Psalmi liturgici

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Psalmi liturgici

Mesaj necititde Petre C » 03 Feb 2009, 19:13

Am niste intrebari despre psalmii (versetele psalmice) folositi in cadrul Sf. Liturghii.

Pana acuma pot spune ca am recunoscut folosirea unor versete din Psalmii 102 si 17. Care este motivul pentru care se folosesc tocmai aceste versete?

Mai sunt alte versete psalmice in cadrul liturghiei ?

Putem vorbi despre aceste psalmi (versete psalmice) ca si despre niste psalmi liturgici?
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Psalmi liturgici

Mesaj necititde protosinghel » 03 Feb 2009, 19:35

Nu cred că trebuie să născocim nu ştiu ce denumiri. Pur şi simplu unii Psalmi sunt folosiţi integral, iar alţii parţial sau prin parafrazări. E un fenomen cât se poate de normal şi el nu se limitează doar la Psalmi, ci la întreaga Sf. Scriptură. Totuşi:
- Ps. 102 şi 145 sunt citiţi sau cântaţi intergral în Liturghie (iar uneori doar ultimul stih), fiind preluaţi din Obedniţă, care e slujbă monahală veche şi e normal să aibă Psalmi.
- Mai avem stihuri de Psalmi la Prochimen, Aliluia şi la Troparul Ceasului al III-lea interpolat în Epicleză, precum şi în alte câteva locuri.
- Anumite fragmente de Psalmi sau parafrazări avem în toată Liturghia, dar mai ales la îmbrăcarea veşmintelor.
Trimiterile la toate acestea le găseşti în cartea mea despre Liturghie.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 109 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX