Nedumerire privind Facere, cap. 1

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
madalin_teo
Nedumerire privind Facere, cap. 1

Mesaj necititde madalin_teo » 20 Noi 2009, 17:55

Am si eu o mare nedumerire: in geneza scrie ca pamantul a fost facut inaintea luminatorilor(soarele si luna) si inaintea stelelor de pe cer. Mai scrie ca a crescut verdeata pe pamant inainte de aparitia soarelui(inca un indiciu in acest sens).
Intrebare: oare aceste evenimente chiar s-au intamplat in realitate in acest fel si in aceasta succesiune? Intreb daca cineva de pe acest forum este convins ca pamantul este mai vechi decat toate stelele din univers! As dori un raspuns in limba romana si daca se poate unul foarte explicit, cu subiect si predicat, nu ceva de genul in care raspund politicienii cand sunt prinsi cu fofarlica ori cand sunt intrebati ce au facut in ultimul mandat.

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: nedumerire

Mesaj necititde Administrator3 » 23 Noi 2009, 12:14

Intreb daca cineva de pe acest forum este convins ca pamantul este mai vechi decat toate stelele din univers!
Raspuns in romana si explicit: Nu cred ca pamantul este cea mai "batrana" planeta sau stea.
Explicatie: Daca Dumnezeu a creat inaintea Pamantului planeta Jupiter (de exemplu), nu ar fi "transmis" prin Biblie acest aspect locuitorilor de pe Pamant pentru ca ar fi fost lipsit de relevanta. "Personajele" principale ale Genezei sunt plantele, vietuitoarele si oamenii ce traiesc pe pamant, nu pe luna sau Pluto. Este normal ca povestirea lui Moise privind facerea lumii sa se invarta ]n jurul acestor personaje.

Continuare (explicatie aprofundata): Daca ai fi acordat atentie referatului biblic privind facerea lumii, ai fi observat ca la inceput a facut Dumnezeu lumina, aceasta fiind necesara verdetiei pentru a creste. Lumina creata in prima zi se poate spune ca a fost "transferata" de la Dumnezeu asa cum oarele "transfera" lumina sa lunii, facand-o "luminatorul cel mic".
oare aceste evenimente chiar s-au intamplat in realitate in acest fel si in aceasta succesiune?
Intreabare retorica si plina de ironie rautacioasa: oare tu chiar esti ortodox asa cum ai scris in profil?
Raspuns in romana si explicit: Geneza incepe cu "un rezumat" al facerii: La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor. (Facere I, 1-2). Apoi se dezvolta acest "rezumat" in ceea ce priveste facerea pamantului. Trebuie facuta deosebirea intre "pamant" si "uscat", caci "pamantul" este totalitatea celor vazute, inclusand si "uscatul" creat in ziua a treia.

madalin_teo

Re: nedumerire

Mesaj necititde madalin_teo » 27 Noi 2009, 09:28

Dle administrator, eu ma gandeam ca pamantul, pus in opozitie cu cerul in aceeasi propozitie, s-ar putea referi la un sol negru si fertil bun pentru cultivarea lalelelor(in lipsa soarelui evident)...Hai sa fim putin seriosi daca se poate. Se pare ca nu cunoasteti sau va faceti ca nu cunoasteti doctrina BOR care sustine sus si tare ca pamantul este in centrul universului iar toate corpurile ceresti se invart in jurul sau. Ce daca un anume Giordano Bruno a fost ucis in mob barbar de catre biserica la 16.02.1600 pentru vina de a fi aratat care este adevarul?!
Pamantul este o planeta si nu o stea ca sa fim clari. Din moment ce scrie negru pe alb ca pamantul a fost facut la inceput iar soarele(sa ne rezumam la el) in ziua a treia, rezulta(chiar si pt. un creier neted) ca pamantul este mai vechi decat soarele cu cel putin 3 zile(indiferent de durata lor!)... Atunci cum spui ca nu crezi ca pamantul e mai vechi??? Sa inteleg ca indraznesti sa contrazici fie si cu o farama textul sacru?!
Sau poate pentru ca aceasta carte atribuita unei divinitati, se adreseaza pamantenilor, este deci firesc in logica ta, ca toata povestea sa se "invarta" in jurul acestei planete... Dar, mare atentie, doctrina BOR sustine, ai ghicit, nici mai mult nici mai putin decat faptul ca pamantul(Terra, pt ca poate crezi ca ma refer la un kg. de pamant de flori bun pt. cresterea "verdetiei") nu este o planeta... Nu ai auzit aceasta idee geniala?
Eu aici am pus urmatoarea intrebare la care nu ai raspuns: simplul fapt ca intr-o carte scrie ca soarele a fost facut si pus pe "taria cerului" la 3 zile dupa facerea terrei, inseamna ca asa s-au si petrecut lucrurile in cronologia lor reala??? Sau daca nu este asa, spune-mi si mie, cum se face ca aceasta scriere contine erori atat de grave? Desigur ca dumnezeu nu se putea insela. Desigur ca s-au inselat decat oamenii. si mai ales atunci cand cred ceva de genul: "la inceput a facut Dumnezeu lumina, aceasta fiind necesara verdetiei pentru a creste. Lumina creata in prima zi se poate spune ca a fost "transferata" de la Dumnezeu asa cum soarele "transfera" lumina sa lunii, facand-o "luminatorul cel mic"." Sa fim clari: tu vorbesti aici de ceva ce scrie intr-o carte. Nimeni nu a demonstrat si nu va demonstra in veci faptul ca aceasta poveste are vreo legatura cu realitatea. Ea are legatura cel mult cu felul in care unii OAMENI primitivi si-au imaginat de-a lungul vremurilor ca au aparut pamantul si cerul. Si inca o eroare grava: invatatii din vechime impartaseau ideea ca lumina exista de la sine iar soarele nu o creeaza, ci doar o lasa sa treaca! De asemenea, oamenii credeau ca cerul este "tare" iar apele de deasupra sunt tinute de aceasta tarie ca intr-un rezervor pe care dumnezeu il deschide si atunci ploua...Daca pretindem macar si pentru o secunda ca ceea ce mancam este adevarul, trebuie sa separam cumva farama de adevar(ma indoiesc dar admit posibilitatea ca ea sa existe totusi) de aceste povesti de adormit copiii.
Si inca ceva d-le: sa stiti ca adevarul, in opinia mea, nu este lipsit de relevanta.

madalin_teo

Re: nedumerire

Mesaj necititde madalin_teo » 27 Noi 2009, 09:36

Inca ceva scurt: luna nu este de fel luminator sau cel putin nu in sensul in care este soarele! Soarele poate fi numit luminator pentru ca da nastere luminii. Luna doar reflecta lumina soarelui. Aceasta este o alta eroare evidenta a textului despre care discutam.

madalin_teo

Re: nedumerire

Mesaj necititde madalin_teo » 27 Noi 2009, 15:02

Ai spus bine povestire...De fapt este o poveste pe care oamenii o inghiteau nemestecata atata timp cat nivelul cunoasterii era mai scazut. Acum insa am evoluat ca specie, am inceput sa vedem ce se intampla in jur. Eu cred ca daca aceasta poveste ar fi de la dumnezeu, ea ar trebui sa coincida in cele mai marunte detalii cu realitatea si nu sa o contrazica asa cum se intampla. Acum se pune urmatoarea intrebare: cine si de ce ar putea avea vreun interes ca oamenii sa creada ca aceasta poveste s-a intamplat in realitate??? Adica sa creada ceva ce este in mod vadit neadevarat...Sa recapitulam: dumnezeu, povestea din biblie, nici o legatura cu realitatea... Tie iti suna a dumnezeire? Sau am mai auzit o ineptie: pentru oameni e mai bine sa creada si atat. Stiu ca nu poti explica, ne invartim in cerc. Poate o fi vreo greseala de traducere ceva...ca aceea cand evlaviosii traducatori au talmacit "pune mana sub coapsa mea" in loc de ce scria de fapt acolo...Dar, desigur acolo era vorba de o cozmetizare necesara si desigur binevenita adusa cuvantului d-lui, nu-i asa d-le administrator?
Astept cu interes raspunsul dvs.

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: nedumerire

Mesaj necititde dmas » 27 Noi 2009, 15:47

madalin_teo, care e problema ca Dumnezeu a creat Pamantul inaintea luminatorilor, sau ca verdeata a crescut pe pamant inainte ca El sa fi creat soarele ? Nu e Dumnezeu atotputernic, ca sa faca ce vrea El, si nu ce vrei tu si in ce ordine vrei tu ? Asa a vrut, asa a facut. Nu are El putere sa faca verdeata sa creasca fara soare ? Daca tie iti displace felul Lui de a lucra, nu inseamna ca El n-a lucrat cum a scris Moise in Genesa, prin inspiratie divina. Tin sa-ti spun ca adevaratii crestinii nu se pleaca inaintea zeului lipsit de imuabilitate, care-si schimba parul la un oarecare manunchi de ani, numit Stiinta, ci se inchina lui Dumnezeu, care a inspirat Scriptura si care este Adevarul, care ne-a revelat faptele savarsite de El la creatie, prin robul Sau Moise.

Crestinii ar trebui sa creada in inspiratia cartii Genesa si in adevarul relatat de ea, tocmai pentru ca ei cred in Hristos, care a citat din, si deci a recunoscut Pentateuhul (cele 5 carti ale lui Moise) ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu (Marcu 7:10-13).

Parerea mea personala e ca Dumnezeu a savarsit faptele creatiei in ordinea in care sunt scrise in Genesa tocmai ca sa franga mandria oamenilor, si sa-i faca sa recunoasca dumnezeirea si intelepciunea si atotputernicia Creatorului si sa se inchine Lui, in loc sa se inchine legilor pe care El le-a stabilit in universul nostru creat (citeste "stiinta", daca vrei), in loc sa se inchine intelepciunii omenesti.

"Căci este scris: ,,Voi prăpădi înţelepciunea celor înţelepţi, şi voi nimici priceperea celor pricepuţi.`` Unde este înţeleptul? Unde este cărturarul? Unde este vorbăreţul veacului acestuia? N'a prostit Dumnezeu înţelepciunea lumii acesteia? Iudeii, într'adevăr, cer minuni, şi Grecii caută înţelepciune; dar noi propovăduim pe Hristos cel răstignit, care pentru Iudei este o pricină de poticnire, şi pentru Neamuri o nebunie; dar pentru cei chemaţi, fie Iudei, fie Greci, este puterea şi înţelepciunea lui Dumnezeu. Căci nebunia lui Dumnezeu, este mai înţeleaptă decît oamenii; şi slăbiciunea lui Dumnezeu, este mai tare decît oamenii. Dar Dumnezeu a ales lucrurile nebune ale lumii, ca să facă de ruşine pe cele înţelepte. Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca să facă de ruşine pe cele tari. Şi Dumnezeu a ales lucrurile josnice ale lumii, şi lucrurile dispreţuite, ba încă lucrurile cari nu sînt, ca să nimicească pe cele ce sînt; pentruca nimeni să nu se laude înaintea lui Dumnezeu." -- 1 Corinteni 1:19-29
Ultima oară modificat 27 Noi 2009, 17:25 de către dmas, modificat 1 dată în total.

madalin_teo

Re: nedumerire

Mesaj necititde madalin_teo » 27 Noi 2009, 17:21

D-le administrator mestecator de multe vorbe dar cam atat, singura "problema" este ca ceea ce spui tu nu are nici un fel de corespondenta in lumea reala, pur si simplu este vorba de vorbe goale la fel ca cele din discursurile lui basescu pe care voi il preamariti in rugaciuni. Ideea este ca geneza nu reprezinta altceva decat niste mituri foarte vechi, preluate de catre crestini de la civilizatiile anterioare, si nu inventate de ei. Asa cum nu exista nici o tarie a cerului care tine apele de deasupra, tot asa nu exista nici o legatura cu realitatea in ceea ce scrie in prima pagina a bibliei. Stiu, dupa "invatatura" bisericii, crestinii nu sunt meniti sa gandeasca si sa-si puna intrebari, ci sa inghita gogosi, sa se tarasca in genunchi in jurul bisericilor, sa creada toate nastrusniciile care ar starni chiar si hohotele de ras chiar ale unui copil de clasa aIV-a, toate astea pt. ca asa e bine... Terra are varsta de circa 4,6 MILIARDE de ani si nu 7.517 ani asa cum sustineti voi. Revin: cine ar putea avea interes ca oamenii sa creada niste gogosi??? Oare cei ce vor sa anestezieze ratiunea? In cartea voastra scrie ca adevarul elibereaza, dar nu scrie nicaieri ca eliberarea ar fi ceva de dorit...
Sa lamurim un aspect: mai putin ma intereseaza parerea dumneavoastra, ci adevarul. Iar acum o sa va explic ca de fapt parerile dumneavoastra nu va apartin catusi de putin si nu au nimic comun cu adevarul. Pentru ca adevarul nu reprezinta ceea ce imi place mie sau tie, eu nu pretind ca daca nu crezi niste ineptii o sa arzi in nustiuce foc...Adevarul are o existenta obiectiva si nu apartine niciunei religii, acestea fiind fundamentate pe mituri. Cand spuneti, "dupa parerea mea", ce trebuie sa inteleg??? Cum ati ajuns la aceste pareri personale?! Ati facut studiu comparat?? Ati luat toate variantele posibile si prin excludere ati ajuns la aceste concluzii ca fiind neaparat adevarate?? Sunt sigur... Dumneata ai studiat teologia ortodoxa probabil iar parerile personale nu prea au loc acolo. Ele sunt sterse si inlocuite cu ideile profesorilor...cum se face ca in lumea voastra toti au aceleasi idei care desigur sunt "pareri personale"??? Ele desigur au fost plantate. Sunt totuna cu dogmele voastre.
Dumnezeu a introdus in biblie juramantul pe penis in mod cert tot pentru "ca sa franga mandria oamenilor, si sa-i faca sa recunoasca dumnezeirea si intelepciunea si atotputernicia Creatorului si sa se inchine Lui",bla, bla....Tot din acelasi motiv d-nezeul din biblie este plin de defectele oamenilor: gelos, partinitor, razbunator, are un popor ales, instiga la crime, etc. Toate acestea sunt desigur atributele dumnezeirii...Dumnezeu, daca exista, TREBUIE sa fie mai mult decat atat! Acestea nu sunt decat niste legende ale unei populatii primitive care credea ca dumnezeul ei e mai puternic decat ceilalti dumnezei, care isi justifica crimele prin voia domnului, etc etc.

madalin_teo

Re: nedumerire

Mesaj necititde madalin_teo » 27 Noi 2009, 17:31

Ceea ce vrei tu sa spui de fapt este ca oamenii sunt doar niste retarzi si trebuie in mod necesar sa creada aceste absurditati fara seaman daca vor sa se mai "indrepte" macar putin. Parerea mea(n-am citit-o/invatat-o nicaieri) este ca retarzii sunt cei care citesc negru pe alb si nu vad monstruzitatea celor asternute pe hartie.

madalin_teo

Re: nedumerire

Mesaj necititde madalin_teo » 27 Noi 2009, 18:01

Adevarul e mai mult decat o vorba goala, un cliseu. Nu imi place cum lucreaza el spui tu. Nu imi plac multe din cele ce sunt scrise intr-o carte. Daca le citesti cu discernamant, o sa ajungi la concluzia mea! Eu te-am rugat sa-mi raspunzi la unele intrebari si neclaritati fundamentale iar tu imi pui etichete. Este crestineste?! Eu te-am intrebat doar daca poate fi real ca pamantul sa fie mai vechi decat soarele. Si basescu minte fara sa clipeasca...

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: nedumerire

Mesaj necititde dmas » 27 Noi 2009, 21:41

Eu te-am intrebat doar daca poate fi real ca pamantul sa fie mai vechi decat soarele.
Sigur ca poate. Dumnezeu are libertatea si puterea sa jongleze cum vrea cu universul intreg, si cu alte 10.000.000 de universuri, pentru ca El este atotputernic. Dar din cauza gandirii naturaliste de care te tii strans cu amandoua mainile, nu vrei sa vezi lucrul asta, si-L supui pe Dumnezeu lumii pe care El Insusi a creat-o.

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: nedumerire

Mesaj necititde CatalinM » 27 Noi 2009, 23:34

Inca un militant ateist s-a nazarit p-aici. Frate, lasa-ne pe noi asa, trogloditi cum suntem, sa credem ce ne indruga popii. Fiecare se simte bine in felul lui: tu cu materialismul si stiinta, noi cu Dumnezeu, cu Scriptura, cu Sfintii Parinti. Tu presupui ca viata ta se va termina in clipa mortii si incerci s-o amani cat mai mult posibil, noi credem ca vom trai si mai departe de acea clipa, la propriu si nu ne facem mari probleme, decat sa fim cu Hristos. Tu crezi ca pamantul are multe miliarde de ani si vezi legile naturii ca fiind imuabile, noi credem ca Dumnezeu are puterea sa dispuna de aceste legi si chiar sa le anuleze daca considera necesar. Dar toti avem loc sub soare, si atei si credinciosi. Care-i problema? Doar comunistii pretindeau ca masele sa creada la fel si chiar luau masuri drastice in directia asta. Daca ai ceva neclaritati privind Ortodoxia, aici e unul din locurile unde ti le poti exprima, dar, dupa cum se vede, nu asta cauti, pentru ca tu ai raspunsurile la problemele tale deja cu tine si vrei sa dai lectii si sa ne tragi de maneca. Deci... nu-i frumos!

madalin_teo

Re: nedumerire

Mesaj necititde madalin_teo » 28 Noi 2009, 01:41

Eu te-am intrebat doar daca poate fi real ca pamantul sa fie mai vechi decat soarele.
Sigur ca poate. Dumnezeu are libertatea si puterea sa jongleze cum vrea cu universul intreg, si cu alte 10.000.000 de universuri, pentru ca El este atotputernic. Dar din cauza gandirii naturaliste de care te tii strans cu amandoua mainile, nu vrei sa vezi lucrul asta, si-L supui pe Dumnezeu lumii pe care El Insusi a creat-o.
Tu persisti in a nu intelege: faptul ca scrie undeva nu este nici pe departe vreo dovada mai d-le. Aceasta trebuie dovedit cu un soi de argumente, nu cu biete vorbe goale.

madalin_teo

Re: nedumerire

Mesaj necititde madalin_teo » 28 Noi 2009, 02:06

Inca un militant ateist s-a nazarit p-aici. Frate, lasa-ne pe noi asa, trogloditi cum suntem, sa credem ce ne indruga popii. Fiecare se simte bine in felul lui: tu cu materialismul si stiinta, noi cu Dumnezeu, cu Scriptura, cu Sfintii Parinti. Tu presupui ca viata ta se va termina in clipa mortii si incerci s-o amani cat mai mult posibil, noi credem ca vom trai si mai departe de acea clipa, la propriu si nu ne facem mari probleme, decat sa fim cu Hristos. Tu crezi ca pamantul are multe miliarde de ani si vezi legile naturii ca fiind imuabile, noi credem ca Dumnezeu are puterea sa dispuna de aceste legi si chiar sa le anuleze daca considera necesar. Dar toti avem loc sub soare, si atei si credinciosi. Care-i problema? Doar comunistii pretindeau ca masele sa creada la fel si chiar luau masuri drastice in directia asta. Daca ai ceva neclaritati privind Ortodoxia, aici e unul din locurile unde ti le poti exprima, dar, dupa cum se vede, nu asta cauti, pentru ca tu ai raspunsurile la problemele tale deja cu tine si vrei sa dai lectii si sa ne tragi de maneca. Deci... nu-i frumos!
Mai frate, in primul rand nu v-a facut nimeni trogloditi iar eu nu sunt ceea ce spui tu. Poate cred intr-un dumnezeu dar nu in elohimul biblic dar nu despre asta este vorba in propozitie. Acesta este un monstru iar descrierile din vechiul testament nu lasa nici un dubiu in acest sens. Este de la sine inteles ca nu poate exista asa ceva: un dumnezeu plin de trasaturi de caracter umane: gelos, partinitor(are protejati), indeamna la omoruri, etc. Mi se pare o chestie de bun simt cand spun ca nu poate exista un dumnezeu de felul acesta:
"Numeri Capitolul 31
1. Apoi a grăit Domnul cu Moise şi a zis:
2. "Răzbună pe fiii lui Israel împotriva Madianiţilor, şi apoi te vei adăuga la poporul tău".
3. Iar Moise a grăit poporului şi a zis: "Înarmaţi dintre voi oameni pentru război, ca să meargă împotriva Madianiţilor şi să săvârşească răzbunarea Domnului asupra Madianiţilor.
4. Din toate seminţiile fiilor lui Israel să trimiteţi la război, câte o mie din fiecare seminţie".
5. Şi şi-au ales din miile lui Israel, câte o mie din fiecare seminţie, adică douăsprezece mii de oameni, înarmaţi pentru război.
6. Pe aceştia i-a trimis Moise la război, câte o mie din fiecare seminţie; şi cu ei a trimis la război pe Finees, fiul preotului Eleazar, fiul lui Aaron; şi acesta avea în mâinile sale vasele sfinte şi trâmbiţele de strigare.
7. Şi au lovit ei pe Madian, cum poruncise Domnul lui Moise, şi au ucis pe toţi cei de parte bărbătească.
8. Împreună cu ucişii lor au căzut şi regii madianiţi: Evi, Rechem, Ţur, Hur şi Reba - cinci regi madianiţi - şi Valaam, fiul lui Beor, a căzut de sabie, împreună cu ucişii acelora.
9. Iar pe femeile Madianiţilor şi pe copiii lor le-au luat fiii lui Israel în robie; şi toate vitele lor, toate turmele lor şi toate avuţiile lor le-au luat pradă.
10. Toate cetăţile lor din ţinuturile lor cu toate satele lor le-au ars cu foc.
11. Toată prada şi tot ce-au apucat de la om până la dobitoc au luat cu ei.
12. Robii, prada şi cele apucate le-au dus la Moise, la preotul Eleazar şi la obştea fiilor lui Israel, în tabăra din şesul Moabului, care este lângă Iordan, în faţa Ierihonului.
13. În întâmpinarea lor au ieşit din tabără Moise, Eleazar preotul şi toate căpeteniile obştii.
14. Atunci s-a mâniat Moise pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile miilor şi pe sutaşii care se întorseseră de la război, şi le-a zis Moise:
15. "Pentru ce aţi lăsat vii toate femeile?
16. Căci ele, după sfatul lui Valaam, au făcut pe fiii lui Israel să se abată de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsă asupra obştii Domnului.
17. Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.
18. Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsaţi-le pe toate vii pentru voi.
19. Şi să şedeţi afară din tabără şapte zile; toţi cei ce aţi ucis om şi v-aţi atins de om ucis să vă curăţiţi în ziua a treia şi în ziua a şaptea, şi voi şi robii voştri. "
Citeste si tu si spune-mi: suna dumnezeieste, nu? O fi desigur vreo eroare de traducere? Sau a fost porumbelul balbait?! Incearca sa-mi explici logic cum ar putea aceasta fiinta divina sa instige la genocid???
Mai am cateva precizari: eu nu am nevoie sa cred ci stiu ca pamantul are circa 4,6 miliarde de ani in lumina dovezilor aduse de oamenii de stiinta. Voi ce dovezi aveti ca are 7.517 ani? Ma refer la dovezi nu la vrajeli... Despre fosilele de dinozauri ce parere ai? Adam a botezat oare si dinozaurii in Eden?
Si inca ceva: eu caut niste raspunsuri, nu trag de maneca pe nimeni. Am intrebat multi preoti si cativa calugari chestiile astea si stii ceva? Nimeni nu mi-a putut da un raspuns minim acceptabil si cred ca stiu si de ce: pentru ca sa ceri raspuns la o problema absurda este un nonsens. Raspunsurile lor variau intre amenintari cu focul vesnic si o polologhie de doi bani: multe vorbe dar cam atat. Daca avem pretentia ca ceea ce mancam este adevarul si nu doar vorbe goale, nu cred ca ar trebui sa ne fie frica de niste biete intrebari.
In ceea ce priveste adevarul meu, iti aduc la cunostinta ca acesta nu este al meu sau al popilor, ci exista doar unul singur. Un clasic a zis: "Fiecare gând lasă o urmă. Cel care urmează să studieze teologia trebuie să înveţe unele lucruri încă din cea mai fragedă pruncie. Minciunile trebuie semănate şi crescute în mintea lui de la bun început. Trebuie învăţat să creadă şi să accepte orice, fără să pună întrebări. I se spune că e rău să te îndoieşti, că e păcat să cercetezi, că Credinţa e o virtute şi necredinţa e o crimă.
Astfel mintea îi este paralizată şi otrăvită. În toate celelalte subiecte are libertate - şi în toate celelalte discipline este încurajat să studieze şi să gândească.
Încă din braţele mamei merge la Şcoala de Duminică. Mintea îi e umplută cu miracole şi minuni. I se vorbeşte un Dumnezeu care a făcut lumea şi care răsplăteşte şi pedepseşte.
I se spune că Dumnezeu este autorul Bibliei, iar Iisus este fiul său. I se spune despre păcatul originar şi el crede tot ce aude. Nicio demonstraţie, nicio dovadă, numai afirmaţii. Dacă pune întrebări va fi redus la tăcere cu alte afirmaţii şi va fi atenţionat cu privire la viclenia Diavolului. Fiecare şcoală de Duminică este o formă de inchiziţie, în care minţile firave ale copiilor sunt modelate după tipare catolice sau protestante, şi se distrug originalitatea, individualitatea şi veracitatea sufletului. În seminarul teologic distrugerea e completă.
Când preotul părăseşte seminarul el nu caută adevărul. Îl are deja. Are o revelaţie de la Dumnezeu, şi o credinţă ce concordă cu revelaţia. Rolul său e să creadă ceea ce i s-a revelat şi să apere acel crez. Nu va citi şi nu va asculta argumente împotriva a ceea ce crede el. Va nega toate faptele care îi contrazic religia. Este imposibil pentru el să fie sincer. "Adevarurile" de netăgăduit despre fericirea fără de sfârşit şi despre pedeapsa eternă sunt adânc înrădăcinate în mintea lui şi rezultă din acceptarea falsităţilor şi respingerea adevărului.
Cercetarea este un pericol infinit, neîncrederea o ofensă infinită, care merită şi vor fi pedepsite infinit. În umbra acestei "realităţi" teribile curajul lui moare, îşi pierde bărbăţia, iar din frică va mărturisi credinţa, indiferent dacă chiar crede sau nu.
Va spune şi va propovădui că credulitatea e sigură pe când gândirea e periculoasă. Cu toate astea, el pretinde că e un învăţător - un lider, unul ales de Domnul să îşi educe semenii."
Ai idee ca BOR sustine ca pamantul e fix iar soarele se invarte in jurul sau? Mai mult decat atat, se sustine ca toate stelele se invart in jurul bietei noastre planete(care fiind fixa nu mai este o planeta ci buricul universului). Poti sa crezi asa ceva? Poate frica ti-a paralizat ratiunea dar scuza-ma, eu nu pot crede si nu simt nevoia sa cred aceste baliverne.
Ultima oară modificat 28 Noi 2009, 03:37 de către madalin_teo, modificat de 2 ori în total.

madalin_teo

Re: nedumerire

Mesaj necititde madalin_teo » 28 Noi 2009, 02:11

Atributele lui dumnezeu sunt urmatoarele: omnipotenta, omniscienta, omniprezenta, omnibenevolenta (este atoateiubitor), dreptatea, vesnicia. Daca analizam cu o minima logica aceste atribute, ajungem la concluzia ca fiecare in parte este contradictoriu cu celelalte, iar unele chiar fatza de ele insele.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: nedumerire

Mesaj necititde Ioan Cr » 28 Noi 2009, 22:02

Se pare ca nu cunoasteti sau va faceti ca nu cunoasteti doctrina BOR care sustine sus si tare ca pamantul este in centrul universului iar toate corpurile ceresti se invart in jurul sau.

...

Dar, mare atentie, doctrina BOR sustine, ai ghicit, nici mai mult nici mai putin decat faptul ca pamantul(Terra, pt ca poate crezi ca ma refer la un kg. de pamant de flori bun pt. cresterea "verdetiei") nu este o planeta... Nu ai auzit aceasta idee geniala?
Aratati-ne in ce loc din "doctrina BOR" (?) citim despre astea.
Nimeni nu a demonstrat si nu va demonstra in veci faptul ca aceasta poveste are vreo legatura cu realitatea. Ea are legatura cel mult cu felul in care unii OAMENI primitivi si-au imaginat de-a lungul vremurilor ca au aparut pamantul si cerul.

...

Daca pretindem macar si pentru o secunda ca ceea ce mancam este adevarul, trebuie sa separam cumva farama de adevar(ma indoiesc dar admit posibilitatea ca ea sa existe totusi) de aceste povesti de adormit copiii.
Daca doriti multa stiinta si vorbiti engleza - mergeti pe http://www.answersingenesis.org. Evident, nu este adevarul ultim (altfel nu ar fi stiinta), dar cu siguranta are probitate.
Incearca sa-mi explici logic cum ar putea aceasta fiinta divina sa instige la genocid???
Leibnitz, poate stii ca a fost un geniu enciclopedist si inca si crestin (nu ortodox), ar fi raspuns asa: pentru "cel-mai-binele". Argumenteaza asa: Singurul Dumnezeu este omnistient si poate cuprinde toate faptele bune si rele ca si consecintele lor, comise vreodata si cele inca in curs de faptuire, dar si cele care au inca sa vina, pana la sfarsitul veacului, dintr-o singura privire. Daca ar fi intrezarit o viata mai buna pentru fiecare om in parte, ar fi creat neaparat o lume corespunzatoare. Iar daca a admis totusi si raul in cea actuala, a fost doar pentru ca o alta lume dintre multele posibile ar fi fost mult mai rea.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

madalin_teo

Re: Nedumerire privind Facere, cap. 1

Mesaj necititde madalin_teo » 29 Noi 2009, 00:46

In biblie scrie ca insusi dumnezeu si-a instigat poporul ales sa comita crime(sa omoare oameni). Tie a ce iti suna asta? Mie imi suna a o incercare de a da o justificare divina cumva unor fapte cu totul si cu totul umane. Sa crezi ceea ce scrie acolo nu e decat o dovada a lipsei oricarei urme de ratiune care poate fi insa atinsa prin spalarea creierului.

madalin_teo

Re: nedumerire

Mesaj necititde madalin_teo » 29 Noi 2009, 00:55

http://www.hexaimeron.ro/video/Video.html

in special primul filmulet de sus din stanga e relevant. Acest preot, fost rocker, are o nesimtire pur si simplu naucitoare in a sustine niste absurditati mai mari decat el si care l-ar face sa se rasuceasca in mormant(urna) pe Giordano Bruno care i-a demontat idioteniile inca din sec. XV, platind cu viata pentru aceasta.


Iata si un text:

"1 Obiecţie: În universul geocentric stelele îndepărtate ar trebui să înconjoare Pământul cu viteze exorbitante pentru a face o revoluţie completă în 24 de ore. Cum este posibil?

Răspuns: Universul geocentric are un mediu numit eter care pătrunde în toate obiectele şi este ceea ce se învârte în jurul Pământului, care este imobil. Potrivit lui Ernst Mach şi Lense-Thirring, susţinuţi de către însuşi Einstein, efectele gravitaţionale ale unui sistem stelar în rotaţie în jurul unui Pământ staţionar sunt exact aceleaşi ca şi efectele gravitaţionale ale unui Pământ rotativ într-un sistem stelar staţionar.

Stelele nu au nevoie de viteze uriaşe pentru a călători aşa cum ar fi necesar în universul heliocentric, ci ele sunt transportate într-un mediu eteric care satisface aproape toate cerinţele de viteză. Cel ce se mişcă şi poartă planetele şi stelele este eterul.

Aceasta înseamnă că, soarele, în raport cu eterul, nu se deplasează ci aproape că stă pe loc. Mişcarea independentă făcută de soare relativ la eter, îi va permite cu toate acestea să efectueze o cale prin zodiac în fiecare an. Prin urmare, întrucât eterul se roteşte o dată pe zi în jurul Pământului, soarele se roteşte cu el, şi va reveni la aproape aceeaşi poziţie în fiecare zi, cu excepţia faptului că acesta va fi cu 1/365 în urma celei din ziua anterioară. Cât despre restul astrelor, ele se rotesc de asemenea cu eterul şi, prin urmare, ele nu se mişcă la viteze exorbitante, ci eterul se roteşte. Având în vedere că eterul este de dimensiuni Planck, el poate face faţă la astfel de viteze. Pentru detalii complete referitoare la mişcarea soarelui accesaţi SOARELE

Cu toate acestea, sistemul heliocentric solicită ca soarele să se mişte prin galaxie cu 800.000 km/h, şi ca galaxia Calea Lactee să se mişte aproximativ de 100 de ori mai repede decât soarele în jurul grupurilor de alte galaxii, şi ca celelalte galaxii îndepărtate să se deplaseze mai repede decât viteza luminii. Acum intrăm în domeniul ştiinţifico-fantastic! Astfel, sistemul heliocentric cere aceste viteze imposibile pentru stele."

Curat geniali acesti oameni de (ne)stiinta, nu? Cum ne lasa ei perplecsi si cu gurile cascate...Mie prosteala asta imi suna a dumnezeire...Tie???

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: nedumerire

Mesaj necititde protosinghel » 29 Noi 2009, 20:15

Ce daca un anume Giordano Bruno a fost ucis in mob barbar de catre biserica la 16.02.1600 pentru vina de a fi aratat care este adevarul?!
Ce-ai spus? Ai vrut să zici că Giordano Bruno a avut ceva cu ştiinţa? Şi confunzi inchiziţa cu Biserica care e doar Una - cea Ortodoxă?
G. Bruno a fost un ziarist şarlatan, iar miturile precum că a fost om de ştiinţă şi a fost omorât pt asta, sunt inventate de atei şi ele oricum nu privesc Biserica.
Sau poate ştii exact care a fost pedeapsa dată de inchiziţie lui Galileo Galilei? Să stea 6 zile în casa (de fapt castelul) unui cardinal şi să citească psaltirea, pe care fapt a citit-o soră-sa care era călugăriţă.
Deci vă rog să veniţi cu argumente, nu cu basme, căci ceea ce spuneţi dvstră este de fapt o pseudo-ştiinţă.

Iar acolo unde scrie despre "BOR" arătaţi încă o dată că sunteţi în afara subiectului. BOR = Biserica Ortodoxă Română. Aceasta este doar o parte din Biserica Ortodoxă Universală. Deci ceea ce contează, este poziţia Bisericii Ortodoxe în ansamblu şi nu cea a BOR, care nu este infailibilă în acest caz.

madalin_teo

Re: nedumerire

Mesaj necititde madalin_teo » 30 Noi 2009, 00:47

Ce daca un anume Giordano Bruno a fost ucis in mob barbar de catre biserica la 16.02.1600 pentru vina de a fi aratat care este adevarul?!
Ce-ai spus? Ai vrut să zici că Giordano Bruno a avut ceva cu ştiinţa? Şi confunzi inchiziţa cu Biserica care e doar Una - cea Ortodoxă?
G. Bruno a fost un ziarist şarlatan, iar miturile precum că a fost om de ştiinţă şi a fost omorât pt asta, sunt inventate de atei şi ele oricum nu privesc Biserica.
Sau poate ştii exact care a fost pedeapsa dată de inchiziţie lui Galileo Galilei? Să stea 6 zile în casa (de fapt castelul) unui cardinal şi să citească psaltirea, pe care fapt a citit-o soră-sa care era călugăriţă.
Deci vă rog să veniţi cu argumente, nu cu basme, căci ceea ce spuneţi dvstră este de fapt o pseudo-ştiinţă.

Iar acolo unde scrie despre "BOR" arătaţi încă o dată că sunteţi în afara subiectului. BOR = Biserica Ortodoxă Română. Aceasta este doar o parte din Biserica Ortodoxă Universală. Deci ceea ce contează, este poziţia Bisericii Ortodoxe în ansamblu şi nu cea a BOR, care nu este infailibilă în acest caz.

Mai d-le, ca sa fiu mai clar: d-ta crezi povestea cu pamantul fix? Asta e intrebarea. Si mai gasesc una: pentru ce dreaq a fost omorat Giordano Bruno???O fi murit din cauza c-a postit prea mult ma...Ce gandire adanca ai ma omule... da-o dreaq, pune mana pe o carte de istorie si citeste, chiar daca ce scrie acolo este altceva decat ce spun popii. Ori poate satanistii astia au pervertit si istoria...Este stiut ca nu biserica a infiintat inchizitia, ci...desigur satana, pentru a distorsiona adevarul...Ce anume tradeaza "sarlatania" lui Giordano Bruno mai bunule crestin??? Asa vb d-ta despre un om decedat? E prea mult daca-ti cer sa ai respect pentru memoria unui om care a fost omorat in mod absolut barbar de catre biserica??? Crestinismul predica bunatatea dar cultiva nesimtirea crasa si manipularea. Poate sarlatania lui consta in faptul ca nu a crezut povestile popilor ori ca le-a spus inchizitorilor "se pare ca voi va temeti mai mult sa ma judecati decat ma tem eu sa primesc judecata voastra"... Sa-ti fie rusine obrazului evlaviosule. E ca si cum criminalul, dupa ce ucide victima, declara ca aceasta e de vina pentru ca nu avea pantofii facuti. Hai sa pretuim adevarul daca avem pretentia ca nu vorbim in gol.
Stai sa inteleg: Biserica e doar ortodoxa?! Daca o sa scoti capul din nisip o sa constati cu surprindere tampa ca exista o droaie de denominatii crestine, fiecare detinand biserici proprii. Cat despre conceptiile acestora, acestea sunt care de care mai nastrusnice. Dar, desigur, dintre toate nastrusnaciile si tampeniile, doar cele sustinute de biserica ortodoxa sunt, sac, cele adevarate, pentru ca, vezi tu, ortodocsii au inventat materia eterica...Mare e gradina cu cre(s)tini!
Baga capul adanc in nisip: Galileo a fost "iertat"( ca si cum ar fi gresit cu ceva!) pentru ca a acceptat sa retracteze cele afirmate. Daca nu ar fi retractat, probabil ca il astepta aceeasi soarta ca si bruno, iar acum vreun dobitoc l-ar fi numit si pe el sarlatan. El a facut acest compromis mintind cu buna-stiinta. Adevarul insa i-a smuls de pe buze celebrele cuvinte: si totusi se invarte(era vorba despre pamant si nu despre soare, asa cum ai putea crede). Acesti oameni au fost niste genii care s-au ridicat cu mult deasupra timpului lor. Biserica a franat dezvoltarea umanitatii vreme de aproape 1,5 milenii d-le, asta este realitatea istorica. Nu-ti trebuie 7 diplome ca sa realizezi acest lucru.
Asta este contributia bisericii la dezvoltarea gandirii umane, a spiritului uman, sau poate aceste atrocitati s-au petrecut fireste din cauza ateilor. Ti-ai pus vreodata problema ca apucaturile barbarului elohim din vechiul testament compromite insasi ideea de fiinta suprema, de dumnezeu?
Iar desigur, Giordano Bruno n-a avut nici o legatura cu stiinta. Biserica este cea care a ridicat stiinta la adevarata ei valoare. Biserica este cea care a fondat primele universitati. Dar a facut aceasta nu pentru a educa populatia, ci pentru a face apologeti...pentru a incerca intr-un fel sa impace capra cu varza. Oamenii bisericii au realizat la un moment dat in istorie absurditatile si imposibilitatile evidente din vechiul testament, dar, dupa 1.500 de ani de canon, ramane cum am stabilit...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Nedumerire privind Facere, cap. 1

Mesaj necititde protosinghel » 30 Noi 2009, 07:10

1. Bădăranii sunt excluşi de pe forum...
2. Învaţă-te să vorbeşti civilizat cu lumea. Cât despre scrierea corectă cred că ţi-a zis şi profa de română; eu doar îţi amintesc.
3. Cel care trebuie să pună mâna pe cărţile (nu manualele) de istorie eşti chiar tu. Ar fi bine să mai revizuieşti şi fizica, dar tot după tratate specializate, nu după manualele ideologizate. Întrucât nu vei mai fi ocupat cu forumul, cred că vei avea şi suficient timp.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 120 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX