Despre CHINONIC şi intervalul de timp pt împărtăşirea clericilor

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Ormylia
Mesaje:39
Membru din:25 Iul 2009, 16:01
Confesiune:ortodox
Preocupări:monahism
Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde Ormylia » 24 Mai 2010, 13:48

Am vrut să vă întreb de ce se citeşte ps.33 după Tatăl nostru şi există vre-o interpretare a plasării lui anume în acest moment al slujbei?

Vă mulţumesc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Psalmul 33 în Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mai 2010, 14:19

Am vrut să vă întreb de ce se citeşte ps.33 după Tatăl nostru şi există vre-o interpretare a plasării lui anume în acest moment al slujbei?
Aţi uitat să spuneţi că aşa se face la Mănăstirea Zăbriceni şi în alte câteva biserici din MD şi cam atât. ;)
E greu de spus dacă e corect sau nu, dar oricum e mult mai bine decât acolo unde acest psalm nu se citeşte sau nu se cântă deloc.

Iar acum detalii:
Psalmul 33 e legat de împărtăşire (vezi "Constituţiile Apostolice"), iar mai târziu de împărţirea anafurei. Atunci când psalmul era legat de împărtăşire, el se cânta în timpul împărtăşirii mirenilor sau chiar al clericilor. Când el a fost legat de împărţirea anafurei, psalmul a fost mutat la sfârşitul Liturghiei, după "Fie numele Domnului", înainte de "Binecuvântarea Domnului" (aşa cum se pune şi la Litie, numai că acolo e doar până la stihul 10). Rânduiala Obedniţei (vezi Ceaslovul), care de mai multe secole a fost suprapusă cu Liturghia, are clar prevăzute toate aceste elemente.

În unele biserici de la noi, psalmul se citeşte după "Unul Sfânt..." pt a nu rămâne necitit, dar el nu mai este perceput cu sensul de altă dată. Am putea totuşi forţa nota spunând că el se citeşte atunci când preotul se pregăteşte să se împărtăşească, dar am impresia că despre asta, chiar la Zăbriceni, ştiu doar eu... ;) Restul respectă ad literam "Tipicul".

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Canoane la Liturghie?

Mesaj necititde Alexandru b17 » 08 Aug 2010, 16:23

Este corect ca la liturghie sa se citeasca un canon dupa "Unul Sfant"? Am vazut in mai multe biserici (de mir si manastiresti) din tara noastra (Romania) ca sambata dupa "Unul Sfant" in timpul impartasirii preotilor se citea la strana canonul pt. adormiti. Ce ne puteti spune in aceasta privinta?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Canoane la Liturghie?

Mesaj necititde protosinghel » 08 Aug 2010, 18:57

Este corect ca la liturghie sa se citeasca un canon dupa "Unul Sfant"? Am vazut in mai multe biserici (de mir si manastiresti) din tara noastra (Romania) ca sambata dupa "Unul Sfant" in timpul impartasirii preotilor se citea la strana canonul pt. adormiti. Ce ne puteti spune in aceasta privinta?
Acest interval de timp este folosit de fiecare după bunul plac sau după cum a apucat de la alţii. De obicei aici se pune tot ce nu se reuşeşte sau se lasă în alte momente ale slujbei sau chiar rânduieli din afara slujbei. Posibil să fie vorba de Canonul de la Parastasul care se face după Liturghie sau poate Canonul de la Utrenia de Sâmbătă (care, însă, nu e corect să se pună în asemenea situaţii).
Trebuie văzut exact ce Canon se pune şi de-i întrebat pe cei ce-l pun de ce fac asta şi cât de des, şi apoi putem să discutăm.

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde MarcelMN » 08 Aug 2010, 19:47

alexandru poate ai vrut sa zici chinonic

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 08 Aug 2010, 19:54

alexandru poate ai vrut sa zici chinonic
Las că a zis bine. Azi puţini care mai ştiu ce înseamnă Chinonic, dar şi mai puţini îl cântă la momentul potrivit şi după rânduiala potrivită.

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Despre CHINONIC şi intervalul de timp pt împărtăşirea clericilor

Mesaj necititde MarcelMN » 08 Aug 2010, 22:23

pai pot sa spun ce e acela un Chinonic
Chinonicul este mai precis o priceasna scurta asemanatoare stihului care are melodie proprie cum are luminanda sau svetilna, la noi in banat e traditia ca (virgula mare) chinonicul sa se cante foarte foarte rar ca preotul sau preotii daca is mai multi. daca vreti sa deschid un topic despre cantarea bisericeasca din Banat sa imi ziceti.
si ca sa nu deviez de la subiect, fiecare zi a saptamanii si fiecare sarbatoare are un chinonic special care este preluat (adica majoritatea din Vechiul Testament).
Scriu aici Chinonicele din fiecare zi a saptamanii:
Duminica glas 8 : Laudati pe Domnul din ceruri. Aliluia(de 3 ori) (Ps. 148,1)
Luni glas 1: Cel ce faci pe ingeri Tai duhuri, si pe slugile Tale para de foc. Aliluia (de 3 ori) (Ps.103,5)
Marti glas 3: Intru pomenire vesnica va fi dreptul. Aliluia (de 3 ori) (Ps.111, 6)
Miercuri glas 6: Paharul mantuirii voi lua si numele Domnului voi chema.Aliluia(de 3 ori) (Ps. 115,4)
Joi glasul 8: In tot pamantul a iesit vestirea lor si la marginile lumii cuvintele lor. Aliluia(de 3 ori) (Ps. 18,4)
Vineri glas 2: Mantuire ai facut in mijlocul pamantului Hristoase Dumnezeule. Aliluia(de 3 ori)
Sambata glas 1: Fericiti sunt cei pe care i-ai ales si i-ai primit Doamne si pomenirea lor din neam in neam. Aliluia (de 3 ori) (Ps.64,4)

si ca sa mai subliniez ceva fiecare zi are ca praznuire un sfant sau o ceata de sfinti cum e luni cetele ingeresti, joi pt Sf.Nicolae, sambata pt cei adormiti care se deduce dupa fiecare chinonic in parte
si mai sunt chinonice pentru fiecare praznic imparatesc si sfant(pe astea nu le mai scriu ca imi ia mult) puteti consulta catavasierul sau antologhionul :)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 08 Aug 2010, 22:37

Prima parte a examenului ai trecut-o. ;) A rămas cea mai grea!
Etimologic acest termen se referă la împărtăşire. Deci chinonicul trebuie cântat (foaaaarte pe larg) în timpul împărtăşirii clericilor şi mirenilor. Se face asta undeva? Dacă nu, de ce mai folosim acest termen?
Iată câteva exemple:





Iar despre muzică bănăţeană cred că-ţi dai seama că nu ne interesează... :(

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde MarcelMN » 08 Aug 2010, 22:48

la mine unde merg eu se face asa cum ati zis
imi pare rau ca nu va intereseaza muzica bisericeasca banateana si fac pariu ca foarte putini o cunosc dar.... asta e

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 09 Aug 2010, 07:16

la mine unde merg eu se face asa cum ati zis
imi pare rau ca nu va intereseaza muzica bisericeasca banateana si fac pariu ca foarte putini o cunosc dar.... asta e
Şi vreţi să spuneţi că Chinonicul "Trupul lui Hristos primiţi" se cântă doar în Săptămâna Luminată (când zilnic trebuie să se împărtăşească toată lumea) şi nu şi alte duminici sau sărbători de peste an? Uite asta chiar nu o cred...

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde MarcelMN » 09 Aug 2010, 09:28

eu v-am spus ca asa se canta la noi in Timisoara! la mine la biserica sunt cantareti din tata in fiu!
dar na fiecare crede ce vrea


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX