Fericirile in Psalmi

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Fericirile in Psalmi

Mesaj necititde Petre C » 26 Ian 2009, 21:45

Discutiile pe marginea psalmului 1 mi-au adus aminte de o preocupare mai veche a mea. Aceea de a "localiza" fericirile in psalmi. Evident, nu e vorba de o corespondenta "unu la unu", cat de faptul de a gasi versete din psalmi in spiritul fiecareia din Fericiri.

Deci, "Fericiţi cei săraci cu duhul, că a lor este împărăţia cerurilor."

Ce versete psalmice va ganditi ca surprind tema mai bine din aceste cuvinte ?
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Fericirile in Psalmi

Mesaj necititde protosinghel » 26 Ian 2009, 22:27

Nu am timp să caut şi să mă gândesc prea mult la aşa ceva şi nici nu cred că prea mulţi se vor băga, deşi m-aş bucura să se scrie.
Ca să-mi aduc şi eu partea de contribuţie, am numărat de 58 de ori în toţi Psalmii, cuvântul "fericit" şi diversele lui forme.
Desigur, similitudini cu Fericirile de la Matei 5 sunt destule în Psalmi şi în alte cărţi ale VT.

Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox

Re: Fericirile in Psalmi

Mesaj necititde Eugenia » 26 Ian 2009, 22:44

Discutiile pe marginea psalmului 1 mi-au adus aminte de o preocupare mai veche a mea. Aceea de a "localiza" fericirile in psalmi. Evident, nu e vorba de o corespondenta "unu la unu", cat de faptul de a gasi versete din psalmi in spiritul fiecareia din Fericiri.

Deci, "Fericiţi cei săraci cu duhul, că a lor este împărăţia cerurilor."

Ce versete psalmice va ganditi ca surprind tema mai bine din aceste cuvinte ?
Eu stiu, dupa parerea mea s-ar potrivi versetele din Psalmul 8 :
" 3. Cand privesc cerurile, lucrul mainilor Tale, luna si stelele pe care Tu le-ai intemeiat, imi zic:
4. Ce este omul ca-ti amintesti de el? Sau fiul omului, ca-l cercetezi pe el? "
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Fericirile in Psalmi

Mesaj necititde Petre C » 27 Ian 2009, 08:31

Eu stiu, dupa parerea mea s-ar potrivi versetele din Psalmul 8 :
" 3. Cand privesc cerurile, lucrul mainilor Tale, luna si stelele pe care Tu le-ai intemeiat, imi zic:
4. Ce este omul ca-ti amintesti de el? Sau fiul omului, ca-l cercetezi pe el? "
A doua parte stim ca se potriveste inomenirii Fiului lui Dumnezeu. Si intalnim in evanghelii expresia "Fiul Omului" de mai multe ori.

Eu ma gandesc la alte versete.

De exemplu, chiar versetul 1 din Ps. 1.
"Fericit bărbatul, care n-a umblat în sfatul necredincioşilor şi în calea păcătoşilor nu a stat şi pe scaunul hulitorilor n-a şezut"
Oare nu inseamna saracia cu duhul printre altele si sa fii sarac cu patimile?

Mai ar exista o posibilitate (nu singura!). Iata ce spune versetul 17 din Psalmul 33:
"Aproape este Domnul de cei umiliţi la inimă şi pe cei smeriţi cu duhul îi va mântui. "
Nu surprinde foarte bine ideea aceasta a omului smerit, "sarac cu duhul"?
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 84 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX