Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:
Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde Nuica Stefan » 26 Ian 2010, 16:39

Ce fel de greseli se gasesc in Molitfelnic? Liturgice, dogmatice? Recomandati-ne o editie a molitfelnicului, fara prea multe astfel de greseli. Ce parere aveti de reeditarea Molifelnicului din 1837(1893), daca l-ati vazut? Multumim Sarut mana!
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde protosinghel » 26 Ian 2010, 22:33

Ce fel de greseli se gasesc in Molitfelnic? Liturgice, dogmatice? Recomandati-ne o editie a molitfelnicului, fara prea multe astfel de greseli.
Eu n-aş pune problema chiar aşa, ci aş lua fiecare element în parte (mai ales că avem un asemenea subiect) şi l-aş discuta. Numai să am cu cine şi să nu fie doar monolog. Îmi place când sunt contrazis, pt că asta mă ajută...

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde Ezo » 27 Ian 2010, 19:03

Omul sfinteste locul, iar pe om il sfinteste Dumnezeu daca omul vrea sfintenie. De asta trebuie sa avem grija in primul rand. Deci degeaba sfintim icoanele, casa, masina, mancarea, apa samd daca nu ne curatim pe noi insine de rau.

Eu de exemplu nu prea am icoane in casa pentru ca trebuie sa ne placa mult ca sa le cumpar. Iar acelea care ne plac sunt destul de scumpe... Deci pentru moment am o vedere-fotografie cu chipul Lui Iisus, pe care am infipt-o temporar intr-un cui pe perete (intamplator numai pe ala vestic am loc), si mai am o iconita alcatuita din trei bucati care sta pe un raft undeva pe un corp suspendat. Sper sa nu ma acuze nimeni de erezie. :)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde protosinghel » 17 Oct 2010, 10:37

Se mai trezeşte lumea...
Citiţi acest articol.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 65 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX