40 de Sf Liturghii si parastase

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox
40 de Sf Liturghii si parastase

Mesaj necititde ccristi » 30 Aug 2010, 06:43

In ce perioada a anului trebuiesc savarsite in parohii cele 40 Sf Liturghii cu parastase ? Am inteles ca ajuta f.mult pe cei adormiti ;asa este ? Pe ce se bazeaza asa ?
Puteti , va rog sa ne dati unele detalii legate de asta ;obiceiuri,(coliva,grau ,luminari,s.a m.d.),mod de desfasurare in cadrul Sf Liturghii .

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: 40 de Sf Liturghii si parastase

Mesaj necititde porfirie » 10 Sep 2010, 00:41

O intrebare foarte buna care vad ca nu a fost tratata.Chiar asa,parinte!Cum este corect cu aceste 40 de Liturghii?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: 40 de Sf Liturghii si parastase

Mesaj necititde protosinghel » 10 Sep 2010, 07:12

La obiceiuri de gen colivă, lumânări etc. nu mă pricep şi nici nu cred că sunt atât de importante.
Problema este destul de simplă: imediat după moartea cuiva, până la 40 de zile când are loc judecata particulară, cel adormit este bine să fie pomenit în fiecare zi la Liturghie la vreo mănăstire sau biserică unde se face zilnic slujbe. Se poate de dat pomelnic şi la mai multe biserici odată.
Nu înţeleg ce nu-i clar?!

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: 40 de Sf Liturghii si parastase

Mesaj necititde porfirie » 12 Sep 2010, 11:13

Pai asta vroiam sa imi spuneti.....ca prea se face mare caz la ceva asa de firesc...mai ales la numar.ca daca moare in Postul mare nu exista 40 de liturghii :) .

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: 40 de Sf Liturghii si parastase

Mesaj necititde silvestru » 27 Oct 2013, 21:02

Există vreo diferență între a fi doar pomenit la Liturghie și a aduce și darurile sau materia necesară pentru săvârșirea celor 40 de Liturghii, ca importanță?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: 40 de Sf Liturghii si parastase

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2013, 00:39

Există vreo diferență între a fi doar pomenit la Liturghie și a aduce și darurile sau materia necesară pentru săvârșirea celor 40 de Liturghii, ca importanță?
Noi ne rugăm deopotrivă "pentru cei ce au adus" ca şi "pentru cei ce s-au adus" darurile.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX