 21:35

Asa spun si Sf. Parinti - protoparintii se hraneau doar cu "ierburi". Dar nu numai ca primii oameni nu mancau deloc carne, ci toti oamenii pana la Noe s-au hranit doar cu "ierburi" - binecuvantarea de dupa Cadere nu are in vedere carnea:
17. Iar lui Adam i-a zis: "Pentru că ai ascultat vorba femeii tale şi ai mâncat din pomul din care ţi-am poruncit: "Să nu mănânci", blestemat va fi pământul pentru tine! Cu osteneală să te hrăneşti din el în toate zilele vieţii tale!
18. Spini şi pălămidă îţi va rodi el şi te vei hrăni cu iarba câmpului!
19. În sudoarea fetei tale îţi vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care eşti luat; căci pământ eşti şi în pământ te vei întoarce".

Iata prima binecuvantare a lui Dumnezeu care are in vedere si animalele:
"Naşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l stăpâniţi!
2. Groază şi frică de voi să aibă toate fiarele pământului; toate păsările cerului, tot ce se mişcă pe pământ şi toţi peştii mării; căci toate acestea vi le-am dat la îndemână.
3. Tot ce se mişcă şi ce trăieşte să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca şi iarba verde.
4. Numai carne cu sângele ei, în care e viaţa ei, să nu mâncaţi.
5. Căci Eu şi sângele vostru, în care e viaţa voastră, îl voi cere de la orice fiară; şi voi cere viaţa omului şi din mâna omului, din mâna fratelui său.
6. De va vărsa cineva sânge omenesc, sângele aceluia de mână de om se va vărsa, căci Dumnezeu a făcut omul după chipul Său.
7. Voi însă naşteţi şi vă înmulţiţi şi vă răspândiţi pe pământ şi-l stăpâniţi! "
De altfel, Sf. Hrisostom spune explicit ca dupa Potop oamenii au inceput sa manance carne.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cartea Facerii - comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Ioan Cr » 17 Aug 2009, 08:51

Trebuie sa fie o ratiune sublima si aici ca si in celelalte Scripturi.

Propun sa facem o comparatie atenta (pe cat ne este cu putinta) ale darurilor aduse de cei doi.

(1) Initiativa a fost deopotriva buna - se pare chiar ca Cain a luat-o inainte, aducand jertfa cel dintai (Facere 4:3-4).
(2) Jertfa lui Cain a fost vegetala ("din roadele pamantului" - Facere 4:3), cea a lui Abel - animala (fiind pastor de oi - Facere 4:2). Dar nu se poate conchide din aceasta (desi se poate specula) ca una ar fi superioara alteia: mai tarziu, in istoria lui Israel, vor fi randuite daruri de ambele feluri, care aduse corect aveau aceiasi valoare la Dumnezeu.
(3) Jerfta lui Abel in raport cu cea a lui Cain pare sa fi fost mai selectiva si chiar simbolica (intai-nascutele si grasimea lor reprezinta partile cele mai bune din roade, la propriu si la figurat: Facere 4:4).
(4) Jertfa lui Abel a fost si mai curajoasa, intrucat introduce momentul sacrificiului (pentru obtinerea grasimii adusa ca jertfa animalul trebuie injunghiat si omorat).
(5) Un alt punct interesant il sesizeaza Sf. Ap. Pavel:

Evrei 11:4 Prin credinţă, Abel a adus lui Dumnezeu mai bună jertfă decât Cain, pentru care a luat mărturie că este drept, mărturisind Dumnezeu despre darurile lui; şi prin credinţă grăieşte şi azi, deşi a murit.

Iar credinta o defineste putin mai sus (v.1):

1. Iar credinţa este încredinţarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute.
2. Prin ea, cei din vechime au dat buna lor mărturie.


In jertfa lui Abel le regasim pe ambele elemente definitorii ale credintei. Mai intai, un evident efort spiritual prin care identifica lucrurile placute lui Dumnezeu si apoi, curajul cu care le procura.

(6) Inca un moment important il surprinde textul in traducerea dupa Septuaginta:

7. (Dumnezeu lui Cain) Dacă ai adus jertfa cum trebuie, dar n-ai împărţit-o cum trebuie, oare n-ai păcătuit? Linişteşte-te! El se va întoarce către tine, iar tu îl vei stăpîni.

Cum am vazut, Abel s-a remarcat prin credinta sa, prin care a stiut sa "imparta cum trebuie" jertfa asa ca sa fie pe placul lui Dumnezeu. Nu se stie daca primii oameni au fost instruiti vreodata in aducerea jertfelor, se prea poate sa fi fost un impuls natural la ei, inscris in inima lor, de a restitui Creatorului o parte din creatia Sa, de a intoarce acel "fruct interzis" la loc pe pomul originar, de a multumi Domnului pentru toate.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

kamadeva
Mesaje:47
Membru din:01 Sep 2009, 19:00
Confesiune:ortodox
Localitate:RM

Re: Cartea Facerii - comentarii si dezbateri

Mesaj necititde kamadeva » 05 Sep 2009, 14:23

BUNA, AM SI EU O INTREBARE LA TEMA: "RAIUL PAMINTESC", unde este aceasta gradina despre care se vorbeste in FACERE?
"Dumnezeu a sadit o gradina in Eden spre rasarit"(fac. 2.8)
"Si a pus heruvimi si sabie de flacara vilvietoare sa pazeasca DRUMUL catre pomul vietii"

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cartea Facerii - comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Florina » 05 Sep 2009, 16:12

Eu am citit la Seraphim Rose ca dupa caderea in pacat a protoparintilor, Raiul a fost ridicat de pe pamant. In vedeniile celor care au murit si au revenit in trup, TOTI spun ca au fost ridicati la cer de ingeri si acolo era Raiul.

kamadeva
Mesaje:47
Membru din:01 Sep 2009, 19:00
Confesiune:ortodox
Localitate:RM

Re: Cartea Facerii - comentarii si dezbateri

Mesaj necititde kamadeva » 06 Sep 2009, 08:48

Eu am citit la Seraphim Rose ca dupa caderea in pacat a protoparintilor, Raiul a fost ridicat de pe pamant. In vedeniile celor care au murit si au revenit in trup, TOTI spun ca au fost ridicati la cer de ingeri si acolo era Raiul.

DAR SFINTA SCRIPTURA CE NE SPUNE DESPRE ACEST RAI PAMNTESC??? este clar scris ca drumul este pazit de heruvimi, unde este locul in biblie in care se scrie ca a fost ridicat la cer??? :roll:

kamadeva
Mesaje:47
Membru din:01 Sep 2009, 19:00
Confesiune:ortodox
Localitate:RM

Re: Cartea Facerii - comentarii si dezbateri

Mesaj necititde kamadeva » 15 Sep 2009, 20:42

Eu am citit la Seraphim Rose ca dupa caderea in pacat a protoparintilor, Raiul a fost ridicat de pe pamant. In vedeniile celor care au murit si au revenit in trup, TOTI spun ca au fost ridicati la cer de ingeri si acolo era Raiul.

DAR SFINTA SCRIPTURA CE NE SPUNE DESPRE ACEST RAI PAMNTESC??? este clar scris ca drumul este pazit de heruvimi, unde este locul in biblie in care se scrie ca a fost ridicat la cer??? :roll:
D-le Petru dar dvs ce ne spuneti la aceasta tema? :?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cartea Facerii - comentarii si dezbateri

Mesaj necititde protosinghel » 16 Sep 2009, 11:10

Eu spun ce spune şi Biserica: rariul pământesc nu mai există şi nici o Împărăţie a lui Dumnezeu pe pământ tot nu poate există.
Iar când Scriptura foloseşte expresiile "rai pământesc" şi "rai ceresc", eu cred că se referă de fapt la "rai material" şi "rai spiritual", şi nu are în vedere vreo localizare.

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Cartea Facerii - comentarii si dezbateri

Mesaj necititde don_razvan » 28 Sep 2009, 09:48

As vrea sa aduc si eu o explicatie jertfei lui Abel si a lui Cain. Sunt foarte importante jertfele celor doi, si total diferite. Prin mielul adus, Abel privea prin credinta in viitor, la Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii; asta simboliza jertfa sa. Intr-adevar, mai tarziu, in poporul Israel se aduceau si jertfe din roadele pamantului, dar sa nu uitam ca acele jertfe nu erau niciodata pentru pacat. Acelea erau fie daruri de multumire, fie "parga" fie erau aduse pentru implinirea juruintelor, dar niciodata nu erau pentru pacat. Cand cineva pacatuia, porunca lui Dumnezeu era sa aduca un miel FARA CUSUR. Ce simboliza asta ? Moartea Domnului Hristos pe Cruce, numit de Ioan Botezatorul "Mielul lui Dumnezeu".
Porunca divina era foarte clara si categorica, iar Dumnezeu nu lasa aceste lucruri la aprecierea noastra, ci fiecare detaliu aparent nesemnificativ, este foarte important.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Cartea Facerii - comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Dionysie » 10 Aug 2011, 20:56

Am şi eu o nedumerire la care poate cineva poate să răspundă. După cum se poate vedea din textul biblic, cartea Facerii cuprinde în primele ei trei capitole două "referate" ale facerii: primul este de la 1:1 la 2:3, iar al doilea este de la 2:4 în jos. Problema este că în cele două referate ale creaţiei apar contradicţii sau doar aparente contradicţii, şi spun doar aparente pentru că totuşi este vorba despre un text considerat de inspiraţie zeiască. Contradicţia pare a fi aceea care priveşte ordinea în care a avut loc creaţia: dacă după primul referat omul a fost creat după ce au fost create plantele şi animalele, după al doilea referat omul a fost creat înaintea plantelor şi animalelor. Deci, care este adevărul şi cum se armonizează cele două texte biblice în duhul adevărului ?, pentru că altfel textele pot fi considerate contradictorii şi prin urmare pot duce pe cineva la concluzia că Biblia minte şi se contrazice singură.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Cartea Facerii - comentarii si dezbateri

Mesaj necititde esenin » 10 Aug 2011, 21:38

Remarcabil Aletheia! Nu observasem. capitolul 2 ar fi trebuit sa inceapa cu 2.4. De altfel ESTE un inceput; fraza suna ca o prima fraza: "Iată obârşia cerului şi a pământului de la facerea lor, din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul şi pământul"
Este o mica diferenta intre cele doua istorii, vizibila din prima: omul carnal, cel din tarana a fost creat in a doua poveste. In prima omul este creat doar dupa chipul lui Dumnezeu. (Nu trupul uman este chipul Sau.) De altfel a doua poveste incepe DUPA ce pamantul (din care L-a fabricat pe om) era creat: "Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că Domnul Dumnezeu nu trimisese încă ploaie pe pământ şi nu era nimeni ca să lucreze pământul."
Este ca si cum ar crea intai principiul uman (care e con-form cu chipul Sau) si apoi doar trupul uman.(fireste, e o parere de diletant, sa vedem teologii)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Cartea Facerii - comentarii si dezbateri

Mesaj necititde Dionysie » 13 Aug 2011, 20:28

De observat mai sunt mulţi care au observat.

Cu răspunsurile e mai greu.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 127 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX