Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"
Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde Dionysie » 08 Mar 2011, 09:58

Una dintre contradicţiile fundamentale între aceste două grupări neo-"protestante" este în doctrina de credinţă referitoare la mileniul sau împărăţia de 1000 de ani de care se vorbeşte la Apocalipsa 20. În ceea ce priveşte strict perioada milenială adventiştii o văd ca pe o "împărăţie" a neprihăniţilor înviaţi în ceruri cu Hristos pe când pământul este pustiu şi este locuit de satana, în timp ce penticostalii văd mileniul ca pe o împărăţie la propriu pe pământ în care va guverna pacea şi armonia cel puţin până la dezlegarea satanei. Se observă deci că deşi folosesc aceeaşi sfântă scriptură adventiştii şi penticostalii sunt, cel puţin în această privinţă, pe poziţii evident antagonice şi ireconciliabile. Deasemenea o diferenţă fundamentală între cele două culte este în ceea ce priveşte judecata înfricoşătoare şi definitivă despre care ni se vorbeşte la Apocalipsa 20:11-15; în vreme ce adventiştii susţin că toţi aceia care se vor prezenta, prin puterea şi hotărârea lui Dumnezeu, la această mare judecată a morţilor vor fi condamnaţi, penticostalii susţin că fiecare mort va fi judecat după faptele sale şi după gradul conştiinţei pe care a avut-o. Din nou se observă contradicţii fundamentale între interpretările la Biblie între aceste două culte, deşi Scriptura este una singură şi ambele culte susţin că interpretează Sfânta Biblie prin Duhul adevărului. O altă diferenţă fundamentală între adventişti şi "penticostali" este credinţa vieţii sufletului după moarte; în timp ce adventiştii susţin că sufletele tuturor morţilor stau toate moarte şi într-un somn profund, fără absolut nici o conştienţă, în mormintele lor sau în locurile în care au murit, penticostalii susţin şi cred că sufletul care se desparte de trup rămâne în stare de conştienţă după moarte, sufletele credincioşilor mutându-se într-o stare de odihnă, pace şi fericire conştientă, pe când sufletele necredincioşilor se duc într-un loc de chinuri, toţi aşteptând judecata din urmă şi învierea universală. Din nou se observă contradicţii evidente şi ireconciliabile între mărturisirile de credinţă ale celor două culte care susţin ambele şi deodată că principiul lor fundamental este sola scriptura şi că nu au şi nu cred şi nu învaţă doctrine şi tradiţii omeneşti, ci doar pe cele revelate de Dumnezeu în cuvântul lui Dumnezeu. Curat lucrătură a Duhului Sfânt !!!

Concluzia care se poate trage în urma analizei făcute este că adventiştii şi penticostalii nu pot spune deodată, împreună, cu privire la anumite texte biblice, adevărul despre ceea ce spune Sfânta Biblie; cu alte cuvinte, ori unii ori ceilalţi ori ambele culte deodată mint sau greşesc în interpretarea anumitor texte sfinte ale cuvântului lui Dumnezeu. Sau ca să o spun altfel, există cel puţin o grupare neoprotestantă (ori adventiştii ori "penticostalii"), dacă nu cumva ambele (atât adventiştii cât şi penticostalii), care falsifică adevărul revelat în sfânta scriptură, cel puţin în anumite pasaje revelate de Dumnezeu în Sfânta Biblie, şi nu doar că îl falsifică dar îl mai şi adoptă, falsificat, ca punct fundamental al mărturisirii de credinţă. Pentru că ori adventişii mint şi/sau greşesc şi penticostalii spun adevărul, în problemele pe care le-am semnalat cel puţin, ori adventiştii spun adevărul iar penticostalii mint cu sau fără ştiinţă, ori ambele culte mint cu sau fără ştiinţă după interpretările lor prin Duhul lui Dumnezeu, aşa cum pretind ei, la Sfânta Biblie; dar în nici un caz, în problemele semnalate, nu pot spune ambele culte adevărul pentru că poziţiile lor doctrinare sunt absolut antagonice şi ireconciliabile.

Sursele din care am cules informaţiile sunt:
Mileniul şi sfârsitul păcatului
http://www.adventist.ro/index/convinger ... z19gkiJ6A9
Marturisirea de credinta a Cultului Penticostal (a se vedea art. 31 al Mărturisirii)
http://cristianet.fr/index.php?option=c ... &Itemid=82

vasinec

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde vasinec » 08 Mar 2011, 12:52

Sursele din care am cules informaţiile sunt:
Mileniul şi sfârsitul păcatului
http://www.adventist.ro/index/convinger ... z19gkiJ6A9
Marturisirea de credinta a Cultului Penticostal (a se vedea art. 31 al Mărturisirii)
http://cristianet.fr/index.php?option=c ... &Itemid=82
Dvs. ce parere aveti? Care doctrina vi se pare mai limpede si mai bine argumentata? Ma refer doar la punctul 31 din doctrina penticostala si dotrina adventistilor despre mileniu.

Asemanari si diferente de doctrina sunt intre toate bisericile. Poate vreti sa discutam despre asemanarile si diferentele de doctrina, dintre biserica ortodoxa si biserica adventista. Asa ar fi cel mai corect, eu fiind adventist iar dvs. fiind ortodox.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde protosinghel » 08 Mar 2011, 15:27

Asemanari si diferente de doctrina sunt intre toate bisericile. Poate vreti sa discutam despre asemanarile si diferentele de doctrina, dintre biserica ortodoxa si biserica adventista. Asa ar fi cel mai corect, eu fiind adventist iar dvs. fiind ortodox.
Asemănările le ştim. Haideţi să terminăm cu deosebirile, dar toate, nu doar sâmbăta şi sufletul.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde Dionysie » 08 Mar 2011, 15:51

Dvs. ce parere aveti? Care doctrina vi se pare mai limpede si mai bine argumentata? Ma refer doar la punctul 31 din doctrina penticostala si dotrina adventistilor despre mileniu.
Cred că îţi dai seama că practic nu mă interesează care este mai bine argumentată biblic. Miza acestui subiect, chiar dacă n-am sugerat-o direct din titlul subiectului, pe care am observat că ai băgat-o bine la cap, este aceasta:
există cel puţin o grupare neoprotestantă (ori adventiştii ori "penticostalii"), dacă nu cumva ambele (atât adventiştii cât şi penticostalii), care falsifică adevărul revelat în sfânta scriptură, cel puţin în anumite pasaje revelate de Dumnezeu în Sfânta Biblie, şi nu doar că îl falsifică dar îl mai şi adoptă, falsificat, ca punct fundamental al mărturisirii de credinţă

vasinec

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde vasinec » 06 Apr 2011, 10:57

există cel puţin o grupare neoprotestantă (ori adventiştii ori "penticostalii"), dacă nu cumva ambele (atât adventiştii cât şi penticostalii), care falsifică adevărul revelat în sfânta scriptură, cel puţin în anumite pasaje revelate de Dumnezeu în Sfânta Biblie, şi nu doar că îl falsifică dar îl mai şi adoptă, falsificat, ca punct fundamental al mărturisirii de credinţă[/size]
Propun sa aducem in discutie un subiect (foarte stresant pentru unele confesiuni) in care ortodocsii si penticostalii cred (sau nu cred) la fel: fagaduintele Mantuitorului.
Adventistii cred diferit fata de penticostali si ortodocsi.

Acum putem reformula "teza" dvs. spunand ca: "exista cel putin o grupare (ori avdentisti ori penticostali ori ortodocsi)dacă nu cumva ambele (atât adventiştii cât şi penticostalii cat si ortodocsi), care falsifică adevărul revelat în sfânta scriptură, cel puţin în anumite pasaje revelate de Dumnezeu în Sfânta Biblie, şi nu doar că îl falsifică dar îl mai şi adoptă, falsificat, ca punct fundamental al mărturisirii de credinţă".

Ce ziceti? Putem aborda un subiect atat de evitat de majoritatea celor care-si zic crestini (dar nu au la baza credintei lor ceea ce a fagaduit Mantuitorul)?

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde Dumitru » 04 Mai 2013, 07:37

Cu regret tin sa va anunt..ca nu aveti dreptul sa radeti..de alte Biserici..Nu sunteti mandatati..si nici NU cunoasteti Doctrina AZS..decat doar din copy paste..Nivelul de cultura Biblica vizavi de un AZS..este f..scazut...Ma uit si ma scandalizez..la cata crasa necunostinta Biblica este pe aceasta arie,,ortodoxa,,..Vreti sa fiti ..mantuiti ...asa cum vreti voi...dar nu cum a lasat scris Dumnezeu prin Cuvantul Sau..REGULA de traire ..de cunoastere ..de a da invatatura altora este aceea din Mat.28,19-20..Nu incercati cu mijloace proprii..in afara Scripturii..sa fiti mantuiti..Mantuieste doar Iisus Hristos..De la 1054..de la desprindere de biserica mama s-a ajuns la ce se vede astazi...MULTI nu suportati Adevarul Bibliei..pt ca ea va arata Calea Adevarata prin Iisus Hristos..Ioan 14,6..NU incercati pe alte carari...NU merge...Vreau sa va arat ADEVARUL din SCRIPTURA ..nu-mi mai puneti pumnul in gura...ROG moderatorii sa ma lase sa scriu..Stiu ca o sa spuneti..Cine esti tu sa ne arati noua ..Adevarul...Eu sunt un glas care striga in pustie..dar nu in zadar ..Un trimis al ACELUIA care va vrea cu gelozie langa Adevarul LUI..Adevarurile LUI mantuieste..nu traditia..Marcu 7,7..!

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde amator » 04 Mai 2013, 13:32

Problema ca aceeasi necunostinta biblica este si in AZS.Voi scoateti mesajul NT din lumea primului secol si il interpretati prin lentila "profetesei White" si a unor oameni fara macar o educatie teologica serioasa(recunoscuta).Mesajul NT a fost raspandit,inteles si proclamat in primul secol,de aceea si sensul evident a unor pasaje le descifram de acolo(cu unele restrictii).Exegeza este problema voastra majora,de aceea nu ma mir ca nu aveti practic nici un biblist de marca.Pot cu mare incredere sa spun ca va aflati in aceeasi partida cu "martorii"
Baptist

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde Floryan » 01 Oct 2013, 08:39

Problema ca aceeasi necunostinta biblica este si in AZS.Voi scoateti mesajul NT din lumea primului secol si il interpretati prin lentila "profetesei White" si a unor oameni fara macar o educatie teologica serioasa(recunoscuta).Mesajul NT a fost raspandit,inteles si proclamat in primul secol,de aceea si sensul evident a unor pasaje le descifram de acolo(cu unele restrictii).Exegeza este problema voastra majora,de aceea nu ma mir ca nu aveti practic nici un biblist de marca.Pot cu mare incredere sa spun ca va aflati in aceeasi partida cu "martorii"
De acord cu dl amator, uitati ce se afirma in cultul az7. Va las pe voi sa trageti concluziile de rigoare si aici ma refer la sabat, radacinile cultului az7, inspiratia Duhului Sfant, daca se poate pune problema si aici ma refer la dezamagiri, E White etc.

Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Gabriel
Mesaje:11
Membru din:12 Iul 2013, 18:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preot Profesor

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde Gabriel » 01 Oct 2013, 15:55

Să-mi fie cu iertare, dar domnul din imagini vorbea de pionierii lor, care de fapt, recunoaște chiar dânsul, că nu erau școliți în ale teologiei și ascultau de ce spune unul sau altul, una sau alta, construindu-și astfel doctrina după anumite păreri care dădeau mai bine ca altele. Păi fraților..., de Sfinții Apostoli ați auzit, ca să nu mai spun de Învățătura Mântuitorului cuprinsă în cele 4 Evanghelii? Să înțeleg că voi puneți mai mare preț pe cuvântul pionierilor decât pe cele ale Sfinților Apostoli? Să înțeleg că voi luați în seamă mai mult cuvintele și părerile unor oameni care s-au pus pastori peste alții pentru a le lua zeciuiala?
Înainte de a deveni ortodox am umblat pe la toate cultele creștine să văd unde mă integrez mai bine, eu fiind reformat sau calvin. Vă spun sincer, fără a dori să jignesc pe cineva, dar sunteți în mare rătăcire! Pentru voi contează părerile unor „pionieri” decât cuvintele Sfinților Apostoli!
Dumnezeu să ne ajute pe toți a cunoaște Adevărul, iar Maica Domnului să ne ocrotească!
Doamne ajută!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde duodecimus » 01 Oct 2013, 18:42

Să-mi fie cu iertare, dar domnul din imagini vorbea de pionierii lor, care de fapt, recunoaște chiar dânsul, că nu erau școliți în ale teologiei și ascultau de ce spune unul sau altul, una sau alta, construindu-și astfel doctrina după anumite păreri care dădeau mai bine ca altele. Păi fraților..., de Sfinții Apostoli ați auzit, ca să nu mai spun de Învățătura Mântuitorului cuprinsă în cele 4 Evanghelii? Să înțeleg că voi puneți mai mare preț pe cuvântul pionierilor decât pe cele ale Sfinților Apostoli? Să înțeleg că voi luați în seamă mai mult cuvintele și părerile unor oameni care s-au pus pastori peste alții pentru a le lua zeciuiala?
Înainte de a deveni ortodox am umblat pe la toate cultele creștine să văd unde mă integrez mai bine, eu fiind reformat sau calvin. Vă spun sincer, fără a dori să jignesc pe cineva, dar sunteți în mare rătăcire! Pentru voi contează părerile unor „pionieri” decât cuvintele Sfinților Apostoli!
Dumnezeu să ne ajute pe toți a cunoaște Adevărul, iar Maica Domnului să ne ocrotească!
Doamne ajută!
Bun, şi unde este rătăcirea, unde este contradiţia faţă de sfinţii apostoli şi faţă de învăţătura Mântuitorului?

Avatar utilizator
Gabriel
Mesaje:11
Membru din:12 Iul 2013, 18:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preot Profesor

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde Gabriel » 02 Oct 2013, 08:51

Dragă domnule duodecimus, din experiența mea în discuțiile cu neo-protestanții am observat un lucru clar: orice aș aduce ca și argument împotriva rătăcirilor apărute acum 400 de ani sau chiar 500, dacă luăm în calcul și protestantismul, nu se vrea să se înțeleagă faptul că ortodoxia și catolicismul, care până la 1054 au format Biserica Creștină, au în spate cca 2000 de ani de trăire creștină, care s-a confruntat cu prigoniri și martiraje, ce au făcut posibilă răspândirea vieții creștine și nouă celor de azi. Această istorie și tradiție a creștinismului, împreună cu Sfânta Tradiție sau Predanie din care a luat naștere și Sfânta Scriptură, voi vreți să o lăsați pe dinafară, făcându-vă vouă înșivă o altă doctrină cu o altă istorie, care să vă convină mai mult vieții voastre, cum au făcut mormonii cu luarea de mai multe soții, sau martorii lui Iehova care l-au transformat pe Iisus în Arhanghelul Mihail și invers! Și alte asemenea tâmpenii!
De 2000 de ani ortodoxia și-a arătat valoarea, că voi nu doriți s-o recunoașteți este altceva; de fapt ortodoxia nu are nevoie de recunoașterea valorii ei de către simpli muritori, așa cum suntem noi, ci de Adevăratul Dumnezeu, care a făcut în această ortodoxie semne și minuni, pe care nu le contestă alții de alte religii, precum musulmanii, însă le contestă tocmai celelalte confesiuni creștine!
Nu vreau să mă contrazic cu dumneavoastră, contradicția de care întrebați este tocmai în filmulețul acela unde recunoștea și domnul acela că „pionierii” au mai făcut și greșeli în elaborarea doctrinei adventiste, însă cum zice tot dânsul nu prea contează, cum au fost acele preziceri ale apocalipsei și alte câteva! Cum, Doamne iartă-mă, nu contează când faci greșeli în elaborarea unei doctrine, de care va depinde creșterea sau descreșterea sufletului unor oameni? De aceea nu mă bag în asemenea dezbateri, pentru că nu-și au rostul, când tocmai tu greșești, și ți se pare normal, cu o credință de doar cca 200 de ani, vii să mă iei pe mine la întrebări, care trăiesc de aproape 2000 de ani? Este ca și cum fiul s-ar da mai înțelept ca tatăl, tatăl având experiența vieții, iar fiul habar n-are cu ce se mănâncă viața!
Doamne ajută!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde duodecimus » 02 Oct 2013, 10:32

Dragă domnule duodecimus, din experiența mea în discuțiile cu neo-protestanții am observat un lucru clar: orice aș aduce ca și argument împotriva rătăcirilor apărute acum 400 de ani sau chiar 500, dacă luăm în calcul și protestantismul, nu se vrea să se înțeleagă faptul că ortodoxia și catolicismul, care până la 1054 au format Biserica Creștină, au în spate cca 2000 de ani de trăire creștină, care s-a confruntat cu prigoniri și martiraje, ce au făcut posibilă răspândirea vieții creștine și nouă celor de azi.
În aceeași măsură, dumneavoastră uitați că denominațiunile derivate din Protestantism (via Catolicism) precum și sectele derivate din Ortodoxie au aceeași istorie comună de care vă prevalați dvs. Așa că haideți să nu ne mai lăudăm cu ce au făcut strămoșii noștri, ci să facem noi ceva, eventual niscaiva reforme acolo unde credința noastră dovedește slăbiciuni (ca să nu zic erezii).
Această istorie și tradiție a creștinismului, împreună cu Sfânta Tradiție sau Predanie din care a luat naștere și Sfânta Scriptură, voi vreți să o lăsați pe dinafară
Oricât ați repeta neadevărul acesta, realitatea e că Sfânta Scriptură a luat naștere din inspirația Duhului Sfânt nu din Tradiții, Povești și Legende. Iar ca să fiu mai specific, Oralitatea transmisă de la Adam până la Moise nu poate fi asimilată ”Sfintei Tradiții” din Ortodoxie, cum nici puzderia de povestioare, forme, ritualuri și scriitori bisericești nu pot pretinde paternitatea Noului Testament. Dar pentru că așa sună formularea în Dogmatică, ea este repetată ad nauseam de toți ortodocșii cu care am discutat.
Nu vreau să mă contrazic cu dumneavoastră, contradicția de care întrebați este tocmai în filmulețul acela unde recunoștea și domnul acela că „pionierii” au mai făcut și greșeli în elaborarea doctrinei adventiste, însă cum zice tot dânsul nu prea contează, cum au fost acele preziceri ale apocalipsei și alte câteva! Cum, Doamne iartă-mă, nu contează când faci greșeli în elaborarea unei doctrine, de care va depinde creșterea sau descreșterea sufletului unor oameni?
Errare humanum est, perseverare diabolicum. Pionierii adventiști au făcut într-adevăr și greșeli, important e că n-au perseverat în ele, ci le-au corectat, majoritatea chiar înainte de fondarea Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea (la 1863). Încercând acum o paralelă: ”pionierii Ortodoxiei” (cei dinainte de 1054) au făcut nenumărate greșeli (din delicatețe, nici de data aceasta nu folosesc termenul erezii), care din păcate n-au fost corectate nici până azi. Care din cele două exemple e mai grav, mai diabolic - cum sună dictonul latin? Hâm?
De aceea nu mă bag în asemenea dezbateri, pentru că nu-și au rostul, când tocmai tu greșești, și ți se pare normal, cu o credință de doar cca 200 de ani, vii să mă iei pe mine la întrebări, care trăiesc de aproape 2000 de ani? Este ca și cum fiul s-ar da mai înțelept ca tatăl, tatăl având experiența vieții, iar fiul habar n-are cu ce se mănâncă viața!
Doamne ajută!
Haideți să lăsăm copilăriile, nici dumneavoastră, nici eu nu avem 2.000, respectiv 200 de ani. Vorba aceea românească:
Tata-i crai
Și de mine-i vai!

Avatar utilizator
Gabriel
Mesaje:11
Membru din:12 Iul 2013, 18:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preot Profesor

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde Gabriel » 02 Oct 2013, 12:24

În aceeași măsură, dumneavoastră uitați că denominațiunile derivate din Protestantism (via Catolicism) precum și sectele derivate din Ortodoxie au aceeași istorie comună de care vă prevalați dvs.
Ați început să vă cam contraziceți. Deci mincinoasele grupări care au derivat din ortodoxie le numiți secte, iar mincinoasele grupări ieșite din Protestantism (via Catolicism) sunt doar denominațiuni, oare minciuna nu este tot minciună?
Vedeți că sunteți părtinitor, nu sunteți imparțial sau obiectiv?
Și atunci de ce să mai vorbesc cu cineva care pe alți mincinoși îi vede eretici, dar pe el se vede drept?
Doamne ajută!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde duodecimus » 02 Oct 2013, 15:12

În aceeași măsură, dumneavoastră uitați că denominațiunile derivate din Protestantism (via Catolicism) precum și sectele derivate din Ortodoxie au aceeași istorie comună de care vă prevalați dvs.
Ați început să vă cam contraziceți. Deci mincinoasele grupări care au derivat din ortodoxie le numiți secte, iar mincinoasele grupări ieșite din Protestantism (via Catolicism) sunt doar denominațiuni, oare minciuna nu este tot minciună?
Vedeți că sunteți părtinitor, nu sunteți imparțial sau obiectiv?
Și atunci de ce să mai vorbesc cu cineva care pe alți mincinoși îi vede eretici, dar pe el se vede drept?
Doamne ajută!
Nu e nicio contradicție. Pur și simplu, sectele ieșite din Ortodoxie (nu am cum să le numesc altfel, chiar ortodocșii le cataloghează drept secte) nu au dobândit încă statut de biserici: pe când denominațiunile ieșite din Protestantism sunt biserici în toată regula, numite ca atare în acte de mai bine de 100-200 de ani.
Pe de altă parte, nu pot să nu observ faptul că pe dumneavoastră vă deranjează termenul de ”sectă”, găsindu-l peiorativ; cu toate acestea nu vă sfiiți (nu mă refer strict la dvs.) a numi de exemplu Bisericile Baptistă, Penticostală, ori Adventistă ca secte.

Avatar utilizator
Gabriel
Mesaje:11
Membru din:12 Iul 2013, 18:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preot Profesor

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde Gabriel » 02 Oct 2013, 16:47

Ba vă contraziceți, chiar dacă nu vă convine să mărturisiți aceasta!
Pur și simplu, sectele ieșite din Ortodoxie (nu am cum să le numesc altfel, chiar ortodocșii le cataloghează drept secte) nu au dobândit încă statut de biserici: pe când denominațiunile ieșite din Protestantism sunt biserici în toată regula, numite ca atare în acte de mai bine de 100-200 de ani.
După a doua dumneavoastră afirmație lăsați să se înțeleagă că secta e sectă până primește statutul de „biserică”, iar după aceea este minciună oficială! Bravo domnule, ați zis-o!
Dragul meu, lăsând la o parte religiosul și apelând doar la bunul simț și la logică pur elementară, secta rămâne sectă până la capăt; minciuna rămâne minciună chiar dacă ereticii o fac lege, dracul rămâne drac, chiar dacă ia chip de înger de lumină și nu o spun eu, o spune Sfântul Apostol Pavel: „Și nu-i de mirare, de vreme ce însuși Satana își ia chip de înger al luminii”(2 Corinteni XI, 14). Precum de ușor numești secte grupările mincinoase ieșite din ortodoxie, tot la fel de ușor poți numi secte grupările mincinoase ieșite din Catolicism sau Protestantism. Întreb iarăși, de ce doar pe unii îi faci mincinoși, iar pe ceilalți nu, deși atât sectele din Ortodoxie cât și celelalte din Catolicism, în frunte cu Protestantismul, au distorsionat dogmele și adevărurile de credință primite de la Hristos prin Sfinții Apostoli și prin urmașii lor: episcopi, preoți și diaconi?
Dacă tu crezi că o lege omenească, niște acte făcute de oameni supuși păcatului, poate ca în fața lui Dumnezeu să facă dintr-o sectă (minciună) o religie de stat cu statut oficial, te înșeli amarnic! Deci dacă îmbraci minciuna într-o lege și îi spui biserică nu mai este minciună? Exact asta afirmai dumneata
Pur și simplu, sectele ieșite din Ortodoxie nu au dobândit încă statut de biserici
. Deci când vor primi și ele statutul de biserici, nici dumneata și nici alții nu le veți mai numi secte și voi fi și eu obligat să le accept ca și confesiuni creștine?
Niciodată, dragul meu, niciodată!
Și ca să vedeți că vă mai contrazici încă o dată, iar eu am avut dreptate prin însăși cuvintele dumneavoastră:
denominațiunile ieșite din Protestantism sunt biserici în toată regula, numite ca atare în acte de mai bine de 100-200 de ani.
. Îți spuneam eu, deși te-ai făcut că nu înțelegi ceea ce îți spuneam, că Biserica Ortodoxă are 2000 de ani față de cei
100-200 de ani
ai ... cum s-o numesc(?) denominațiune sau sectă, (tot de la dumneavoastră citire).
Vedeți de ce nu îmi place să intru în asemeni polemici sterile, pentru că nu sunteți obiectiv, sunteți de un subiectivism care nu are nevoie de ochelari! Îmbrăcăm secta, pe acte, într-o „biserică” și ea devine denominațiune, îmbrăcăm minciuna în lege și îi spunem adevăr ca să-i placă Satanei!
Cât timp veți rămâne la fel de subiectiv nu vom ajunge la nici o discuție ziditoare și moralizatoare.
Garantez că veți alfa niște contra argumente, în care probabil o să vă contraziceți iarăși, însă nu pentru ca să descoperiți realitate, ci pentru ca să-mi dovediți că secta îmbrăcată în biserică nu mai este minciună, ci adevăr! Satana satană rămâne, chiar sub forma unui înger de lumină!
Bunul Dumnezeu și Maica Domnului să ne deschidă tuturor mintea, ca înțelepciunea, cea dată lui Solomon, să ne umple ungherele rațiunii!
Doamne ajută!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde duodecimus » 02 Oct 2013, 17:08

După a doua dumneavoastră afirmație lăsați să se înțeleagă că secta e sectă până primește statutul de „biserică”, iar după aceea este minciună oficială! Bravo domnule, ați zis-o!
Dragul meu, lăsând la o parte religiosul și apelând doar la bunul simț și la logică pur elementară, secta rămâne sectă până la capăt; minciuna rămâne minciună chiar dacă ereticii o fac lege, dracul rămâne drac, chiar dacă ia chip de înger de lumină și nu o spun eu, o spune Sfântul Apostol Pavel: „Și nu-i de mirare, de vreme ce însuși Satana își ia chip de înger al luminii”(2 Corinteni XI, 14). Precum de ușor numești secte grupările mincinoase ieșite din ortodoxie, tot la fel de ușor poți numi secte grupările mincinoase ieșite din Catolicism sau Protestantism. Întreb iarăși, de ce doar pe unii îi faci mincinoși, iar pe ceilalți nu, deși atât sectele din Ortodoxie cât și celelalte din Catolicism, în frunte cu Protestantismul, au distorsionat dogmele și adevărurile de credință primite de la Hristos prin Sfinții Apostoli și prin urmașii lor: episcopi, preoți și diaconi?
Dacă tu crezi că o lege omenească, niște acte făcute de oameni supuși păcatului, poate ca în fața lui Dumnezeu să facă dintr-o sectă (minciună) o religie de stat cu statut oficial, te înșeli amarnic! Deci dacă îmbraci minciuna într-o lege și îi spui biserică nu mai este minciună? Exact asta afirmai dumneata
Exact asta presupuneți dumneavoastră. Nu puteam să numesc ”biserici” niște grupări care nu sunt în realitate decât niște grupuscule și dizidențe ieșite din Ortodoxie. Dacă vă face plăcere, da, există și secte neoprotestante, însă eu mă refeream doar la acele denominațiuni care au statut de biserică. Cât privește minciuna și erezia, acestea iau diverse forme, nu e cazul să vă aprindeți căci găsiți cu duiumul și în Ortodoxie, nu doar în Catolicism și Protestantism.
Garantez că veți alfa niște contra argumente, în care probabil o să vă contraziceți iarăși, însă nu pentru ca să descoperiți realitate, ci pentru ca să-mi dovediți că secta îmbrăcată în biserică nu mai este minciună, ci adevăr! Satana satană rămâne, chiar sub forma unui înger de lumină!
Vă pierdeți în amănunte nesemnificative și în considerații sterilecu privire la denumiriscăpând din vedere ce am cerut inițial, anume:
Bun, şi unde este rătăcirea, unde este contradiţia faţă de sfinţii apostoli şi faţă de învăţătura Mântuitorului?
în filmulețul postat mai sus, respectiv în doctrina adventistă.

Avatar utilizator
Gabriel
Mesaje:11
Membru din:12 Iul 2013, 18:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preot Profesor

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde Gabriel » 02 Oct 2013, 22:13

Poftiți rătăcirile, le știe toată lumea, probabil că dumneavoastră nu le-ați aflat sau nu vreți să le recunoașteți.
Tot din mândrie a căzut și Lucifer, cel care încă se mai transformă în înger de lumină, pentru a ademeni pe cei slabi în credință.
Aici aveți o sumă a rătăcirii adventiste: http://www.impantokratoros.gr/rataciril ... or.ro.aspx
Doamne ajută!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde duodecimus » 03 Oct 2013, 04:18

Poftiți rătăcirile, le știe toată lumea, probabil că dumneavoastră nu le-ați aflat sau nu vreți să le recunoașteți.
Tot din mândrie a căzut și Lucifer, cel care încă se mai transformă în înger de lumină, pentru a ademeni pe cei slabi în credință.
Aici aveți o sumă a rătăcirii adventiste: http://www.impantokratoros.gr/rataciril ... or.ro.aspx
Doamne ajută!
Mulțumesc frumos, cred că sunteți încântat de marea dvs. realizare: trântirea unui link despre ”învățăturile rătăcite” ale adventiștilot de ziua a șaptea. Un articol plin de inadvertențe, mistificări, minciuni culminând cu cea mai abjectă insinuare: adventiștii cică ar fi înfrățiți cu homosexualii.
Bravo domnule Gabriel!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde Floryan » 03 Oct 2013, 08:15

Filmul este excelent. Pt inceput, daca ar fi sa urmam logica dumneavoastra, ar insemna ca Biserica lui Hristos cea despre care spunea ca este Mireasa lui si despre care sustinea ca nici portile iadului nu o vor birui; a suferit un lamentabil esec imediat dupa epoca primara, apostolica, si au trecut 19 secole de intuneric, necunostinta a voii lui Dumnezeu si necredinta, pana in momentul in care apar Miller si White, si aduc invatatura crestina din nou la modelul biblic (pe baza viziunilor) asa cum le place adventistilor sa spuna, dar atunci apar 2 intrebari, Biserica lui Hristos a fost moarta atatea secole? si , este Dumnezeu drept atunci daca a lasat atatea oameni intr-o biserica neconforma cu Cuvantul si poruncile Lui, fara nicio sansa de mantuire?

Bun, şi unde este rătăcirea, unde este contradiţia faţă de sfinţii apostoli şi faţă de învăţătura Mântuitorului?
Intr-o discutie mai veche am discutat despre EW.
"MÃRTURII DESPRE SABAT" Ellen White

"Nu a fost schimbat
Am văzut că, dacă ar fi schimbat Sabatul din ziua a șaptea în prima zi a săptămânii, Dumnezeu ar fi schimbat și scrierea poruncii a patra de pe tablele de piatră, care se află acum în chivotul din Sfânta Sfintelor din ceruri. Atunci, această poruncă ar fi sunat așa: „Ziua întâi este Sabatul Domnului Dumnezeu.” Dar am văzut că această poruncă a rămas la fel ca atunci când a fost scrisă de degetul lui Dumnezeu pe tablele de piatră date lui Moise la Sinai: „Ziua a șaptea este Sabatul Domnului Dumnezeului tău...” Am văzut că Sabatul cel sfânt este și va fi zidul de despărţire dintre adevăratul popor al lui Dumnezeu și necredincioși"

Va rugam sa ne demonstrati cu versete biblice ca Ellen White a fost rapita la ceruri precum Ap Pavel si a citit poruncile de pe Tablele Legi.
DV ati raspuns
Se pare că aţi făcut o fixaţie pentru E.W., lucru de care şi eu -adventist de ziua a şaptea- mă minunez. Cu respect vă atrag atenţia că nu ea face obiectul acestui topic.
Dupa cum vedeti EW este de mare actualitate in cultul dv? :x1


Daca ea a avut viziuni, cum se face ca intr-o viziune il confunda pe Arh Mihail cu Domnul Hristos?
"PATRIARHI SI PROFETI" Moartea lui Moise
"Pentru prima dată Domnul Hristos era pe punctul de a-i da viată unui mort. Când Printul Vietii si fiintele luminoase s-au apropiat de mormânt, pe Satana l-a apucat spaima că-si pierde stăpânirea.

.........

Dar Domnul Hristos Si-a pus nădejdea în Tatăl Său, zicând: „Domnul să te mustre" (Iuda 9)."
Daca viziunile "profetesei" au fost motorul trecerii (si nu Scriptura) la pazirea sambetei, atunci cum se face ca in alta viziune confuda pe Hristos cu Arh Mihail?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Adventişti vs Penticostali: Contradicţii doctrinare

Mesaj necititde duodecimus » 03 Oct 2013, 10:11

Pt inceput, daca ar fi sa urmam logica dumneavoastra, ar insemna ca Biserica lui Hristos cea despre care spunea ca este Mireasa lui si despre care sustinea ca nici portile iadului nu o vor birui; a suferit un lamentabil esec imediat dupa epoca primara, apostolica, si au trecut 19 secole de intuneric, necunostinta a voii lui Dumnezeu si necredinta, pana in momentul in care apar Miller si White, si aduc invatatura crestina din nou la modelul biblic (pe baza viziunilor) asa cum le place adventistilor sa spuna, dar atunci apar 2 intrebari, Biserica lui Hristos a fost moarta atatea secole? si , este Dumnezeu drept atunci daca a lasat atatea oameni intr-o biserica neconforma cu Cuvantul si poruncile Lui, fara nicio sansa de mantuire?
Iar pentru sfârșit, dacă ar fi să urmărim logica dumneavoastră, ar însemna că Dumnezeu e nedrept fiindcă a lăsat miliarde de alte ființe omenești pradă păgânismului și ateismului, fără nicio șansă de mântuire?

Bun, şi unde este rătăcirea, unde este contradiţia faţă de sfinţii apostoli şi faţă de învăţătura Mântuitorului?
Intr-o discutie mai veche am discutat despre EW.
"MÃRTURII DESPRE SABAT" Ellen White

"Nu a fost schimbat
Am văzut că, dacă ar fi schimbat Sabatul din ziua a șaptea în prima zi a săptămânii, Dumnezeu ar fi schimbat și scrierea poruncii a patra de pe tablele de piatră, care se află acum în chivotul din Sfânta Sfintelor din ceruri. Atunci, această poruncă ar fi sunat așa: „Ziua întâi este Sabatul Domnului Dumnezeu.” Dar am văzut că această poruncă a rămas la fel ca atunci când a fost scrisă de degetul lui Dumnezeu pe tablele de piatră date lui Moise la Sinai: „Ziua a șaptea este Sabatul Domnului Dumnezeului tău...” Am văzut că Sabatul cel sfânt este și va fi zidul de despărţire dintre adevăratul popor al lui Dumnezeu și necredincioși"

Va rugam sa ne demonstrati cu versete biblice ca Ellen White a fost rapita la ceruri precum Ap Pavel si a citit poruncile de pe Tablele Legi.
DV ati raspuns
Se pare că aţi făcut o fixaţie pentru E.W., lucru de care şi eu -adventist de ziua a şaptea- mă minunez. Cu respect vă atrag atenţia că nu ea face obiectul acestui topic.
Dupa cum vedeti EW este de mare actualitate in cultul dv? :x1
Deci să înțeleg că [și] acest topic este despre E.W.?

Daca viziunile "profetesei" au fost motorul trecerii (si nu Scriptura) la pazirea sambetei, atunci cum se face ca ...
Cum se face că deși dumneavoastră ați postat filmulețul nu ați aflat că nu ea este ”motorul trecerii la păzirea sâmbetei”?


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX