Pasaje din Biblie, despre feciorie

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Simona20002001
Mesaje:4
Membru din:01 Noi 2009, 19:29
Confesiune:ortodox
Localitate:Zalau
Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde Simona20002001 » 02 Noi 2009, 12:00

Am nevoie de pasaje din Biblie care sa se refere concret la nevoia/obligatia de a ramane fecior/oara pana la casatorie/ logodna!
Mapoate ajuta cineva, va rog!?
:? :roll:
Multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde protosinghel » 02 Noi 2009, 12:10

Porunca "Să nu curveşti!", este cel mai tare argument. Restul textelor rezultă, explică şi detaliază această poruncă. Ea e valabilă şi pt bărbaţi, ca şi pt femei.
Orice relaţiile sexuală în afara căsăstoriei este un păcat.

Simona20002001
Mesaje:4
Membru din:01 Noi 2009, 19:29
Confesiune:ortodox
Localitate:Zalau

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde Simona20002001 » 02 Noi 2009, 12:18

Porunca "Să nu curveşti!", este cel mai tare argument. Restul textelor rezultă, explică şi detaliază această poruncă. Ea e valabilă şi pt bărbaţi, ca şi pt femei.
Orice relaţiile sexuală în afara căsăstoriei este un păcat.
e valabil si pentru logodna?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde protosinghel » 02 Noi 2009, 12:23

Logodna este doar o pregătire pt căsătorie, dar încă nu înseamnă căsătorie.
Canoanele opresc pt mai puţin timp de la împărtăşanie pe cei care deja sunt logodiţi şi au căzut în acest păcat, decât pe cei care nu sunt nici logodiţi.

Simona20002001
Mesaje:4
Membru din:01 Noi 2009, 19:29
Confesiune:ortodox
Localitate:Zalau

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde Simona20002001 » 02 Noi 2009, 19:37

Logodna este doar o pregătire pt căsătorie, dar încă nu înseamnă căsătorie.
Canoanele opresc pt mai puţin timp de la împărtăşanie pe cei care deja sunt logodiţi şi au căzut în acest păcat, decât pe cei care nu sunt nici logodiţi.
Si cat de grav este daca s'a intamplat?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde protosinghel » 02 Noi 2009, 20:27

Mergeți și vă spovediți la duhovnic. El vă va explica ce trebuie să faceți. Astfel de lucruri nu se discută pe net, deși aș fi dispus să vă ajut...

Simona20002001
Mesaje:4
Membru din:01 Noi 2009, 19:29
Confesiune:ortodox
Localitate:Zalau

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde Simona20002001 » 02 Noi 2009, 20:57

Mergeți și vă spovediți la duhovnic. El vă va explica ce trebuie să faceți. Astfel de lucruri nu se discută pe net, deși aș fi dispus să vă ajut...
bun
multuzumesc oricum pentru ajutor! :D

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Dec 2009, 23:56

Orice relaţiile sexuală în afara căsăstoriei este un păcat.
Sa inteleg ca orice relatie sexuala in timpul casatoriei nu este un pacat ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde andr3y » 27 Dec 2009, 20:46

Sa inteleg ca orice relatie sexuala in timpul casatoriei nu este un pacat ?
Este pacat! Numai daca cineva ar pofti o femeie in inima lui, a si savarsit adulter!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Dec 2009, 21:29

Este pacat!
:D Andrei, nu cred ca ai inteles intrebarea. Nu este pacat relatia sexuala din timpul casatoriei, dar chiar orice relatie stim ca nu este permisa pt ca si acolo trebuie sa existe infranare. De aceea vroiam sa lamureasca parintele pt a nu exista neclaritati.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde andr3y » 27 Dec 2009, 21:40

Este pacat!
:D Andrei, nu cred ca ai inteles intrebarea. Nu este pacat relatia sexuala din timpul casatoriei, dar chiar orice relatie stim ca nu este permisa pt ca si acolo trebuie sa existe infranare. De aceea vroiam sa lamureasca parintele pt a nu exista neclaritati.
Tot nu m-am prins de inteles...... sunt mai greu de cap... :lol: O relatie inseamna, dupa parerea mea, o legatura intre doua persoane sau o consecinta a savarsirii unui act, in cazul de fata sexual.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Dec 2009, 09:40

Tot nu m-am prins de inteles
Este vorba de casatorie si de aceasta unire dintre 2 persoane. Daca unirea se realizeaza in cadrul casatoriei nu este pacat, daca in schimb in cadrul casatoriei nu se respecta infranarea necesara pastrarii curatiei si in cadrul casatoriei este pacat. Am vrut sa ma lamuresc ca ceea ce cred este corect, deoarece prin acel orice folosit de parintele aveam impresia ca nu trebuie sa existe infranare, ca orice relatie din timpul casatoriei nu este pacat. Despre situatia dinafara casatoriei stim cum stau lucrurile.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde hodor cristiuc » 03 Iun 2010, 18:55

In momentul in care doua persoane i-si unesc destinele prin Taina Cununiei,ei trebuie sa stie ca afara de relatiile sexuale din afara cuplului,mai este pacat si atunci cand au loc relatii in casnicie,anume in timpul celor 4 posturi randuite de Biserica,in zilele de post de peste an,in sarbatori si in ajunuri.( luni,miercuri,vineri, sambata si duminica.)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Iun 2010, 20:42

(luni,miercuri,vineri, sambata si duminica.)
:roll: (azi e joi)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde electric77 » 27 Sep 2010, 18:11

mai este pacat si atunci cand au loc relatii in casnicie,anume in timpul celor 4 posturi randuite de Biserica,in zilele de post de peste an,in sarbatori si in ajunuri.( luni,miercuri,vineri, sambata si duminica.)
Fals, nu este pacat. Matei 23:4

Daca cei doi soti s-au ferit inainte de casatorie sa aiba relatii, si dupa casatorie nu comit adulter, atunci relatia lor este una binecuvantata, nu le poate nimeni impune sa nu aiba relatii intr-o anumita zi.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 28 Sep 2010, 09:47

mai este pacat si atunci cand au loc relatii in casnicie,anume in timpul celor 4 posturi randuite de Biserica,in zilele de post de peste an,in sarbatori si in ajunuri.( luni,miercuri,vineri, sambata si duminica.)
Fals, nu este pacat. Matei 23:4

Daca cei doi soti s-au ferit inainte de casatorie sa aiba relatii, si dupa casatorie nu comit adulter, atunci relatia lor este una binecuvantata, nu le poate nimeni impune sa nu aiba relatii intr-o anumita zi.
Tu sa-ti dai cu parerea la protestantii tai in privinta pacatului ,nu pe un forum ortodox la ortodocsi.
Cu mult respect.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde esenin » 28 Sep 2010, 16:42

REVENIND LA OILE NOASTRE:
mai este pacat si atunci cand au loc relatii in casnicie,anume in timpul celor 4 posturi randuite de Biserica,in zilele de post de peste an,in sarbatori si in ajunuri.( luni,miercuri,vineri, sambata si duminica.)
Fals, nu este pacat. Matei 23:4

Daca cei doi soti s-au ferit inainte de casatorie sa aiba relatii, si dupa casatorie nu comit adulter, atunci relatia lor este una binecuvantata, nu le poate nimeni impune sa nu aiba relatii intr-o anumita zi.
Citatul este asa:
4. Că leagă sarcini grele şi cu anevoie de purtat şi le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le mişte.

CE VA FACE SA CREDETI CA ESTE VORBA DESPRE ACESTE SARCINI ?
Ultima oară modificat 29 Sep 2010, 20:03 de către esenin, modificat 1 dată în total.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde electric77 » 28 Sep 2010, 19:53

Tu sa-ti dai cu parerea la protestantii tai in privinta pacatului ,nu pe un forum ortodox la ortodocsi.
In primul rand ca remarc un ton lipsit de politete, pe care eu unul nu l-am folosit atunci cand m-am adresat dumneavoastra. Credeam ca acest forum este unul public, se poate posta orice parere despre credinta in general, in limitele bunului simt. Da, am alta parere si va deranjeaza asta? Doriti sa discutati numai cu cei care au pareri similare cu dvs.? Spuneti, ca atunci am plecat de pe forum, neavand sens sa port discutii care deranjeaza.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 28 Sep 2010, 22:23

Tu sa-ti dai cu parerea la protestantii tai in privinta pacatului ,nu pe un forum ortodox la ortodocsi.
In primul rand ca remarc un ton lipsit de politete, pe care eu unul nu l-am folosit atunci cand m-am adresat dumneavoastra. Credeam ca acest forum este unul public, se poate posta orice parere despre credinta in general, in limitele bunului simt. Da, am alta parere si va deranjeaza asta? Doriti sa discutati numai cu cei care au pareri similare cu dvs.? Spuneti, ca atunci am plecat de pe forum, neavand sens sa port discutii care deranjeaza.
Imi cer iertare daca vi sa parut o insulta sau ton lipsit de politete felul adresarii mele, pt mine sa stiti ca ambele forme sunt la fel si nu vad de ce ati avea pretentii mai mari ca Dumnezeu, adica, Lui Dumnezeu noi ortodocsii ne adresam cu Tine,Tu, a TA este Imparatia , etc, dar in fine o sa varespect dupa preferinta.
Nu va cer sa plecati de pe forum , personal pe mine nu ma deranjeaza parerea dumneavoastra , dar poate fii daunatoare pt altii, doar atit ca va ascundeti si nu va afisati religia, ma deranjeza.
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 23:19 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde electric77 » 29 Sep 2010, 06:13

Imi cer iertare daca vi sa parut o insulta sau ton lipsit de politete felul adresarii mele,pt mine sa stiti ca ambele forme sunt la fel si nu vad de ce ati avea pretentii mai mari ca Dumnezeu,adica,Lui Dumnezeu noi ortodocsii ne adresam cu Tine,Tu,aTA este imparatia ,etc,dar in fine o sa varespect dupa preferinta.
Nu va cer sa plecati de pe forum , personal pe mine nu ma deranjeaza parerea dumneavoastra ,dar poate fii daunatoare pt altii, doar atit ca va ascundeti si nu va afisati religia.

Nu, preot Haralambie, lipsa de politete a constat in aceea ca ati spus:"tu sa-ti dai cu parerea in alta parte, nu aici", cu alte cuvinte:"nu ai ce cauta aici". Dumneavoastra, nefiind admin al acestui forum, ci tot un utilizator ca si mine, nu aveti dreptul sa cereti nimanui asa ceva.

Iar cu privire la religie, nu o ascund, dar nu am nicio religie, nu ma intereseaza religiile si cultele, sunt toate sisteme omenesti inventate de oameni si nu seamana cu ceea ce citim in paginile Noului testament. Oriunde te duci, interese materiale, lideri care vor sa se impuna si au prerogative care nu exista in Scripturi. In plus de asta, toate cultele au invataturi gresite (asta din punctul meu de vedere).


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 121 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX