Este permis de a mînca în biserică?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Este permis de a mînca în biserică?

Mesaj necititde Veronika » 03 Iun 2012, 19:05

Am auzit un preot vorbind despre faptul că există anumite canoane care interzic mîncarea în biserică.
Există astfel de canoane care să interzică gustarea bucatelor dar mai ales a cărnii, în biserică?
La noi în sat, creştinele des organizează agape frăţeşti, mai ales cînd este hramul bisericii, sau chiar cînd se sărbătoreşte vre-un sfînt, şi se mănîncă de toate, inclusiv şi carne. Oare de fiecare dată s-a încalcat canonul fără să anunţe preotul?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este permis de a mînca în biserică?

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Iun 2012, 21:32

La noi în sat, creştinele des organizează agape frăţeşti, mai ales cînd este hramul bisericii, sau chiar cînd se sărbătoreşte vre-un sfînt, şi se mănîncă de toate, inclusiv şi carne.
Cred că te referi la organizarea acestora în locuri special amenajate (de pe lângă biserică), nu în biserică, sau?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Este permis de a mînca în biserică?

Mesaj necititde Veronika » 03 Iun 2012, 21:42

La noi în sat, creştinele des organizează agape frăţeşti, mai ales cînd este hramul bisericii, sau chiar cînd se sărbătoreşte vre-un sfînt, şi se mănîncă de toate, inclusiv şi carne.
Cred că te referi la organizarea acestora în locuri special amenajate (de pe lângă biserică), nu în biserică, sau?
Eu rar merg la ţară, dar de cîteva ori am avut ocazia să rămîn la astfel de agape, şi mesele erau aranjate în biserică.

GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt

Re: Este permis de a mînca în biserică?

Mesaj necititde GeorgeChirita » 05 Iun 2012, 12:06

de aia ma oftic eu ca n-am un pridvor mare sau o casa sociala ... ca nu e voie, mai ales cu carnuri, dar vine o zi, vorba cantecului ...
in pronaos, naos, nu mai zic altar, nu are ce cauta mancarea. dar nevoia, saraca, si neglijenta celor care au facut proiectul la biserica, ...of
pana la ideal, ramanem cu realul si cu straduinta ca macar altarul sa-l tinem in regula
Ultima oară modificat 06 Iul 2012, 17:00 de către GeorgeChirita, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este permis de a mînca în biserică?

Mesaj necititde protosinghel » 05 Iun 2012, 13:19

D-apoi într-o catedrală chiriarhală din Basarabia se mănâncă carne şi se bea vodkă de fiecare dată când este vreo hirotonie şi cel hirotonit este aproape impus să facă cinste. Gurile rele spun că trebuie să le plăteşti şi câte o saună celor care te-au dus în jurul Sf. Mese (numai nu întrebaţi care-i legătura). Ce să-i faci, e un obicei local. În alte părţi sunt altele...

În mod normal în biserică nu trebuie să se mănânce decât Sf. Împărtăşanie şi resturile de la pâinea din care s-a pregătit aceasta, adică Anafura.
Pentru agape şi alte chefuri "duhovniceşti" trebuie încăperi speciale, dar şi acolo trebuie multă decenţă. Ochiul lui Dumnezeu este peste tot şi pe toate le vede.
Introducerea cărnii (moarte) în general este interzisă în biserică. Carne şi sânge de animale se aducea în Templul Vechiului Testament. În Biserica Noului Testament se aduce doar Jertfă nesângeroasă.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 50 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX