Isaia

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
kamadeva
Mesaje:47
Membru din:01 Sep 2009, 19:00
Confesiune:ortodox
Localitate:RM
Re: Isaia

Mesaj necititde kamadeva » 24 Iun 2010, 16:36

La Isaia 7:14 avem:"Iata fecioara va lua in pintece si va naste fiu si vor chema numele lui Emanuel".

Am 2 intrebari la acest verset:
1.In ebraica este scris "femeie tinara" in loc de fecioara. Cum explicati asta?
2.De ce Emanuel dar nu Iisus?

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Isaia

Mesaj necititde IEREU » 26 Aug 2010, 22:35

La Isaia 7:14 avem:"Iata fecioara va lua in pintece si va naste fiu si vor chema numele lui Emanuel".

Am 2 intrebari la acest verset:
1.In ebraica este scris "femeie tinara" in loc de fecioara. Cum explicati asta?
2.De ce Emanuel dar nu Iisus?
Interesant ca primesti raspuns peste un timp relativ lung! Sunt nou pe aici si am hotarat sa raspund la aceasta intrebare, pt ca Profetul Isaia a fost lucrarea mea de licenta. Raspund si pt altii, care au un interes.
1.Din ebraica "ha-almah" este tradus in greaca de cei 70 traducatori (septuaginta) prin "partenos", iar in romana prin "fecioara".
Acelasi cuvant ha-almah (fecioara) se mai gaseste in Sf. Scriptura la
Fac. 24,43:43 Iată, eu stau la fântână; şi fata căreia eu îi voi zice când va veni să scoată apă: "Dă-mi să beau puţină apă din urciorul tău!" Este vorba despre casatoria lui Isaac.
Ies.2,7 Iar sora copilului a zis către fata lui Faraon: "Voieşti să mă duc să-ţi chem o doică dintre evreice, ca să alăpteze copilul?" 8 Fata lui Faraon i-a zis: "Du-te!" Şi s-a dus copila şi a chemat pe mama pruncului.
2. Cat priveste numele "Emanuel", tre' sa stiti ca nu este un nume propriu, ci un atribut. Daca lui Mesia (Iisus Hristos) i se dadea la nastere acest nume - Emanuel, nu mai putea sa duca misiunea de rascumparare prin jertfa la rastignire.
Adu-ti aminte ca copilul Iisus a fost urmarit sa fie omorat din fasa. Pericolul era sa fie si dupa intoarcerea din Egipt. Asa ca din iconomie dumnezeiasca, ingerul a poruncit sa se numeasca Iisus. Prin Acesta, Dumnezeu este cu noi, prin intruparea Lui.
Dar mai bine citeste raspunsul Sf. Ioan Gura de Aur in PSB vol.23, pag.68. Se gaseste in format djvu, lincul aici pe forum.
‹ Bibliotecă şi linkuri ‹ Bibliotecă (download) + prezentări de carte < CARTE: Seria PSB in format DJVU.
Tot aici pe forum gasesti sa-ti instalezi soful pt djvu. Daca ceva nu-i clar. nu te rusina si intreaba.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Isaia

Mesaj necititde Ioan Cr » 27 Aug 2010, 08:59

Raspund si pt altii, care au un interes.
Multumim, frumos raspuns!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

kamadeva
Mesaje:47
Membru din:01 Sep 2009, 19:00
Confesiune:ortodox
Localitate:RM

Re: Isaia

Mesaj necititde kamadeva » 12 Sep 2010, 13:44

Va multumesc din suflet pentru raspuns :!: eu mai am intrebari, sper sa ma ajutati sa gasesc raspunsul! :P


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 108 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX