Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde esenin » 24 Mar 2010, 15:03

D-le esenin o să vă întreb atât: dacă duşmanul dvstră A este mai puternic, iar duşmanul B este mai slab asupra căruia vă veţi îndrepta energia, forţa mai mult ? Eu vă spun din nou cu toată convingerea că în Biserica Ortodoxă găsiţi Adevărul. Dacă dvstră vă pripiţi cu concluziile despre ortodocşi aveţi toată libertatea, însă cel care are de pierdut sunteţi dvstră şi asta pentru că ortodoxul oricând se poate trezi căindu-se adevărat pentru viaţa sa, însă dvstră niciodată nu veţi găsi răspuns la nelămuriri refuzând Adevărul pentru că slujile nu îşi fac datoria.

Îmi doresc să nu vi se mai facă rău atât de uşor ;) .
Maria_andreea,
Nu vad rostul intrebarii..... impotriva lui A, fireste. Dar nu am dusmani, in practica nu vad lucrurile sub raportul asta.
Credeti dumneavoastra ca ortodoxul se caieste? Eu nu cred ca este asa de "sportiv". Si apoi, de acord, te caiesti, dar dupa ce ai distrus in jur. La ce mai serveste (nu vorbesc anume despre mine). Repari ceva?
Despre Adevar.... Nu cred ca cineva poseda Adevarul. E o iluzie riscanta si lipsa de smerenie. Nu refuz adevarul ci minciuna, care poate fi si involuntara.
In fine: poti separa slugile de slujba lor? Pomul de roadele lui?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Mar 2010, 15:53

Nu vad rostul intrebarii..... impotriva lui A, fireste.
Duşmanul sau cel împotriva cărui se duce lupta de către răul existent în lume este sufletul omului care deţine Adevărul, el este mai puternic tocmai pentru că are mijloacele sigure de luptă descoperite de Iisus în Evanghelia Sa şi propovăduite de Biserică la toate neamurile.
Credeti dumneavoastra ca ortodoxul se caieste? Eu nu cred ca este asa de "sportiv".
Nici eu nu cred în multe de aceea sunt slabă, însă celui ce crede nu în puterea sa ci în puterea Celui de Sus toate îi sunt cu putinţă.
Si apoi, de acord, te caiesti, dar dupa ce ai distrus in jur. La ce mai serveste (nu vorbesc anume despre mine). Repari ceva?
Sigur, toată viaţa de acum înainte te rogi pentru lume şi implicit pentru cei cărora le-ai greşit.
Despre Adevar.... Nu cred ca cineva poseda Adevarul.
Nici eu nu cred că cineva ci Cineva adică la Dumnezeu în Treime se află Adevărul, însă pentru a ajunge la El avem nevoie de repere sigure, iar pe acestea le oferă BO prin Harulu Duhului Sfânt de care este povăţuită.
E o iluzie riscanta si lipsa de smerenie.
Aşa e, iertaţi-mă dacă v-am dat de înţeles că Adevărul e la cineva.
poti separa slugile de slujba lor?
Sigur. Sluja poate fi bună, cu instrucţiuni clare şi sigure însă sluga leneşă, puţin sau deloc credincioasă etc.
Pomul de roadele lui?
Sigur că nu, dar dacă pomul (sufletul omului) este rău, plin de necurăţii şi bolnav roadele fie nu vor fi fie vor fi urâte, imposibil "de mâncat".
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde ellena » 16 Apr 2010, 23:08

Revin si eu cu un raspuns.De regula,cand sunt nesigura pe ceea ce stiu eu,imi iau ca punct de reper oameni care sunt deosebiti nu prin titluri sau invatatura acumulata de-a lungul vietii,ci prin experienta vietii personale.Asa s-a intamplat si acum,cand am gasit raspunsul la intrebarea mea in viata Sfantului Ioan Rusul.Intre anii 1711 si 1718 a fost soldat in Armata Tarista a lui Petru cel Mare al Rusiei,care lupta in acele vremuri impotriva oastei otomane.Este facut prizonier si dus la Constantinopol,iar de aici in tinutul Procopie(Asia Mica),unde este dat in stapanirea unui ofiter turc.In urma refuzului Sfantului Ioan Rusul de a trece la religia islamica este supus unui tratament inuman.Citez :"Osandit sufleteste la dispret, pentru ura turcilor, el nu este decat un "ghiaur", un "necredincios" vrednic de aspre chinuri: il bat cu bete groase de lemn, il lovesc cu picioarele, il scuipa, ii ard parul si pielea capului, il arunca in gunoiul grajdului si il obliga sa traiasca cu animalele."(preluat de aici: http://saraca.orthodoxphotos.com/biblio ... _rusul.htm)
Insa,desi era supus batjocorii si cruzimii stapanilor lui musulmani,Sfantul Ioan Rusu ii slujeste fara a se plange:"Rânduit să îngrijească de vite, fericitul Ioan îşi întindea într-un colţ al staulului trupul obosit, mulţumind lui Dumnezeu că l-a învrednicit a se face următor al smereniei lui Hristos, Cel ce a primit a se naşte într-o iesle săracă, lângă Bethleem. "(preluat de aici: http://ro.orthodoxwiki.org/Ioan_Rusul).

Imi cer scuze fata de cunoscatori,deoarece desi sunt multe aspecte de evidentiat in viata dansului,ma voi opri la acesta: din exemplul Sfantului Ioan Rusul inteleg ca trebuie sa ne purtam cu toti oamenii la fel,fara a face diferente in functie de apartenta acestora la religii diferite.Nu trebuie sa ii dispretuim pe ceilalti,ci prin forta exemplului personal sa ii calauzim spre calea cea buna.Cu blandete,smerenie fata de Dumnezeu si fara violenta(fie ea verbala sau fizica).Violenta intotdeauna ne indeparteaza de Dumnezeu.Parerea mea!
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde georgedimoiu » 17 Apr 2010, 07:18

"Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți" este un necondiționat, pe tot aproapele, pe fiecare om din jurul nostru indiferent de cine este, cum se comportă, ce credință are etc.
De exemplu voi cei de pe forum să iubiți și catolicii și stiliștii și musulmanii și budiștii.....
Este o cerere necondiționată pentru că și Dumnezeu ne iubește pe toți în mod necondiționat indiferent de credința noastră.
Mai e un aspect foarte important: iubirea față de aproapele reflectă iubirea față de Dumnezeu!
NU POȚI SĂ SPUI CĂ ÎL IUBEȘTI PE DUMNEZEU ȘI SĂ URĂȘTI APROAPELE :!:
Luați aminte ce de pe forum și evaluați-vă crerdința și prin această prismă :!:
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde danadoina » 17 Apr 2010, 14:00

"Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți" este un necondiționat, pe tot aproapele, pe fiecare om din jurul nostru indiferent de cine este, cum se comportă, ce credință are etc.
De exemplu voi cei de pe forum să iubiți și catolicii și stiliștii și musulmanii și budiștii.....
Este o cerere necondiționată pentru că și Dumnezeu ne iubește pe toți în mod necondiționat indiferent de credința noastră.
Mai e un aspect foarte important: iubirea față de aproapele reflectă iubirea față de Dumnezeu!
NU POȚI SĂ SPUI CĂ ÎL IUBEȘTI PE DUMNEZEU ȘI SĂ URĂȘTI APROAPELE :!:
Luați aminte ce de pe forum și evaluați-vă crerdința și prin această prismă :!:
Parinte Dimoiu, o intrebare....probabil aveti copii, atunci cand le spuneti ca gresesc ii urati ? sau le-o spuneti din dragoste ?

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde georgedimoiu » 17 Apr 2010, 15:29

Din dragoste, dar pe acest forum, din păcate, doar dragoste nu e :!:
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Apr 2010, 15:45

in dragoste, dar pe acest forum, din păcate, doar dragoste nu e
La ce fel de dragoste vă aşteptaţi ? La a spune bine, bine, mereau indiferent de situaţie ... ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde georgedimoiu » 17 Apr 2010, 16:00

Dacă iubești pe aproapele rătăcit, dorești să-l îndrepți, pentru a putea să-l îndrepți treduie să ai contact cu el, să te apropii, apropiindu-te începi să-l cunoști și doar așa ai posibilitatea reală de al îndrepta.
Cu apelativul de eretici, care este incorect în ceea ce îi privește pe RC, și cu uși trântite în nas nu îndrepți pe nimeni. De fapt toată atitudinea aceasta de intransigență este împotriva ortodoxiei pentru că nu numai că nu mărește turma ci o subțiază!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Apr 2010, 16:21

Cu apelativul de eretici, care este incorect în ceea ce îi privește pe RC, și cu uși trântite în nas nu îndrepți pe nimeni.
RC cred că sunt romano-catolici. Dacă sunt ei cum să le spunem, să-i minţim spunându-le altfel. Ei asta sunt şi dacă vin pe forum nu vin să se lămurească ci să tulbure. Urmăriţi şi vedeţi că toţi au fost abordaţi într-o manieră înţelegătoare, blândă, aşa cum spuneţi până acolo unde au întrecut măsura bunului simţ.

Cei care sunt lupi în piele de oaie trebuie să-i facem să-şi de-a seama că sunt lupi, altfel unde ajungem ?
Iar asta o spun şi referitor la mine, şi eu pot greşi, însă mă bucur când mi se atrage atenţia pentru că asta întradevăr înseamnă că (virgulă) cuiva îi pasă.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde georgedimoiu » 17 Apr 2010, 17:59

De ce credeți că sunt lupi în piele de oaie și de ce credeți că vin să tulbure?
Sunteți din Sibiu, orașul meu de suflet, aveți acolo o facultate de teologie care funcționează de peste 200 de ani, când la Sibiu se făcea teologie unii nici nu erau creștini, mai vedeți și care este linia Sibiului și nu vă luați doar după călugării rusofoni de pe forum, unii se consideră români dar aparțin de moscova și critică din plin ortodoxia românească.
Aduceți-vă aminte că unii dintre cei care ne dau astăzi lecții s-au încreștinat la vreo 800 de ani după noi!
Cu foarte mult drag!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Apr 2010, 18:44

De ce credeți că sunt lupi în piele de oaie și de ce credeți că vin să tulbure?
Pentru că asta fac unii, din păcate.
Sunteți din Sibiu, orașul meu de suflet, aveți acolo o facultate de teologie care funcționează de peste 200 de ani, când la Sibiu se făcea teologie unii nici nu erau creștini, mai vedeți și care este linia Sibiului și nu vă luați doar după călugării rusofoni de pe forum, unii se consideră români dar aparțin de moscova și critică din plin ortodoxia românească.
Aduceți-vă aminte că unii dintre cei care ne dau astăzi lecții s-au încreștinat la vreo 800 de ani după noi!
D-le Dimoiu nu ştiu de ce faceşi 2 tabere din cele 2 comunităţi ortodoxe (română şi rusă), însă vă anunţ că (virgulă) credinţa mea nu vine nici de la Moscova nici de la Sibiu, iar dacă vreodată voi avea nevoie de îndrumare îl voi cere de la oricare BO fără ezitare.

"Noi suntem primii" nu e o abordare creştină ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde georgedimoiu » 17 Apr 2010, 18:56

Nu trebui să ne batem cu cărămida în piept cu vechimea creștinismului nostru că parafrazând și din pietrele acestea poate Dumnezeu să facă ortodoxi români, este totuși bine să ne reamintim, să avem în vedere și unicitatea creștinismului ortodox românesc și să nu uităm.
O atitudine corect ortodoxă este pentru nu împotrivă. Ia aminte!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Apr 2010, 19:04

Deşii o să fiu off topic şi sper să fie ultimul: Vechimea credinţei la ce ne-a ajutat, la prima ocazie am renunţat la vechiul calendar în timp ce ceilalţi (ex Rusia) au stat ferm pe poziţie. Nu e mare lucru, dar tot la noi s-a întâmplat ca un ierarh să se împărtăşească la catolici. Iată, deci în ce constă vechimea ortodoxiei noastre :cry: .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde georgedimoiu » 17 Apr 2010, 19:27

Vechimea credinței ne-a ajutat ca la momentul potrivit să luăm decizia bună :!:
O decizie proastă: sărbătorirea Paștelui după calendarul vechi, adică greșit(întârziat) :!:
Decizia este de importanță istorică iar IPS Nicolae va rămâne în istorie ca primul ierarh care a avut curajul să facă un pas important spre unitate. Nu este un eretic ci poate un sfânt :!:
Știu că "ortodoxii" vor sări ca arși dar adevărul trebuie spus chiar dacă e incomod :!:
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Apr 2010, 20:06

Vechimea credinței ne-a ajutat ca la momentul potrivit să luăm decizia bună
Ce decizie ?
O decizie proastă: sărbătorirea Paștelui după calendarul vechi, adică greșit(întârziat)
:o
Decizia este de importanță istorică iar IPS Nicolae va rămâne în istorie ca primul ierarh care a avut curajul să facă un pas important spre unitate. Nu este un eretic ci poate un sfânt
d-le Dimoiu dvstră ştiţi ce reprezintă Sfânta Împărtăşanie. Dvstră sunteţi conştient de gravitatea faptei comise: cum poţi d-le să spui că un om care întrăzneşte "să calce în picioare" Sf Trup şi Sânge, afirmând că El se găseşte la oricine şi mai apoi să spui că-i sfânt. Sfânt e cel care mânăncă un persmet pe săptămână, care dorme 1 oră pe seară şi care foarte important se roagă continuu pentru păcatele sale şi ale lumii.
Știu că "ortodoxii" vor sări ca arși dar adevărul trebuie spus chiar dacă e incomod
Care adevăr d-le Dimoiu. Treziţi-vă d-le şi meditaţi la semnificaţia Sfintei Împărtăşanii şi nu a comuniunii, a ecumenismului...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde georgedimoiu » 17 Apr 2010, 20:19

Uitați că eu sunt preot și poate știu mai bine ce este Sfânta Împărtășanie.
Iar a confunda sfințenia cu ascetismul este o mare eroare nu doar asceții sunt sfinți sau pot ajunge la sfințenie.
Un părinte spunea că tăirea duhovnicească în zilele noastre nu este nici pe departe de cea de la început, dar totuși, pentru mediul și ispitele în care trăiesc astăzi creștinii ei se mântuiesc.
Astăzi am putea spune că fuga din lume, călugăria, este calea cea ușoară!
Ce ar fi ca dumneavoastră să mai meditați puțin și să trageți concluzie cu capul dumneavoastră nu cu ce a rumegat altcineva, Dumnezeu ne-a dat cap și minte ca să le folosim.
Și nu uitați niciodată IUBIREA!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Apr 2010, 20:41

Uitați că eu sunt preot și poate știu mai bine ce este Sfânta Împărtășanie.
Să ştiţi că uit la aşa afirmaţii.
Ce ar fi ca dumneavoastră să mai meditați puțin și să trageți concluzie cu capul dumneavoastră nu cu ce a rumegat altcineva, Dumnezeu ne-a dat cap și minte ca să le folosim.
Și nu uitați niciodată IUBIREA!
Ce să "rumeg" ? Mie mie clar să iubesc pe Domnul Dumnezeu din tot cugetul, din toată inima, iar mai apoi pe aproapele ca pe mine însumi. Se pare că dvstră puneţi aproapele şi voile lui greşite pe primul loc :roll:
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde Cosmin Florin » 17 Apr 2010, 21:12

Decizia este de importanță istorică iar IPS Nicolae va rămâne în istorie ca primul ierarh care a avut curajul să facă un pas important spre unitate.
Părinte, între ortodocși și catolici există o prăpastie (adică divergențele dogmatice). Mitropolitul Nicolae a făcut un pas înainte și a căzut în gol. Nu putem vorbi de pași spre unitate câtă vreme ne despart Filioque, primatul papal, infailibilitatea papală ș.a. Iar lucrurile astea nu se discută de ieri, de azi, ci de sute de ani, fără niciun rezultat. Degeaba rostesc catolicii la întrunirile ecumenice Crezul fără Filioque câtă vreme nu există o condamnare oficială a lui Filioque din partea Vaticanului.

Ce-a făcut mitropolitul Nicolae? A trecut mai departe, la comuniunea euharistică, trecând cu vederea ereziile catolicilor. Cu alte cuvinte, s-a prefăcut că nu știe de Filioque și de celelalte erezii și că nimic nu-l oprește de a înainta către potir. Nu mai vorbesc de faptul că a acționat fără aprobarea Sfântului Sinod, care a dezaprobat gestul lui.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde danadoina » 17 Apr 2010, 23:22

.........
Decizia este de importanță istorică iar IPS Nicolae va rămâne în istorie ca primul ierarh care a avut curajul să facă un pas important spre unitate. Nu este un eretic ci poate un sfânt :!:
...............
:shock:


Decizia Sinodului BOR privind comportamentul sacramental si liturgic al clerului si credinciosilor ortodocsi


".....pe temeiul Sfintelor Canoane si al invataturii de credinta ortodoxa, Sfantul Sinod a hotarat ca nu este ingaduit niciunui ierarh, preot, diacon, monah, monahie sau credincios mirean din Biserica Ortodoxa Romana sa se impartaseasca euharistic in alta Biserica crestina. De asemenea, nu este ingaduit niciunui cleric ortodox sa concelebreze Sfintele Taine si Ierurgii cu slujitori ai altor culte.

Cei ce nu se supun acestei hotarari pierd comuniunea cu Biserica Ortodoxa ...."


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 98 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX