Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii?

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau
Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde Floryan » 03 Dec 2010, 22:18

si ce-i cu asta? si in cantari penticostale apare "Iehova" dar in Noul testament nu am gasit niciunde rugandu-se cineva cu acest nume catre Dumnezeu :idea: deci greseala martorilor este ca pun accent foarte mult pe o aiureala (Iehova este un termen gresit scolastic vorbind).
Bravo, buna observatie. Caracterul sectar al unei confesiuni il reprezinta exagerarea unui anume aspect doctrinar.In cazul lor, asa cum binespui, numele Iehova.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

paulus
Mesaje:32
Membru din:04 Dec 2010, 19:25
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde paulus » 04 Dec 2010, 21:41

Cred ca cea mai buna (din cautarile mele) aparare pt. pronuntia: "Iehova" (mai precis "Iehoua") o gasiti la Gertoux (link).
In general reticenta fata de acest nume se datoreaza absentei (aparenta) lui din scripturile grecesti.
Parerea mea personala este ca aceasta absenta ar disparea daca s-ar accepta forma ebraica originala (in opozitie cu prescurtarea aramaica "Ieşua", de unde si derivatul "Isus" via textul grecesc) a numelui Fiului lui D-zeu, si anume: "Iehoşua". Care nu doar ca include in pronuntie numele intreg: "Ieho(ş)ua", dar interpretat inseamna si: "Iehoua (este un) strigat pentru ajutor", mai bine zis, un indemn spre a striga: "Iehoua", pentru a fi salvat. "şua" in ebraica, este un substantiv masculin care inseamna "strigat pentru ajutor" (link).
Astfel, acceptand numele Fiului, se accepta de fapt ca "Iehoua" este Salvatorul.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde Ioan Cr » 04 Dec 2010, 23:43

In general reticenta fata de acest nume se datoreaza absentei (aparenta) lui din scripturile grecesti.
Absenta, care de fapt spune foarte mult la acest capitol...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

paulus
Mesaje:32
Membru din:04 Dec 2010, 19:25
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde paulus » 05 Dec 2010, 03:46

Este posibil ca apostolii cand au scris originalul scripturilor grecesti sa fi folosit numele Tatalui din scripturile ebraice, insa pana nu se vor gasi astfel de versiuni (ca in cazul septuagintei) acest lucru ramane la stadiul de teorie. In scripturile grecesti numele Fiului preia din ponderea numelui Tatalui din scripturile ebraice. Pentru mine acest lucru se explica si prin interpretarea numelui Fiului care indeamna la invocarea numelui Tatalui.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde electric77 » 05 Dec 2010, 09:04

Este posibil ca apostolii cand au scris originalul scripturilor grecesti sa fi folosit numele Tatalui din scripturile ebraice, insa pana nu se vor gasi astfel de versiuni (ca in cazul septuagintei) acest lucru ramane la stadiul de teorie. In scripturile grecesti numele Fiului preia din ponderea numelui Tatalui din scripturile ebraice. Pentru mine acest lucru se explica si prin interpretarea numelui Fiului care indeamna la invocarea numelui Tatalui.
Nu e nicio invocare a numelui Tatalui, este numele lui Isus si atat. Numele Iehova nu are nicio relevanta pentru neamuri. Suntem in legamantul cel nou, in care primim infierea si calitatea de fii ai lui Dumnezeu prin iertarea de pacate fiind curatiti in sangele lui Isus, deci este firesc sa ne adresam lui Dumnezeu cu apelativul "tata", nu cu un nume care nu reprezinta astazi nimic. Ce e aia "Iehova"? pentru ce sa rostim acest termen? ce rost are? cand spunem "tata" e cu totul altceva! e o apropiere de Dumnezeu.

paulus
Mesaje:32
Membru din:04 Dec 2010, 19:25
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde paulus » 05 Dec 2010, 11:37

D-zeu, Creator, Ziditor, Domn... iar in cele din urma Tata, sunt totusi niste titluri. Sunt de acord ca "Tata" in contextul scripturilor grecesti este considerat ca o avansare in relatia divinitate-om, insa paradoxal folosirea unui nume personal dupa parerea mea denota o si mai mare apropiere. Eu cred ca Ioel 2:32 si Romani 10:13 sunt inca valabile, iar prin prisma interpretarii numelui Fiului aceste indemnuri se refera la invocarea numelui Tatalui.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde electric77 » 05 Dec 2010, 13:29

D-zeu, Creator, Ziditor, Domn... iar in cele din urma Tata, sunt totusi niste titluri. Sunt de acord ca "Tata" in contextul scripturilor grecesti este considerat ca o avansare in relatia divinitate-om, insa paradoxal folosirea unui nume personal dupa parerea mea denota o si mai mare apropiere. Eu cred ca Ioel 2:32 si Romani 10:13 sunt inca valabile, iar prin prisma interpretarii numelui Fiului aceste indemnuri se refera la invocarea numelui Tatalui.

eu as fi respectat acest nume, daca gaseam in paginile Noului testament macar o aluzie cat de cat, dar nu se regaseste absolut nimic !

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Dec 2010, 17:55

Sunt de acord ca "Tata" in contextul scripturilor grecesti este considerat ca o avansare in relatia divinitate-om, insa paradoxal folosirea unui nume personal dupa parerea mea denota o si mai mare apropiere.
O apropiere pe "orizontala", observati. Pe verticala, insa, nu exista o intimitate mai mare decat cea exprimata prin cuvantul "Tata" (sau "mama", nici nu mai zic). In Occident e atat de fireasca adresarea catre parinti pe nume, incat am impresia ca o fac mai degraba pentru a-si arata distantierea fata de ei, nu vecinatatea. Cred ca cel mai bun exemplu ni-l ofera chiar Fiul lui Dumnezeu, cand striga "Avva", nu "YHWH" (aceeasi si in Rugaciunea Domneasca).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

paulus
Mesaje:32
Membru din:04 Dec 2010, 19:25
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde paulus » 05 Dec 2010, 22:21

eu as fi respectat acest nume, daca gaseam in paginile Noului testament macar o aluzie cat de cat, dar nu se regaseste absolut nimic !
Expresia "aleluia" (tradusa: lăudat să fie Iah) din Apocalipsa contine abrevierea numelui Tatalui.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde electric77 » 06 Dec 2010, 13:23

Expresia "aleluia" (tradusa: lăudat să fie Iah) din Apocalipsa contine abrevierea numelui Tatalui.

si ce-i cu asta? si numele Claudiu la origine a insemnat "schiop".

paulus
Mesaje:32
Membru din:04 Dec 2010, 19:25
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde paulus » 06 Dec 2010, 22:49

Cum Apostolul Pavel ii indemna pe primii crestini sa foloseasca Psalmii (Efeseni 5:19, Coloseni 3:16), m-am gandit c-ar fi oportun sa mentionez ca Pslamul 116 (sau 114-115) - cu numele divin inclus - reflecta cel mai bine pozitia mea fata de modul cum trebuie folosit numele Tatalui.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde electric77 » 07 Dec 2010, 12:57

Cum Apostolul Pavel ii indemna pe primii crestini sa foloseasca Psalmii (Efeseni 5:19, Coloseni 3:16), m-am gandit c-ar fi oportun sa mentionez ca Pslamul 116 (sau 114-115) - cu numele divin inclus - reflecta cel mai bine pozitia mea fata de modul cum trebuie folosit numele Tatalui.

Domnule, nici macar nu stim cu se pronunta tetragrama YHWH. Forma "Iehova" este o imposibilitate, sustin eruditii. Este o constructie lingvistica facuta in evul mediu de catre un calugar catolic. Eu nu cred ca omul poate compune nume pentru Tata.

paulus
Mesaje:32
Membru din:04 Dec 2010, 19:25
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde paulus » 10 Dec 2010, 22:58

Domnule, nici macar nu stim cu se pronunta tetragrama YHWH. Forma "Iehova" este o imposibilitate, sustin eruditii. Este o constructie lingvistica facuta in evul mediu de catre un calugar catolic. Eu nu cred ca omul poate compune nume pentru Tata.
Nu vad de ce pronuntia Iehoua sau Iehova ar fi imposibila. Daca s-ar lua toate numele teoforice din scripturile ebraice si s-ar face "suma" lor, rezultatul ar fi Iehoua sau Iehova. Aproape toate numele care incep cu prefixul YHW se pronunta IEHO (exista IEHU, dar nu IAHU), iar cele care se termina cu sufixul YHW se pronunta IAHU. YH (pronuntat IA) este prescurtarea numelui Tatalui. Luand in considerare si evolutia numelui Elihu se ajunge la concluzia ca IAHU inseamna "YaH el (insusi)". "hu" in ebraica este pronumele masculin "el", sau demonstrativ "el insusi".
YeHoWaH = YaH

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde dumio » 10 Dec 2010, 23:18

Domnule, nici macar nu stim cu se pronunta tetragrama YHWH. Forma "Iehova" este o imposibilitate, sustin eruditii. Este o constructie lingvistica facuta in evul mediu de catre un calugar catolic. Eu nu cred ca omul poate compune nume pentru Tata.
Nu vad de ce pronuntia Iehoua sau Iehova ar fi imposibila. Daca s-ar lua toate numele teoforice din scripturile ebraice si s-ar face "suma" lor, rezultatul ar fi Iehoua sau Iehova. Aproape toate numele care incep cu prefixul YHW se pronunta IEHO (exista IEHU, dar nu IAHU), iar cele care se termina cu sufixul YHW se pronunta IAHU. YH (pronuntat IA) este prescurtarea numelui Tatalui. Luand in considerare si evolutia numelui Elihu se ajunge la concluzia ca IAHU inseamna "YaH el (insusi)". "hu" in ebraica este pronumele masculin "el", sau demonstrativ "el insusi".
YeHoWaH = YaH
Daca nici cei mai mari rabini din ziua de azi nu stiu cum se pronunta tetragrama YHWH, de ce va dati voi mai destepti? Oricum, acest nume este redat in Septuaginta prin " ho on", adica Cel ce este-existenta suprema prin Sine insasi si cauza a tot ce exista. Dar, pana la urma, acest "nume" nu e decat un atribut, cel al aseitatii, legat de fiinta lui Dumnezeu. El, Cel cu multe nume, este Cel fara de nume sau cu un nume mai presus de orice nume. Daca Il reducem pe Dumnezeu doar la un nume, Il limitam si devine idol! Dumnezeu nu se limiteaza doar la un nume, ci ceea ce numim noi, in limbaj omenesc, este ceea ce El ne descopera si se descopera: lucrari ale fiintei Sale. Cel mai cunoscut nume si mai drag noua este cel de Tata, prin care Il cunoastem ca Dumnezeu-Comuniune si Dumnezeu-iubire, care ne cheama la comuniunea cu El si ne impartaseste iubirea Lui. Acest nume, de Tata, ne arata caracterul relational si de alteritate al dumnezeirii, care subzista in Trei Persoane. Asta iehovistii nu au aceasta invatatura, pentru ca sunt anti-crestini si Eretici (cu E mare).

paulus
Mesaje:32
Membru din:04 Dec 2010, 19:25
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde paulus » 11 Dec 2010, 00:24

Daca nici cei mai mari rabini din ziua de azi nu stiu cum se pronunta tetragrama YHWH, de ce va dati voi mai destepti? Oricum, acest nume este redat in Septuaginta prin " ho on", adica Cel ce este-existenta suprema prin Sine insasi si cauza a tot ce exista. Dar, pana la urma, acest "nume" nu e decat un atribut, cel al aseitatii, legat de fiinta lui Dumnezeu. El, Cel cu multe nume, este Cel fara de nume sau cu un nume mai presus de orice nume. Daca Il reducem pe Dumnezeu doar la un nume, Il limitam si devine idol! Dumnezeu nu se limiteaza doar la un nume, ci ceea ce numim noi, in limbaj omenesc, este ceea ce El ne descopera si se descopera: lucrari ale fiintei Sale. Cel mai cunoscut nume si mai drag noua este cel de Tata, prin care Il cunoastem ca Dumnezeu-Comuniune si Dumnezeu-iubire, care ne cheama la comuniunea cu El si ne impartaseste iubirea Lui. Acest nume, de Tata, ne arata caracterul relational si de alteritate al dumnezeirii, care subzista in Trei Persoane. Asta iehovistii nu au aceasta invatatura, pentru ca sunt anti-crestini si Eretici (cu E mare).
Nu vad ce importanta are parerea "marilor" rabini care sunt responsabili de suprimarea pronuntarii numelui Tatalui. Totusi, exista evrei care s-au impotrivit traditiilor umane impuse de "marii" rabini, cum este de exemplu Nehemia Gordon. Numele Tatalui poate fi reconstruit foarte simplu doar folosind pronuntarea numelor teoforice din scripturile ebraice. Martorii nu neaga functia de Tata a D-zeului Atotputernic, iar daca folosesc numele Tatalui, care de departe e cel mai folosit in scripturi, o fac pt. ca printre altele chiar salvarea este legata de acest nume (Ioel 2:32, Romani 10:13; exemplu de folosire: Pslamul 116 [sau 114-115]).

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde dumio » 11 Dec 2010, 01:06

iar daca folosesc numele Tatalui, care de departe e cel mai folosit in scripturi, o fac pt. ca printre altele chiar salvarea este legata de acest nume (Ioel 2:32, Romani 10:13; exemplu de folosire: Pslamul 116 [sau 114-115]).
Daca tetragrama YHWH a fost revelarea numelui lui Dumnezeu in VT (cu referire la fiinta sau existenta prin excelenta a Lui, prin care se exprima unicitatea), numele de "Tata" este Revelatia NT, prin care se exprima adevarul despre Persoana lui Dumnezeu (sau Persoanele), adica fiinta (YHWH) mai presus de tot ce exista, incognoscibila, inefabila si neimpartasibila omului, subzista in Persoana Tatalui, care o comunica in mod vesnic si continuu Fiului si Duhului Sfant. De aceea, pentru noi crestinii, numele de Tata (Abba in ebraica si Pater in greaca) are mai mare importanta decat cel care exprima fiinta Lui. Numele de Tata arata, cum spuneam mai sus, pe Dumnezeu comuniune, care nu exista ca un monolit inchis in sine, ci ca o existenta plina de iubire (iubirea presupune comuniune, de aceea nu poate fi Dumnezeu iubire fiind singur ca persoana), care ni se face si noua comunicabil prin har (ne face partasi dumnezeiestii firi-cf.IIPt.1,4), prin care devenim fii ai Lui. Nu-i asa ca e frumos crestinismul si adevarata religie? (ma refer la cel ortodox).

paulus
Mesaje:32
Membru din:04 Dec 2010, 19:25
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde paulus » 11 Dec 2010, 02:14

Deci, Ortodocsii au un Dumnezeu cu numele "Tata", iar Martorii au un Dumnezeu si Tata cu numele "Iehova". Pt. mine suna ciudat conceptul de "Tata" = nume propriu. Dar daca pt. altii nu, eu n-am ce comenta.
Apropo, eu nu ma consider de nici o religie, desi oficial sunt ortodox. Am pus "neo-protestant" ca era mai general.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde electric77 » 11 Dec 2010, 07:57

Deci, Ortodocsii au un Dumnezeu cu numele "Tata", iar Martorii au un Dumnezeu si Tata cu numele "Iehova". Pt. mine suna ciudat conceptul de "Tata" = nume propriu. Dar daca pt. altii nu, eu n-am ce comenta.
Apropo, eu nu ma consider de nici o religie, desi oficial sunt ortodox. Am pus "neo-protestant" ca era mai general.

YHWH inseamna "Eu sunt Cel ce sunt". De ce sa-i spunem Iahweh, care este un termen ebraic, cand putem sa-i spunem conform traducerii romanesti "Eu sunt Cel ce sunt" ? Dar nu mai bine sa-L chemam rostind "Tata", conform modelului nou-testamentar ?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde dumio » 11 Dec 2010, 15:03

Deci, Ortodocsii au un Dumnezeu cu numele "Tata", iar Martorii au un Dumnezeu si Tata cu numele "Iehova". Pt. mine suna ciudat conceptul de "Tata" = nume propriu. Dar daca pt. altii nu, eu n-am ce comenta.
Apropo, eu nu ma consider de nici o religie, desi oficial sunt ortodox. Am pus "neo-protestant" ca era mai general.
Avem un Dumnezeu cu numele de Tatal si Fiul si Sfantul Duh, Treime deofiinta si nedespartita! Amin!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii

Mesaj necititde electric77 » 11 Dec 2010, 15:06

Avem un Dumnezeu cu numele de Tatal si Fiul si Sfantul Duh, Treime deofiinta si nedespartita! Amin!
Complet fals. "Fiu" nu este nume ci calitate, numele Fiului este Isus. Iar "sfantul Duh" nu este nume, El nefiind altceva decat persoana Tatalui.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron