Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde dimitrie » 14 Feb 2013, 13:11

căci nebiblic e însuşi termenul "sânul lui Avraam"
Trebuie să fii tare nesimțit ca să socoți cuvintele lui Hristos în afara revelației biblice! Eu am promis că nu-l mai banez pe duodecimus, așa că vă las (ceilalți membri ai echipei) să-l banați singuri.
El însuși afirmă că activează de câțiva ani pe acest forum, dar, bineînțeles, acum sub alt nume. Nu cumva i-a fost dezactivat contul? Dar pentru ce? Așadar, intuiția nu m-a înșelat când l-am banat permanent. Măiestria cu care manevrează doctrina adventistă (și așa foarte săracă) îl recomandă ca fiind experimentat, lucru ușor de remarcat și din aceea că nu activează pe forum decât în sens prozelitist.
Consider că topicul și-a epuizat subiectul, având în vedere că un topic asemănător (chiar identic) în conținut a fost închis demult, și în care, cu certitudine și-a mai arăta "măiestria" duodecimus sub atl nume - evident (vasinec sau mai degrabă laodiceean).
Momentan îi dau al doilea avertisment lui duodecimus (primul considerându-l a fi banarea).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde duodecimus » 14 Feb 2013, 13:38

Ok multumesc de demonstratie, deci Hristos a propavaduit suflarilor de viata. :lol:
Cu plăcere, dar să ştiţi că un text se citeşte şi cu mintea, nu doar cu ochii. Aici este o sinecdocă, la fel ca şi în versetul următor de altfel. O parte caracteristică a unui lucru reprezintă totul/întregul; ψυχή ori πνεύμα având şi acest sens de „persoană”.
Vedeţi mâinile Mele şi picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiţi-Mă şi vedeţi, că duhul (suflarea de viata :x1 ) nu are carne şi oase, precum Mă vedeţi pe Mine că am Lc24,39.
NU e clar, in viziunea apostolilor, duhul era ceva ce iesea afara in momentul mortii, ca sa nu spun ca apostolii credeau ca Hristos e un duh.
Apostolii au crezut iniţial că văd o fantasmă, adică o năzărire fantasmagorică, de aceea Hristos îi lămureşte cum stau lucrurile. Şi încă o dată: nu mai confundaţi sufletul cu duhul! Topicul la ce se referă, la "nemurirea" sufletului, ori la cea a duhului? Sau dacă doriţi, confundaţi-le în continuare... fără a mai avea pretenţia că sunteţi ferit de dogme confuze şi nebiblice.
Ati spus ca e toata, acum o parte. Hotarati-va!
Am spus altceva, vă reamintesc ce am spus:
Sunt nişte imagini simbolice cum găsim în toată cartea Apocalipsei.
Deci prin toată cartea Apocalipsei găsim imagini simbolice, dar ea nu cuprinde doar imagini simbolice! Mai cuprinde şi profeţii şi mesaje către biserici şi învăţături, etc.

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde duodecimus » 14 Feb 2013, 13:47

Despre care duh e vorba că e suflare de viaţa, despre acestea:
Cu duh silnic vă sfărâma corăbiile Tarsisului ( psalmul 47, 6, Biblia1914)?
Stimate domn, acum de ce creşteţi artificial nivelul confuziei? Ştiţi prea bine că atât în originalul ebraic, cât şi în traducerea Septuaginta termenul ruach/pneuma nu e folosit doar pentru duh/spirit/suflare de viaţă, ci şi pentru vânt, suflu, adiere. Aşa că, vă rog frumos...

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde duodecimus » 14 Feb 2013, 13:49

Trebuie să fii tare nesimțit ca să socoți cuvintele lui Hristos în afara revelației biblice!
Şi ca să-i faci proces de intenţie cuiva răstălmăcind şi soţându-i din context vorbele, cam cum ar trebui să fii? Mai bine recunoaşteţi deschis că-mi doriţi anihilarea de pe forum şi vă cred. Vă cred şi fără asta, se vede din avion! Dar nu vă port pică, îmi sunteţi simpatic, chiar dacă dvs. mă urâţi. Măcar să iubiţi adevărul... şi e un câştig atât pentru mine cât şi pentru dumneavoastră. Doamne ajută!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Floryan » 14 Feb 2013, 14:27

.
Apostolii au crezut iniţial că văd o fantasmă, adică o năzărire fantasmagorică,.
Au vazut ce????? O fantoma ????????? Iertati-ma :lol:
Bun si ce este o fantoma?



nu mai confundaţi sufletul cu duhul!
Ce e una si ce e cealalta?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Constantinos

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Constantinos » 14 Feb 2013, 14:57

Duodecimus , ai zis ca nu stii cum se talcuieste toata Biblia , ca ai multe de invatat de la cei din biserica ta nefiind pastorita sau pastor , deci poti sa lasi mediul virtual si fara sa fii banat peste tot . Nu esti semenul meu caci biblia iti da denumiri de animal . Poti sa fii urat de catre toti oamenii si chiar de adventistii care vor trece la ortodoxie , cel mai mult conteaza ca Dumnezeu te iubeste si ca iadul o sa te primeasca fiindca tu respingi acea dragoste . Iti doresc ca in aceasta viata trecatoare sa ramai singurul adventist si darul " muceniciei " , vei vedea tu prin experienta pentru cine ti-ai dat viata . Mie nu-mi convine (dar nu am nici-un drept sa protestez ) ca adventistii folosesc in apocalipsa 21 ,16 : " Cetatea era în patru colţuri, şi lungimea ei era cât lărgimea. A măsurat cetatea cu trestia, şi a găsit aproape douăsprezece mii de prăjini " iar ortodocsii : " Şi cetatea este în patru colţuri şi lungimea ei este tot atâta cât şi lăţimea. Şi a măsurat cetatea cu trestia: douăsprezece mii de stadii ". Cu toate ca prajinile si stadiile sunt unitati de masura diferite si cuvinte diferite, la talcuire toti zic ca este vorba de stadii . Apocalipsa chiar are amenintare profetica pentru cei care scot si adauga fata de celelalte scrieri ale bibliei . Deci sa modificam si sa zicem ca numarul de om este 444 dar tradus toti trebuie sa inteleaga 666 ? Oricum nu ma lumineaza raspunsul tau si nici al celui mai stimat " facator de minuni " dintre adventisti daca-l inviti sa-ti ia locul pe forum . Omul este dupa chipul si asemanarea Sfintei Treimi , duh , suflet si trup . Inca nu conteaza care este mai imaterial , duhul sau sufletul . Cuvantul a venit in trup mai tarziu , nu avea cand l-a facut pe Adam. Nu exista nici-o suflare de viata care sa pastreze amintirile si pacatele omului mort deoarece acea suflare de viata se intoarce demonizata in Dumnezeu . Dumnezeu pedepseste diavolii care si-au facut loc in om si de care omul nu s-a despartit prin lacrimi , nevointa si Duh Sfant . Nu pare ceva sanatos ca trupul moare dar Dumnezeu de bun ce este tine minte toate spurcaciunile in locul pacatosului care ar trebui sa le tina minte , baga apoi tot raul si dracii inapoi in trup cand il reface pentru a fi osandit la chinuri vesnice . Dumnezeul vostru seamana tot mai mult cu un calculator iar oamenii cu programele , facand o ciorba eretica comuna.

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde duodecimus » 14 Feb 2013, 14:58

Au vazut ce????? O fantoma ????????? Iertati-ma :lol:
Bun si ce este o fantoma?
Am scris "fantasmă" (φάντασμα), nu fantomă.
nu mai confundaţi sufletul cu duhul!
Ce e una si ce e cealalta?
Asta s-a explicat deja. Şi nu o dată...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Pr Haralambie » 14 Feb 2013, 15:28

D-le, nu eu cresc artificial confuzia ci d-ta, pentru că v-am determinat să răspundeţi exact la aceea ce nu aţi vrut. Anume, că sunt mai multe sensuri ale termenilor duh şi suflet. Iar dvs le alegeţi care vă convine pt a vă apară doctrina răstălmăcind greşit.
La fel şi sufletul are multe sensuri, bineînţeles şi pe cel de suflare de viaţa, dar nu numai atât, cum încercaţi dvs sa-l reduceti.

Uneori este numit sufletul duh din cauza însușirilor pe care le are foarte asemănătoare îngerilor, care sunt numiți şi ei tot duhuri.
Iată cum sunt numite şi cu un termen şi cu celălat în Cântarea Celor Trei Tineri. Cap.1, 63: " Binecuvântaţi, voi duhuri şi suflete ale drepţilor, pe Domnul, lăudaţi şi-L preaînălţaţi pe El în veci."
Cu mult respect.

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde duodecimus » 14 Feb 2013, 15:43

D-le, nu eu cresc artificial confuzia ci d-ta, pentru că v-am determinat să răspundeţi exact la aceea ce nu aţi vrut. Anume, că sunt mai multe sensuri ale termenilor duh şi suflet. Iar dvs le alegeţi care vă convine pt a vă apară doctrina răstălmăcind greşit.
La fel şi sufletul are multe sensuri, bineînţeles şi pe cel de suflare de viaţa, dar nu numai atât, cum încercaţi dvs sa-l reduceti.

Uneori este numit sufletul duh din cauza însușirilor pe care le are foarte asemănătoare îngerilor, care sunt numiți şi ei tot duhuri.
În sfârşit, sunteţi de acord că există mai multe sensuri pentru termenii "duh" şi "suflet", dar nu ştiu de unde deduceţi că n-aş fi vrut să ajungem la acest lucru.
Dincolo de această multitudine de sensuri, ceea ce contează pentru desfăşurarea topicului de faţă, este faptul că niciunul din sensuri nu conduce la ideea unui suflet (sau duh) independent şi conştient de sine în afara trupului. Cel puţin în antropologia biblică, căci în antropologia clasică grecească, să ne ferească Domnul!

Şi pentru că s-a juns şi la acest capitol al sensurilor, e bine de reamintit ideea de început (deh, a trecut cam mult de atunci), anume unde scrie că sufletul e nemuritor şi entitate conştientă în afara trupului? Reamintesc şi faptul că Scriptura vorbeşte în multe locuri de faptul că sufletul moare. Nu vreau să fiu cârcoraş, dar presimt că iar se va încerca o diversiune pentru a se evita răspunsul direct, clar, biblic.
Iată cum sunt numite şi cu un termen şi cu celălat în Cântarea Celor Trei Tineri. Cap.1, 63: " Binecuvântaţi, voi duhuri şi suflete ale drepţilor, pe Domnul, lăudaţi şi-L preaînălţaţi pe El în veci."
Mulţumesc frumos, carte necanonică.
Ultima oară modificat 14 Feb 2013, 15:45 de către duodecimus, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Floryan » 14 Feb 2013, 15:45

Am scris "fantasmă" (φάντασμα), nu fantomă.
Dex: FANTÁSMĂ, fantasme, s. f. 1. Stafie, nălucă, arătare, fantomă. 2. Fig. Imagine, priveliște neclară, ireală. ♦ Închipuire fără o bază reală, produs al imaginației; iluzie, himeră. – Din ngr. fándasma.

Duhul este cel ce dă viaţă; Ioan 6,63

Asta s-a explicat deja. Şi nu o dată...
Va deranjeaza asa tare daca mai reluati odata?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde duodecimus » 14 Feb 2013, 15:49

Dex: FANTÁSMĂ, fantasme, s. f. 1. Stafie, nălucă, arătare, fantomă. 2. Fig. Imagine, priveliște neclară, ireală. ♦ Închipuire fără o bază reală, produs al imaginației; iluzie, himeră. – Din ngr. fándasma.

Una-i una, alta-i alta. Eu folosesc termenul biblic din koine, nu din neogreacă.

Va deranjeaza asa tare daca mai reluati odata?
Pe mine personal nu, dar pe alţii cu siguranţă.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Floryan » 14 Feb 2013, 15:50

Dincolo de această multitudine de sensuri, ceea ce contează pentru desfăşurarea topicului de faţă, este faptul că niciunul din sensuri nu conduce la ideea unui suflet (sau duh) independent şi conştient de sine în afara trupului.
Hristos a predicat duhurilor din iad , dar care dupa logica dv nu erau conștiente, deci probabil Domnul a vorbit singur.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Pr Haralambie » 14 Feb 2013, 16:48

Şi asta tot necanonică este? Epistola către Filipeni a Sfântului Apostol Pavel,
Cap. 1, 27: "Să vă purtaţi numai în chip vrednic de Evanghelia lui Hristos, pentru ca, fie venind eu şi văzându-vă, fie nefiind de faţă, să aud despre voi că staţi într-un duh, nevoindu-vă împreună întru-un suflet, pentru credinţa Evangheliei."

Scrie d-le în Biblie despre nemurirea sufletului ca şi entitate separată.
Matei. Cap. 10, 28:" Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena."

Iar acolo, în multe locuri unde se vorbeşte despre moartea sufletului, se referă la omul în întregime, care este numit tot suflet. Sau la moarte sufletească ca şi despărţire de harul lui Dumnezeu, ceea ce nu înseamnă şi dispariţia lui.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde dimitrie » 14 Feb 2013, 19:03

Trebuie să fii tare nesimțit ca să socoți cuvintele lui Hristos în afara revelației biblice!
Şi ca să-i faci proces de intenţie cuiva răstălmăcind şi soţându-i din context vorbele, cam cum ar trebui să fii? Mai bine recunoaşteţi deschis că-mi doriţi anihilarea de pe forum şi vă cred. Vă cred şi fără asta, se vede din avion! Dar nu vă port pică, îmi sunteţi simpatic, chiar dacă dvs. mă urâţi. Măcar să iubiţi adevărul... şi e un câştig atât pentru mine cât şi pentru dumneavoastră. Doamne ajută!
Uite amice perla cu tot cu context, în care ne mai și batjocorești la final:
Să nu ne inflamăm degeaba! Fariseii cărora Hristos le rosteşte pilda, cunoşteau bine Scripturile şi ştiau că în acestea nu scrie nimic de "sânul lui Avraam", "nemurirea sufletului", şi alte basme evreeşti, greceşti şi babiloneşti; dar în acelaşi timp Hristos le cunoştea toate eresurile cu care prosteau prostimea şi le sărăceau sărăcia. Aidoma azi.
Uite cum că Hristos nu le rostește doar fariseilor pilda, deoarece ambele pilde rostite de Domnul au în vedere patima iubirii de bani:
1. Şi zicea şi către ucenicii Săi: Era un om bogat care avea un iconom şi acesta a fost pârât lui că-i risipeşte avuţiile.
2. Şi chemându-l, i-a zis: Ce este aceasta ce aud despre tine? Dă-mi socoteala de iconomia ta, căci nu mai poţi să fii iconom.
3. Iar iconomul a zis în sine: Ce voi face că stăpânul meu ia iconomia de la mine? Să sap, nu pot; să cerşesc, mi-e ruşine.
4. Ştiu ce voi face, ca să mă primească în casele lor, când voi fi scos din iconomie.
5. Şi chemând la sine, unul câte unul, pe datornicii stăpânului său, a zis celui dintâi: Cât eşti dator stăpânului meu?
6. Iar el a zis: O sută de măsuri de untdelemn. Iconomul i-a zis: Ia-ţi zapisul şi, şezând, scrie degrabă cincizeci.
7. După aceea a zis altuia: Dar tu, cât eşti dator? El i-a spus: O sută de măsuri de grâu. Zis-a iconomul: Ia-ţi zapisul şi scrie optzeci.
8. Şi a lăudat stăpânul pe iconomul cel nedrept, căci a lucrat înţelepţeşte. Căci fiii veacului acestuia sunt mai înţelepţi în neamul lor decât fiii luminii.
9. Şi Eu zic vouă: Faceţi-vă prieteni cu bogăţia nedreaptă, ca atunci, când veţi părăsi viaţa, să vă primească ei în corturile cele veşnice.
10. Cel ce este credincios în foarte puţin şi în mult este credincios; şi cel ce e nedrept în foarte puţin şi în mult este nedrept.
11. Deci dacă n-aţi fost credincioşi în bogăţia nedreaptă, cine vă va încredinţa pe cea adevărată?
12. Şi dacă în ceea ce este străin nu aţi fost credincioşi, cine vă va da ce este al vostru?
13. Nici o slugă nu poate să slujească la doi stăpâni. Fiindcă sau pe unul îl va urî şi pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va ţine şi pe celălalt îl va dispreţui. Nu puteţi să slujiţi lui Dumnezeu şi lui mamona.
14. Toate acestea le auzeau şi fariseii, care erau iubitori de argint şi-L luau în bătaie de joc.
15. Şi El le-a zis: Voi sunteţi cei ce vă faceţi pe voi drepţi înaintea oamenilor, dar Dumnezeu cunoaşte inimile voastre; căci ceea ce la oameni este înalt, urâciune este înaintea lui Dumnezeu.
16. Legea şi proorocii au fost până la Ioan; de atunci împărăţia lui Dumnezeu se binevesteşte şi fiecare se sileşte spre ea.
17. Dar mai lesne e să treacă cerul şi pământul, decât să cadă din Lege un corn de literă.
18. Oricine-şi lasă femeia sa şi ia pe alta săvârşeşte adulter; şi cel ce ia pe cea lăsată de bărbat săvârşeşte adulter.
19. Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră şi în vison, veselindu-se în toate zilele în chip strălucit.
20. Iar un sărac, anume Lazăr, zăcea înaintea porţii lui, plin de bube,
21. Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; dar şi câinii venind, lingeau bubele lui.
22. Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.
Lc.16
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Dionysie » 14 Feb 2013, 22:36

Eram sigur că acestea vor fi răspunsurile lui duoadecimus pt că cunosc foarte bine modul de interpretare adventist.

Toate argumentele au mai fost discutate, aşadar este de prisos continuarea discutiei...

Propun subiectul să fie închis deoarece se repeta la infinit aceleaşi moduri diferite de interpretare biblică.

Pentru un az7 care nu crede în existenţa sufletului, prezenţa simţurilor la un suflet este ridicolă şi chiar nebunie deoarece nu cunoaşte nimic despre însuşirile sufletesti. Şi chiar dacă i le spui nu crede, deoarece el nu poate să treacă de ceea ce se vede. Şi nici credinţa nu-l ajută atât timp cât tine la o anumită interpretare.

Fiind străin cu totul de orice experienţă mistică şi istorico-patristica are un mod de gândire exclusiv trupesc.

Şi astfel ei ajung să nu mai înţeleagă nici scriptura.

Ca dovadă a ridicolului exprimat în postul de mai sus cu privire la vederea raiului la distanţe mari. Chiar dacă biblia mărturiseste că cerurile s-au deschis şi sf Ştefan a văzut cea văzut. Şi asta, repet, pentru că le lipseşte cu totul orice cunoaştere duhovnicească.
Şi eu sunt de această părere, şi nu cred că este greşită. Mă mir că încă nu l-aţi zburat iarăşi pe măsluitorul de serviciu.

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde duodecimus » 15 Feb 2013, 07:51

Hristos a predicat duhurilor din iad , dar care dupa logica dv nu erau conștiente, deci probabil Domnul a vorbit singur.
Vedeţi dumneavoastră, fiecare frază apologetică vă conţine parcă în ciudă câte o eroare, deci e numai normal să ducă la concluzii greşite. Textul nu spune că Hristos ar fi predicat în Iad. În schimb, spune clar că e vorba de oameni pe vremea Potopului.
Ultima oară modificat 15 Feb 2013, 08:05 de către duodecimus, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde duodecimus » 15 Feb 2013, 08:03

Şi asta tot necanonică este? Epistola către Filipeni a Sfântului Apostol Pavel,
Cap. 1, 27: "Să vă purtaţi numai în chip vrednic de Evanghelia lui Hristos, pentru ca, fie venind eu şi văzându-vă, fie nefiind de faţă, să aud despre voi că staţi într-un duh, nevoindu-vă împreună întru-un suflet, pentru credinţa Evangheliei."
Nu rezolvăm problema dând un simplu search la cuvântul cheie "duh" ori "suflet"; trebuie să şi citim versetul rezultat în urma căutării electronice. Dacă o luăm aşa mecanic, am putea înţelege că filipenii aceştia aveau un duh colectiv, deci mai multe trupuri cu un singur duh, ceea ce e aberant! La fel şi cu sufletul.
În schimb, dacă citim versetul calm şi fără patimă, observăm că apostolul vorbeşte de unitatea de spirit, de gândire şi de acţiune atât de necesară credincioşilor din Filipi. Plus că aceştia erau cât se poate de vii, nu erau morţi. :idea:
Scrie d-le în Biblie despre nemurirea sufletului ca şi entitate separată.
Matei. Cap. 10, 28:" Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena."
Citiţi vă rog textul încă o dată cu atenţie. Acesta spune în prima parte că criminalii nu pot să ne ucidă sufletul, dar în partea a doua spune că este cineva care poate să-l ucidă. În consecinţă, sufletul nu este nemuritor, ci ... muritor! Textul acesta e tocmai dovada că sufletul nu este nemuritor.
Iar acolo, în multe locuri unde se vorbeşte despre moartea sufletului, se referă la omul în întregime, care este numit tot suflet. Sau la moarte sufletească ca şi despărţire de harul lui Dumnezeu, ceea ce nu înseamnă şi dispariţia lui.
După exemplele pe care le-aţi dat mai sus, aş fi îndrituit să nu vă mai cred deloc. Vă dau totuşi credit... dar până când?

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde duodecimus » 15 Feb 2013, 08:12

Uite amice perla cu tot cu context, în care ne mai și batjocorești la final
Credeţi că trăim într-o lume ideală, unde nu se mai întâmplă lucruri de felul acesta? De ce tocmai la dvs. s-ar referi fraza? Honi soit qui mal y pense.
Dar haideţi să lăsăm frustrările şi complexele şi mai bine să ne ocupăm de firul topicului...
Uite cum că Hristos nu le rostește doar fariseilor pilda
Acum dacă o să vă dau dreptate, veţi zice că-s rău şi chiar obraznic. Aşa că mai bine tac. :x8
deoarece ambele pilde rostite de Domnul au în vedere patima iubirii de bani
Aha :!: :idea: Deci acum pilda nu mai are în vedere "nemurirea sufletului", ci cu totul altceva. Vedeţi cum se schimbă politica în funcţie de interese?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Floryan » 15 Feb 2013, 08:41

Vedeţi dumneavoastră, fiecare frază apologetică vă conţine parcă în ciudă câte o eroare, deci e numai normal să ducă la concluzii greşite. Textul nu spune că Hristos ar fi predicat în Iad. În schimb, spune clar că e vorba de oameni pe vremea Potopului.
Multumesc pentre intarire. Deci mai e nevoie sa spuna iad?

Că spre aceasta s-a binevestit morţilor, ca să fie judecaţi ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul. 1Petru 4-6
Cum adica s-a binevestit mortilor daca aia dorm?

Ce mai citim
Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul şi acum este, când morţii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu şi cei ce vor auzi vor învia. " (Ioan 5:24-25)
Aceste versete sunt pentru cultul Az7, dar se pare ca nu au urechi de auzit.
Ce mai citim

25. Şi Iisus i-a zis: Eu sunt învierea şi viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.
26. Şi oricine trăieşte şi crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta? Ioan 11

Scrie aici ca dupa ce va muri va trage un pui de somn si apoi va invia?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde duodecimus » 15 Feb 2013, 09:08

Multumesc pentre intarire. Deci mai e nevoie sa spuna iad?
Dacă nu scrie Iad, nu punem de la noi, cu atât mai mult cu cât nici din subtext nu reiese că ar fi vorba de Iad.
Că spre aceasta s-a binevestit morţilor, ca să fie judecaţi ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul. 1Petru 4-6
Cum adica s-a binevestit mortilor daca aia dorm?
Cei care erau „morţi” în momentul când scria Petru auziseră Evanghelia înainte de a fi murit. Evanghelia le fusese predicată înainte ca ei să fi murit. Evanghelia nu li predică morţilor din cimitir, ci viilor.
Ce mai citim
Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul şi acum este, când morţii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu şi cei ce vor auzi vor învia. " (Ioan 5:24-25)
Aceste versete sunt pentru cultul Az7, dar se pare ca nu au urechi de auzit.
Cum am mai spus, trebuie să citim şi cu mintea nu doar cu ochii.
În timp ce expresia „vine” se aplică lămurit la învierea literală din viitor (vezi v. 28), cuvintele „acum a şi venit”se referă la experienţa la care Hristos chiar S-a şi referit mai înainte, când creştinul „s-a mutat de la moarte la viaţă” (v. 24). În felul acestea ele sunt o reamintire că o înviere spirituală este de îndată disponibilă pentru oricine, care, deşi mort spiritual, va auzi „glasul Fiului lui Dumnezeu”.
Ce mai citim
25. Şi Iisus i-a zis: Eu sunt învierea şi viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.
26. Şi oricine trăieşte şi crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta? Ioan 11
Scrie aici ca dupa ce va muri va trage un pui de somn si apoi va invia?
Dacă citeşti întreg contextul, până şi asta scrie ("A zis acestea, şi după aceea le-a spus: Lazăr, prietenul nostru, a adormit; Mă duc să-l trezesc." (Ioan 11,11))! Tot în context (deci citind inteligent, nu cu "mânie proletară"), vedem că e vorba de înviere. Deci cel mort va trăi doar în contextul învierii.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX