O cerere de la Sf. Liturghie

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
O cerere de la Sf. Liturghie

Mesaj necititde Veronika » 15 Dec 2011, 19:22

Nu mii clar o cerere de la Liturghie, de fiecare dată cînd o aud nu prea o înțeleg. Sper să o scriu corect, dacă nu, să mă corectați că nu am liturghierul: " Cealaltă vreme a vieții noastre, în pace și pocăință a o săvîrși, de la Domnul să cerem".
Atîta timp cît lipsește părintele Petru, sper să se găsească alt preot iubitor și interesat de acest domeniu. :)
Vă mulțumesc.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: O cerere de la Sf. Liturghie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 15 Dec 2011, 21:09

Nu mii clar o cerere de la Liturghie, de fiecare dată cînd o aud nu prea o înțeleg. Sper să o scriu corect, dacă nu, să mă corectați că nu am liturghierul: " Cealaltă vreme a vieții noastre, în pace și pocăință a o săvîrși, de la Domnul să cerem".
Ce e aşa de greu? Viaţa care urmează de acum înainte să fie în pace şi pocănţă petrecută...
Cu mult respect.

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: O cerere de la Sf. Liturghie

Mesaj necititde Veronika » 17 Dec 2011, 11:16

Sincer vorbind, cînd auzeam acestă cerere, mă gîndeam tot timpul că merge vorba de viaţa de dincolo, ori acolo nu va mai fi pocăinţă. Cer iertare, o să încerc să fiu mai atentă, dar atunci cînd ceva nu mii clar mai bine întreb, chiar dacă pentru unii poate părea o întrebare f. simplă.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX