Despre spalatul picioarelor

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Despre spalatul picioarelor

Mesaj necititde Ioan Cr » 29 Dec 2009, 22:41

Cum se explica cuvintele:

Ioan 13:8 Petru I-a zis: Nu-mi vei spăla picioarele în veac. Iisus i-a răspuns: Dacă nu te voi spăla, nu ai parte de Mine.

Din context nu prea este clara substanta avertismentului.

Va multumesc!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre spalatul picioarelor

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Dec 2009, 18:39

Eu il vad ca pe un gest "de coborarea", de smerenie din partea Lui Iisus pentru ca noi, inclusiv ucenicii de atunci "sa ne ridicam", sa ne curatim de pacate. E ca si cum a luat de la El ca sa ne dea noua; El sigur nu a saracit, deoarece este Dumnezeu, noi insa ne-am imbogatit prin "cadoul" oferit, ne-am intarit intru castigarea vesniciei, iar pentru ca nimic necurat nu va intra in imparatia cerurilor, a trebuit mai intai sa ne spele de pacate (pacatul stramosesc in principal), de aceea spune ca daca nu ii vor fi spalate picioarele sau pacatele nu se va putea bucura de petrecerea in vesnicie cu Dumnezeu, nu va avea parte de El.

Eu vad gestul ca o prefigurare a rastignirii Sale, pe cei care stiu mai bine ii rog sa ma corecteze, daca nu este asa.

Sunt sigura ca stiati aceste lucruri, poate ca dv ati observat ceva mai profund pentru care trebuie sa ne dati niste explicaţii in plus.

Mie mi se pare interesant ca Iisus nu este de acord ca cineva sa se impotriveasca jerfei Sale. Aceeasi reactie a avut-o si atunci cand Petru L-a sfatuit sa evite rastignirea, raspunzandu-i: "dute dinapoia mea Satano". E un fel de raspuns al Lui Dumnezeu la motivele (aparent umane, izvorate din consideratie si iubire) pe care le invocam in ziua de astazi pentru a amana spovedirea (de ce sa-i mai umplu capul preotului cu problemele mele), impartasirea (nu sunt vrednic/a) de exemplu, iar faptul ca Sf. Apostol s-a dovedit a fi cel mai slab in momentul in care Iisus a lipsit de langa ei este o dovada in plus ca motivatiile aduse de cineva pt a nu-I deschide usa sunt "masti viclene" pt a ne indeparta de curatirea de pacate.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre spalatul picioarelor

Mesaj necititde andr3y » 30 Dec 2009, 19:35

Foarte interesant daca luam in considerare ca acest gest a fost infaptuit inainte de momentul frangerii painii!
La prima vedere tindem sa spunem, si pe buna dreptate, ca e un gest al smereniei (chiar asta a vrut sa sugereze Hristos - "Deci dacă Eu, Domnul şi Învăţătorul, v-am spălat vouă picioarele, şi voi sunteţi datori să ca să spălaţi picioarele unii altora;"). In evanghelia dupa Luca gasim si urmatoarele: "Regii neamurilor domnesc peste ele şi se numesc binefăcători. Dar între voi să nu fie astfel, ci cel mai mare dintre voi să fie ca cel mai tânăr, şi căpetenia ca acela care slujeşte. Căci cine este mai mare: cel care stă la masă, sau cel care slujeşte? Oare, nu cel ce stă la masă? Iar Eu, în mijlocul vostru, sunt ca unul ce slujeşte.", care intaresc, oarecum, ideea de smerenie.
Daca e sa luam in considerare si versetul imediat urmator : "Cel ce a făcut baie n-are nevoie să-i fie spălate decât picioarele, căci este curat tot. Şi voi sunteţi curaţi, însă nu toţi.", as tinde sa spun ca a vrut sa sugereze si o pregatire inainte de a lua Trupul si Sangele Sau (curatirea de pacate bineinteles, impacarea cu Dumnezeu ca sa devenim vrednici de Acesta), pregatire pe care Iuda nu a avut-o, fapt pentru care dupa ce a luat Trupul Domnului si l-a mancat a intrat Satana in el "Ca foc este si arde pe cei nevrednici" (rugaciune dinaintea Impartasaniei). "Advertismentul" care ar putea reiese din acest pasaj ar fi urmatorul: ca trebuie sa ne pregatim cu foarte mare atentie inainte de a primi Trupul si Sangele Domnului, pentru ca altfel am putea cadea in mai rau primind Acestea. De aceea Biserica noastra cea dreptmaritoare, a randuit ca inaintea Sf. Impartasanii, sa se faca o spovedanie completa, bineinteles dupa un timp de pocainta (postul); pentru ca trecand prin baia pocaintei, sa putem sa ne spalam picioarele prin Sfanta Spovedanie, devenind astfel vrednici de Trupul si Sangele Domnului.
Si ar mai fi un inteles: era regula ca dupa ce cineva venea de la drum, sa i se dea apa si prosop ca sa isi spele picioarele, deoarece nisipul fiind fierbinte si incaltamintea lor fiind niste sandale, era ca ceva foarte bine venit in acel moment. Hristos s-a folosi si de aceasta ca sa poata sa le dea o lectie de smerenie ucenicilor Sai.
Si as mai avea inca o observatie: este foarte interesant faptul ca aceasta Cina a avut loc exact inaintea patimilor Sale si imediat dupa ce si-a terminat de propovaduit cuvantul (adica dupa ce i-a "initiat", cu toate ca nu prea e bun acest cuvant in acest context, pe apostoli spre calea catre Imparatia Cerurilor).

Petrus

Re: Despre spalatul picioarelor

Mesaj necititde Petrus » 02 Apr 2010, 05:46

Foarte interesant daca luam in considerare ca acest gest a fost infaptuit inainte de momentul frangerii painii!
La prima vedere tindem sa spunem, si pe buna dreptate, ca e un gest al smereniei (chiar asta a vrut sa sugereze Hristos - "Deci dacă Eu, Domnul şi Învăţătorul, v-am spălat vouă picioarele, şi voi sunteţi datori să ca să spălaţi picioarele unii altora;"). In evanghelia dupa Luca gasim si urmatoarele: "Regii neamurilor domnesc peste ele şi se numesc binefăcători. Dar între voi să nu fie astfel, ci cel mai mare dintre voi să fie ca cel mai tânăr, şi căpetenia ca acela care slujeşte. Căci cine este mai mare: cel care stă la masă, sau cel care slujeşte? Oare, nu cel ce stă la masă? Iar Eu, în mijlocul vostru, sunt ca unul ce slujeşte.", care intaresc, oarecum, ideea de smerenie.
Daca e sa luam in considerare si versetul imediat urmator : "Cel ce a făcut baie n-are nevoie să-i fie spălate decât picioarele, căci este curat tot. Şi voi sunteţi curaţi, însă nu toţi.", as tinde sa spun ca a vrut sa sugereze si o pregatire inainte de a lua Trupul si Sangele Sau (curatirea de pacate bineinteles, impacarea cu Dumnezeu ca sa devenim vrednici de Acesta), pregatire pe care Iuda nu a avut-o, fapt pentru care dupa ce a luat Trupul Domnului si l-a mancat a intrat Satana in el "Ca foc este si arde pe cei nevrednici" (rugaciune dinaintea Impartasaniei). "Advertismentul" care ar putea reiese din acest pasaj ar fi urmatorul: ca trebuie sa ne pregatim cu foarte mare atentie inainte de a primi Trupul si Sangele Domnului, pentru ca altfel am putea cadea in mai rau primind Acestea. De aceea Biserica noastra cea dreptmaritoare, a randuit ca inaintea Sf. Impartasanii, sa se faca o spovedanie completa, bineinteles dupa un timp de pocainta (postul); pentru ca trecand prin baia pocaintei, sa putem sa ne spalam picioarele prin Sfanta Spovedanie, devenind astfel vrednici de Trupul si Sangele Domnului.
Si ar mai fi un inteles: era regula ca dupa ce cineva venea de la drum, sa i se dea apa si prosop ca sa isi spele picioarele, deoarece nisipul fiind fierbinte si incaltamintea lor fiind niste sandale, era ca ceva foarte bine venit in acel moment. Hristos s-a folosi si de aceasta ca sa poata sa le dea o lectie de smerenie ucenicilor Sai.
Si as mai avea inca o observatie: este foarte interesant faptul ca aceasta Cina a avut loc exact inaintea patimilor Sale si imediat dupa ce si-a terminat de propovaduit cuvantul (adica dupa ce i-a "initiat", cu toate ca nu prea e bun acest cuvant in acest context, pe apostoli spre calea catre Imparatia Cerurilor).
De ce astazi nu se mai face spalarea picioarelor de catre crestini, intrucat iisus a spus, "asa cum vam facut EU asa sa faceti si voi"?

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre spalatul picioarelor

Mesaj necititde andr3y » 02 Apr 2010, 08:10

De ce astazi nu se mai face spalarea picioarelor de catre crestini, intrucat iisus a spus, "asa cum vam facut EU asa sa faceti si voi"?
Sincer sa fiu niciodata nu mi-am pus aceasta intrebare!
De ce...
Deoarece starea lumii nu mai e ca atunci, in sensul ca daca inainte lumea mergea incaltata in sandale, iar alteori desculta, astazi putem observa o evolutie in acest sens! Poate doar in sezonul verii ar trebuit facut acest gest, intrucat e foarte mare caldura si o baie la picioare ar fi binevenita :D, dar nicidecum ca pomenire pentru gestul pe care l-a facut Hristos apostolilor, de pilda sa se faca acest gest doar in Joia Mare, chipurile ca asa a facut Hristos apostolilor in acea zi. Nu are nici un efect si e lipsit de importanta! E ca si cum ai da omului satul sa manance! Cu siguranta Hristos a vrut sa dea de inteles cu totul altceva! Un aspect ar fi acesta: "Căci cine este mai mare: cel care stă la masă, sau cel care slujeşte? Oare, nu cel ce stă la masă? Iar Eu, în mijlocul vostru, sunt ca unul ce slujeşte."

Iertati si Doamne ajuta!

Petrus

Re: Despre spalatul picioarelor

Mesaj necititde Petrus » 06 Apr 2010, 06:52

Hristos a spus foarte clar: cum v-am facut EU, asa sa faceti si voi. Este porunca lui Hristos. Ea nu tine de cultura, civilizatie sau imbracaminte.
Aceasta ceremonie e asezata inainte de Cina. Simbolizeaza impacarea cu semenii tai. Cum poti servi Cina (Impartasania= impacarea cu Dumnezeu) daca nu te-ai impacat cu aproapele tau, prin aceasta ceremonie?

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre spalatul picioarelor

Mesaj necititde andr3y » 07 Apr 2010, 16:51

Hristos a spus foarte clar: cum v-am facut EU, asa sa faceti si voi. Este porunca lui Hristos. Ea nu tine de cultura, civilizatie sau imbracaminte.
Aceasta ceremonie e asezata inainte de Cina. Simbolizeaza impacarea cu semenii tai. Cum poti servi Cina (Impartasania= impacarea cu Dumnezeu) daca nu te-ai impacat cu aproapele tau, prin aceasta ceremonie?
Pai asta implica ca de fiecare data cand paine si vinul se transforma in Trupul si Sangele Domnului (adica cand se oficiaza Sf. Liturghie) ar trebui tinuta aceasta ceremonie de spalare a picioarelor? :shock:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre spalatul picioarelor

Mesaj necititde protosinghel » 08 Apr 2010, 14:36

Pai asta implica ca de fiecare data cand paine si vinul se transforma in Trupul si Sangele Domnului (adica cand se oficiaza Sf. Liturghie) ar trebui tinuta aceasta ceremonie de spalare a picioarelor? :shock:
Categoric NU. Căci ar fi fost practicată şi de Apostoli, dar nu o întâlnim decât la Cina de Taină din Joia Mare.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre spalatul picioarelor

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Apr 2010, 14:45

Hristos a spus foarte clar: cum v-am facut EU, asa sa faceti si voi. Este porunca lui Hristos. Ea nu tine de cultura, civilizatie sau imbracaminte.
Aceasta ceremonie e asezata inainte de Cina. Simbolizeaza impacarea cu semenii tai.
De ce astazi nu se mai face spalarea picioarelor de catre crestini, intrucat Iisus a spus, "asa cum vam facut EU asa sa faceti si voi"?
Părerea mea este că se face, însă în mod tainic. Când Domnul vieţui pe pământ toate erau concrete, palpabile. Acum după ce a trimis Duhul Său toate se fac în mod tainic prin El. Sigur că la fiecare Cină ne spălăm picioarele, adică ne ducem la Cină pregătiţi, împăcaţi cu semenii noştri pentru că altfel nu ne este primit darul.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 121 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX