Scoaterea evangheliei la Utrenie

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
arovlad
Confesiune: ortodox
Preocupări: muzică psaltică, graphic design

Scoaterea evangheliei la Utrenie

Mesaj necititde arovlad » 26 Noi 2016, 21:00

Doamne-ajută!

Am o mică curiozitate, dacă se poate spune așa. De câteva ori am ajuns la Utrenie destul de târziu când Evanghelia era deșa scoasă în spatele bisericii pe tetrapod și vrând să mă închin la icoane mi s-a spus (de către o femeie bătâna sau un călugăr - nu mai știu sigur) că nu am voie să mă închin la icoana Mântuitorului și după să mă duc direct la cea a Maicii Domnului pentru că aș trece prin fața Evangheliei și "nu e voie". De aceea trebuie să mă închin la icoana Mântuitorului și după să mă duc din nou în spate și să înconjor Evanghelia doar ca să mă închin la icoana Maicii Domnului, după care repet aceeași schemă invers și mă duc în strană.

Este această practică justificată sau e doar o exagerare? Mi se pare exagerată și foarte caraghioasă.

Mulțumesc anticipat!

protosinghel
Preocupări: liturgică, misiune

Re: Scoaterea evangheliei la Utrenie

Mesaj necititde protosinghel » 29 Noi 2016, 10:43

În TOATE bisericile ruse (şi nu numai), în mijlocul bisericii tot timpul stă un tetrapod cu o icoană, iar la Utrenie se ia icoana şi se pune Evanghelia. Toată lumea, de fiecare dată, înconjoară tetrapodul şi nimeni nu trece prin faţa lui atunci când se duce de la icoana Mântuitorului la cea a Maicii Domnului. Regula asta o ştiu chiar şi copiii şi nimănui nu i se pare caraghios. Dar dacă şi trece cineva, bineînţeles nu e păcat...

arovlad
Preocupări: muzică psaltică, graphic design

Re: Scoaterea evangheliei la Utrenie

Mesaj necititde arovlad » 03 Dec 2016, 15:56

Dar când se scoate masa în mijloc înainte de Maslu?

Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”