Despre pomelnice

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
diaconul_Catalin
Despre pomelnice

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 21 Apr 2008, 10:31

Plecand de la acest subiect as dori sa amintesc ca pe un pomelnic, Biserica Ortodoxa nu accepta persoane care nu sunt casatorite dar traiesc impreuna, persoane nebotezate, persoane botezate in alta religie decat cea ortodoxa. In pomelnic se trece numele de botez (adica doar prenumele), fara diminutive, porecle, alinturi. Nu se trec pe pomelnic cereri, ci DOAR numele.
Cuvant catre crestinii ortodocsi despre pomelnic si acatist

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Drept bisericesc - Despre pomelnice

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Apr 2008, 22:00

Hristos a inviat
In primul rand as dori sa va multumesc pt ca mi-ati lamurit prin intermediul acestui topic anumie lucruri nestiute de mine, totusi as mai avea o mica intrebare la care insa nu am gasit raspuns pe sit-ul postat si anume daca pe acatist se scriu doar numele persoanelor pt care dorim sa ne rugam eu cand doresc sa ma rog pt un prieten a carui zi onomastica este cum procedez, sau cand vreau sa ma rog pentru cineva bolnav sau in necaz si suferinta cum procedez scriu doar numele...insa preotul de unde stie pt ce sa se roage..sau rugaciunile pe care le face sunt atat de complexe incat cuprind cereri pt toata nevoia si suferinta.

Eu doresc sa dau pomelnicul impreuna cu lumanarea si alte daruri pe care pot sa le ofer direct preotului, insa omul de altar caci nu stiu cum sa-i spun altfel, iertare daca se numeste altfel, cand eu ma pregateam sa ofer pomelnicul (aprindeam lumanarile) el se pregateste sa-mi preia darul si pomelnicul, intr-o duminica l-am intrebat daca pot sa inmanez eu pomelnicul , iar el mi-a raspuns ca preotul este ocupat cu pregatirea Utreniei...Spuneti-mi va rog daca stiti cam cand ar fi indicat sa merg cu pomelnicul la preot.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Drept bisericesc - Despre pomelnice

Mesaj necititde elena -petra » 29 Apr 2008, 22:38

Diaconul Catalin a fost foarte explicit.Nu se trec pe pomelnic cereri ,ci DOAR numele.

In fiecare biserica sunt oameni,, angajati "sa preieie pomelnicele de la credinciosi si celelalte daruri (prescura,lumanari,tamaie...).Preotul odata intrat in altar n-ar mai trebui deranjat sub nici o forma.Daca doresti o discutie in particular cu parintele atunci eventual il poti astepta dupa terminarea slujbei dar in nici un caz intrerupt in timpul ei.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Drept bisericesc - Despre pomelnice

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Apr 2008, 22:53

Hristos a inviat!
Va multumesc pentru ca mi-ati lamurit acest aspect important pt mine. Sa stiti ca aveam motive sa cred ca am vreun drept sa deranj preotul; eu nu am fost crescuta intr-o invatatura crestin-ortodoxa solida, insa cand mergeam la bunica mea din jud Iasi la Biserica, femeile de la tara ofereau preotului pomelnice si lumanari aprinse direct preotului, sarutandu-i mana in acelasi timp, fara ca macar sa stiu ce inseamna sa oferi lumanari aprinse si pomelnice cred ca aveam cam 14 ani. Astfel am pastrat si eu obiceiul de la bunica mea pana cand m-am ciocnit de refuzul omului de altar din jud Sibiu si atunci am inceput sa am indoieli daca este bine ceea ce fac sau nu.

In cazul pomelnicelor sa stiti ca nu am nici o nelamurire, multumesc Bunului Dumnezeu.

In privinta acatistelor sa stiti ca niciodata nu mi-am putut lamuri cum anume se face un bun acatist; preotul ne-a sugerat intr-o duminica ca este bine sa aducem Sfintului pe care il praznuim pt noi sau pt fratii nostri (daca purtam numele Sfantului respectiv) o prescura si si o lumanare insa cum trebuie facuta rugaciunea nu, sau nu trebuie facuta...cred ca trebuie sa vorbesc mai bine cu el.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Drept bisericesc - Despre pomelnice

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 30 Apr 2008, 11:22

daca pe acatist se scriu doar numele persoanelor
Nu prea inteleg ce inseamna pentru tine un acatist. Acatistul este Imn şi slujbă bisericească ortodoxă. Acatistul il poti face si tu acasa: gasesti la sfarsitul ceaslovului cateva (daca nu ai acatistier).
eu cand doresc sa ma rog pt un prieten a carui zi onomastica este cum procedez, sau cand vreau sa ma rog pentru cineva bolnav sau in necaz si suferinta cum procedez
Am intrebat si eu pe un parinte si mi-a raspuns: Te asezi in genunchi si te rogi! Cum adica cum te rogi?
scriu doar numele...insa preotul de unde stie pt ce sa se roage
In partile noastre, preotul pomeneste toate pomelnicele primite citind la proscomidie si pomenirile la diferite cereri, iar Dumnezeu ii soretaza pe fiecare dupa nevoia lui!
mi-a raspuns ca preotul este ocupat cu pregatirea Utreniei
Pentru utrenie nu e cine-stie-ce pregatire, ci pentru Liturghie. Exista o slujba pe care preotul o face in taina in timpul utreniei (Proscomidia).
In Moldova preotul (nici macar diaconul) primeste darurile aduse la altar, caci doar el poate binecuvanta jertfa adusa de fiecare! Cum sa dau jertfa mea paraclisierului? Ca el o ia si o baga intr-un dulap!
o discutie... cu parintele... il astepti dupa terminarea slujbei dar in nici un caz intrerupt in timpul ei
Exista randuiala in care se spune ca preotul poate parasi biserica in timpul slujbei. De exemplu, daca cineva este pe moarte, pana la un anumit moment al slujbei, preotul poate pleca sa impartaseasca pe respectivul.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Drept bisericesc - Despre pomelnice

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Apr 2008, 17:11

Hristos a Inviat!
Acatistul este Imn şi slujbă bisericească ortodoxă.

Aceasta este prima semnifcatie a acatistului, a 2-a insa este cea pe care am gasit-o pe sit-ul postat de dv (http://www.eph.md/) : lista cu nume data preotului spre a se ruga pt persoanele inscrise pe ea.
Te asezi in genunchi si te rogi! Cum adica cum te rogi?
Diacone eu ma refeream la rugaciunea pe care o face preotul prin intermediul meu, de fapt eu si preotul pt a intari astfel rugaciunea...sau nu se poate ca preotul sa stie ce necaz am eu si astfel sa ne rugam impreuna pt pers respetiva.
Nu prea inteleg ce inseamna pentru tine un acatist.
...pai pt mine pana in prezent un acatist inseamna acea bucata de hartie pe care scri o multumire, o lauda, o cerere pt Bunul Dumnezeu sau/si o scurta rugaciune toate acestea aduse impreuma cu o prescura, lumnare, tamaie si alte daruri.
Pentru utrenie nu e cine-stie-ce pregatire, ci pentru Liturghie. Exista o slujba pe care preotul o face in taina in timpul utreniei (Proscomidia).
In Moldova preotul (nici macar diaconul) primeste darurile aduse la altar, caci doar el poate binecuvanta jertfa adusa de fiecare! Cum sa dau jertfa mea paraclisierului? Ca el o ia si o baga intr-un dulap!
...inseamna deci ca pot oferi eu darurile..ce bucurie :D.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Drept bisericesc - Despre pomelnice

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 30 Apr 2008, 17:40

...pai pt mine pana in prezent un acatist inseamna acea bucata de hartie pe care scri o multumire, o lauda, o cerere pt Bunul Dumnezeu sau/si o scurta rugaciune toate acestea aduse impreuma cu o prescura, lumnare, tamaie si alte daruri.
Haideti sa stabilim ca pomelnicul sa fie lista de nume, iar acatistul sa fie rugaciunea!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Drept bisericesc - Despre pomelnice

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Apr 2008, 18:53

Hristos a Inviat!

Cred ca in sfarsit am inteles...multumesc pt lumina.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Ormylia

Re: Drept bisericesc - Despre pomelnice

Mesaj necititde Ormylia » 04 Dec 2008, 16:04

Dacă tot aţi adus vorba de pomelnice, am şi eu o întrebare.
Cum este corect doar să se citească pomelnicile sau să te rogi pentru cei care-i pomeneşti? Asta pentru că am văzut în anumite mănăstiri, îndeosebi cele de maici, cum stau săracele şi trec cu ochii toate numele, dar rămânem numai la "trecutul aşa simplu cu ochii" sau este şi altă recomandare? Cum se procedează în alte părţi în cazul când se adună sute de pomelnice?
Vă rog să ne lămuriţi, cei care ştiţi mai multe.
Vă mulţumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Drept bisericesc - Despre pomelnice

Mesaj necititde protosinghel » 20 Dec 2008, 00:06

Cum este corect doar să se citească pomelnicile sau să te rogi pentru cei care-i pomeneşti?
Nu e o întrebare simplă. Dar ca să nu lungim prea mult cuvântul, trebuie să spun că:
- simpla citire a numelor, mai ales când e vorba de Liturghie, nu înseamnă nici pe departe o neglijenţă sau încercare de a scăpa de pomelnice, ci credinţa că, până la urmă, jertfa răscumpărătoare şi mântutoare a lui Hristos e cea prin care se împlinesc cererile celor care au dorit să fie pomeniţi şi nu rugăciunile noastre;
- rugăciunile particulare la fiecare pomelnic sau poate chiar nume sunt f. bune, dar aceste lucru, pe de o parte, poate însemna o încredere în ceea ce facem noi şi nu în mila lui Dumnezeu, iar pe de altă parte, este imposibil dpdv "tehnic".
Şi iată că aparent ajungem la un paradox: mai bine citeşti şi-L laşi pe Dumnezeu să facă ce ştie El, decât să te rogi tu, crezând că mare lucru faci şi că rugăciunea ta chiar ajunge să rezolve problemele oamenilor sau să-i mântuiască. Dar, nu asta am avut în vedere, pt că adevărata pomenire a numelor, chiar şi atunci când e vorba de mii de nume necunoscute, tb să fie făcută totuşi cu dragoste şi compasiune pt suferinţa şi păcatul fiecăruia şi nu doar ca o trecere cu ochii...

Există însă şi situaţia când un om concret îţi cere să te rogi pt el. În acest caz, creştinul poate să-l pomenească pe fratele său la Paraclis, la Psaltire şi în alte rugăciuni particulare, dar cu aceeaşi condiţie, de a recunoaşte că n-a făcut defapt nimic, ci toate le face Dumnezeu, care dă fiecăruia după Voia Sa.

menna
Mesaje:2
Membru din:21 Aug 2010, 11:49
Confesiune:ortodox

Re: Despre pomelnice

Mesaj necititde menna » 21 Aug 2010, 12:39

Plecand de la acest subiect as dori sa amintesc ca pe un pomelnic, Biserica Ortodoxa nu accepta persoane care nu sunt casatorite dar traiesc impreuna, persoane nebotezate, persoane botezate in alta religie decat cea ortodoxa. In pomelnic se trece numele de botez (adica doar prenumele), fara diminutive, porecle, alinturi. Nu se trec pe pomelnic cereri, ci DOAR numele.
Cuvant catre crestinii ortodocsi despre pomelnic si acatist

De mult cautam un astfel de forum unde sa-mi gasesc raspunsurile la intrebari. Citind acest topic m-a cuprins o neliniste, caci eu nu stiam ca pe pomelnic nu se dau persoane din alta religie.
Am dat pomelnic de 40 de zile la 7 manastiri pt cei vii printre care am trecut si numele unei persoane dragi mie care a trecut de la ortodocsi la adventisti. Adevarul este ca nu am intrebat, pt ca nici prin cap nu mi-a trecut ca nu ar fi voie.Eu cu intentii bune si cu sufletul deschis a pus-o in pomelnic, alaturi de familia mea si cunostinte dragi care stiu ca trec prin momente grele acum.
Ce se intampla in acest caz? Nu mai e valabil pomelnicul? Ce trebuie sa fac?
Eu si cei din familia mea am trecut/trecem prin momente de incercare si acesta este motivul pentru care am ales sa dau pomelnic pt cei vii la 7 manastiri timp de 40 de zile. Asa am fost sfatuita, insa va spun drept ca nu stiu in detaliu ce implica acest lucru, insa simt ca ne ajuta acest pomelnic. Imi sosesc pe rand de la manastiri confirmarea de primire a pomelnicului in care imi scrie data pana la care este valabil pomelnicul dat. Eu stiam ca dand la 7 manastiri pomelnicul, stabilesc o zi cand se fac rugaciuni in toate manastirile.
Va rog sa ma iertati ca nu stiu prea multe, stiu ca e bine ce fac apropiindu-ma de biserica si ma rog mereu sa-mi intareasca Dumnezeu credinta, caci uneori simt ispita in jurul meu care ma departeaza de la ora mea de rugaciune si-mi arunca gandurile in alta parte, ganduri care ma chinuiesc.
Repet, ma bucur ca am gasit acest forum. Am sa-l studiez din scoarta in scoarta ca sa-mi gasesc raspunsurile la intrebarile mele.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre pomelnice

Mesaj necititde protosinghel » 21 Aug 2010, 13:26

Bine ai venit! Sper că forumul să-ţi fie de folos.
Într-adevăr nu este voie să scriem şi să pomenim pe cei de alte confesiuni la Liturghie, pt că ei nu au părtăşie cu noi în credinţă şi în Sfintele Taine.
Dar faptul că pomelnicul deja a fost scris, bineîneţels este valabil. Persoanele ortodoxe au un mai mare folos, iar adventistul care oricum neagă necesitatea preoţiei, a Liturghiei şi a unor astfel de pomeniri, nu poate avea un folos din asta, iar dacă persistă în erezia sa, îi poate fi şi spre osândă. Dar pt că aceasta s-a făcut din neştiinţă, deja lasă aşa că cine ştiu cum lucrează Dumnezeu. De acum înainte însă să nu-l scrii...

menna
Mesaje:2
Membru din:21 Aug 2010, 11:49
Confesiune:ortodox

Re: Despre pomelnice

Mesaj necititde menna » 21 Aug 2010, 14:29

Bine ai venit! Sper că forumul să-ţi fie de folos.
Într-adevăr nu este voie să scriem şi să pomenim pe cei de alte confesiuni la Liturghie, pt că ei nu au părtăşie cu noi în credinţă şi în Sfintele Taine.
Dar faptul că pomelnicul deja a fost scris, bineîneţels este valabil. Persoanele ortodoxe au un mai mare folos, iar adventistul care oricum neagă necesitatea preoţiei, a Liturghiei şi a unor astfel de pomeniri, nu poate avea un folos din asta, iar dacă persistă în erezia sa, îi poate fi şi spre osândă. Dar pt că aceasta s-a făcut din neştiinţă, deja lasă aşa că cine ştiu cum lucrează Dumnezeu. De acum înainte însă să nu-l scrii...
Multumesc mult pt raspuns.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre pomelnice

Mesaj necititde protosinghel » 24 Aug 2010, 22:37

daca parinti, fratii mei sunt baptisti nu pot sa ii trec in pomelnic?
NU.

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Despre pomelnice

Mesaj necititde Alexandru b17 » 12 Sep 2010, 20:50

Cum e corect: pomelnicele sa se aduca la Sfantul Altar sau sa se lase intr-o cutie speciala (in spatele bisericii)?
Ce ne puteti spune:1) despre prescurile mici care se gasesc in Ardeal (a nu se confunda cu cele din care se face
Proscomidia)?
2) datul pomelnicelor la altar-nr de lumanar sau de prescuri :lol:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre pomelnice

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 21:56

Cum e corect: pomelnicele sa se aduca la Sfantul Altar sau sa se lase intr-o cutie speciala (in spatele bisericii)?
Ce ne puteti spune:1) despre prescurile mici care se gasesc in Ardeal (a nu se confunda cu cele din care se face
Proscomidia)?
2) datul pomelnicelor la altar-nr de lumanar sau de prescuri :lol:
rog a se citi cu ochi critic si... printre randuri! :D Tin cont si de ... :lol: ... pus mai sus.
- in ce priveste nr. de lumanari sau prescuri care se pot da sunt m. multe reguli f. stricte trecute in cartea de reguli stricte a BO, reguli esentiale pt. mantuire si cu putere de lege. Deci cum sa se dea lum. sau prescurile? Amintim:
varianta 1 - fara numar, fara numar (vorba manelei atotprezente si obositoare)
varianta 2 - oricum, numai sa nu fie cu virgula.... deci fara zecimale
varianta 3 - va mai las loc sa completati si voi

:lol:

diacon
Mesaje:9
Membru din:27 Dec 2010, 19:25
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Drept bisericesc - Despre pomelnice

Mesaj necititde diacon » 05 Ian 2011, 00:11

In Moldova preotul (nici macar diaconul) primeste darurile aduse la altar, caci doar el poate binecuvanta jertfa adusa de fiecare! Cum sa dau jertfa mea paraclisierului? Ca el o ia si o baga intr-un dulap!.

cum adica diaconul nu primeste pomelnicul cu luminarea aprinsa in moldova??? Daca kiar el este acel care cadeste biserica, si in acest mod strange toate slujbele aduse credinciosi ...

ps in rep. Moldova

Danie1

Nu-i asa simplu!

Mesaj necititde Danie1 » 05 Ian 2011, 11:09

Într-adevăr nu este voie să scriem şi să pomenim pe cei de alte confesiuni la Liturghie, pt că ei nu au părtăşie cu noi în credinţă şi în Sfintele Taine.
Dar faptul că pomelnicul deja a fost scris, bineîneţels este valabil. Persoanele ortodoxe au un mai mare folos, iar adventistul care oricum neagă necesitatea preoţiei, a Liturghiei şi a unor astfel de pomeniri, nu poate avea un folos din asta, iar dacă persistă în erezia sa, îi poate fi şi spre osândă. Dar pt că aceasta s-a făcut din neştiinţă, deja lasă aşa că cine ştiu cum lucrează Dumnezeu. De acum înainte însă să nu-l scrii...
1.Ce facem cind preotul accepta un pomelnic cu protestanti/catolici? Si o accepta probabil cu binecuvintarea episcopului?
2. Ce facem cind acesti eretici vin la biserica ortodoxa duminica de duminica, tin posturile ortodoxe dar inca nu au gasit puterea de a face pasul in ortodoxie?
3. Ce facem cind ereticul nu neaga preotia ortodoxa, Liturghia, pomenirile?
4.Ce facem cind acestia ne sint neamuri f. apropiate?
5.Si daca nu se roaga ortodocsii pentru ei sa-si vina in fire cine sa o faca?
6.Cum se mintuieste sotia necredincioasa prin sotul credincios?
7.De ce se roaga biserica ortodoxa pentru unirea bisericilor dar la nivel de om se refuza acest lucru?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Drept bisericesc - Despre pomelnice

Mesaj necititde protosinghel » 05 Ian 2011, 11:11

In Moldova preotul (nici macar diaconul) primeste darurile aduse la altar, caci doar el poate binecuvanta jertfa adusa de fiecare! Cum sa dau jertfa mea paraclisierului? Ca el o ia si o baga intr-un dulap!.
cum adica diaconul nu primeste pomelnicul cu luminarea aprinsa in moldova??? Daca kiar el este acel care cadeste biserica, si in acest mod strange toate slujbele aduse credinciosi ...

ps in rep. Moldova
1. Părinte, diacon. Dacă zici că ai învăţat la Cluj (ceea ce eu personal nu cred şi nu se observă din postări, ca să nu mai zic de email ;) ), tb să ştii unele lucruri şi să ţii cont de anumite realităţi.
Când se spune (inclusiv sau mai ales pe acest forum) "Moldova", se are în vedere partea Moldovei din România. Când se spune "Basarabia" sau "Republica Moldova", se are în vedere statul independent dintre Prut şi Nistru (şi puţin chiar peste Nistru).

2. În România pomelnicile se aduc de credincioşi la altar, iar în Basarabia, după tradiţia rusească, se lasă la persoana care vinde lumânări (şi la nevoie chiar te poate ajuta să scrii pomelnicul), iar atunci când preotul sau diaconul face cădirea prin biserică (care iarăşi diferă de cea din RO), credincioşii pot da în mână preotului/diaconului pomelnice cu lumânare şi bani (dar fără prescuri).

3. În tradiţia rusă, valabilă în acest sens şi în Basarabia, mirenii nu urcă pe solee niciodată (decât paraclisierul) şi bineînţeles nu ajung "să bată" la uşa altarului.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Nu-i asa simplu!

Mesaj necititde protosinghel » 05 Ian 2011, 11:17

1.Ce facem cind preotul accepta un pomelnic cu protestanti/catolici? Si o accepta probabil cu binecuvintarea episcopului?
Dar ce am putea face? Pe eterodocşii creştini îi putem pomeni, şi doar în cazuri excepţionale, la Psaltire, Acatiste, Paraclise, dar în nici un caz la Liturghie.
2. Ce facem cind acesti eretici vin la biserica ortodoxa duminica de duminica, tin posturile ortodoxe dar inca nu au gasit puterea de a face pasul in ortodoxie?
Îi ajutăm să-l facă.
3. Ce facem cind ereticul nu neaga preotia ortodoxa, Liturghia, pomenirile?
Îi explicăm.
4.Ce facem cind acestia ne sint neamuri f. apropiate?
Îi iubim.
5.Si daca nu se roaga ortodocsii pentru ei sa-si vina in fire cine sa o faca?
Adevăraţii ortodocşi.
6.Cum se mintuieste sotia necredincioasa prin sotul credincios?
Numai Dumnezeu ştie...
7.De ce se roaga biserica ortodoxa pentru unirea bisericilor dar la nivel de om se refuza acest lucru?
Fals. Biserica Ortodoxă nu se roagă pentru unirea bisericilor catolică, protestantă, monofizită etc., ci "pentru unirea sfintelor (a) lui Dumnezeu Bisericii", adică pentru unirea Bisericilor Ortodoxe locale (indiferent de rangul şi localizarea ei).

Mai departe lăsăm la o parte subiectul cu ereticii şi vorbim despre pomelnice, pt că de la un singur mesaj puţin în afara subiectului poate devia întreaga discuţie de mai departe. Învaţaţi-vă să fiţi mai sis-tematici.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 60 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX