Legea lui Moise

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul
Legea lui Moise

Mesaj necititde ddc » 03 Feb 2011, 16:44

Ce a mai ramas din Legea lui Moise?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Legea lui Moise

Mesaj necititde dumio » 03 Feb 2011, 17:15

Ce a mai ramas din Legea lui Moise?
Au ramas multe elemente, dar au fost transfigurate, implinite si desavarsite in Hristos. Tot ceea ce era tipologic si profetic (adica umbra si semn si pedagogie) si s-a implinit prin Hristos nu mai sunt valabile, iar celelalte sunt spiritualizate prin interiorizare. Nu mai este valabila legea ceremoniala si juridica, dar este valabila cea morala (Decalogul), intr-un sens mult mai inalt (Vezi Matei Cap. 5). Totusi, din legea ceremoniala s-au perpetuat unele elemente simbolice, valabile azi in cultul Bisericii (vesminte, jertfe nesangeroase, obiecte cultice etc), dar acestea, de asemenea, au o insemnatate mult mai inalta, potrivita mesajului Noului Testament.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Legea lui Moise

Mesaj necititde ddc » 03 Feb 2011, 17:31

decalogul nu a fost transfigurat?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Legea lui Moise

Mesaj necititde dumio » 03 Feb 2011, 18:00

decalogul nu a fost transfigurat?
Sigur ca da. Am afirmat aceasta la inceputul frazei aducand ca argument Matei Cap.5.

vasinec

Re: Legea lui Moise

Mesaj necititde vasinec » 05 Apr 2011, 14:47

decalogul nu a fost transfigurat?
Sigur ca da. Am afirmat aceasta la inceputul frazei aducand ca argument Matei Cap.5.
Insusi Dumnezeu scrie, pe piatra, 10 Porunci iar noi, ca niste impotrivitori, le "transfiguram". Sunt curios cum arata, spre exemplu, porunca a II-a transfigurata. Sau, poate redati tot Decalogul "transfigurat.

Ce va deranjeaza la cele 10 Porunci Dumnezeiesti de ati simtit nevoia sa le "transfigurati"? Chiar nu pricep.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Legea lui Moise

Mesaj necititde dumio » 05 Apr 2011, 18:59

decalogul nu a fost transfigurat?
Sigur ca da. Am afirmat aceasta la inceputul frazei aducand ca argument Matei Cap.5.
Insusi Dumnezeu scrie, pe piatra, 10 Porunci iar noi, ca niste impotrivitori, le "transfiguram". Sunt curios cum arata, spre exemplu, porunca a II-a transfigurata. Sau, poate redati tot Decalogul "transfigurat.

Ce va deranjeaza la cele 10 Porunci Dumnezeiesti de ati simtit nevoia sa le "transfigurati"? Chiar nu pricep.
Nu le-am transfigurat noi, ci Hristos Insusi, Cel care le-a dat si pe M-tele Sinai, d-le Vasinec. Macar atata lucru sa intelegeti! Legea a fost spiritualizata, induhovnicita, ridicata la statura omului nou, interiorizata! Caci altfel, Hristos a venit de pomana. Daca legea veche este vesnica in forma ei de la Moise, atunci prin ea ne mantuim si Hristos n-are niciun rol, decat sa moara pe o Cruce in mod gratuit! Dumneata ramai la intelegerea omului vechi si ar trebui macar sa te tai imprejur, caci tot lege vesnica era si asta!

vasinec

Re: Legea lui Moise

Mesaj necititde vasinec » 06 Apr 2011, 11:21

Nu le-am transfigurat noi, ci Hristos Insusi, Cel care le-a dat si pe M-tele Sinai, d-le Vasinec. Macar atata lucru sa intelegeti! Legea a fost spiritualizata, induhovnicita, ridicata la statura omului nou, interiorizata!
Stiu foarte bine ce a facut Domnul Iisus Hristos cu Cele 10 Porunci: ne-a invatat cum trebuie sa le pazim pe fiecare.

Nelamurirea mea consta in ceea ce intelegeti dvs. prin "spiritualizata, induhovnicita, ridicata la statura omului nou, interiorizata". Din cate imi dau seama, folositi vorbe mari pentru a ascunde un lucru josnic. Puteti spune foarte simplu "noi am modificat legea pentru a se potrivi cu teologia noastra". Spre exemplu, Mantuitorul nu schimba porunca a patra (nici dupa inviere) ci ne invata cum trebuie pazita ziua a saptea (sambata). Dvs. modidificati grosolan aceasta porunca si propovaduiti pazirea zilei intaia (despre care Mantuitorul nu a spus absolut nimic - nici chiar dupa inviere). Asta se cheama ca a fost "spiritualizata, induhovnicita, ridicata la statura omului nou, interiorizata"?
Caci altfel, Hristos a venit de pomana. Daca legea veche este vesnica in forma ei de la Moise, atunci prin ea ne mantuim si Hristos n-are niciun rol, decat sa moara pe o Cruce in mod gratuit! Dumneata ramai la intelegerea omului vechi si ar trebui macar sa te tai imprejur, caci tot lege vesnica era si asta!
Eu am intelegerea pe care ne-a dat-o Sfintii Apostoli, in mod foarte clar. Referitor la Lege si taiere imprejur Sfantul Apostol Pavel spune:
"Tãierea împrejur nu este nimic si netãierea împrejur nu este nimic, ci pãzirea poruncilor lui Dumnezeu."(1 Corinteni 7:19)
Celor care au o altfel de intelegere, le ramane sa se taie imprejur.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Legea lui Moise

Mesaj necititde dumio » 06 Apr 2011, 20:04

Nu le-am transfigurat noi, ci Hristos Insusi, Cel care le-a dat si pe M-tele Sinai, d-le Vasinec. Macar atata lucru sa intelegeti! Legea a fost spiritualizata, induhovnicita, ridicata la statura omului nou, interiorizata!
Stiu foarte bine ce a facut Domnul Iisus Hristos cu Cele 10 Porunci: ne-a invatat cum trebuie sa le pazim pe fiecare.

Nelamurirea mea consta in ceea ce intelegeti dvs. prin "spiritualizata, induhovnicita, ridicata la statura omului nou, interiorizata". Din cate imi dau seama, folositi vorbe mari pentru a ascunde un lucru josnic. Puteti spune foarte simplu "noi am modificat legea pentru a se potrivi cu teologia noastra". Spre exemplu, Mantuitorul nu schimba porunca a patra (nici dupa inviere) ci ne invata cum trebuie pazita ziua a saptea (sambata). Dvs. modidificati grosolan aceasta porunca si propovaduiti pazirea zilei intaia (despre care Mantuitorul nu a spus absolut nimic - nici chiar dupa inviere). Asta se cheama ca a fost "spiritualizata, induhovnicita, ridicata la statura omului nou, interiorizata"?
Caci altfel, Hristos a venit de pomana. Daca legea veche este vesnica in forma ei de la Moise, atunci prin ea ne mantuim si Hristos n-are niciun rol, decat sa moara pe o Cruce in mod gratuit! Dumneata ramai la intelegerea omului vechi si ar trebui macar sa te tai imprejur, caci tot lege vesnica era si asta!
Eu am intelegerea pe care ne-a dat-o Sfintii Apostoli, in mod foarte clar. Referitor la Lege si taiere imprejur Sfantul Apostol Pavel spune:
"Tãierea împrejur nu este nimic si netãierea împrejur nu este nimic, ci pãzirea poruncilor lui Dumnezeu."(1 Corinteni 7:19)
Celor care au o altfel de intelegere, le ramane sa se taie imprejur.
Mai, omule, tu esti bolnav! Tu toate le interpretezi potrivit ideologiei adevntiste si acuzi ortodoxia de adaptare a Scripturii la invataturii sale, cand de fapt e invers! Oricum, am mai zis de vreo 2 ori ca noi doi nu mai avem ce discuta, dar de acum chiar ma tin de cuvant! Este adevarat ca voi nu aveti cum sa intelegeti aceste cuvinte mari: induhovnicire, spiritualizare, indumnezeire, interiorizare, pentru ca nu le veti experimenta niciodata! Nu-L aveti pe Duhul Sfant si, in consecinta, nici pe Hristos! Adio!

vasinec

Re: Legea lui Moise

Mesaj necititde vasinec » 07 Apr 2011, 16:49

Tu toate le interpretezi potrivit ideologiei adevntiste
Fiti mai concret. Dati un exemplu de interpretare ("transfigurare") potrivita ideologiei adventiste. Eu v-am dat exemplul "transfigurarii" (desfigurarii) poruncii a patra. Mai pot da, daca doriti, inca multe alte exemple.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Legea lui Moise

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Apr 2011, 20:59

Nelamurirea mea consta in ceea ce intelegeti dvs. prin "spiritualizata, induhovnicita, ridicata la statura omului nou, interiorizata". Din cate imi dau seama, folositi vorbe mari pentru a ascunde un lucru josnic. ... Dvs. modidificati grosolan aceasta porunca si propovaduiti pazirea zilei intaia (despre care Mantuitorul nu a spus absolut nimic - nici chiar dupa inviere).
D-le "vasinec" dacă noi suntem atât de neserioşi, de ce nu vă rugaţi dvstră Lui Dumnezeu pentru noi să ne lumineze. Căci doar voi sunteţi cei care îi urmează întru totul învăţătura neschimbată (de iubire a aproapelui şi celelalte). Şi dacă chiar aveţi convingeri serioase că lumea se află în primejdie mergeţi la Sfântul Sinod şi trageţi semnalul de alarmă. Ce rost are "să aduceţi învinuiri în vânt". ;) , iar dacă amânaţi acest proces, vă rugăm cât sunteţi pe forum adoptaţi poziţia care se cuvine unui oaspete: calmaţi-vă, descreţiţi-vă fruntea, lăsaţi prejudecăţile înainte de "autentificare" şi încercaţi să purtaţi un dialog plăcut Lui Dumnezeu :) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

vasinec

Re: Legea lui Moise

Mesaj necititde vasinec » 08 Apr 2011, 19:53

D-le "vasinec" dacă noi suntem atât de neserioşi, de ce nu vă rugaţi dvstră Lui Dumnezeu pentru noi să ne lumineze. Căci doar voi sunteţi cei care îi urmează întru totul învăţătura neschimbată (de iubire a aproapelui şi celelalte).
Am intrat pe acest forum cu un singur scop: polemica (in special cu fetele bisericesti).

Rugaciunile si dragostea pentru aproapele reprezinta niste manifestari ale credintei care fac parte din viata de zi cu zi. Nu le afisez pe acest forum.
Şi dacă chiar aveţi convingeri serioase că lumea se află în primejdie mergeţi la Sfântul Sinod şi trageţi semnalul de alarmă.
1.De unde ati tras concluzia ca eu am "convingeri serioase că lumea se află în primejdie"?

2. Nu am incredere in nici un "sfant sinod" din vremurile noastre. Am incredere in faptul ca exista suflete sincere care cauta adevarul si il vor gasi. Dumnezeu se ingrijeste de acest lucru.
vă rugăm cât sunteţi pe forum adoptaţi poziţia care se cuvine unui oaspete: calmaţi-vă, descreţiţi-vă fruntea, lăsaţi prejudecăţile înainte de "autentificare" şi încercaţi să purtaţi un dialog plăcut Lui Dumnezeu :) .
1.Dati-mi voie sa ma port ca un oaspete care spune lucrurile direct, fara ocolisuri si dulcegarii.
2. Va marturisesc ca sunt foarte calm si linstit. Am fruntea descretita. Stiu ca partenerii mei de polemici (ma refer in special la fetele bisericesti) se vor incurca singuri in proprile lor afirmatii. Lor sa le purtati de grija.
3. Sunt un om care nu are prejudecati cand pune in balanta ce este binesi ce este rau. Nu ezit sa apreciez (si chiar sa copiez) ceea ce este bun in ortodoxie (sau la alte confesiuni). Nu am avut prejudecati nici atunci cand am ales, din toata inima, sa fac un legamant cu Dumnezeu, prin botez, intr-o biserica neo-protestanta (desi aveam in jurul meu o multime de rude si prieteni plini de prejudecati).

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Legea lui Moise

Mesaj necititde Floryan » 14 Apr 2011, 12:37

Tu toate le interpretezi potrivit ideologiei adevntiste
Fiti mai concret. Dati un exemplu de interpretare ("transfigurare") potrivita ideologiei adventiste. Eu v-am dat exemplul "transfigurarii" (desfigurarii) poruncii a patra. Mai pot da, daca doriti, inca multe alte exemple.

Cum necum, discutia duce invitabil la sabat.Restul e nesemnificativ, neimportant si necerut de Sfanta Scriptura, dupa cum marturisesc az7. Amintesc aici: Invierea Domnului, eveniment care sta la temelia crestinismului si care dupa spusele dlui loadicean este un eveniment care nu necesita nici o comemorare.
E tare rau sa fi obsedat, paranoic si orb asa cum au ajuns bietii credinciosi ai cultului az7
Dle vasinec, oare poti dormi noaptea de grija "defigurarii" poruncii a 4?
Cred ca suferi rau de tot. Citeste putina istorie, putin sfinti parinti, o sa-ti treaca. Mai las-o pe Lenuta.
1.Dati-mi voie sa ma port ca un oaspete care spune lucrurile direct, fara ocolisuri si dulcegarii.
2. Va marturisesc ca sunt foarte calm si linstit. Am fruntea descretita. Stiu ca partenerii mei de polemici (ma refer in special la fetele bisericesti) se vor incurca singuri in proprile lor afirmatii. Lor sa le purtati de grija.
3. Sunt un om care nu are prejudecati cand pune in balanta ce este binesi ce este rau. Nu ezit sa apreciez (si chiar sa copiez) ceea ce este bun in ortodoxie (sau la alte confesiuni). Nu am avut prejudecati nici atunci cand am ales, din toata inima, sa fac un legamant cu Dumnezeu, prin botez, intr-o biserica neo-protestanta (desi aveam in jurul meu o multime de rude si prieteni plini de prejudecati).
Fi macar sincer cu tine si nu te mai mintii singur.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Legea lui Moise

Mesaj necititde valercosma » 27 Apr 2011, 17:46

Mt.12,8: Fiul omului este Domn al sabatului... ne-a mintuit Hristos prin jertfa nu prin tinerea unor zile despre care Sf. Pavel spune: va mai intoarceti la acele invataturi incepatoare, slabe si saracacioase, carora vreti sa va supuneti din nou, voi paziti zile, luni, vremi si ani: Galateni 4,9-10,sau :nimeni sa nu va judece cu privire la mincare ,sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare sau cu privire la o zi de sabat, care sunt umbra lucrurilor viitoare...Col.2,16-17. Chiar si V.T. care este o carte a sabatului vorbeste de prima zi a saptaminii : in ziua intiia sa aveti o adunare sfinta , atunci sa nu faceti nici o lucrare de sluga, Levitic 23,7 tin o zi pe care o sfiintesc prin rugacine.. Fer. Augustin- iubeste si fa ce vrei.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Legea lui Moise

Mesaj necititde ddc » 04 Mai 2011, 19:52

Sabatul este spiritualizat si el, interiorizat.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 103 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX