Avem voie sa ne rugam pt eretici?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Avem voie sa ne rugam pt eretici?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 30 Oct 2008, 23:36

Pr. Savatie: - Părinte, tatăl meu e ateist, a făcut propagandă pe vremea comunismului şi nu se schimbă nici azi. Sînt mulţi călugări care au părinţi şi fraţi necredincioşi. Pentru aceştia, părinte, se poate să ne rugăm?

Pr. Selafiil - Ei, Doamne, Tu l-ai zidit pe om, Tu fă cum ştii cu zidirea Ta. Acolo spune că dacă-i eretic n-avem voie să ne rugăm pentru eretici. Doamne, Tu l-ai zidit pe om, fă cum ştii cu dînşii şi iartă-i pe toţi şi ne iartă şi pe noi păcătoşii. Să-i dăm la Dumnezeu, dar Dumnezeu ştie ce să facă cu dînşii, că doar îs ai Lui. A lui Dumnezeu este credinţa, nu a noastră, şi El o dă cui ştie El şi cînd ştie. Dar noi, oamenii, nu putem nimic. Mîntuieşte-mă, Doamne, şi mă miluieşte, “păcatele tinereţii şi ale neştiinţei mele nu le pomeni”...
Nu avem voie??? Dar io stiam ca avem...

Pisoi

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Avem voie sa ne rugam pt eretici?

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2008, 00:37

În rugăciunile particulare se mai poate (aş zice eu că nu de oricine), dar la Liturghie e interzis! Nu pot fi pomeniţi în Biserică cei care nu sunt membri ai Bisericii.

ortodox_81
Mesaje:4
Membru din:16 Noi 2008, 18:15
Confesiune:ortodox

Re: Avem voie sa ne rugam pt eretici?

Mesaj necititde ortodox_81 » 17 Noi 2008, 20:53

De-ar fi cu putinţă ...aş da bucuria inimii mele de a fi ortodox, oricărui eretic. Acel om nu e de gheaţă ori stâncă. Poate fi îndreptat. Aşa înţeleg eu să mă dăruiesc zidirii lui Dumnezeu.

Nu uitaţi că este un om aflat, în rătăcire. Să facem tot posibilul să îl salvăm şi pe el. Dacă OMUL, care la esenţa sa nu este rău, are un văl pe ochi ..?! Cum oare să nu-l purtăm în inimile noastre ? Să ne ferim să ne mâhnim sufletele pt acesta ..judecându-l pe el. El este, aproapele nostru. Iar grija noastră mai intai fata de el să fie, şi abia apoi faţă de noi.
Să fim buni, răbdători, iertători ...milostivi, lepădându-ne de noi.
O smerită rugăciune pt mila lui Hristos ...nu poate fi interzisă, nicicum.

Hristos, a coborât ...pt a-i apropia pe cei îndepărtaţi de Dumnezeu. Fiţi siguri, că a înălţat rugăciuni şi pt aceia.

Mântuind, ...mântuieşte-te !
din dragoste pentru Iisus Hristos

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: Avem voie sa ne rugam pt eretici?

Mesaj necititde PanainteGabriel » 11 Noi 2011, 01:24

Daca noi care vedem cat de cat lumina, nu ne rugam pentru cei aflati in erezie, cine?Eu unul ma rog ca Dumnezeu sa ii intoarca la credinta cea adevarata pe toti.Chiar si in timpul Liturghiei sunt cateva rugaciuni dar pentru cei care nu sunt crestini, si sunt sub ,,observatia" Bisericii, as putea spune, pentru un viitor Botez.Nu stiu exact cum se cheama momentul, dar e atunci cand preotul deschide Sf.Antimis.Pr.Pruteanu stie mai bine...
Amu...daca noi am incercat sa ii explicam cat putem de bine unei anumite persoane cum sta treaba cu Ortodoxia, si ea tot are inima impietrita, este lesne de inteles ca din iubire frateasca pentru aceea persoana ne vom ruga ca bunul Dumnezeu sa o aduca pe calea cea buna.

Pr.Pruteanu, am vazut la TrinitasTV un parinte, vorbind despre unele aspecte ce tin de Sfanta Liturghie.Printre altele a spus ca la Liturghie ar trebui pomenitii doar cei care sunt cu adevarat ortodocsi, adica cei care duc o viata cu adevarat ascetica si alcatuiesc trupul Bisericii al carui cap e Hristos.Cu toate acestea, sunt pomeniti toti...facandu-se un pogoramant.Amu...dumneavoastra stiti mai bine.Este corect?
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 74 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron