PROIECT: Digitalizarea Bibliei pentru eSWORD

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
PROIECT: Digitalizarea Bibliei pentru eSWORD

Mesaj necititde Ioan Cr » 02 Dec 2010, 23:59

Nu stiu daca exista programe tip eSWORD cu versiuni ortodoxe mai vechi (cum ar fi Biblia din 1688 sau 1914). In forma scanata ele circula pe net de ceva timp, dar m-am gandit daca se poate cumva de monumentalizat aceste traduceri in formele mult mai comode de astazi, cele cu interfata (si in particular, dotate cu posibilitatea de dispunere paralela a textelor din variate versiuni).

Ca prim punct pe care trebuie sa-l hotaram este daca aceasta actiune contravine cumva legislatiei cu privire la copyright (avand in vedere ca se lucreaza cu texte obtinute prin OCR din scanate-pirat). Parerea mea este ca textul propriu-zis al Bibliei trebuie sa fie un bun public cu acces liber si nelimitat.

Deci?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: PROIECT: Digitalizarea Bibliei pentru eSWORD

Mesaj necititde Administrator3 » 06 Dec 2010, 19:40

Am intrebat pe cineva avizat in ale dreptului (o doamna avocat) si mi s-a spus ca drepturile de autor pentru lucrari scrise se pierd dupa 70 de ani de la moartea autorului. Textul Bibliei este text ce nu cade sub drepturile de autor, fiind text public. Folosirea acestuia in diferite lucrari sau programe de calculator, in cazul nostru, se poate face doar cu mentionarea editiei.
Cat priveste faptul ca textul este scanat, nimeni nu poate dovedi ca el nu a fost scris, pur si simplu.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: PROIECT: Digitalizarea Bibliei pentru eSWORD

Mesaj necititde Ioan Cr » 06 Dec 2010, 22:21

Am intrebat pe cineva avizat in ale dreptului (o doamna avocat) si mi s-a spus ca drepturile de autor pentru lucrari scrise se pierd dupa 70 de ani de la moartea autorului. Textul Bibliei este text ce nu cade sub drepturile de autor, fiind text public. Folosirea acestuia in diferite lucrari sau programe de calculator, in cazul nostru, se poate face doar cu mentionarea editiei.
Cat priveste faptul ca textul este scanat, nimeni nu poate dovedi ca el nu a fost scris, pur si simplu.
Cam aceleasi ratiuni aduc si americanii, cand admit scanarea cartilor vechi si publicarea libera a lor pe net ("public domain"). O sa afisez curand link-urile cu textul OCR de controlat si de formatat.

Pentru toti cei dornici de a colabora la proiect

Pentru moment, singura cerinta este controlul ortografic al textelor digitalizate (verificand dupa scanatele disponibile in DjVu) si salvarea unui capitol per fisier (in felul acesta vom putea asambla mai usor si mai eficace un eventual e-book).

NOTA

Tin sa va anunt ca exista posibilitatea includerii acestor versiuni ale Bibliei in programul de uz exclusiv ortodox Bible Explorer. Cu aceasta ocazie imi exprim cele mai alese multumiri autorului acestui minunat soft, dl. Ion Badita, in speranta unei ulterioare colaborari.
Fişiere ataşate
Evangheliile-1914.zip
(162.3KiB)Descărcat de 510 ori
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 105 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX