Psalmul 1 - Dileme

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Psalmul 1 - Dileme

Mesaj necititde Petre C » 23 Ian 2009, 10:54

Continuand propunerea mai veche a parintului Petru, propun sa incepem o discutie pe psalmi, daca avem dileme, nelamuriri, samd.
Dechid discutia cu o dilema personala privind Psalmul 1.

Fericitul Augustin inainteza ideea ca Psalmul 1 vorbeste despre Hristos. Trebuie spus ca din ceea ce am citit la Fericitul Augustin, acesta gaseste in fiecare psalm ceva legat de Hristos.
“Blessed is the man that hath not gone away in the counsel of the ungodly” (ver. 1). This is to be understood of our Lord Jesus Christ, the Lord Man. “Blessed is the man that hath not gone away in the counsel of the ungodly,” as “the man of earth did,” who consented to his wife deceived by the serpent, to the transgressing the commandment of God. “Nor stood in the way of sinners.”


Fericitul Ieronim, ca majoritatea altor Parinti, spune ca in nici un caz nu poate fi vorba de Hristos:
Some commentators think that the key to this first psalm must be the person of Christ our Lord, interpreting the happy man to be the man, Christ. They mean well, of course, but such an interpretation certainly shows a lack of experience and knowledge, for if that happy man is Christ, and Christ gave the law, how can the words: “But delights in the law of the Lord” apply to Christ? Besides, how can Christ be com­pared to a tree where it says: “He is like a tree planted near running water”? For if Christ is compared to a tree, He is less than the tree since in a comparison the thing compared is less than that to which it is compared;


Prin urmare, putem vorbi de o posibilitatea ca interpretarea mesianica sa fie valida? Si stim ca majoritatea psalmilor au doua trei chei de intelegere, cel putin.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Psalmul 1 - Dileme

Mesaj necititde Petre C » 24 Ian 2009, 11:19

Reiau, traducand in punctele esentiale.

Fericitul Augustin pune versetul 1 in legatura cu Domnul Iisus. Caci despre cine altul se poate spune ca este "Fericit", decat numai despre Domnul Iisus care a mers desavarsit pe calea dreptatii. Versetul doi, continua Fericitul Augustin, desi ar ridica probleme, caci cum se poate spune despre Iisus ca fost sub lege, nu este o problema in sine: nu spune Apostolul ca Legea nu e pentru cel drept? Iisus a respectat Legea, dar nu a fost stapanit de ea.

Fericitul Ieronim respinge cu totul ideea ca am putea pune "Fericit barbatul" in legatura cu Domnul Iisus, bazandu-se tocmai pe versetul: "ci in legea Domnului e voia lui". Mai mult, spune Fericitul Ieronim, cum ar putea fi comparat Iisus cu "un pom răsădit lângă izvoarele apelor", caci daca il comparam, inseamna ca e mai putin decat acest "pom rasadit langa izvoarele apelor".

Pareri?
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Psalmul 1 - Dileme

Mesaj necititde protosinghel » 24 Ian 2009, 11:43

De acord cu Fericitul Ieronim.
"Bărbatul fericit" din Psalmul 1 este orice drept în opoziţie cu cel necredincios - vezi versetele 5-6. ;)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Psalmul 1 - Dileme

Mesaj necititde Petre C » 24 Ian 2009, 11:45

Nu cred ca s-a gandit Fericitul Ieronim ca barbat drept este cineva doar prin contrast cu pacatosul ci este cel definit de versetele 1 si 2: "Fericit bărbatul, care n-a umblat în sfatul necredincioşilor şi în calea păcătoşilor nu a stat şi pe scaunul hulitorilor n-a şezut; Ci în legea Domnului e voia lui şi la legea Lui va cugeta ziua şi noaptea."

Este cumva ca la Fericiri: se spune "Fericiti cei saraci cu duhul", nu se spune "Fericiti cei ce nu sunt asemenea celor mandri"
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Psalmul 1 - Dileme

Mesaj necititde protosinghel » 24 Ian 2009, 12:02

Nu cred ca s-a gandit Fericitul Ieronim ca barbat drept este cineva doar prin contrast cu pacatosul ci este cel definit de versetele 1 si 2: "Fericit bărbatul, care n-a umblat în sfatul necredincioşilor şi în calea păcătoşilor nu a stat şi pe scaunul hulitorilor n-a şezut; Ci în legea Domnului e voia lui şi la legea Lui va cugeta ziua şi noaptea."
Este vorba despre acelaşi lucru şi Fer. Ieronim chiar la asta s-a gândit: fericirea dreptului şi blestemul păcătosului/necredinciosului.
Este cumva ca la Fericiri: se spune "Fericiti cei saraci cu duhul", nu se spune "Fericiti cei ce nu sunt asemenea celor mandri"
Putem face o paralelă între Psalmi şi Fericiri pt că, până la urmă, ideile din Fericiri nu sunt absolut noi în planul Revelaţiei, ci doar o ridicare la un plan mai înalt a Legii Vechi (vezi şi Mt 5:17).

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: Psalmul 1 - Dileme

Mesaj necititde AUREL » 24 Ian 2009, 13:22

Reiau, traducand in punctele esentiale.
...
Pareri?
Profunzimea Sf Scripturi depaseste cu mult intelegerea noastra, dar sa-mi fie ingaduita o parere fara conexiune cu cele doua.
Primul verset este imaginea lui Iisus, Fiu al Omului, apoi ca Fiu al omului nu a fost si sub lege !?
Ca Dumnezeu peste lege, ca Fiu al Omului sub lege, facand voia Tatalui prin plinirea Legii.
Si va fi ca un pom rasadit langa izvoarele apelor.......Acest " POM RASADIT " poate fi chiar Pomul Vietii din Rai.
Rod va da la vremea SA, si frunza nu va cadea, dimpotriva in toate va spori !
Sa nu fie rodul acestui Pom insasi Biserica ?
Este greu de imaginat un Barbat sub lege cu virtutile din Psalm, umila mea parere, il vede pe IISUS !
Doamne ajuta !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Psalmul 1 - Dileme

Mesaj necititde protosinghel » 26 Ian 2009, 01:37

Nu putem exclude o interpretare mesianică a acestui şi a altor Psalmi, dar nici cred că e bine să forţăm sensurile atunci când Psalmul se referă la fiecare din noi şi nu are un mesaj evident mesianic. Spun asta în ideea că răspândirea unei interpretări (exclusiv) mesianice ar putea generaliza şi ideea că noi nu mai putem fi "bărbatul fericit" care face cele din Psalm.
Mă mai gândesc şi la faptul că la toate sărbătorile de Sfinţi, Biserica a rânduit să fie cântat la Vecernie acest Psalm, iar la Praznicele Mântuitorului - nu (dacă Vecernia e de luni până vineri). Această rânduială tipiconală a Bisericii poate arăta cu degetul spre interpretarea corectă a Psalmului ;)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Psalmul 1 - Dileme

Mesaj necititde Petre C » 05 Feb 2009, 11:02

Ce interpretari gasim in ceea ce priveste simbolul pomului?
Ps. 1,3: Şi va fi ca un pom răsădit lângă izvoarele apelor, care rodul său va da la vremea sa şi frunza lui nu va cădea şi toate câte va face vor spori.
Dupa Grigorie de Nyssa, pomul verde este simbolul vietii virtuoase, vezi aici.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

mada
Mesaje:22
Membru din:04 Iul 2008, 07:17
Confesiune:ortodox
Localitate:Romania

Re: Psalmul 1 - Dileme

Mesaj necititde mada » 24 Feb 2009, 23:57

Petre C, sper sa iti fie de folos această carte.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Psalmul 1 - Dileme

Mesaj necititde protosinghel » 25 Feb 2009, 00:30

Dragă, Mada. Lumea care discută despre această problemă, în principiu, ştie această carte pe de rost. ;)
În primul rând, Sf. Vasile comentează un număr f. mic de Psalmi, iar în al doilea rând, comentariile pe alocuri nu sunt satisfăcătoare.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Psalmul 1 - Dileme

Mesaj necititde Petre C » 25 Feb 2009, 08:01

Petre C, sper sa iti fie de folos această carte.
Draga Mada, iti multumesc. Te invit sa urmaresti blogul dedicat Psaltirii. Asa cum observa si pr. Petru, printre altele :lol: , cartea Sf. Vasile cel Mare poate fi privita ca o introducere in intelegerea psalmilor.
Talcuirile mele preferate la Psaltire sunt cele ale Sf. Ioan Gura de Aur (a talcuit 55 de psalmi, si se mai gasesc fragmente prin opera la cu privire la diverse versete), si Sf. Maxim Marturisitorul (gasim talcuiri la diverse versete in mai multe locuri).


Iata o noua problema: plecand de la versiunea in engleza (King James Version), un comentator mi-a atrat atentia:
atentie! “si in legea Domnului voia lui si IN legea Lui va cugeta ziua si noaptea” deci nu LA legea Lui
editia Sf Sinod BOR 1914
In timp ce in
2.Ci în legea Domnului e voia lui şi la legea Lui va cugeta ziua şi noaptea.
Cum intelegem versetul?
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 109 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX