Timpul şi modalitatea pomenirii pomelnicelor

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Timpul şi modalitatea pomenirii pomelnicelor

Mesaj necititde protosinghel » 01 Noi 2011, 17:20

Eu credeam că pomenirile de la ectenia întreită, care se fac cu glas tare, în special la parohii, sunt populisme preluate de la ruşi, m-am înşelat?
Deci aceste pomeniri nominale care se pot face atât înainte de vohod la Heruvic, cât şi după prefacere, trebuie făcute tainic sau cu glas ?
Da, sunt nişte populisme, dar nu-s luate de la ruşi, ci reprezintă mai degrabă "un produs autohton".
Eu mă refeream la pomeniri sumare: ctitori, binefăcători, vreo persoană într-o problemă specială pentru care ar fi cazul să se roage întreaga comunitate.
Dar pomenirile kilometrice sunt o invenţie populistă mai recentă prezentă şi la ruşi, şi la români, numai că ruşii le fac totuşi în taină (de cele mai multe ori, scoţând - aproape obligatoriu - câte o miridă pt fiecare nume pomenit). Despre astfel de pomeniri în trecutul Bisericii nu aflăm nimic.
În acest caz aş recomanda practica athonită: înainte de a acoperi Darurile să se sune clopoţelul şi timp de 30 de sec., în linişte totală, fiecare îşi pomeneşte în gând pe cei vii şi adormiţi, apoi se mai sună o dată clopoţelul şi slujba continuă. Aşa lumea ar înţelege că dacă eşti prezent, eşti şi pomenit, iar dacă stai acasă, nu aştepta popa să se roage pt tine.
Există vreo publicaţie sau ceva note de trimitere, sau date de referinţă ?
Puteţi face trimitere directă la cartea mea, dacă aveţi încredere. Iar dacă nu, studiaţi singur problema şi veţi ajunge la aceleaşi concluzii.
Din câte îmi amintesc, şi Vintilescu scria ceva în Liturghierul Explicat, dar nu mai ţin minte, că e prea multă informaţie pt un cap mult prea limitat.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Timpul şi modalitatea pomenirii pomelnicelor

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Noi 2011, 23:28

Dar pomenirile kilometrice sunt o invenţie populistă mai recentă prezentă şi la ruşi, şi la români, numai că ruşii le fac totuşi în taină (de cele mai multe ori, scoţând - aproape obligatoriu - câte o miridă pt fiecare nume pomenit). Despre astfel de pomeniri în trecutul Bisericii nu aflăm nimic.
Am văzut în ucraina la Poceaev că diaconul la ectenia întreită a început să pomenească cu glas tare un pomelnic, probabil tot soborul mănăstirii( vreo 300) şi pe alţii cred,( vreo 5-10 minute), şi asta în toate zilele cât am stat eu. Ce-i drept , doar în Biserica mare cu hramul Adormirea Maicii Domnului, că pe la alte liturghii, tot acolo, nu am văzut.
Însă ceea ce se întâmplă pe la unele parohii la noi, este cu totul exagerat, pomenirea poate dura şi câte un ceas...
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Timpul şi modalitatea pomenirii pomelnicelor

Mesaj necititde protosinghel » 02 Noi 2011, 09:09

Da, acolo era vorba de pomenirea obştii şi probabil şi a seminariştilor (care muncesc pt mănăstire mai mult decât fraţii din obşte).

bogabu
Mesaje:26
Membru din:15 Mai 2010, 19:52
Confesiune:ortodox

Re: Dezbatere: CE AVEM PE SFÂNTUL DISC?

Mesaj necititde bogabu » 22 Ian 2012, 09:38

Este gresit sa pomenim viii si adormitii cu cate o singura mirida? (Daca tot facem proscomidia dupa randuila de acum). Nu e nimic ariurea, cred, fiindca folosim o singura mirida pentru "categorii" de sfintii -- prooroci, apostoli, asceti, ierarhi, doctori fara de argint. De ce nu am proceda pe acelasi principiu cu viii si adormitii? Dpdv practic nu s-ar mai pune problema timpului si nici a muntilor de faramituri pe sf. disc...

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Dezbatere: CE AVEM PE SFÂNTUL DISC?

Mesaj necititde MarcelMN » 23 Ian 2012, 11:16

Nu este gresit sa folosim o mirida pentru un nume sau mai multe astea-s chestiuni practice pe care fiecare preot in functie de cate pomelnice are, apai daca ai 100 de pomelnice cu o medie de 5 nume iti creste barba pana scoti la fiecare nume o mirida, atunci ar trebui inceputa proscomidia pe la 5 dimineata

horheu
Mesaje:2
Membru din:11 Mai 2018, 16:56
Confesiune:ortodox
Preocupări:freelancer

Re: Timpul şi modalitatea pomenirii pomelnicelor

Mesaj necititde horheu » 11 Mai 2018, 17:06

Ma leg si eu de acest subiect al pomenirii pomelnicelor si va expun urmatoarea situatie: eu il ajut in Sfantul Altar la fiecare slujba pe preot cu cadelnita, iesit cu lumanarea si toate cele ce mai sunt de facut, sa zicem ca sunt un fel de paracliser. Pentru ca are multe pomelnice, parintele (care este foarte tanar) mi-a dat si mie o parte sa le pomenesc la Vecernii, dar si in timpul Utreniei. La un moment dat, alt preot care slujeste de mai multi ani a venit pe aici si mi-a zis (bine intentionat de altfel, asta este parerea lui) ca este o greseala, ca eu nu am harul preotului si ca pe pomelnice pot fi oameni cu pacate mari, care se pot rasfrange asupra familiei mele. Nu prea stiu ce ar trebui sa fac, o sa-mi intreb si duhovnicul, dar as vrea sa stiu si parerea unor alti preoti in aceasta privinta. Multumesc.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Timpul şi modalitatea pomenirii pomelnicelor

Mesaj necititde Pr Haralambie » 11 Mai 2018, 23:39

Nu este o greșeală dacă pomeniți, mai ales pentru că va roagă. In mănăstiri pomenesc și monahii si monahiile, și frații necalugariti, iar preotul se roagă pentru toți cei care se pomenesc. Obiceiul acesta nu este numai în România.
Iar pentru faptul că unii au păcate, nu o sa pățiți nimic. Datori suntem a ne ruga unii pt alții.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
rodiongavriloi
Mesaje:8
Membru din:23 Apr 2018, 15:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:Absolvent, Seminarului Teologic Ortodox
Localitate:Chișinău
Contact:

Re: Timpul şi modalitatea pomenirii pomelnicelor

Mesaj necititde rodiongavriloi » 12 Mai 2018, 12:16

mi-a dat si mie o parte sa le pomenesc la Vecernii, dar si in timpul Utreniei
Dar eu consider că nu este normal ca în timpul unei slujbe, cineva să se ocupe de altceva. Adică decurge slujba Utreniei, la strană se cântă niște stihiri, preotul face proscomodia, diaconul citește în taină canonul său, paraclisierii pomenesc pomelnice...

Mi se pare că în timpul oricărei Laude de obște (Vecernia, Utrenia, sau alta) toți cei prezenți trebuie să se concentreze la slujba comună.

horheu
Mesaje:2
Membru din:11 Mai 2018, 16:56
Confesiune:ortodox
Preocupări:freelancer

Re: Timpul şi modalitatea pomenirii pomelnicelor

Mesaj necititde horheu » 12 Mai 2018, 12:46

Parintele vine cu o ora inainte de Utrenie sa faca Proscomidia in liniste, deci nu i se poate reprosa nimic. Preotul are destule indatoriri in Sfantul Altar, si daca mai are si o lista lunga de pomelnice pentru ca vrea sa se roage pentru lume, nu vad cum sa mai stea cu urechile atintite la cantarile de la strana. Iar paracliserul face in mod normal ceea ce ii cere parintele mai intai de toate. Am doar acest dubiu asupra competentei mele de a il ajuta la pomenit. Stiu ca monahii si fratii pomenesc pomelnice, dar eu sunt doar un mirean cu mintea imprastiata, de asta am o retinere. Va multumesc pentru raspuns.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX