Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox
Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde ellena » 01 Oct 2009, 23:43

Ce vor sa spuna aceste cuvinte?Ce inseamna "aproapele"?Toti oamenii sau doar cei care sunt crestini ca si mine?Ce atitudine ar trebui sa avem fata de cei care au alta religie?
Ultima oară modificat 18 Oct 2009, 08:51 de către ellena, modificat 1 dată în total.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde Administrator3 » 03 Oct 2009, 18:18

Ce inseamna "aproapele"? Toti oamenii sau doar cei care sunt crestini ca si mine? Ce atitudine ar trebui sa avem fata de cei care au alta religie?
25. Şi iată, un învăţător de lege s-a ridicat, ispitindu-L şi zicând: Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?
26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citeşti?
27. Iar el, răspunzând, a zis: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta şi din tot sufletul tău şi din toată puterea ta şi din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
28. Iar El i-a zis: Drept ai răspuns, fă aceasta şi vei trăi.
29. Dar el, voind să se îndrepteze pe sine, a zis către Iisus: Şi cine este aproapele meu?
30. Iar Iisus, răspunzând, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, şi a căzut între tâlhari, care, după ce l-au dezbrăcat şi l-au rănit, au plecat, lăsându-l aproape mort.
31. Din întâmplare un preot cobora pe calea aceea şi, văzându-l, a trecut pe alături.
32. De asemenea şi un levit, ajungând în acel loc şi văzând, a trecut pe alături.
33. Iar un samarinean, mergând pe cale, a venit la el şi, văzându-l, i s-a făcut milă,
34. Şi, apropiindu-se, i-a legat rănile, turnând pe ele untdelemn şi vin, şi, punându-l pe dobitocul său, l-a dus la o casă de oaspeţi şi a purtat grijă de el.
35. Iar a doua zi, scoţând doi dinari i-a dat gazdei şi i-a zis: Ai grijă de el şi, ce vei mai cheltui, eu, când mă voi întoarce, îţi voi da.
36. Care din aceşti trei ţi se pare că a fost aproapele celui căzut între tâlhari?
37. Iar el a zis: Cel care a făcut milă cu el. Şi Iisus i-a zis: Mergi şi fă şi tu asemenea.
Mai dati si voi pe la Biserica... pana si un copil de scoala primara stie "povestioara" aceasta

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde ellena » 04 Oct 2009, 09:03

Deci,din cate inteleg,aproapele meu e orice om,indiferent de religia sa,nu?Si cum ar trebui sa ma port cu cei de alte religii?Din cate as crede eu,ar trebui sa fiu corecta,sa ii arat calea cea buna,insa fara a fi agresiva,nici macar verbal,nu?Asa vad eu iubirea fata de aproapele meu.Gresesc?Agresivitatea,chiar si numai verbala,e permisa din punct de vedere crestinesc?Si lipsa de rabdare?Sau e o greseala?Sunt foarte interesata de acest subiect si astept un raspuns,pentru ca din punctul meu de vedere,lipsa de intelege fata de ceilalti,indiferent fata de religia lor,in istorie a instigat multimea la violente si crime sangeroase.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde andr3y » 16 Mar 2010, 10:03

Si cum ar trebui sa ma port cu cei de alte religii?
Pune-te in locul lor si gandeste-te la felul cum a-i dori sa fii tratata in aceasta situatie. Eu cred ca trebuie sa fim totdeauna gata de a face fapte bune, si mici si mari, tuturor, fara discriminari. Inca mai cred ca atunci cand faci diferente intre oameni mai ales in momentul in care vrei sa ii faci vreun favor, de pilda nu faci o fapta buna unui om pentru ca este musulman, de fapt faci judecata omului respectiv. La fel de grav e si atunci cand omul se apuca si mai judeca si faptele celuilalt si acestea devin ca o conditie si uneori chiar devin o piedica pentru a duce la implinire din partea primului a faptei bune (de pilda nu vrei sa ii dai celuilalt o cana cu apa pentru ca este un hot sau pentru ca ai aflat de la cineva ca respectivul a omorat de cineva; sau pur si simplu ai o retinere fata de cineva pentru o fapta pe care a facut-o acesta sau pentru situatia in care se afla).
Oricine cere de la tine da-i!, asta este sfatul Mantuitorului, iar din acesta putem desprinde si ideea confoorm careia trebuie sa avem o anumita conduita si implicit sa ne purtam intr-un anumit fel cu ceilalti (in cazul de fata "oricine"). Deci totdeauna trebui sa fim binevoitori, deschisi la inima catre toti, rabdatori cu neputinta celuilalt, gata sa facem tot lucrul bun celui apropiat.
Agresivitatea,chiar si numai verbala,e permisa din punct de vedere crestinesc?Si lipsa de rabdare?Sau e o greseala?
Putem fi mai duri uneori in cuvant fata de erezii, dar in fapta niciodata.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde esenin » 16 Mar 2010, 13:57

Rezolvarea acestei probleme spune mult despre spiritul ortodox. Cand m-am inscris pe forumul acesta stiam de la inceput ca voi avea de a face cu agresiunea (verbala, dar TOT agresiune este si asta). Asta se intampla pe orice forum ortodox si in general in orice dialog contradictoriu cu ortodocsii. Este inevitabil sa fii supus la tot felul insulte, marlanii, viclenii, minciuni, atacuri murdare...etc. (Din cand in cand reflexele acestei stari de lucruri au razbatut si in presa). Daca vreti vi le recenzez pe cele pe care le-am incasat eu pe acest forum. Nu sunt putine, si asta te face sa vezi cine sunt ortodocsii, de fapt. Daca insa intrebi ortodocsii despre cauza acestor lucruri, ei iti raspund ca "sunt oameni". Observati ca pentru ei "om" nu este cel ce se abtine de la violenta, ci cel care o practica. Scuza este ipocrizia "iubim pacatosii, dar uram pacatul". Dar ARGUMENTELE impotriva "pacatului", ale ereziei, de pilda sunt foarte sarmane. In schimb URA si VIOLENTA impotriva pacatosului sunt foarte abundente. Este ipocrizie pentru ca daca ar fi asa, daca ar uri pacatul, atunci s-ar abtine MACAR de la acesta, al violentei.

(La pida de mai sus ar mai fi de adaugat alta. Cine potoleste setea lui Iisus? O samariteanca, cineva de ALTA credinta).

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Mar 2010, 15:24

D-le esenin, ortodocşi suntem pentru că ne închinăm Sfintei Treimi în adevăr. Despre viaţa şi rezultatele credinţei în viaţa ocrtodocşilor nu face decât să arate la ce nivel de adevăr au ajuns unii şi alţii. Ortodocşii nu sunt sfinţi ei doar au calea spre sfinţenie. Nu vă supăraţi şi nici nu luaţi drept exemplu al ortodoxiei pe oricine pt că aveţi de unde alege.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Mar 2010, 15:28

Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti
Eu aşa văd iubirea aproapelui: renunţă la tine şi acordă-i atenţie lui, înţelege-l şi cât poţi ajută-l indiferent de ajutor, roagă-te pentru el cum te-ai ruga pentru tine.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

AMaria

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde AMaria » 18 Mar 2010, 21:39

Domnule esenin, imi permit sa redau citeva citate din spusele dvs:

1.'Asta se intampla pe orice forum ortodox si in general in orice dialog contradictoriu cu ortodocsii'
2.'asta te face sa vezi cine sunt ortodocsii, de fapt'
3.'Daca insa intrebi ortodocsii despre cauza acestor lucruri'

Sa intelegem ca nu sunteti ortodox?

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde Cosmin Florin » 19 Mar 2010, 09:13

Rezolvarea acestei probleme spune mult despre spiritul ortodox. Cand m-am inscris pe forumul acesta stiam de la inceput ca voi avea de a face cu agresiunea (verbala, dar TOT agresiune este si asta). Asta se intampla pe orice forum ortodox si in general in orice dialog contradictoriu cu ortodocsii. Este inevitabil sa fii supus la tot felul insulte, marlanii, viclenii, minciuni, atacuri murdare...etc. (Din cand in cand reflexele acestei stari de lucruri au razbatut si in presa). Daca vreti vi le recenzez pe cele pe care le-am incasat eu pe acest forum. Nu sunt putine, si asta te face sa vezi cine sunt ortodocsii, de fapt. Daca insa intrebi ortodocsii despre cauza acestor lucruri, ei iti raspund ca "sunt oameni". Observati ca pentru ei "om" nu este cel ce se abtine de la violenta, ci cel care o practica. Scuza este ipocrizia "iubim pacatosii, dar uram pacatul". Dar ARGUMENTELE impotriva "pacatului", ale ereziei, de pilda sunt foarte sarmane. In schimb URA si VIOLENTA impotriva pacatosului sunt foarte abundente. Este ipocrizie pentru ca daca ar fi asa, daca ar uri pacatul, atunci s-ar abtine MACAR de la acesta, al violentei.

(La pida de mai sus ar mai fi de adaugat alta. Cine potoleste setea lui Iisus? O samariteanca, cineva de ALTA credinta).
Esenin, nici limbajul tău pe acest forum nu este străin de „tot felul insulte, marlanii, viclenii, minciuni, atacuri murdare...etc.”, așa că nu mai fă pe mucenicul.

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde Cosmin Florin » 19 Mar 2010, 10:01

Porunca iubirii aproapelui ca pe tine însuți este depășită, aparține Legii Vechi Să nu te răzbuni cu mâna ta şi să nu porţi pică pe fiii poporului tău, ci să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi - Leviticul 19,18. O astfel de iubire este limitată, este cu măsură. Ar putea fi formulată și astfel: să nu-ți iubești aproapele mai mult decât te iubești pe tine însuți.
Mântuitorul, însă, vine cu o noutate față de Legea Veche : Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi să vă iubiţi unul pe altul (Ioan 13,34), Aceasta este porunca Mea: Să vă iubiți unii pe alții aşa cum v'am iubit Eu pe voi (Ioan 15,12), Aşa cum M'a iubit pe Mine Tatăl, tot aşa v'am iubit şi Eu pe voi (Ioan 15,9). Deci Mântuitorul ne dă o poruncă nouă, ca aceeași iubire desăvârșită care există între Persoanele Sfintei Treimi și la care devenim părtași să o manifestăm la rândul nostru unii față de alții.
Vă recomand cartea părintelui profesor Dumitru Stăniloae, Sfânta Treime sau La început a fost iubirea.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Mar 2010, 11:15

Aceasta este porunca Mea: Să vă iubiți unii pe alții aşa cum v'am iubit Eu pe voi (Ioan 15,12)
Adică jertfelnic !? şi asta nu ţine de "vorbele dulci" pe care marea parte le aşteaptă de la ortodocşi.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde esenin » 19 Mar 2010, 11:18

Nu stiu CINE va permite sa-mi spuneti "TU" !.
(asta e marlanie implicita, omul nu mai stie sa spuna "dumneavoastra").

Limbajul meu pe acest forum nu este strain de ce spui, e adevarat. Atata doar ca eu RASPUND in nota data deja de interlocutor, care, de obicei, e ortodox. In plus nu o sa gasesti la mine viclenii sau minciuni. Asta e aproape o specialitate ortodoxa. Dar eu nu ma glorific cu tiltlul de ales al Domnului, de posesor al adevarului, de "credincios"...etc.

Matei 22:
37. El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea şi întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii.

maria_andreea:
Aveti dreptate. Daca insa ar avea si ei constiinta faptului ca sunt doar PE CALE, cum spuneti, ar fi mai cinstiti si mai putin fuduli. Nu ma "supar"; vorbesc de multi ani cu si despre tot felul de "credinciosi", si sunt obisnuit. In mod curios "credinta" lor duce la roade CONTRARE a ceea ce spune sf. Pavel. La ortodocsi disonanta este insa cel mai vizibila.

(completare) Da, "jertfelnic". trebuie sa te sacrifici ptr. aproapele care paote sa fie un NEcredincios. A se vedea cazul raportului barbat-femeie (e undeva, pe forum, o discutie). E o porunca care se adreseaza barbatilor, (in acest caz).

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Mar 2010, 12:55

Nu stiu CINE va permite sa-mi spuneti "TU" !.
(asta e marlanie implicita, omul nu mai stie sa spuna "dumneavoastra").
Domnia voastră :) vă rog sa-l ierataţi pe Florin, sunt sigură că nu ştie că sunteţi un om la o vârstă înaintată şi măcar pentru asta se cuvine un umil "dumneavoastră".
Dar eu nu ma glorific cu tiltlul de ales al Domnului, de posesor al adevarului, de "credincios"...etc.
Nici la noi nu e încă o glorie. Dvstră căutaţi adevărul (sper) de aceea interacţionaţi pe acest forum. Noi am răspuns: adevărul e în ortodoxie şi atât.
Nu ma "supar"; vorbesc de multi ani cu si despre tot felul de "credinciosi", si sunt obisnuit.
D-le esenin, pe forum şi în general pe net foarte rar găsiţi adevăraţi trăitori ai ortodoxiei. Aici fiecare vine să îşi de-a cu părerea, să afle şi să descopere la rândul lor Adevărul, să înveţe (pe aceeştia fff puţini depistaţi-i) deci nimeni nu e glorios. Chiar şi într-o Mănăstire ff rar veţi găsi oameni cu inima caldă (în sens lumesc) pentru că toţi suntem în căutarea Adevărului. Dacă l-am fi găsit ne-am fi desfătat de el şi nu am naviga pe net.

Dacă vreţi să vedeţi creştini autentici mergeţi la cei care ştiu ce este crucea şi şi-o poartă cu bucurie. În special pe la Mănăstiri şi pe la Bisericile cu preoţi trăitori ai ortodoxiei, însă trebuie să vedeţi dincolo de lumesc pentru ai înţelege sau a a-l înţelege (Adevărul).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde Cosmin Florin » 19 Mar 2010, 13:45

.
Ultima oară modificat 19 Mar 2010, 19:59 de către Cosmin Florin, modificat 1 dată în total.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde esenin » 19 Mar 2010, 17:20

maria_andreea, aveti dreptate cam peste tot.
Din nefericire nu pot sa umblu pe cat mi-as dori. Am de a face doar cu "mediul" ortodox curent, ca in orice oras mare, si cu fauna nesfarsita a "forumistilor". (Si cu "fata publica" a BOR -dar despre fata BOR am inteles de mult ca reprezinta ortodoxia doar partial).
Dar, cred, pot sa trag concluzia zisa asupra ortodocsilor macar, daca nu a ortodoxiei curente, ordinare, din ceea ce citesc aici. Oamenii in general, se aduna dupa afinitati. Daca toate cele insirute de mine ca "defecte" ale ortodoxului sunt acceptate in aceste comunitati, inseamna ca pentru ei nu sunt defecte ci caracteristici. Ceva ce nu trebuie sanctionat moralmente. Daca credinta ar fi macar un pic crescuta in ei o data cu ea ar veni si temperanta, si "indelunga rabdare". Dar NU vine. In plus de asta sunt si alte tare mai degraba ale "lumii" (ca falsa iubire, de pilda, cea declarata dar nepusa in fapte) cu care se hranesc oamenii astia. Cred ca nu dorm linistiti daca nu-si dau drumul la ura peste zi.

Cosmin Florin
esenin scrie:
Nu stiu CINE va permite sa-mi spuneti "TU" !.
(asta e marlanie implicita, omul nu mai stie sa spuna "dumneavoastra").

Acest mesaj este off-topic și îl voi șterge după ce mă voi asigura că utilizatorul esenin l-a citit.

Formulele de adresare se folosesc în funcție de calitatea persoanei cu care discuți. Din profilul utilizatorului esenin aflu că... îl cheamă esenin. Atât. Nu oferă nicio informație care să-mi servească drept argument pentru a adopta formula „dumneavoastră” în discuțiile cu acest utilizator, nici vreo fotografie din care aș putea să-i intuiesc vârsta și să adopt un alt cuvânt ca formulă de adresare. Esenin, poți să fii și regina Marii Britanii, până nu menționezi acest lucru la profil eu nu pot să mă adresez ție cu „majestatea voastră”. Prin urmare, nu încalc nicio regulă a bunelor maniere folosind cuvântul tu în adresare, pentru că persoana cu care discut refuză să se prezinte. Ba, din contră, aș adăuga că cel care intră într-o discuție (pe un forum, de exemplu) fără să se prezinte dovedește lipsă de bun simț.
Așadar, „domnule” esenin, cine ești „dumneata” de-mi pretinzi mie să mă adresez „dumitale” cu formula „dumnevoastră”? Serios, cine ești?
Abia după ce te vei prezenta voi putea lua în discuție posibilitatea de a-mi cere scuze pentru formula de adresare.


Prezentarea este facuta, CM, a fost facuta de-a lungul postarilor, nu anume in profil. Formulele de adresare se folosesc indiferent de calitatea persoanei, ptr. ca toate "persoanele" au calitatea de a fi fii ai Cuiva, deci apriori respectabili. TOTI, absolut TOTI. Indiferent de varsta, categorie sociala, "respectabiltate" fariseica, burgheza. . Acest lucru se face pe gratis, nimeni nu are a cere vreo "calitate" speciala ca sa-l faca. Sunt lumi, (in Franta si Rusia) in care se spune "dumneavoastra" chiar si sotiei (sotului). Dar si cersetorului, negrului din Senegal....etc. Imi dau seama bine ca-ti respectul iti vine peste mana, si ca probabil, hormonii (nu e o ironie) iti cresc agresivitatea, dar ia macar exemplul la care fac deja aluzie, cel cu roadele credintei. Sa ceri o "calitate" speciala ca tu sa-ti gesticulezi respectul este, iarta-ma, prostie fara margini.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Mar 2010, 19:09

Eu o să vă dau în vileag d-le esenin :) .
Florin e înscris pe acest forum la 1 an şi ceva după mine, deci nu are de unde să vă cunoască "profilul". Eu v-am cunoscut "profilul" chiar de când v-aţi înscris. De atunci ştiu că aveţi o fată mai mare (să vă trăiască şi să fie sănătoasă), că aţi fost un ortodox model etc...

Dacă cumva greşesc, îmi cer umil iertare!

Aveţi şi dvstră dreptate într-u tot ce aţi scris, însă nu procedaţi corect scoţând murdăria la lumină pt că şi dvstră sunteţi fiul Acelui Cuiva. Curios asociaţiile profesionale au coduri de etică în care le este interzis să denigreze imaginea colegului de breaslă, la noi, colegii şi fraţii, într-u Hristos acest lucru este permis :( .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde Cosmin Florin » 19 Mar 2010, 20:48

Obisnuitul marlan comunal ortodox.....Pentru moment e mic, dar sa vedeti cand o sa depaseasca adolescenta.
Incearca, cu rudimentul de minte pe care il ai, sa gandesti SINGUR ce spune sfantul: Da, s-au intamplat amandoua, are dreptate. Dar se puteau intampla in doua familii diferite sau doar intr-una. Adica ce ai cules din spusele lui e irelevant in chestie. Daca extindem sfatul sfantului si il aplicam la istoria cu cei doi bunici dinspre tata, atunci, da, se poate intampla si asta, dar DOAR in doua familii (diferite). Aici sfatul deserveste ce spui.
Mai era pe forum o doamna (domn) care se lauda ca nu gandeste. Acuma sunteti doi.

Nu stiu CINE va permite sa-mi spuneti "TU" !.
(asta e marlanie implicita, omul nu mai stie sa spuna "dumneavoastra").

Imi dau seama bine ca-ti respectul iti vine peste mana, si ca probabil, hormonii (nu e o ironie) iti cresc agresivitatea, dar ia macar exemplul la care fac deja aluzie, cel cu roadele credintei. Sa ceri o "calitate" speciala ca tu sa-ti gesticulezi respectul este, iarta-ma, prostie fara margini.
Acestea sunt cuvintele pe care mi le-a adresat utilizatorul esenin, un om care ar putea avea vârsta tatălui meu și pe care l-a iritat enorm faptul că m-am adresat dumnealui cu „tu”. Bine, domnule dragă, ați învins!: Îmi cer iertare pentru că v-am jignit!

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde andr3y » 20 Mar 2010, 19:35

Rezolvarea acestei probleme spune mult despre spiritul ortodox. Cand m-am inscris pe forumul acesta stiam de la inceput ca voi avea de a face cu agresiunea (verbala, dar TOT agresiune este si asta). Asta se intampla pe orice forum ortodox si in general in orice dialog contradictoriu cu ortodocsii. Este inevitabil sa fii supus la tot felul insulte, marlanii, viclenii, minciuni, atacuri murdare...etc. (Din cand in cand reflexele acestei stari de lucruri au razbatut si in presa). Daca vreti vi le recenzez pe cele pe care le-am incasat eu pe acest forum. Nu sunt putine, si asta te face sa vezi cine sunt ortodocsii, de fapt. Daca insa intrebi ortodocsii despre cauza acestor lucruri, ei iti raspund ca "sunt oameni". Observati ca pentru ei "om" nu este cel ce se abtine de la violenta, ci cel care o practica. Scuza este ipocrizia "iubim pacatosii, dar uram pacatul". Dar ARGUMENTELE impotriva "pacatului", ale ereziei, de pilda sunt foarte sarmane. In schimb URA si VIOLENTA impotriva pacatosului sunt foarte abundente. Este ipocrizie pentru ca daca ar fi asa, daca ar uri pacatul, atunci s-ar abtine MACAR de la acesta, al violentei.

(La pida de mai sus ar mai fi de adaugat alta. Cine potoleste setea lui Iisus? O samariteanca, cineva de ALTA credinta).
Comportamentul agresiv de care pomeniti nu poate fi atribuit exclusiv ortodocsilor!
Daca in trecut ati suferit de pe urma dialogului cu ortodocsii asta nu cred ca are vreo legatura cu subiectul; poate doar atitudinea pe care ati avut-o sau trebuia sa o aveti cu respectivii ortodocsi ajuta la acest subiect.
Ca v-ati format dumneavoastra o anumita parere despre ortodocsi, iarasi nu cred ca respectiva parerea poate fi una certa si corect atribuita; putem observa ca orice om (indiferent de religie) are parte in decursul vietii sale de anumita stari de agresivitate. De ce? Pentru ca sunt oameni. A te abtine de la violenta, sau mai general de la pacat, nu ii este specifica omului (in sensul obisnuit). Putem observa ca omul de cand a gustat pacatul, tinde spre cadere, spre pacat, spre moarte, spre iad si nicidecum spre urcus, spre virtute, spre inviere! Ceea ce l-a determinat sa se mentina constant si uneori chiar sa urce a fost Dumnezeu. Despre aceasta si proorocul David, dar si apostolii spun ca ori de cate ori cadem sa ne sculam si ne vom mantui, facand referire la faptul ca suntem oameni si ca oricand putem sa cadem in pacat (in cazul lui David chiar "dreptul"- persoana care este lipsita aparent de patimi si de pacate). De aceea majoritatea (indiferent de religie) raspund ca "sunt oameni". Si apoi, chiar in popor este o vorba " A gresi e omeneste, a ierta e dumnezeieste!"
Argumente impotriva ereziei, a pacatului si a tot ceea ce implica acestea eu cred ca sunt (chiar daca putine uneori, dar aici importa puterea lor doveditoare, care eu zic ca e destul de mare). Despre ura si violenta uneori, impotriva pacatosului, intr-adevar e greu. Totusi e un dicton care suna cam asa " a rasplati raul cu rau e omeneste, a rasplati binele cu rau e diavolesc, a rasplati raul cu bine e dumnezeiesc", in situatia de fata pentru a avea fata de pacatos o atitudine de iubire si de compatimire iti trebuie intr-adevar o anumita statura duhovniceasca, o anumita pregatire (nu intelectuala); e ceea ce se spunea mai sus "a rasplati raul cu bine e dumnezeiesc", atitudine care eu zic ca e din ce in ce mai rar intalnita printre ortodocsi pentru ca o parte din ei uita sa puna in practica ceea ce au invatat. Cam atat momentan.
Iertati si Doamne ajuta!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde esenin » 24 Mar 2010, 09:23

andr3y
Nu mai vroiam sa raspund, pentru ca mi se face greata. Dar aveti un ton normal. Macar atat.
Ce spuneti e adevarat in principiu. daca insa veti urmari tonul discutiilor cu catolicii, DE PILDA, (e doar un exemplu) nu veti gasi asa ceva. NUMAI la ortodocsi ai de-a face cu asa ceva. Cu violenta primara. Daca stai sa urmaresti atent un dialog ai mai multe motive sa te enervezi tu (cel de alta credinta) decat ei. Din cauza faptului ca sunt insensibili la logica, de pilda. (Dar e doar una din cauze). Totusi cel care isi va pune poalele-n cap, isi va "da in stamba" este mereu ortodoxul. Duceti-va pe crestinortodox.ro de pilda si cititi. Ti se face parul maciuca. Dar gasiti multe exemple si aici.
In ce priveste pretextul/motivul "suntem oameni":tocmai ca abtinerea de la violenta e umana. Animalul nu se abtine. Nu neg in niciun fel ca omul e in cadere. Dar se presupune ca e ortodox ca sa nu mai fie. Ori ce se vede e o disproportie intre intensitatea declaratiilor, si practica. Cu cat e mai "ortodox" cu atat e mai violent.
Pentru mine, "pregatire intelectuala" inseamna si "duhovniceasca". Gandul, pe care-l sesizez cu intelectul, e chiar singura forma in care pot sa aprehendez duhul. (nu e ideea mea, e a unui sfant ortodox).

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Mar 2010, 14:34

D-le esenin o să vă întreb atât: dacă duşmanul dvstră A este mai puternic, iar duşmanul B este mai slab asupra căruia vă veţi îndrepta energia, forţa mai mult ? Eu vă spun din nou cu toată convingerea că în Biserica Ortodoxă găsiţi Adevărul. Dacă dvstră vă pripiţi cu concluziile despre ortodocşi aveţi toată libertatea, însă cel care are de pierdut sunteţi dvstră şi asta pentru că ortodoxul oricând se poate trezi căindu-se adevărat pentru viaţa sa, însă dvstră niciodată nu veţi găsi răspuns la nelămuriri refuzând Adevărul pentru că slujile nu îşi fac datoria.

Îmi doresc să nu vi se mai facă rău atât de uşor ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 103 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX