Casatoriile intre semintii

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Florin Cosmin
Mesaje:26
Membru din:25 Iun 2009, 11:36
Confesiune:ortodox
Casatoriile intre semintii

Mesaj necititde Florin Cosmin » 21 Sep 2009, 14:30

Luca 1,5: Era în zilele lui Irod, regele Iudeii, un preot cu numele Zaharia din ceata preoţească a lui Abia, iar femeia lui era din fiicele lui Aaron şi se numea Elisabeta.
Luca 1,36: Şi iată Elisabeta, rudenia ta, a zămislit şi ea fiu la bătrâneţea ei şi aceasta este a şasea lună pentru ea, cea numită stearpă.
Din aceste două citate s-ar înţelege că Fecioara Maria, ca rudă a Sfintei Elisabeta, face parte din seminţia lui Levi. Şi, totuşi, ştim prea bine că Mântuitorul Iisus Hristos este "Fiul lui David", deci din seminţia lui Iuda. Mai ştim că Dreptul Iosif era din seminţia lui Iuda şi că, potrivit Legii, căsătoriile nu se puteau încheia decât între un bărbat şi o femeie aparţinând celeiaşi seminţii. Deci, cum se explică legătura de rudenie dintre Maica Domnului şi Sf. Elisabeta?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Casatoriile intre semintii

Mesaj necititde Ioan Cr » 23 Sep 2009, 19:47

Intr-adevar, dupa Mineiul din 8 septembrie rezulta ca Sfanta Maria si Sfanta Elizaveta au fost verisoare drepte: mamele lor Ana, respectiv Sovi, au fost fiicele lui Matan si Maria. Deci Sfanta Elizaveta este din semintia lui Iuda. Cum dar se casatoreste cu Zaharia, de alt neam - din Levi?

In Vechiul Testament au existat cazuri similare. Spre ex., in Cartea Judecatorilor Cap. 19 citim:

1. În zilele acelea, când nu era rege în Israel, trăia un levit pe coasta Muntelui Efraim. Acesta şi-a luat o concubină din Betleemul Iudei.
2. Şi s-a certat cu el şi s-a dus de la el înapoi la casa tatălui ei în Betleemul Iudei şi a stat acolo patru luni.
3. Atunci bărbatul ei s-a sculat şi s-a dus după ea, ca să se împace cu ea şi s-o aducă acasă. Cu el era o slugă a sa şi o pereche de asini. Şi l-a dus ea în casa tatălui său.
4. Socrul său, tatăl acestei tinere femei, văzându-l, l-a întâmpinat cu bucurie şi l-a oprit şi el a rămas la el trei zile. Au mâncat şi au băut şi au rămas acolo.
5. A patra zi s-au sculat ei de vreme şi s-au gătit să plece. Iar tatăl tinerei femei a zis către ginerele său: "Întăreşte-ţi inima cu o bucăţică de pâine şi apoi vei pleca".


Nu stiu daca puritatea semintiilor a fost regulamentata la un moment dat si cand anume, si daca semintia lui Levi - singura care nu avea pamantul sau si nici proprietatea sa "privata" si deci depindea in toate de celelalte semintii, iar pe de alta parte si singura care putea sluji in preotie la fiecare din celelalte semintii - deci nu stiu daca era scutita de acest "tabu" traditional (care inca ramane de identificat).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Casatoriile intre semintii

Mesaj necititde Ioan Cr » 15 Dec 2009, 21:06

Completare:

Se pare ca Sfanta Fecioara si Sfanta Elizaveta, verisoara ei, aveau descendenta MIXTA, atat din semintia lui Iuda, cat si din Levi. Iata cum vine asta:

Din Sf. Traditie cunoastem ca in Genealogia Mantuitorului dupa Luca se indica de fapt linia Sa materna (chiar daca in text a fost trecut numele lui Iosif), asa incat Matan/Matat este bunicul comun al Mariei si al Elizavetei, prin care se trag din David prin Natan, fiul lui (si frate cu Solomon). Aici se cuvine o precizare: atat Natan, cat si Solomon, s-au nascut din Betseba, fosta femeie a lui Urie. Iar Betseba este de neam levitic prin tatal ei, Amiel, fiul lui Obed-Edom, slujitor la templu, contemporan cu David.

Asadar, nu este primul caz de afinitate intre cele doua semintii. Ramane de vazut cand a inceput a fi socotita normala si de ce.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 117 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX