De ce trebue tinut Sabatul

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea
Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde duodecimus » 05 Mar 2013, 19:25

Nu vad ce ar mai fi de dezvoltat in virtutea versetului 27 care spune "Tocmiti sarbatoare" .
Dincolo de neconcordanţa traductologică a versiunii Septuaginta faţă de textul original ebraic al acestui verset, nu cred că e corect să vă argumentaţi o dogmă şi aşa extrem de fragilă (a poruncii duminicale) pe Sărbătoarea Corturilor la care se referă Psalmul 117. Aş putea să vă dau amănunte referitoare la traducerea acestui verset, dar cred că nu v-ar ajuta cu nimic. Aţi putea căuta argumente mai "solide" în Noul Testament, căci profeţii Vechiului Testament (ca de altfel şi Hristos în Evanghelie) au văzut tot sâmbăta ca zi universală de închinare pentru vremurile din urmă .

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 05 Mar 2013, 19:40

alţii au adus si ei destule argumente, dar, precum spunea Sf.Ap.Pavel, cred că si-au scuturat praful de pe sandale.

da, oricine intra in casa isi scutura praful pe pres, problema e: mai tineti Decalogul, unde spune ca Ziua a Saptea trebuie sfintita si voi acum veniti cu Ziua Intai, ca trebuie sfintita?
Col 2:16. Nimeni deci sa nu va judece pentru mancare sau bautura, sau cu privire la vreo sarbatoare, sau luna noua, sau la sambete,
17. Care sunt umbra celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos.

Rom14:5. Unul deosebeste o zi de alta, iar altul judeca toate zilele la fel. Fiecare sa fie deplin incredintat in mintea lui.
6. Cel ce tine ziua, o tine pentru Domnul; si cel ce nu tine ziua, nu o tine pentru Domnul. Si cel ce mananca pentru Domnul mananca, caci multumeste lui Dumnezeu; si cel ce nu mananca pentru Domnul nu mananca, si multumeste lui Dumnezeu.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 05 Mar 2013, 20:10

Nu vad ce ar mai fi de dezvoltat in virtutea versetului 27 care spune "Tocmiti sarbatoare" .
Dincolo de neconcordanţa traductologică a versiunii Septuaginta faţă de textul original ebraic al acestui verset, nu cred că e corect să vă argumentaţi o dogmă şi aşa extrem de fragilă (a poruncii duminicale) pe Sărbătoarea Corturilor la care se referă Psalmul 117. Aş putea să vă dau amănunte referitoare la traducerea acestui verset, dar cred că nu v-ar ajuta cu nimic. Aţi putea căuta argumente mai "solide" în Noul Testament, căci profeţii Vechiului Testament (ca de altfel şi Hristos în Evanghelie) au văzut tot sâmbăta ca zi universală de închinare pentru vremurile din urmă .
Nu e nici o neconcordanta intre Septuaginta si Textul Masoretic ("originalul ebraic") in acel verset. Psalmul 117 este considerat de Biserica Ortodoxa ca fiind un Psalm Mesianic, si ca incheierea lui se refera la Era Mesianica si Invierea lui Hristos ca fiind "Ziua pe care Domnul a facut-o" , mai exact ziua Mantuirii. De aici vin si sarbatorile crestine , adica Sarbatorirea lui Hristos. Corespondenta aceasta o puteti vedea si in Noul Testament la intrarea lui Iisus in Ierusalim inainte de patima lui, cand multimea adunata il intampina pe Iisus cu ramuri de finic si cu Osanale si zice : "Binecuvantat este cel ce vine in Numele Domnului" . De aici vin si sarbatorile crestine sau sarbatorirea lui Hristos sau cum Pavel zice in 1Cor 5:7 Ca Hristos este Pastile noastre. Cred ca Biserica Ortodoxa intelege acelasi lucru a fi afirmat si in Evrei in special in Evrei 4:7-9 ca referindu-se la Era Mesianica si la praznuirea liturgica a lui Hristos. Evrei 4:9 se refera la zile liturgice. De altfel sfintii parinti vorbesc de diferite feluri de "sabate" . De altfel acelasi Apostol Pavel zice ca nimeni sa nu ne judece cu privire la mancare, bautura, sabate si asa mai departe, ca unul estimeaza o zi mai presus de alta si ca fiecare sa fie incredintat in felul lui. Tot Pavel mai spune ca aceste sarbatori sunt doar niste umbre a lucrurilor care sunt si vor fi. Nu inteleg de unde aceasta judecata iudaizanta, condamnata atat de Consiliul Apostolic in cartea Faptelor Apostolilor cap 15 cat si de Pavel in mod special in Epistola catre Galateni.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 05 Mar 2013, 20:29


Col 2:16. Nimeni deci sa nu va judece pentru mancare sau bautura, sau cu privire la vreo sarbatoare, sau luna noua, sau la sambete,
17. Care sunt umbra celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos.

Rom14:5. Unul deosebeste o zi de alta, iar altul judeca toate zilele la fel. Fiecare sa fie deplin incredintat in mintea lui.
6. Cel ce tine ziua, o tine pentru Domnul; si cel ce nu tine ziua, nu o tine pentru Domnul. Si cel ce mananca pentru Domnul mananca, caci multumeste lui Dumnezeu; si cel ce nu mananca pentru Domnul nu mananca, si multumeste lui Dumnezeu.

nu va suparati, eu ce intrebasem, si ce raspuns primesc?

aici scrie ca trebuie celebrata Duminica? astea sunt argumentele? unde apar ceva referinte despre Duminica?

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde duodecimus » 05 Mar 2013, 20:33

Nu e nici o neconcordanta intre Septuaginta si Textul Masoretic ("originalul ebraic") in acel verset.
Propun să vă documentaţi în prealabil ca să nu umplem fără rost acest spaţiu. Mulţumesc.
De altfel sfintii parinti vorbesc de diferite feluri de "sabate" . De altfel acelasi Apostol Pavel zice ca nimeni sa nu ne judece cu privire la mancare, bautura, sabate si asa mai departe
Tot despre "diferite feluri de sabate" vorbeşte şi apostolul Pavel, respectiv sabatele ceremoniale. Trebuie să ştiţi că sărbătorile evreieşti (altele decât sărbătoarea zilei a şaptea din săptămână) erau numite tot "sabate". La fel, tot al şaptelea an era an sabatic.
Nu inteleg de unde aceasta judecata iudaizanta, condamnata atat de Consiliul Apostolic in cartea Faptelor Apostolilor cap 15
A condamnat Consiliul Apostolic din Fapte 15 sărbătoarea sâmbetei? Asta ar fi interesant de demonstrat. Nu domnule, primul decret care a anulat sâmbăta înlocuind-o cu duminica a fost emis la 321 d. Hr. de către Constantin cel Mare. Dar aceasta e o altă poveste...

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 05 Mar 2013, 20:46


Col 2:16. Nimeni deci sa nu va judece pentru mancare sau bautura, sau cu privire la vreo sarbatoare, sau luna noua, sau la sambete,
17. Care sunt umbra celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos.

Rom14:5. Unul deosebeste o zi de alta, iar altul judeca toate zilele la fel. Fiecare sa fie deplin incredintat in mintea lui.
6. Cel ce tine ziua, o tine pentru Domnul; si cel ce nu tine ziua, nu o tine pentru Domnul. Si cel ce mananca pentru Domnul mananca, caci multumeste lui Dumnezeu; si cel ce nu mananca pentru Domnul nu mananca, si multumeste lui Dumnezeu.

nu va suparati, eu ce intrebasem, si ce raspuns primesc?

aici scrie ca trebuie celebrata Duminica? astea sunt argumentele? unde apar ceva referinte despre Duminica?
Problema e ca judeci , nu ca intrebi.

Romani 14:4. Cine esti tu, ca sa judeci pe sluga altuia? Pentru stapanul sau sta sau cade. Dar va sta, caci Domnul are putere ca sa-l faca sa stea.

Nu apare niciunde in Noul Testament scris ca trebuie sa celebrezi nici o zi.. Daca imi permiti o interpretare personala scrie in Scriptura ca daca nu il celebrezi pe Iisus nu ai parte de vederea lui Dumnezeu, pentru ca Iisus le-a zis evreilor "Nu ma ve-ti mai vedea pana nu veti zice Binecuvantat este cel ce vine intru Numele Domnului" si dupa cum si in VT zice in chip tainic cel ce nu se va infatisa in fata mea de "Sarbatoarea Corturilor" nu va avea parte de ploaie si altele ca aceasta. Parerea mea e ca in profeti unde se vorbeste despre Sarbatoarea Corturilor se vorbeste despre era Mesianica si celebrarea lui Hristos care imparte binecuvantari dumnezeiesti. Prin aceasta sarbatoare se arata si ziua a opta prefatata in Vechiul Testament.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 05 Mar 2013, 21:00

Nu e nici o neconcordanta intre Septuaginta si Textul Masoretic ("originalul ebraic") in acel verset.
Propun să vă documentaţi în prealabil ca să nu umplem fără rost acest spaţiu. Mulţumesc.
Eu nu vad nici o neconcordanta, astept cu nerabdare sa mi-o arati desigur din "orginalul ebraic" .
De altfel sfintii parinti vorbesc de diferite feluri de "sabate" . De altfel acelasi Apostol Pavel zice ca nimeni sa nu ne judece cu privire la mancare, bautura, sabate si asa mai departe
Tot despre "diferite feluri de sabate" vorbeşte şi apostolul Pavel, respectiv sabatele ceremoniale. Trebuie să ştiţi că sărbătorile evreieşti (altele decât sărbătoarea zilei a şaptea din săptămână) erau numite tot "sabate". La fel, tot al şaptelea an era an sabatic.
Nu despre diferite sabate ceremoniale ci despre diferite sabate din care categorie fac parte si cele ceremoniale.
Nu inteleg de unde aceasta judecata iudaizanta, condamnata atat de Consiliul Apostolic in cartea Faptelor Apostolilor cap 15
A condamnat Consiliul Apostolic din Fapte 15 sărbătoarea sâmbetei? Asta ar fi interesant de demonstrat. Nu domnule, primul decret care a anulat sâmbăta înlocuind-o cu duminica a fost emis la 321 d. Hr. de către Constantin cel Mare. Dar aceasta e o altă poveste...
Sambata face parte din legea veche. Decretul din Fapte spune ca ne-evrei nu trebuie sa iudaizeze si sa tina legea veche. De fapt insusi Pavel in Galateni foloseste termeni duri cu referire la cei ce iudaizeaza numindu-i alienati de Hristos si cazuti din har.

Daca vrei sa tii Sambata tine-o , fi oaspetele meu, cum zice englezu, dar nu incerca sa le-o bagi altora pe gat si sa-i judeci pe alti pentru ca nu o fac sau pentru ca tin alta zi.

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde duodecimus » 06 Mar 2013, 02:25

Eu nu vad nici o neconcordanta, astept cu nerabdare sa mi-o arati desigur din "orginalul ebraic" .
Faceţi singur comparaţia şi vedeţi diferenţele: http://www.scripture4all.org/OnlineInte ... psa118.pdf
Nu despre diferite sabate ceremoniale ci despre diferite sabate din care categorie fac parte si cele ceremoniale.
Exact, despre aceste sabate ceremoniale vorbeşte apostolul Pavel. Citiţi în context şi vă lămuriţi.
Decretul din Fapte spune ca ne-evrei nu trebuie sa iudaizeze si sa tina legea veche. De fapt insusi Pavel in Galateni foloseste termeni duri cu referire la cei ce iudaizeaza numindu-i alienati de Hristos si cazuti din har.
Eu nu asta am întrebat, ci dacă a condamnat Consiliul Apostolic din Fapte 15 sărbătoarea sâmbetei?
Daca vrei sa tii Sambata tine-o , fi oaspetele meu, cum zice englezu, dar nu incerca sa le-o bagi altora pe gat si sa-i judeci pe alti pentru ca nu o fac sau pentru ca tin alta zi.
Ţine domnule duminica, vinerea, sau ce zi doreşti, eu nu ţi-am "băgat pe gât sâmbăta". Eu arăt doar ce scrie în Biblie, iar acolo scrie de sâmbătă, nu de duminică. Dacă dumneata te simţi judecat de ea, nu e vina mea. E chiar a dumitale! :idea:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 07:24

. Parerea mea e ca in profeti unde se vorbeste despre Sarbatoarea Corturilor se vorbeste despre era Mesianica si celebrarea lui Hristos care imparte binecuvantari dumnezeiesti. Prin aceasta sarbatoare se arata si ziua a opta prefatata in Vechiul Testament.

Si apostolii cum de nu si-au dat seama? ei nu cunosteau Legea si Profetii ?
sunteti exact ca martorii lui iehova, care iau Vechiul testament, cum ar fi cartea lui Daniel si apoi trag niste concluzii delirante, zicand ca acel copac prefigureaza pe nu stiu cine, si ca cele 7 timpuri sunt...de fapt, timpurile neamurilor si asa mai departe.

Nu avem nicio porunca, nici macar vreo aluzie, privind obligativitatea tinerii Duminicii. Aceasta obligativitate a impus-o un imparat roman, pe nume Constantin. Eu vreau sa respect ce scrie in Scripturi si nu impunerile omenesti !

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 07:26


Sambata face parte din legea veche.
Si unde scrie ca, in legea lui Cristos, cea a libertatii, apare tinerea Duminicii? Pavel vorbeste pe larg despre un alt tip de odihna, in care intra crestinul, dar acolo nu apare nimic in legatura cu ziua Duminicii, ba chiar apare sintagma "odihna ca de Sabat" sau chiar, in unele traduceri "odihna de Sabat".

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 08:14

Avem un precedent biblic, in care Aaron, a stabilit cu de la sine putere o zi de sarbatoare pentru Domnul.

Exod32:4. El i-a luat din mainile lor, a batut aurul cu dalta si a facut un vitel turnat. Si ei au zis: "Israele! iata dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului."
5. Cand a vazut Aaron lucrul acesta, a zidit un altar inaintea lui si a strigat: "Maine va fi o sarbatoare in cinstea Domnului!"


Citind mai departe, vedem ca Dumnezeu nu a fost deloc incantat si nu a aprobat sarbatori pe care El nu le initiase. Pacatul idolatru al poporului evreu nu a putut fi "compensat" cu o sarbatoare inchinata Domnului.

Nici noi nu putem "repara" dezastrul facut de "mostenirea" pagana, crestinand toate aceste sarbatori, obicee, practici, printr-o cosmetizare care sa le faca sa para "crestine".

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 10:53

electric77 ,

A inviat Iisus duminica?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 06 Mar 2013, 11:15


Sambata face parte din legea veche.
Si unde scrie ca, in legea lui Cristos, cea a libertatii, apare tinerea Duminicii? Pavel vorbeste pe larg despre un alt tip de odihna, in care intra crestinul, dar acolo nu apare nimic in legatura cu ziua Duminicii, ba chiar apare sintagma "odihna ca de Sabat" sau chiar, in unele traduceri "odihna de Sabat".
Il voi ruga pe dl MasQueNada sa-si ingrijeasca postarile, mai exact sa nu mai faca postari multiple si sa-l editeze pe cel dinainte. Multumesc.

Am sa aduc cateva argumente (mai sunt si altele):
- paradoxal sabatul chiar si in viziunea az7 este neimportant :x1 cu toate ca ei au facut o adevarata doctrina pt asa ceva, astfel ierom Seraphim Rose int-una din lucrari amintea:
"caracterul sectar al unei confesiuni o reprezinta exagerarea unui anume aspect doctrinar", cum ar fi de ex pt az7 tinerea sambetei
In deut5, 15 avem justificarea tinerii sabatelui : Adu-ti aminte ca si tu ai fost rob in tara Egiptului, si Domnul, Dumnezeul tau, te-a scos din ea cu mana tare si cu brat intins: de aceea ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tau sa tii ziua de odihna.

In Legea Nouai avem asa:
Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă spre iertarea păcatelor Mt26,27
La Ap Apvel gasim ...şi orice altă poruncă ar mai fi se cuprind în acest cuvânt: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
Astfel sabatul a fost depasit, iar leagea nu a fost stricata ci intarita, desavarsita

In Biblia protestanta J King la Evrei 4,9 acolo este tradus odihna si nu sabat asa cum le place az7 sa spuna.

Toti ortodocsii au solicitat dovezi istorice care sa sustina doctrina az7 cu privire la tinerea sabatelui si care suspect nu au aparut. In afara de celebrele fraze "biblia imi este suficienta" "alte dovezi nu ma intereseaza" si pt ca forumul este unul ortodox iar acest subiect a fost atat de discutat, cat si cu acordul parintelui Pruteanu, va voi da 24 de ore sa aduceti acele dovezi. Daca nu subiectul se va inchide cu castig de cauza ortodocsilor.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 11:27

Daca nu subiectul se va inchide cu castig de cauza ortodocsilor.
Distinse domn, asa ati facut si acum cativa ani, cand am parasit acest forum, deoarece nu raspundeati punctual intrebarilor si inchideati topice.

Repet, cu cel mai mare respect pe care vi-l port, spuneti-mi si mie, unde apare obligativitatea tinerii Duminicii in toata Scriptura? Pentru ca eu, tin sa va anunt, ma bazez doar pe Scriptura deoarece am incredere numai in cei care au facut proba ca au darul Duhului Sfant, si anume apostolii. Care nu face proba ca are Duhul sfant, nu-l iau in considerare, oricat de mare i s-ar face reclama din partea unuia sau altuia.

Sa tinem cont de faptul ca atunci cand Dumnezeu a avut ceva sa ne spuna, indiferent de timpul respectiv, a facut-o in mod clar, repetand cerintele, dispunand scrierea lor, pentru a nu exista dubii si fiecare sa ajunga sa cunoasca voia Sa. In cazul tinerii Duminicii, nu am gasit absolut nicio referinta, nimic!

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 11:28


Sambata face parte din legea veche.
Si unde scrie ca, in legea lui Cristos, cea a libertatii, apare tinerea Duminicii? Pavel vorbeste pe larg despre un alt tip de odihna, in care intra crestinul, dar acolo nu apare nimic in legatura cu ziua Duminicii, ba chiar apare sintagma "odihna ca de Sabat" sau chiar, in unele traduceri "odihna de Sabat".
Exact Pavel vorbeste de "sabatismos" , adica Sabate ceremoniale Crestine in Evrei 4:9. Si din context (Evrei 4:7-9) ne dam seama ca sunt altfel de sabate, "o noua zi" , "o zi aleasa din nou" , s.a.m.d. Hristos a inviat duminica, s-a aratat dupa inviere in zile de duminica si a trimis Sf Duh la Cincizecime, Duminica. In Faptele Apostolilor vedem duminica ca singura zi mentionata pe langa sambata. Crestinii dintru inceput si de pe vremea Apostolilor au tinut duminica in tot Imperiul.

Legea Veche a fost abrogata si cu ea si sambata. Iudaizarea e un pacat care te alieneaza de Hristos si din pricina caruia cazi de har, dupa cum si Pavel le zice Galatenilor in Epistola catre Galateni.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 11:28

electric77 ,

A inviat Iisus duminica?
da, stimabile.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 11:30

Hristos a inviat duminica, s-a aratat dupa inviere in zile de duminica si a trimis Sf Duh la Cincizecime, Duminica. In Faptele Apostolilor vedem duminica ca singura zi mentionata pe langa sambata. Crestinii dintru inceput si de pe vremea Apostolilor au tinut duminica in tot Imperiul.
.
Isus a inviat intr-o duminica, corect,.
Duhul Sfant nu se stie in ce zi a fost trimis, deoarece nu se consemneaza. Asta una la mana, doi, au fost mai multe impliniri ale profetiei lui Ioel, si nu se spune ca Duhul cobora doar duminica. Altceva?

Daca apostolii tineau fiecare duminica, unde apare consemnat asta? si unde apare porunca, data prin Duhul?
Ultima oară modificat 06 Mar 2013, 11:36 de către electric77, modificat 1 dată în total.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 11:36

Citind mai departe, vedem ca Dumnezeu nu a fost deloc incantat si nu a aprobat sarbatori pe care El nu le initiase. Pacatul idolatru al poporului evreu nu a putut fi "compensat" cu o sarbatoare inchinata Domnului.
Nu asta a fost problema cu Aaron si vitelul de aur, ci idolatria.

Intradevar avem un precedent, in Hannukah , sarbatoarea innoiri Templului , si festivalul luminii. Dumnezeu nu a poruncit niciunde acea sarbatoare "initiata" de evrei, dar Iisus a sarbatorit-o.

Ioan 10:22. Si era atunci la Ierusalim sarbatoarea innoirii templului si era iarna.
23. Iar Iisus umbla prin templu, in pridvorul lui Solomon.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 11:42


Nu asta a fost problema cu Aaron si vitelul de aur, ci idolatria.

Intradevar avem un precedent, in Hannukah , sarbatoarea innoiri Templului , si festivalul luminii. Dumnezeu nu a poruncit niciunde acea sarbatoare "initiata" de evrei, dar Iisus a sarbatorit-o.

Ioan 10:22. Si era atunci la Ierusalim sarbatoarea innoirii templului si era iarna.
23. Iar Iisus umbla prin templu, in pridvorul lui Solomon.
Domnule, eu asa citesc: "Iar Iisus umbla prin templu, in pridvorul lui Solomon", asta scrie, de unde ati scos-o ca a celebrat sarbatoarea innoirii templului?

tot atat de bine putem spune ca Isus s-a folosit de acea sarbatoare, pentru ca era lumea adunata si un bun prilej de a vorbi despre chemarea Sa.
Ultima oară modificat 06 Mar 2013, 11:49 de către electric77, modificat 1 dată în total.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 11:47

Hristos a inviat duminica, s-a aratat dupa inviere in zile de duminica si a trimis Sf Duh la Cincizecime, Duminica. In Faptele Apostolilor vedem duminica ca singura zi mentionata pe langa sambata. Crestinii dintru inceput si de pe vremea Apostolilor au tinut duminica in tot Imperiul.
.
Isus a inviat intr-o duminica, corect,.
Duhul Sfant nu se stie in ce zi a fost trimis, deoarece nu se consemneaza.
Pai normal ca nu se stie daca esti ignorant. Duhul a coborit la Cincizecime adica la 7 saptamani de la numararea omerului, a doua zi dupa Pasti, cand a inviat Iisus. Adica la 7 saptamani de la Invierea lui Iisus care e tot Duminica.

Daca apostolii tineau fiecare duminica, unde apare consemnat asta? si unde apare porunca, prin Duhul?
Eu cred ca tu nu vrei sa vezi sau sa asculti. Apare consemnat in Fapte 20:7.

Nu stiu unde te crezi tu, cu porunci, legalism, obligativitati, dar noi nu mai suntem sub Lege, ci in Noul Testament, sub Evanghelie si har.

Iudaizarea e o erezie.

Galateni 5:1. Stati deci tari in libertatea cu care Hristos ne-a facut liberi si nu va prindeti iarasi in jugul robiei.
2. Iata eu, Pavel, va spun voua: Ca de va veti taia imprejur, Hristos nu va va folosi la nimic.
3. Si marturisesc, iarasi, oricarui om ce se taie imprejur, ca el este dator sa implineasca toata Legea.
4. Cei ce voiti sa va indreptati prin Lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har;


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX