Relatia parinti-copii in VT

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Teoo
Mesaje:1
Membru din:07 Apr 2011, 17:16
Confesiune:ortodox
Relatia parinti-copii in VT

Mesaj necititde Teoo » 11 Apr 2011, 14:18

Buna ziua,

As avea de intocmit o lucrare pe aceasta tema. Imi puteti sugera o bibliografie, eventual carti online?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatia parinti-copii in VT

Mesaj necititde protosinghel » 13 Apr 2011, 12:55

Buna ziua,
As avea de intocmit o lucrare pe aceasta tema. Imi puteti sugera o bibliografie, eventual carti online?
Bună. Cred că ceri prea mult, că nu stă nimeni acum să caute bibliografie aşa degeaba.
Caută în revistele teologice (Studii Teologice, Ortodoxia, Mitropolia Ardealului, Mitropolia Olteniei ş.a.) diferite studii şi articole. Mai poţi căuta în Dicţionarul Teologilor Români (care este şi pe net) ce au scris profesorii de biblice şi morală pe care i-a avut România. Acolo poţi găsi trimiteri exacte la acele reviste.
Dar online mare lucru nu găseşti. Nu-ţi fă iluzii.
Apropo, mai găseşti despre asta şi în manualele de Arheologie Biblică, precum şi în Dicţionarul Biblic de la Oradea.
Spor la treabă şi nu căuta pe net căţi online, din moment ce singur nu ai pus prea multe pe net. ;)


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 104 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX