Randuieli bisericesti (+ Molitfele Sf. Vasile)

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
adrian81
Mesaje:26
Membru din:08 Aug 2008, 22:26
Randuieli bisericesti (+ Molitfele Sf. Vasile)

Mesaj necititde adrian81 » 08 Oct 2010, 20:01

Exista vreun canon care interzice ca preotul sa umble la Sf. Antimis sau sa treaca prin fata Sfintei Mese fara epitrahil?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Canoane sau randuieli bisericesti

Mesaj necititde protosinghel » 09 Oct 2010, 09:33

Exista vreun canon care interzice ca preotul sa umble la Sf. Antimis sau sa treaca prin fata Sfintei Mese fara epitrahil?
NU! ;) Nici nu poate exista...

adrian81
Mesaje:26
Membru din:08 Aug 2008, 22:26

Re: Canoane sau randuieli bisericesti

Mesaj necititde adrian81 » 09 Oct 2010, 13:29

Va multumesc!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Canoane sau randuieli bisericesti

Mesaj necititde danadoina » 02 Ian 2011, 15:22

"Patriarhul Daniel a spus ca Moliftele au fost citite vineri seara ( de la ora 22.00) la vecernie si ca nu e bine sa fie citie chiar in ziua Sf. Vasile ci doar rugaciunea Sa."

intrebarea mea este cum este corect sa se procedeze ? :?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Canoane sau randuieli bisericesti

Mesaj necititde Pr Haralambie » 02 Ian 2011, 22:52

"Patriarhul Daniel a spus ca Moliftele au fost citite vineri seara ( de la ora 22.00)la vecernie si ca nu e bine sa fie citie chiar in ziua Sf. Vasile ci doar rugaciunea Sa."
intrebarea mea este cum este corect sa se procedeze ? :?
Oricum aceste molifte se fac in cinstea amintirii sfantului si nu are prea mare importanta timpul,(dar cum va hotari cel mai mare in fiecare biserica), ca sunt un pic mai devreme sau mai tarziu ce importanta are?, ele inca ar trebuii sa nu se faca deloc decat doar in cazuri de demonizare(ele se fac prin exceptie acum si a devenit norma), dar acestia au pata pusa si pt ei totul e sumbru.
Cand citesc ca ''raul a inceput de acolo'' si ele sunt pt ''luminare'' deja am intrat in ceata :D
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Canoane sau randuieli bisericesti

Mesaj necititde protosinghel » 02 Ian 2011, 23:06

"Patriarhul Daniel a spus ca Moliftele au fost citite vineri seara ( de la ora 22.00) la vecernie si ca nu e bine sa fie citie chiar in ziua Sf. Vasile ci doar rugaciunea Sa."

intrebarea mea este cum este corect sa se procedeze ? :?
Bravoi Patriarhului Daniel! S-a găsit un sfârşit un ierarh înţelept care nu-i crede pe toţi cei veniţi la biserică pe 1 ianuarie drept îndrăciţi.
Rugăciunile Sf. Vasile se citesc EXCLUSIV oamenilor demonizaţi şi EXCLUSIV într-un cadru privat.
Citirea lor publică pe 1 ianuarie este un obicei local (doar românesc) şi încă unul foarte recent. Trebuie exclus din BOR cât se poate de repede şi fără drept de apel.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Randuieli bisericesti (+ Molitfele Sf. Vasile)

Mesaj necititde danadoina » 02 Ian 2011, 23:50

Slava Domnului si multumesc mult pentru explicatii ! :)

...pacat doar ca se vor fi tulburat multi fara rost

Danie1

Re: Canoane sau randuieli bisericesti

Mesaj necititde Danie1 » 03 Ian 2011, 11:58

Citirea lor publică pe 1 ianuarie este un obicei local (doar românesc) şi încă unul foarte recent. Trebuie exclus din BOR cât se poate de repede şi fără drept de apel.
si daca se poate sa nu se mai vorbeasca de diavol niciodata nicaieri.
Trebuie sa va contrazic! Poate in Moldova la dumneavoastra nu e necesar sa se auda despre diavol ca persoana care poate sa puna stapinire pe tine si impotriva careia trebuie luptat ca impotriva unui dusman, impotriva caruia exista arme! Dar la noi de exemplu diavolul este un personaj de film care nu are nici o legatura cu realitatea.
Dar hai sa stam strimb sa judecam drept: cui ii dauneaza citirea Moliftelor odata pe an? Enoriasilor? NU! Preotului? Nu! atunci cui?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Randuieli bisericesti (+ Molitfele Sf. Vasile)

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 12:52

Din câte am înţeles dintr-un articol (+comentariile) de pe blogul saccsiv, http://saccsiv.wordpress.com/2011/01/02 ... %E2%80%A6/, molitfele sfântului Vasile cel mare s-ar fi citit vineri seara la vecernie (aşa ar fi spus însuşi patriarhul), prin urmare se pare că, deşi nu s-au citit în noaptea de 1 ianuarie, tot s-au găsit "nişte draci de alungat". Dacă era cazul ca aceste molitfe să nu se mai citească, atunci ele nu s-ar mai fi citit nici vineri seara la vecernie, nu s-ar mai fi citit deloc.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Canoane sau randuieli bisericesti

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Ian 2011, 13:01

si daca se poate sa nu se mai vorbeasca de diavol niciodata nicaieri.
Trebuie sa va contrazic! Poate in Moldova la dumneavoastra nu e necesar sa se auda despre diavol ca persoana care poate sa puna stapinire pe tine si impotriva careia trebuie luptat ca impotriva unui dusman, impotriva caruia exista arme! Dar la noi de exemplu diavolul este un personaj de film care nu are nici o legatura cu realitatea.
Dar hai sa stam strimb sa judecam drept: cui ii dauneaza citirea Moliftelor odata pe an? Enoriasilor? NU! Preotului? Nu! atunci cui?
Bisericii dauneaza, pt ca duce lumea in confuzie savarsirea acestor acte necugetate, si in ratacire de credinta, pt ca se pierde adevaratul sens al intalegerii rostului lor.
Eu cred, si sunt convins de asta ca sf Vasile nu savarsea aceste exorcisme cum le facem noi astazi, asa la kilogram si fara rost, de aceea nici nu au efect in mare parte, pt ca nici nu se stie pregatirea care trebuie sa o aiba oamenii si nici cuii tr facute.
D-le Danie nu aveti dreptate desi stati stramb, eu zic sa stam drept ca sa judecam si mai drept, dvs luti aceleasi pastile, fie ca vă doare capul, fie stomacul? Despre diavol trebuie sa se vorbeasca mult mai mult, in tot timpul anului, nu doar in trei exorcisme la timp nepotrivit, care seamana de a dreptul a teatru, pt ca din nefericire cam aici inclina unii in savarsirea slujbelor si rugaciunilor in Biserica noastra.
Aceste rugaciuni au un rost si nu se savarsesc asa la intamplare oricum , eu cred ca tu nu te apuci asa la intamplare sa scoti pe vecinul tau din curte si sa-i spui pleaca ! pleaca ! daca el nu-i prezent acolo, nu? pt ca daca te vad altii zic ca vb singur si esti nebun, cei care practica astfel de exorcisme fara un scop adevarat, categoric de izgonire a demonilor, o fac pt efecte speciale, sau artificiu de reclama, sa-si faca un nume, pt ca sa se adune lumea pt parale.
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 19:10 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Canoane sau randuieli bisericesti

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 13:10

care seamana de a dreptul a teatru, pt ca din nefericire cam aici inclina unii in savarsirea slujbelor si rugaciunilor in biserica noastra.
Aici aţi atins un punct nevralgic, însă totuşi cine sunt cei vinovaţi de o astfel de stare a lucrurilor (chiar dacă doar în ceea ce îi priveşte doar pe unii) ? Simpli credincioşi sau nu cumva preoţii şi episcopii în frunte cu patriarhul ?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Canoane sau randuieli bisericesti

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Ian 2011, 13:28

care seamana de a dreptul a teatru, pt ca din nefericire cam aici inclina unii in savarsirea slujbelor si rugaciunilor in biserica noastra.
Aici aţi atins un punct nevralgic, însă totuşi cine sunt cei vinovaţi de o astfel de stare a lucrurilor (chiar dacă doar în ceea ce îi priveşte doar pe unii) ? Simpli credincioşi sau nu cumva preoţii şi episcopii în frunte cu patriarhul ?
Cei care le au introdus si le savarsesc fara rost, si daca totusi se savarsesc macar sa aiba o explicatie pe masura, eu acum nu condamn pe cei care pt amintirea sf Vasile, savarsesc totusi o data pe an aceste molitfe(desi dupa mine nici atunci nu ar trebuii) dar ma intriga faptul cand se face abuz fara rost, si mai mult cei ce sunt impotrivitori atunci cand se pune problema sa se indrepte cele gresite.
Cu mult respect.

Danie1

Re: Randuieli bisericesti (+ Molitfele Sf. Vasile)

Mesaj necititde Danie1 » 03 Ian 2011, 13:38

Bisericii dauneaza, pt ca duce lumea in confuzie savarsirea acestor acte necugetate, si in ratacire de credinta, pt ca se pierde adevaratul sens al intalegerii rostului lor.
Eu nu am teologie la baza dar uite ca de cind am dat de biserica ma simt tot mai legat de ea cu toate Moliftele. Poate am eu o alta intelegere a Razboiului nevazut! Eu cred ca fiecare dintre noi sintem posedati de un diavol, doi , trei,prin patimile pe care le avem, de care nu scapam. Mie mi-e sincer frica de fiecare data sa nu incep sa urlu sa cotcodacesc pe de o parte pe de alta tare bine ar fi sa o fac si sa scap de patimile de care nu scap! Fiecare dintre noi venim la scaldatoare cu gindul ca intr-o buna zi „o sa avem om“ care sa ne arunce in apa. Dar poate inteleg eu lucrurile asa ca.-s mai pacatos decit altii! Nici Ucenicii n-au putut vindeca pe toti posedatii si erau ucenici, de ce ar putea un preot oarecare sa o faca? Cred ca cautam prea mult sensuri, fixam prea mult reperuri in loc sa traim ce avem.Indrazniti! Asta-i o porunca. Eu cred, si sunt convins de asta ca sf Vasile nu savarsea aceste exorcisme cum le facem noi astazi, asa la kilogram si fara rost, de aceea nici nu au efect in mare parte, pt ca nici nu se stie pregatirea care trebuie sa o aiba oamenii si nici cuii tr facute.
Eu cred ca nu fiecare poate face un exorcism indiferent ca-i la kilogram sau la bucata.! Si de aceea nu au efect in mare parte. Deci ca sa fi exorcizat trebuie sa ai mai intii o pregatire? Asta nu o mai cred! Cum ar putea? Preotul ar trebuii sa fie ceva deosebit dar din astia sint putini asa ca ne multumim cu ce avem.Mai Danie nu ai dreptate desi stai stramb, eu zic sa stam drept ca sa judecam si mai drept, tu iei aceleasi pastile, fie ca de doare capul, fie stomacul? despre diavol trebuie sa se vorbeasca mult mai mult in tot timpul anului, nu doar in trei exorcisme la timp nepotrivit, care seamana de a dreptul a teatru, pt ca din nefericire cam aici inclina unii in savarsirea slujbelor si rugaciunilor in biserica noastra.
Nu o a credeti dar eu iau aceleasi pastile si pentru durerile de cap si de stomac si de oase si de altele …pentru ca numai din acelea am voie sa iau!  Dar aveti dreptate ar trebuii sa se vorbeasca mai mult despre diavol si prezenta lui in timpul anului dar si care sint armele impotriva lui. Si una dintre ele sint Moliftele. Mie nu mi s-au parut niciodata teatru iar faptul ca in fiecare an vin tot mai multi la ele desi sint dupa noaptea de revelion ma face sa cred ca nu doar mie nu mi se par teatru!
Aceste rugaciuni au un rost si nu se savarsesc asa la intamplare oricum , eu cred ca tu nu te apuci asa la intamplare sa scoti pe vecinul tau din curte si sa-i spui pleaca ! pleaca ! daca el nu-i prezent acolo, nu? pt ca daca te vad altii zic ca vb singur si esti nebun, cei care practica astfel de exorcisme fara un scop adevarat, categoric de izgonire a demonilor, o fac pt efecte speciale, sau artificiu de reclama, sa-si faca un nume, pt ca sa se adune lumea pt parale.
Sigur nu-i acolo? De unde stiti ca este sau ca nu-i? Luati un pocanit din astia de pe forum si cititii Moliftele sa vedeti ca nu se intimpla nimic. Si astia au sigur drac! Nu, fiecare are Harul acesta eu nu acuz ci accept lucru ast in speranta ca vreodata o sa apara cineva care-l are. Iar in privinta vecinului chiar daca el nu-i acolo si ceilalti ma vad vorbind singur vor intelege insa ca intre mine si el e un razboi, vor intelege ca eu il consider pe vecin real cu riscul de a parea nebun

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Canoane sau randuieli bisericesti

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 14:12

care seamana de a dreptul a teatru, pt ca din nefericire cam aici inclina unii in savarsirea slujbelor si rugaciunilor in biserica noastra.
Aici aţi atins un punct nevralgic, însă totuşi cine sunt cei vinovaţi de o astfel de stare a lucrurilor (chiar dacă doar în ceea ce îi priveşte doar pe unii) ? Simpli credincioşi sau nu cumva preoţii şi episcopii în frunte cu patriarhul ?
Cei care le au introdus si le savarsesc fara rost, si daca totusi se savarsesc macar sa aiba o explicatie pe masura, eu acum nu condamn pe cei care pt amintirea sf Vasile, savarsesc totusi o data pe an aceste molitfe(desi dupa mine nici atunci nu ar trebuii) dar ma intriga faptul cand se face abuz fara rost, si mai mult cei ce sunt impotrivitori atunci cand se pune problema sa se indrepte cele gresite.
Totuşi este evident că referirea, chiar şi a dumneavoastră, era mai generală, nu limitată strict la molitfele sfântului Vasile. Era vorba despre slujbele şi rugăciunile din Biserica Ortodoxă în general, nu doar de molitfele sfântului Vasile.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Randuieli bisericesti (+ Molitfele Sf. Vasile)

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Ian 2011, 14:18

Eu cred ca fiecare dintre noi sintem posedati de un diavol, doi , trei,prin patimile pe care le avem, de care nu scapam.
Nu-i asa mai dragul meu, vezi sa nu mai spui asta ca daca te aud p/np o sa fie de acord cu tine si o sa zica da, voi int-adevar sunteti posedati, si atunci nu stiu cum ai sa mai scoti maneca.
Noi la botez facem exorcisme si dracul este scos din inima si acolo intra Harul Duhului Sfant, iar dracii ispitesc si lupta doar dinafara prin pofte, ceea ce nu-i tot una.
Mie mi-e sincer frica de fiecare data sa nu incep sa urlu sa cotcodacesc pe de o parte pe de alta tare bine ar fi sa o fac si sa scap de patimile de care nu scap!
Daca e asa, starea ta nu-i una tocmai normala, pai in felul acesta cum o sa reusesti tu sa convertesti pe un p/np, daca tu spui ca ai draci in tine si nu ai Duhul Lui Dumnezeu?
Fiecare dintre noi venim la scaldatoare cu gindul ca intr-o buna zi „o sa avem om“ care sa ne arunce in apa.
Dragul meu pt noi Hristos a venit si nea aruncat in scaldatoarea botezului, mai vine la fiecare sf Liturghie, la fiecare chemare a Numelui Lui si o sa mai vina si cu alte imprejurari.
Dar poate inteleg eu lucrurile asa ca.-s mai pacatos decit altii!
Sigur esti pacatos, iti spune eu, garantat 100%
Nici Ucenicii n-au putut vindeca pe toti posedatii si erau ucenici, de ce ar putea un preot oarecare sa o faca?
Lasa tu ucenicii, pt ca atunci inca erau nedesavarsiti si inca nu li se daduse puterea de dupa inviere, dar acum fiecare preot in cristelnita izgoneste demonii.
Cred ca cautam prea mult sensuri, fixam prea mult reperuri in loc sa traim ce avem.Indrazniti!
Nu este prea mult, ducem lipsa de cateheza care era o data, Hristos a spus cautati si veti afla, fara aceasta nu se poate traii si nici indraznii dupa adevar.Asta-i o porunca.
Eu cred ca nu fiecare poate face un exorcism indiferent ca-i la kilogram sau la bucata.! Si de aceea nu au efect in mare parte.
Ba da, fiecare are acest Har, in cristelnita asta se intampla, ca nu fiecare este la fel de desavarsit, asta e alta poveste.
Deci ca sa fi exorcizat trebuie sa ai mai intii o pregatire? Asta nu o mai cred! Cum ar putea? Preotul ar trebuii sa fie ceva deosebit dar din astia sint putini asa ca ne multumim cu ce avem.
Ori crezi ori nu, asa este , trebuie pregatire, si m-am referit in primul rand pt cel caruia se face exorcismul, daca este constient de voie daca nu de nevoie, uita-te in viata sf Vasile Cel Mare si vezi cate zile l-a tinut flamand pe cel care l-a izbavit de satana.
Mai departe nu mai am timp sa scriu, daca ar fi asa de simplu, ar trebuii ca unul care poate sa scoata draci sa faca tot exorcisma si sa nu mai ramana nici un drac pe lumea asta, nu asa? hai ca dupa tine nu-s toti preotii cu aceasta putere, dar tot se va gasii vre-o unul, daca nu inseramna ca nu-i biserica adevarata, vezi la ce absurditate ajungem.
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Canoane sau randuieli bisericesti

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Ian 2011, 14:20

Totuşi este evident că referirea, chiar şi a dumneavoastră, era mai generală, nu limitată strict la molitfele sfântului Vasile. Era vorba despre slujbele şi rugăciunile din Biserica Ortodoxă în general, nu doar de molitfele sfântului Vasile.
Ei aici e alta poveste si e mult de vorbit, nu se poate in trei cuvinte, sunt multe de spus.
Cu mult respect.

Danie1

Pr. Haralambie

Mesaj necititde Danie1 » 03 Ian 2011, 14:51

Ce spun protestantii de noi/mine sau neo-protestantii imi este perfect perpenicular. Si ciinii ma latra, gistele ma sisiie!
Apoi mindria de a convertii eu pe cineva nu o am. Am inteles de mult ca asta o face Dumnezeu in urma la multa rugaciune, post si doar uneori .
Parinte ideea este ca unii dintre preoti sint "mai" preoti. Eu am avut ocazia sa cunosc citiva dintre acestia. Desigur ca imi traiesc viata duhovniceasca cu cei mai "putini" preoti ca majoritatea dintre noi. Cum asi putea spune ca-s toti la fel? Dar pentru nevoile de zi cu zi, pentru strictul necesar...ajunge! Intrebarea este cine stie ce-i necesar pt mine si cine nu?
Uite o sa va destanui ceva din viata mea. Eu sint un ghinionist din nastere (nu va legati de termen ci prindeti sensul) Cindva am ajuns la un "mai preot" si eram ateu! Acest preot a facut sa fiu la fel de ghinionsit ca ceilalti oameni, adica sa mai am si noroc (din nou nu va uitati la termeni) si asta pt ani de zile. De multi ani am revenit in vechea urma si nimeni nu ma poate scoate de acolo. De ce? Intre timp sint crestin, spovedit, impartasit samd.Desigur acum nu mai exista pericolul sa-mi curm viata si o voi duce asa pina la moarte dar totusi nici o ameliorare de la nimeni? Nu-s preotii la fel?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Pr. Haralambie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Ian 2011, 21:59

Ce spun protestantii de noi/mine sau neo-protestantii imi este perfect perpenicular. Si ciinii ma latra, gistele ma sisiie!
Dragul meu, este datoria noastra sa fim lumina pt altii, si sa ne pese de toti mai ales stiind ca se afla in primejdia pierderii mantuirii, sunt semenii si fratii nostrii, chiar daca nu in Hristos prin credinta cea dreapta, cel putin in Adam.
Apoi mindria de a convertii eu pe cineva nu o am. Am inteles de mult ca asta o face Dumnezeu in urma la multa rugaciune, post si doar uneori
Asta nu este prilej de mandrie, e o datorie, iar darurile sunt de la Dumnezeu, ce ai avut si nu ai primit, pt ca sa te mandresti? dar din moment ce activezi pe forum, banuiesc ca vrei sa fi de folos si pt ei, asta am numit eu converire.
Desigur acum nu mai exista pericolul sa-mi curm viata si o voi duce asa pina la moarte dar totusi nici o ameliorare de la nimeni? Nu-s preotii la fel?
In virtutea harului sfintitor, primit prin hirotonie, sunt toti la fel, dar in privinta desavarsirii in vartute, a dasavarsirii cunostintelor si a credintei, si a duhovniciei sunt diferente foarte mari, pt ca aici intervine lucrarea personala, adica inmultirea talantilor.
Si asa se ajunge ca unii vor sa arate altora ca sunt ''mai preoti'' de cat altii, dar sunt si cu adevarat unii mai preoti decat altii, adica e o diferenta intre popa si preot, unul lucreaza din interes celalalt din daruire, unul e amator si superficial celalat profesionist si slujitor adevarat.
In principiu gandesti foarte bine, eu sunt de acord cu tine, am mai urmarit si alte postari simpatice :) , chiar ma bucur ca sunt ortodocsi pregatiti si convinsi care activeaza pe forum pt cele duhovnicesti.
Cu mult respect.

Danie1

Draga parinte,

Mesaj necititde Danie1 » 04 Ian 2011, 11:19

Dragul meu, este datoria noastra sa fim lumina pt altii, si sa ne pese de toti mai ales stiind ca se afla in primejdia pierderii mantuirii, sunt semenii si fratii nostrii, chiar daca nu in Hristos prin credinta cea dreapta, cel putin in Adam.

Parinte nu de dragul de a ma indreptatii continui dar se pare ca nu exista doar alb si negru ci si o gramada de nuante. Acum chiar daca eu sint lumina, ochiul lor vede doar intunericul. Asta pot sa vada si asta vad, pentru ca nu doresc sa vada altceva.

Asta nu este prilej de mandrie, e o datorie, iar darurile sunt de la Dumnezeu, ce ai avut si nu ai primit, pt ca sa te mandresti? dar din moment ce activezi pe forum, banuiesc ca vrei sa fi de folos si pt ei, asta am numit eu converire.

Parintii mei au fost atei, eu am fost ateu, sora mea. Toti nu mai sintem. Pe toti ne-a adus Dumnezeu si/sau Maica Domnului la credinta oamenii (luminile) au fost doar pentru gasirea drumului spre biserica. Desigur oricind sint gata sa dau oricui explicatii din ceea ce stiu. Pocanitii de pe forum, musulmanii nu-s aici sa asculte explicatii sau sa se lumineze. Scopul lor este altul si ca atare...este pierdere de vreme activarea pe forum in privinta asta. O sa va convingeti dupa ani de zile in care veti vedea ca nu s-au clintit un mm de pe pozitia lor. Eu cred ca le facem chiar mai mult rau ca la Judecata o sa li se ceara socoteala si de toate adevarurile auzite si neinsusite! Problema este ca-i iubim totusi si ne-am dorii fiecare ca prin noi Dumnezeu sa-i lumineze..........

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Draga parinte,

Mesaj necititde danadoina » 04 Ian 2011, 13:00

OFF TOPIC
......... Eu cred ca le facem chiar mai mult rau ca la Judecata o sa li se ceara socoteala si de toate adevarurile auzite si neinsusite!........
...incet, incet am ajuns si eu la acelasi gand, cel putin in cazul unora dintre ei :|
Ultima oară modificat 04 Ian 2011, 15:22 de către danadoina, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 60 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX