Evangheliile impotriva asezarilor omenesti ???

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Evangheliile impotriva asezarilor omenesti ???

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 22 Oct 2008, 13:15

Stiu ca pare o tampenie, da o sa reproduc ce o zis profu meu de studii celtice:

"E cudat ca s-au creeat asemenea asezari de catre o religie impotriva asezarilor omenesti; sunt bucati din Evanghelie, citite arareori in zilele noastre, in care se descurajeaza familiile, si instructeaza femeile sa refuze sa poarte copii pt sotii lor"

Va dati seama ca asta e traducerea in engleza, facuta din amintiri. Totusi, asta e ce a spus. Exista vreo dovada pt. asa ceva ??? Io stiam ca lui Dumnezeu ii plac copii...

Banuiesc ca sunt sminteli, dar totusi vreau sa intreb daca exista asa ceva... :roll:

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Evangheliile impotriva asezarilor omenesti ???

Mesaj necititde Ioan Cr » 24 Oct 2008, 18:01

Banuiesc ca sunt sminteli, dar totusi vreau sa intreb daca exista asa ceva... :roll:
Frate Alexandru, e bine sa deprinzi a cere si dovezi (in cazul dat, citate) inainte de a judeca lucrurile - sminteala este adeseori lucrarea minciunii. Dar chiar si cu dovezile in mana poti gresi, daca nu le probezi la impartialitate: un citat poate fi scos din context, spre exemplu. Iar textul lipsit de context devine pretext (spunea cineva, foarte nimerit).

Este si un sfat, asa, pentru linistea ta duhovniceasca...

Doamne ajuta!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Evangheliile impotriva asezarilor omenesti ???

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 24 Oct 2008, 21:27

un citat poate fi scos din context, spre exemplu. Iar textul lipsit de context devine pretext (spunea cineva, foarte nimerit).
Deci nu e adevarat???

L-as intreba, da nu am chef... momentan... plus ca e prea tarziu... poate la urmatoarea ora... daca isi mai aminteste... ce a zis ...

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Evangheliile impotriva asezarilor omenesti ???

Mesaj necititde esenin » 21 Noi 2008, 15:23

Cum, Ioan Cr. ?
1. Corinteni 7, familia e o ingaduinta, nu o recomandare ! Ca sa nu "arda"-daca nu pot sa fie abstinenti. Ar fi bine ca toti sa ramana ca el (Pavel), adica singuri si casti. Este impotriva in fond dar, cunoscand slabiciunea fiintei naturale, o tolereaza, ca sa evite pacatul. Impotriva asezarilor omenesti... se poate deduce din asta, daca fortezi nota un pic.
Cat despre sa "refuze sa poarte copii pt sotii lor" asta chiar nu cred ca se spune pe undeva. Nu cred ca NT zice ceva despre avort sau contraceptie.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Evangheliile impotriva asezarilor omenesti ???

Mesaj necititde Ioan Cr » 23 Noi 2008, 21:21

Cum, Ioan Cr. ?
1. Corinteni 7, familia e o ingaduinta, nu o recomandare ! Ca sa nu "arda"-daca nu pot sa fie abstinenti. Ar fi bine ca toti sa ramana ca el (Pavel), adica singuri si casti. Este impotriva in fond dar, cunoscand slabiciunea fiintei naturale, o tolereaza, ca sa evite pacatul. Impotriva asezarilor omenesti... se poate deduce din asta, daca fortezi nota un pic.
Este vorba de alternativa intre "bine" si "mai bine" - trebuie sa fortam mult de tot ca sa iasa de aici "impotriva", nu credeti?

In plus, familia nu este - in perspectiva crestina - asezamant doar omenesc. Perfect constient de aceasta, Apostolul nicidecum nu o submineaza, ca institutie, ci doar indica o alta cale, mai usoara in viziunea lui, pentru a-L urma pe Hristos - ceea ce avea sa devina monahismul. Observati, de asemenea, cat de mult insista la stabilitatea vietii conjugale si la chemarea inalta a sotilor. Comparati cu atitudinea de vis-a-vis a gnosticilor, spre exemplu. :)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 103 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX