Epistola catre Romani - comentarii, dezbateri

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Re: Epistola catre Romani - comentarii, dezbateri

Mesaj necititde esenin » 23 Mai 2010, 09:45

Nu era un "perpetuum mobile" ! Dar veti gasi intotdeauna pe cineva care sa afirme contrariul. Cititi mai multe surse. In timpul demonstratiilor masinariei (a uneia dintre ele, cel putin) nimic, niciun fir sau tub, nu lega masina de altceva. A fost supus la tot felul de teste ptr ca si-a patentat inventiile. Este un protocol de urmat. Faceti ca in cazul evolutionismului, alegeti doar argumentele care va convin. Luati-le pe toate, cantariti-le impartial si trageti concluzia fara sa judecati inainte de a cunoaste faptele.

(In plus cercetarile continua si azi, in alta forma, mult mai aproape de perpetuum mobile: http://depalma.pair.com/ Omul (e mort astazi) e departe de a fi un farseur, era profesor de fizica la nu stiu ce universitate). Cititi ce scrie acolo. Ne este contemporan. (Sa nu intelgeti ca afirm ceva despre perpetuum mobile. Nu. Doar simplii afirma.)

In fine CHIAR daca o fi fost un farseur, (Keely) - tot ramane faptul ca dupa evanghelisti, credinta ar fi tebuit sa produca efecte in lumea fizica. Cu sau fara Keely.....tot un drac -daca-mi permiteti. Nu inteleg de ce mai este ortodoxul friand, (consumator) de "minuni", daca nu accepta posibilitatea lor ab-initio. Sau trebuie ca ele sa provina din lumea ortodoxa?

Nu afirm ca cei pe care i-am citat fac "minuni", ci doar ca cerceteaza. In ce ma priveste, eu sunt chiar mai radical, cred ca nevoia de "minuni", este de fapt o consecinta a materialismului ortodox. Nu e nevoie de ele ca sa crezi, decat daca ii ceri lui Dumnezeu sa se manifeste explicit in materie, daca-L ispitesti, daca-L pui la incercare. Minunea continua a existentei noastre este un "perpetuum mobile" pe care nu-l observa nimeni.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 99 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX