Maleahi 3:1-3

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla
Maleahi 3:1-3

Mesaj necititde dulgherul » 01 Mai 2011, 09:12

Maleahi 3
1. Iată, voi trimite pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Şi deodată va intra în Templul Său Domnul pe care-L căutaţi: Solul legământului, pe care-L doriţi; iată că vine, – zice Domnul oştirilor. –
2. Cine va putea să sufere însă ziua venirii Lui? Cine va rămâne în picioare când Se va arăta El? Căci El va fi ca focul topitorului, şi ca leşia înălbitorului.
3. El va şedea, va topi şi va curăţi argintul; va curăţi pe fiii lui Levi, îi va lămuri cum se lămureşte aurul şi argintul, şi vor aduce Domnului daruri neprihănite.

Cine poate fi acel personaj?
Martorii susțin că este fiul fărădelegi de la 2Tesal.

Deci cine este solul?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Maleahi 3:1-3

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Mai 2011, 12:56

Acolo este vorba despre prima venire a Lui Hristos şi despre sf Ioan Botezătorul numit înger.
Dar d-ta dle Dulgheru, dacă sunteţi ortodox de ce folosiţi biblie protestantă?
Cu mult respect.

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Maleahi 3:1-3

Mesaj necititde dulgherul » 01 Mai 2011, 14:50

Poftiți textul și din Biblia ortodoxă:
Maleahi:Capitolul 3
1. "Iată, Eu trimit pe îngerul Meu şi va găti calea înaintea feţei Mele şi va veni îndată în templul Său Domnul pe Care Îl căutaţi şi Îngerul legământului pe Care voi Îl doriţi. Iată, vine!", zice Domnul Savaot.
2. "Şi cine va putea îndura ziua venirii Lui şi cine se va putea ţine bine, când El Se va arăta? Căci El este ca focul topitorului şi ca leşia nălbitorului.
3. Şi El Se va aşeza să lămurească şi să cureţe argintul; El va curăţa pe fiii lui Levi şi îi va lămuri ca pe aur şi argint, şi vor aduce Domnului jertfă întru dreptate.

O fi diferență mare?
În cea protestantă sau în cea ortodoxă scrie undeva că Botezătorul a slujit în vreun Templu?
O fi Ioan solul?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Maleahi 3:1-3

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Mai 2011, 17:29

Poftiți textul și din Biblia ortodoxă:
O fi diferență mare?
Păi este diferenţă, sigur, şi nu mică importanţă are.
În cea protestantă sau în cea ortodoxă scrie undeva că Botezătorul a slujit în vreun Templu?
Acolo este vb despre intrare în templu a lui Hristos, şi mai mult la întruparea sa, adică numind templu trupul său.
O fi Ioan solul?
Da, Sf Ioan este Îngerul.
Cu mult respect.

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Maleahi 3:1-3

Mesaj necititde dulgherul » 01 Mai 2011, 17:36

quote]Da, Sf Ioan este Îngerul.
Am înțeles. Ioan era un inger vizibil!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Maleahi 3:1-3

Mesaj necititde Ioan Cr » 01 Mai 2011, 19:38

Am înțeles. Ioan era un inger vizibil!
Hai nu fiti rautacios, va rog. Cuvantul "inger" are si alt inteles decat cel direct (apropos, e vorba totusi de o profetie care niciodata nu trebuie tratata simplist, dupa cum ne sfatuie si Sf. Petru).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Maleahi 3:1-3

Mesaj necititde dulgherul » 02 Mai 2011, 14:21

Nu sînt răutăcios, am întrebat doar.
Dacă între Biblia Cornilescu și Biblia ortodoxă sînt diferențe rezultă că și între personajele prezentate se păstrează diferența.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Maleahi 3:1-3

Mesaj necititde ddc » 10 Oct 2011, 20:21

inger "maleahi" inseamna mesager... Ioan este mesagerul ce prevesteste pe Hristos.Hristos este mesagerul Legamantului la evrei, insusi Dumnezeu.Venirea sa in templu inseamna intruparea Sa si aratarea sa la Templu in propavaduire.Cuvantul tradus ca inger inseamna si mesager.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 114 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX